larvy chrostíků (rybářsky "rákosníci")

Nástrahy > Živočišné > Hmyz, červi, žížaly

  • Úspěšné období: Celý rok, nejvíce pozdní podzim - časné jaro.
  • Druhy ryb: Všechny druhy je milují, chyceni i candáti, úhoři apod.
  • Typy revírů: Všechny
  • Finanční náročnost: Náklady na dojetí do správné lokality, případně na skladování bývají minimální.

Vytvářejí si ochranné schránky z pevného materiálu, převážně zrnek písku a vlastních výměšků, trubičkovitého tvaru. V průběhu života se pohybují po dně toku, ale jen v některých částech , které jim prouděním vyhovují. V závěru cyklu se přichycují ke kamenům, zavíčkují hlavový otvor a po cca 3 týdnech přeměny vylézá z vody dospělec k rozlétání.

Ingredience

Rybářsky nejcennější jsou ty velké formy, délky 1,5 - 2cm, průměr těla až 6mm. Menší " letní " formy jsou příliš malé, 5 - 10 mm, průměr jen 2-3 mm.
Vyskytují se v čistých prokysličených vodách na některých místech ve značném množství, jsou i mnohasetmetrobé úseky, kde vůbec nejsou.
Dýchají žábrami, nedávát je do vody, jinak za pár hod uhynou ! ! !

Postup přípravy

Sbírají se buď volně se pohybující larvy ve schránkách na dně, nebo larvy ve schránkách přichycené na spodku kamenů, betonů pod jezy nebo dřev regulace apod.
Skladují se v plastových nebo skleněných nádobách s větší plochou dna. Vrstva vlhkého mechu nebo cca 2 cm silného namočeného a mírně vymačkaného molitanu, na to vrstvu larev. Případně opět molitan a další vrstva, nechat dost volně pro přístup vzduchu. Asi za týden molitan vyprat, vyřadit připadně uhynulé.Takové krabice do teploty +1°- 6°C, spodek chladničky ideál. Napichují se vyndané ze schránky za hlavičku, nebo na větší háček více larev, případně i se schránkou.

Fotografie:

 

rybomil, 8.2.2006
Průměrná známka: 1,61

Diskuse k nástraze/návnadě

Žádné zápisy.