Čelovka Ledlenser MH10

Zařazení: Elektronika, Ledlenser
Určeno pro: kaprařina, sumcařina, všeobecná rybařina

K vodě na noc už moc rybářů bez čelovky asi nechodí, protože i když se dá svítit mnoha jinými způsoby, čelovka je nezastupitelná v tom, že máte volné obě ruce.


Tato recenze je o čelové svítilně značky Ledlenser, německého výrobce svítilen Zweibrüder Optoelectronics, který vyrábí svítilny hlavně pro profesionální použití u policie, armády, záchranářů atd.


Čelovka Ledlenser MH10 je akumulárorem napájená svítilna, kterou lze zařadit u tohoto výrobce mezi vyšší střední třídu. Výrobce sice nabízí i podstatně výkonnější, také ale podstatně dražší čelovky. Tato však představuje určitou střední cestu a má mnoho předpokladů stát se oblíbenou u rybářů díky svým vlastnostem a funkcím, tak jak tomu bylo například u “H7” téže značky.


Čelovka je rozdělena na dvě části, v zadní části je akumulátorové pouzdro a v přední části reflektor. Obě části jsou propojeny kabelem a vše je na elastické čelence. Čelenka je pohodlná, na hlavě příjemná, stejně jako měkké polstrování reflektoru a akumulátorového pouzdra. Pružnost čelenky je velmi dobrá a její délka se dá regulovat posuvnou přezkou. Na čelence je dokonce malá karabina, kterou lze čelovku připnout například k batohu. Propojovací kabel je robustní a vypadá mnohem pevněji než u H7, která po několika letech používání trpěla na poškození kabelu u držáku baterií.Reflektor je usazený na plastové základně s pěnovým polstrováním. Lze jej naklápět v rozmezí cirka 70° a aretace polohy je v pěti krocích. Tělo reflektoru je z hliníkové slitiny, což zlepšuje chlazení LED diody, která díky svému výkonu krom světla produkuje i teplo. Reflektor je osazený jednou diodou se světelným výkonem 600 lumenů. Před diodou je reflektorová čočka Advanced Focus System, která pomocí otočného zoomu nastavuje světelný kužel od širokého (cca 70°) po úzký paprsek. Otáčí se prstencem reflektoru, ale jde to poměrně ztuha, hlavně ze začátku, postupně se to však lepší.


Akumulátorové pouzdro tvoří plastový válec zacvaknutý do držáku na čelence. Pouzdro se otevírá pootočením víčka, dle znázorněných zámků. Kolem hrdla uzávěru je gumové těsnění, které brání vniknutí vody k baterii. Na uzávěru akumulátorového pouzdra je i zdířka na nabíjení baterie v čelovce. K tomu slouží konektor micro USB, který je ukrytý pod gumovým průsvitným krytem. Kryt je průsvitný proto, že je pod ním také dioda, která signalizuje stav nabití. Červená značí nabíjení nebo rozsvícení čelovky a zelená, že je čelovka nabitá. Čelovku tak lze nabíjet kdekoliv přes USB kabel. Kontakty jsou pozlacené pro maximální vodivost a odolnost proti korozi.


Oproti dříve hodně běžným mikrotužkovým bateriím přichází dnes stále více na trh svítilny na lithiové články a tato není výjimkou. Čelovka je napájená jedním článkem s označením 18650, což je taková větší tužková baterie. Parametry akumulátoru jsou 3,6 V, 3200 mAh a 11,616 Wh. Výhodou těchto lithiových článků je velmi nízká hmotnost při velké kapacitě. Sám mám už nějakou dobu dvě svítilny na tyto články, a proto jsem si pořídil i nějaké rezervní spolu s nabíječkou, takže vždy mám u sebe dost náhradních baterií. Doba svícení uváděná výrobcem je 10, 15 nebo 120 h dle nastaveného režimu svícení. Vzhledem k tomu, že pro každou situaci je potřeba jiný výkon, pohybuje se průměrná výdrž někde v průměru těchto hodnot. Když to převedu na dobu u vody, pak na týden u vody stačí jedno nabití.


Čelovka se ovládá jedním tlačítkem, které je umístěné navrchu na reflektoru. Tlačítko je gumové, v zelené barvě, aby bylo dobře vidět na černém reflektoru. Stisknutí tlačítka vyžaduje více síly, než jsem si poslední dobou u čelovek zvykl, ale na druhou stranu tu určitě nehrozí nechtěné zapnutí například v batohu. Prvním stisknutím se čelovka rozsvítí na 100 %, tedy 600 lumenů, dalším krátkým stiskem se přepne na 250 lumenů a dalším stiskem jen na 10 lumenů. Zapnutá na plný výkon je lampa opravdu silná. Dala by se použít na autě, kdyby mi nešly reflektory. Druhá úroveň, tedy 250 lumenů, představuje stále ještě hodně světla, až se mi nezdá, že by výkon klesl o více než polovinu. Poslední úrovní svícení je 10 lumenů, což je ideální síla nasvícení na přípravu náčiní, navazování montáží a podobně.


Spolu s čelovkou se v balení dodává i plátěné pouzdro, USB kabel a dva barevné filtry. Pouzdro lze přidělat na opasek, ale myslím, že jako rybáři ho využijeme k uchování čelovky během přepravy. Filtry jsou skleněné a na pohled jsou jak zrcadlo. Jejich barva je znát až při pohledu na světlo. Filtr se umístí do gumového věnečku a ten se spolu s filtrem nasadí na přední část reflektoru.


Čelovka působí robustně a pevně, což dokládá i certifikát IPX4, který znamená odolnost proti stříkající vodě a proti pádu. Celkově se jedná o povedou svítilnu, které bych vytkl jen tužší chod zaostřovacího kolečka na reflektoru, ale myslím, že se to za nějaký čas rozhýbe. Svítivost této čelovky je ohromující. Tři možné úrovně svítivosti jsou nastaveny celkem rozumně, aby se dala čelovka použít pro všechny činnosti u vody. I přes velmi vysokou svítivost má jeden akumulátor poměrně dlouhou výdrž a lze ho snadno nabít přes USB kabel z auta či z powerbanky. Díky tomu je provoz této čelovky také nepoměrně levnější a ekologičtější, než kdyby fungovala na klasické baterie, které po jednom použití vyhodíte a koupíte další. Cena je sice trochu vyšší - něco málo přes dva a půl tisíce -, ale vzhledem k vysoké kvalitě materiálů, zpracování a vlastnostem čelovky je to cena přijatelná. Při nošení je čelovka pohodlná a nesklouzává dolů po hlavě.
Technická data
Dosah světla:
150/100/20 m
Světelný tok:
600/250/10 lm
Doba svícení:
10/15/120 h
Hmotnost:
158 g
Baterie:
1 x Li-ion
Dobíjení:
Ano
LEDXtreme:
LED
Certifikát odolnosti:
IPX4
Kapacita baterie:
11,84 Wh

 
Klady a zápory
velký výkon
dobrá výdrž baterie
ekonomický provoz
kvalitní materiály a provedení
otáčení ostřicím kolečkem na reflektoru je tužší
Odkazy
O značce

Výrobce: Zweibrüder Optoelectronics GmbH & Co. KG, Německo

Dodavatel: MORIS design s.r.o., Ševce Matouše 2018/9, 140 00 Praha 4 Krč

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. Od roku 2014 je členem výboru a hospodářem MO Most.

 
Autor: Jiří Jakeš, 18.6.2019

Hodnocení uživatelů

Ncechura09 - Profil | Ne 7.7.2019 20:10:25

světelný výkon, spotřeba baterií

po čase vyměklá guma

čelovku s tenkou gumou vedenou jen po obvodu čela bez třetího pásu vrcholem hlavy bych už nepořídil....

NBoncho - Profil | Ne 7.7.2019 19:57:53

Mám ji a veliká spokojenost