MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Háčky Fudo

Zařazení: Drobnosti,
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, přívlač, všeobecná rybařina


Výrobcem těchto háčků je japonská společnost Fudo Hooks a podle všeho se skutečně vyrábějí v Japonsku, což by samo o sobě mělo být zárukou vyšší kvality. Háčky jsou vyrobeny z kvalitní uhlíkové oceli, jejíž složení má výrobce patentované. Sortiment této značky je velmi široký, ale na náš trh se dováží jen jeho malá část. Jmenovitě se jedná o háčky Iseama, Chinu, Bream, dvojháčky a trojháčky.


Iseama
Jedná se o klasický typ háčku, který lze použít pro širokou škálu rybolovných technik od plavané až po kaprařinu. Háček je vyroben ze silnějšího drátu, který je od poloviny raménka až k začátku hrotu zploštělý, aby se docílilo vyšší pevnosti při zatížení. Hrot je zahnutý směrem k raménku háčku (orlí dráp) a je v ose raménka, není tedy vyhnutý do strany. Raménko je spíše krátké a háček široký. Vyrábí se ve dvou variantách, a to s lopatkou, nebo očkem. Lopatka je mírně vyhnutá dozadu. Varianta s lopatkou je k dostání ve velikostech 7–12, takže jsou vhodnější spíše pro feeder či plavanou. Varianta s očkem je k dostání ve velikostech 1–10 a tyto větší háčky už lze použít i při lovu na boilie. Očko je v rovině s raménkem a v poměru k háčku je velké, takže není problém s použitím silnějších návazcových materiálů. Především u větších velikostí působí háček robustně a pevně. Protihrot je střední velikosti a kus od kusu jsou drobné odchylky v jeho velikosti a vyseknutí.


Chinu
Tvarově se jedná o velmi podobný háček jako je Iseama, ale ve srovnatelné velikosti (skutečné, ne podle číslování) je ze slabšího drátu. Háček je z kulatého drátu s mírným zploštěním. Hrot je stejně jako u předešlého háčku zahnutý směrem k raménku, ale je vyhnutý do strany z osy háčku. Raménko je stejně krátké jako u typu Iseama. Taktéž se dodává ve variantě s očkem a s lopatkou, ale výběr velikostí je mnohem širší u obou variant. Lopatkové háčky se dodávají od velikosti 1,5 až po 14. Verze s očkem je k dostání ve velikostech 1/0–10. Očko je vyhnuté dozadu a také dostatečně veliké. Protihrot je střední velikosti a kus od kusu jsou drobné odchylky v jeho velikosti a vyseknutí.

Bream
Jak už název napovídá (bream je anglicky cejn), jedná se o jemnější háček na plavanou a feeder. Vyrobený je z tenkého kulatého drátu bez zploštění. Hrot háčku je dlouhý a rovný a mírně směřuje k lopatce. Protihrot je poměrně daleko od špičky hrotu a je velmi malý. Tento háček se dodává pouze s lopatkou a ve velikostech 9–12. Háček je široký a má kratší raménko. Díky jeho tvaru a ostře lomenému obloučku pod hrotem na něm dobře drží nástraha, včetně živých červů.

Dvojháčky a trojháčky
Dvojháčky i trojháčky jsou vyrobeny ze silného kulatého drátu. Hroty jsou dlouhé a vzhledem k průměru drátu až nezvykle ostré. Protihrot je střední velikosti, ale jsou mezi nimi patné rozdíly. U dvojháčků se protihroty zdají být o malinko větší. Při prohlížení trojháčku se mi nezdálo, jak je vlastně vyrobený, proto jsem vzal kleště a „rozebral“ ho. Má domněnka se potvrdila – trojháček je sletovaný ze tří jednoháčků, z nichž jeden má očko. Sletování trojháčku je velmi pevné a rozpadnutí tohoto spoje rozhodně nehrozí ani při velkém zatížení. Trojháčky se prodávají ve velikostech 1, 2, 4 a 6 a dvojháčky ve velikostech 2, 4, 6 a 8.


Balení háčků
Jednoháčky jsou baleny do slídových pytlíků s lepicím uzavíráním, které dobře drží i po mnoha otevřeních. Uvnitř je vložený kartonový lístek s informacemi o obsahu balení. Zajímavý je systém řešení různých cen u háčků. Výrobce má všechna balení za jednotnou cenu a rozdíly v cenách jednotlivých háčků řeší jejich počtem v balení, proto jsou některé háčky po 12, jiné po 21 a ty největší třeba po sedmi kusech. Trojháčky a dvojháčky jsou baleny v plastových krabičkách za jednotnou cenu a také jejich počet se liší podle velikosti háčků.

Bez ohledu na průměr drátu jsou háčky velmi ostré a procentuálně je jich v balení minimum s horší ostrostí. Celkem jsem měl k dispozici 195 háčků různých velikostí a u 186 z nich jsem nenašel žádnou vadu či horší ostrost. Jeden háček byl tupý, jeden měl ohnutou špičku hrotu a dalších sedm mělo horší ostrost, takže bych váhal, zda je použít. „Měření“ ostrosti jsem prováděl o nehet, takže to může být subjektivní, ale já to považuji za poměrně spolehlivé ověření použitelnosti háčku.

Očka i lopatky háčků jsou bez vad či hran, které by mohly narušit návazcový materiál. Ve velikosti vyseknutí protihrotů jsou znát odchylky, ale nikde není „zásek“ tak hluboký, aby oslabil pevnost háčku.

Háčky jsou velmi pevné a pružné. Při destrukčním testu, tedy pnutí až k poškození háčku, došlo jen u jednoho háčku k prasknutí, u ostatních třiceti k ohnutí.

Háčky jsou ve dvou barvách: černý nikl (tmavá kouřová barva) a nikl (stříbrné).

V sortimentu postrádám háčky bez protihrotu, protože na mnoha revírech nelze jiné použít a netoleruje se ani zamačkání protihrotů. Je to nesmyslné pravidlo, ale bohužel někde platí.

Háčky mají dost rozdílné stupnice velikostí. Například stejné číslo háčku Iseama je fyzicky znatelně menší než to samé číslo řady Chinu, a to jsou háčky tvarově téměř totožné.Technická data
Materiáljaponská uhlíková ocel
Typ a velikostitrojháčky 2201 vel. 1, 2, 4, 6
Typ a velikostidvojháčky 2301 vel. 2, 4, 6, 8
Typ a velikostiChinu 1101 s očkem vel. 1/0, 1,5 ,2, 3, 4, 5, 6, 8, 10
Typ a velikostiChinu 1001 s lopatkou vel. 1,5 ,2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14
Typ a velikostiIseama 1700 s lopatkou vel. 7, 8, 10, 11, 12
Typ a velikostiIseama 3001 s očkem vel. 1, 3, 5, 7, 10
Typ a velikostiBream 3500 s lopatkou vel. 9, 10, 11, 12
Počet kusů v balenípodle velikosti 7 až 23 kusů
Balení jednoháčkůslídový sáček s lepicím zavíráním
Balení dvoj- a trojháčkůplastová krabička
Celkový dojemvelmi pevné a ostré háčky, které lze použít při mnoha rybolovných technikách, navíc jsou levné

 

Klady a zápory

Nízká cena

Vysoká pevnost

Malé procento neostrých háčků

Nejsou k dispozici bez protihrotů

Rozdílná velikost stejných čísel různých, ale podobných háčků

Odkazy
www.mavep.cz
Ceny produktu Háčky Fudo srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Fudo Hooks, Japonsko
Dodavatel: Mavep s.r.o.

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz.

 

Autor: fotojakes dne 23.11.2012

Hodnocení uživatelů

N rybomil - ® Po 26.11.2012 15:11:10
Moje hodnocení:  

dobrá cena

velmi dobrá kvalita

v malých velikostech nebyl sortiment provedení s očkem

mají zcela jinak číslování, což je mnohdy matoucí

V době ještě před uvedením háčků Fudo firmou SEMA na trh jsem dostal k testování malé velikosti typů Iseama a Chinu na plavču a feeder, asi 6 balení v různých velikostech. Vcelku obstály velmi dobře ve všech použitích a situacích.
Nevýhoda že nebyly tyhle malé velikosti v provedení s očkem, což na feedru upřednostńuji.
Proto jsem na feedru přešel převážně na Ownery a prozatím u nich ve většině případů zůstávám, ikdyž v případě výdrže ostří špice jsou jiné háčky i lepší.

[ Vstoupit do diskuse - 1 reakcí ]

Co je nového - všechna témata

Začátek sezóny lovu dravců:

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniClimax návazcová šňůrka Cult Skin Braid 20m 9,10kg - camou

Za 227
Cult Skin Braid je návazcový materiál s jádrem ze 100% Dyneemy, zatížené wolframem a tuhým opláštěním. Na začátku a na konci ustřižené montáže odstraňte kousek opláštění, přivažte háček a karabinku a získáte montáž s háčkem, která kaprovi neklade odpor a velmi lehce ji může nasát.

akce, rybareniRod Hutchinson "The ONE" Pruty

Za 2.990
2,75lb/12ft 360cm za neuvěřitelně nízkou cenu - skvělé pruty pod kterými je podepsán vyhlášený, světoznámý rybář PRÁVĚ TEĎ u nás exklusivně za akční, supernízké, výprodejové ceny


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
LOS - CORMORAN LOS - CORMORAN

Písek, 39701 , Heydukova 100