Nabíjecí čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0

Zařazení: Outdoorové vybavení, Fenix
Určeno pro: kaprařina, plavaná, feeder, muškaření, přívlač, sumcařina, mořský rybolov, všeobecná rybařina

Čelovka je dnes ve výbavě snad každého rybáře a nutno podotknout, že se jedná o skutečně praktickou věc. Vzpomínám, jak jsme v době, kdy po nějaké čelovce nebylo na našem trhu ani potuchy, používali při nočních lovech normální svítilny a co jsme se s nimi natrápili. Ale to už je doba dávno minulá. V současnosti se na nás nabídky trhu jen hrnou a není skutečně snadné si vybrat.


Jsou rybáři, kteří to příliš neřeší a uvažují tak, že když rybaří v noci jen příležitostně, určitě jim bude jednoduchá čelovka za pár korun stačit. Bohužel, většina z nich brzy zjistí, že to byla chyba a spláčou nad výdělkem. Na druhou stranu zde máme skupinu rybářů lovících v noci velmi často. Jsou to kapraři a sumcaři, kteří už dobře vědí, o čem to je a jsou ochotni si za dobrou čelovku připlatit, jelikož už vědí, že investovat do kvality se vždycky vyplatí.

Já nepatřím do žádné vyhraněné skupiny, ale jsem si vědom, jak to chodí, takže hledám nějaký rozumný kompromis a rozhodně nejsem sám - dokonce bych řekl, že takových je většina.

Co tedy od takové „rozumné“ čelovky která mi bude dobře sloužit, na kterou se mohu spolehnout a nemusím si na ni brát úvěr očekávám?

Rozhodně chci, aby nebyla příliš velká a těžká. Měla by se snadno nasadit i sejmout jednou rukou, proto nechci žádnou spleť pásků či popruhů. Dále potřebuji, aby se menu svítilny dalo ovládat jednou rukou, aniž bych se na něco musel dívat či složitě nahmatávat ovládací prvky, takže ideálně vše jedním tlačítkem.

Kromě minimálně dvou různých toků světla rozhodně ocením i červené světlo, které používám při lovu rousnic, neboť je tolik neplaší jako světlo bílé. Bude-li čelovka vodotěsná a nemusím-li se o ni obávat v dešti anebo kdyby mi nešťastně upadla do vody, bude to skvělé. Samozřejmě nemám zájem o nějakého žrouta baterií a uvítám, pokud bude možné zdroj opětovně nabíjet, ideálně i přes USB třeba z powerbanky či jiného zdroje. V neposlední řadě by mě hodně mrzelo, kdyby došlo k poškození čelovky při prvním upadnutí na zem…

No, není toho málo, co požaduji, ale když už mám do něčeho dát své peníze, chci, aby něco vydržela a spolehlivě fungovala. Také bych nerad platil nehorázné sumy jen za logo firmy či drahý obal, který nepotřebuji. Myslíte, že najít takovou čelovku nebude snadné? Chyba lávky! Dnes už jen stačí zadat své požadavky do vyhledavače a jen se to na vás sype. Zbývá si pouze vybrat a já sáhl po produktu v nabídce e-shopu www.kronium.cz, který je výhradním distributorem značky FENIX pro český a slovenský trh. Tato značka si vydobyla respekt na trhu velmi rychle především díky kvalitě a odolnosti svých výrobků, neboť mohou být používány ve velmi exponovaných prostředích. Proto po nich často sáhne armáda, policisté i příznivci náročných outdoorových sportů.Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 je druhou generací, tedy vylepšenou verzí produktu FENIX HM50R V2.0. Jde o model vyladěný přímo pro český a slovenský trh. Výrobce zde zohlednil zadané připomínky a požadavky pro tento model. Nabízí výkon až 700 lumenů a dosvit 120 metrů, což je pro mou potřebu více než dostačující. Čelovka využívá napájecí články 1xRCR123A nebo1xCR123A a má nabíjení přes USB-C konektor. Nabíjecí akumulátor je součástí balení. Výhodou je kontrolní LED dioda, díky níž budete vždy znát stav nabití akumulátoru, který se samozřejmě odvíjí od toho, v jakém režimu svítilnu používáte, což může být od 0,5 až po 120 hodin. Nesporným bonusem je rychlé nabití článku, což je z nuly na plný výkon cca za 1,5 hodiny.Jako každá čelovka je i tato vybavena jednoduchým nastavitelným popruhem, a velkou výhodou je to, že svítilnu lze z držáčku snadno vyjmout. Díky pružnému klipu ji můžete umístit i kdekoliv jinde na oděv nebo použít jako kapesní svítilnu. Pomocí magnetické koncovky ji lze připevnit i ke kovovým předmětům.

Tato velmi kompaktní čelovka je lehká, nárazuvzdorná, plně vodotěsná do hloubky 2 m, výkonná, snadno ovladatelná. V originálním balení je kromě baterie i náhradní těsnící kroužek.

Musím říci, že s tímto výrobkem jsem naprosto spokojen a pro mé ne úplně skromné potřeby je naprosto vyhovující jak kvalitativně, tak i cenově. Jsem z těch lidí, co si nijak nepotrpí na nějaké výstřelky, ale vždycky dávám přednost kvalitě, funkčnosti a nenápadnému designu s účelným řešením.U této čelovky je jasné, že byla vyrobena pro široké spektrum využití a rybaření, je jen jedním z nich, takže pokud máte ještě jiné volnočasové aktivity, kde je třeba si dobře posvítit, je čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 rozhodně dobrá volba.Využívám ji jako klasickou čelovku i jako lehké osvětlení feederových špiček a také jako pomocné osvětlení třeba při pořizování fotografií svých úlovků v noci a samozřejmě při sběru rousnic. Tento produkt rozhodně využijete třeba i v dílně, kde si při opravách potřebujete posvítit na těžko přístupná místa, určitě se hodí i do auta a v neposlední řadě třeba k označení lovného místa blikajícím světlem při lovu v noci. Skutečně tu není nic, co bych jí mohl vytknout, anebo co by mi tu scházelo. Pokud nehledáte nic skutečně velmi speciálního, ale spíše kvalitní a spolehlivou čelovku s dobrou výdrží, pak není co řešit…Technická data
ANSI / NEMA FL 1
Výkon (lumeny)
Výdrž (hodiny)
Eco
3
120
Nízký
50
8
Střední
150
2,5
Vysoký
400
1,5
Turbo
700
0,5
Červené světlo
1
100
Červené světlo
5
36
Červené blikání
5
72
SOS
5
72
Dosvit:
120 m
Intenzita:
3690 cd
Nárazu-vzdornost:
2 m
Vodotěsnost:
IP68, 2 m pod vodou
Délka:
66 mm
Šířka:
36 mm
Výška:
32 mm
Váha:
80 g (včetně baterií)

Odkazy
O značce

Dodavatel: Kronium.cz, Římská 24, Praha 2

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 
Autor: Milan Tychler, 17.1.2022

Hodnocení uživatelů

NB-ball - Profil | Po 31.10.2022 10:19:24

Lehká

Odolná/bytelná

Skladná

Červené světlo

Jednoduché ovládání jedním prstem

Menší výdrž

Čelovku mám od loňského roku a užívám ji s maximální spokojeností. Původně jsem ji kupoval spíše na běh, proto jsem volil tuto malou variantu, ale teď ji používám hlavně při brzkých ranních výpravách za rybami - plní svoji roli dokonale. Dobře poslouží každému kdo s čelovkou nepotřebuje svítit na vysoký výkon celou noc.

NGekoman - Profil | Ne 20.3.2022 13:15:46

Vyzkoušel bych výdrž při pokojové teplotě .

NBzukcuk - Profil | Ne 20.3.2022 12:55:55

Malá

Dobíjecí

Malá výdrž

Používám každý den poslední 3 měsíce na hodinu chůze. Používám 2 režim a musím každý den dobíjet. Druhý den mi už spadne do nejnižšího režimu a je problém dojít domu.

NDrakoman - Profil | Po 31.1.2022 19:34:12

Plni vsechno slibované

Lehká

Řádový rozdíl světla proti stávající čelovce

Zatim žádné, cenu akceptuji za kvalitu provedení a technologii/výkon

Nouzové baterie se budou asi shánět sloziteji nez bezne AA(A)

Musím p.Tychlerovi poděkovat, recenze přišla pár hodin před otázkou manželky "poraď co bys chtěl na narozeniny" a protože jsem novou hledal už delší dobu, tak volba byla jasná. Už je doma, oproti současné obyčejné plastové je to mercedes. Už se těším na noční chytání

NLeorim - Profil | Čt 27.1.2022 18:38:43

Dneska mi došla Fénix HM70R dobíjím a za chvíli test jak svítí, ale už podle zpracování super. 0

NBulda 64 - Profil | Pá 21.1.2022 9:00:51

Mám od prvního modelu, včetně této nabíjecí přes kabel. Celkem asi 5 kousků se toulá různě po baráku: v dílně, pracovně, autě a tak. Zakoupil jsem i 2 tužkové;)..
Když jedu na výpravu s kajakem, tak mám tuto nabíjecí a v záloze ještě model na baterky :--0)))
Pamatuju si, když můj otec přijímal balíček s první touto čelovkou a kroutil hlavou, kolik stála 🤨
Je dobré zaplatit za kvalitní věc... a nejen v rybařině 🤔🙂🙂

NCiffik - Profil | St 19.1.2022 13:25:49

V rodině už jiné svítilny jak od zn. Fenix ani nemáme. Použití od rybaření, myslivosti, turistiky, cyklistiky až po jeskyňářství a profi nasazení u záchranných složek - nezklamala dosud ani jedna. Jednoduše 100% funkční vybavení, na které je spolehnutí i v extrémních podmínkách. Když svítilnu, tak Fenix.

Neskymak Mrakomor - Profil | Út 18.1.2022 8:48:48

Mám předchozí verzi ruby 51 v1 tohoto modelu a myslel jsem si že na tom už vylepšit ani nic nejde - ta čelovka nemá chybu. A přesně jak píše Milan - je dobrá na všechno.....do garáže, na běh...na ryby, na čundr..0
Když si uvědomím jak spolehlivě, dobře a v podstatě každým dnem mi slouží....už mi nepřipadá ani drahá.

NArhad - Profil | Út 18.1.2022 6:19:28

perfektní a mohu doporučit, máme doma několik čelovek Fenix a jsme naprosto spokojeni - využívá celá rodina, například večer při venčením psa, syn si ji bere na výlety/tábor - za mne je je technicky dokonalá a musím říci, že už vydržela několik pádů na dlažbu/kameny, které jiné čelovka prostě nedala. - technické řešení

- obslužnost jednou rukou

- vydrž a možnost nabíjení

- snad je vyšší pořizovací cena, ale jinak žádné 5