MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Naviják Zfish Black Hawk SG 8000

Zařazení: Navijáky, Zfish
Určeno pro: kaprařina, všeobecná rybařina

Značka Zfish se už poměrně zabydlela na našem trhu. Svůj sortiment stále rozšiřuje, a to všemi směry. V sortimentu této značky je i několik navijáků a další stále přibývají, letos tomu nebude jinak. Nejvyšší řadou této značky je naviják Black Hawk SG 8000.


Naviják Black Hawk je klasický kaprový naviják. Tělo navijáku i rotor jsou z pevného plastu, patka navijáku se ani při velkém zatížení neprohýbá. Na patce navijáku je i výstupek mezi prsty, jen si nejsem jist, že to ocení někdo se silnějšími prsty. Mně to padne krásně mezi prsty, ale nejsem zrovna z těch co by narostli. Celkově působí naviják dost robustně i když rotor má poměrně neobvykle řešenu ochranu proti spadnutí vlasce pod cívku. Krom plastového kroužku, který se pohybuje spolu s cívkou po ose navijáku, je rotor vybaven prstencem, který nejen že snižuje možnost vlasce dostat se pod cívku, ale také celý rotor zpevňuje. Tohle řešení rotoru jsem zatím neviděl. Překlapěč navijáku je kombinace plastu a kovu. Funguje dobře i při překlápění kličkou, i když to se moc nepoužívá.Klička navijáku je vyrobena z hliníku pomocí CNC opracování, je mohutná, dlouhá a dost vybočená mimo naviják, aby nedošlo při navíjení k potkání prstů a rotoru. Knobka je velká a gumová, dobře se drží. Sklopení kličky je možné povolením protilehlého šroubu. Převodový poměr navijáku je hodně do síly, protože na jedno otočení kličky je "jen" 4,1 otočení rotoru, což spolu s velkou kličkou dává opravdu mnoho síly pro navíjení s minimem námahy.Naviják je vybaven celkem čtrnácti ložisky, což mi přijde sice zbytečně moc, ale chod navijáku je příjemný. Každopádně to bude nejspíše jeden z důvodů, proč má naviják 680 gramů. Jednocestné ložisko funguje jak má, respektive, jak si u moderních navijáků představuji, tedy zpětný chod zastaví okamžitě. Páčka na přecvaknutí zpětného chodu je umístěna vzadu nahoře, pěkně po ruce.


Osa navijáku je silná, má průměr 6 milimetrů a je vyrobena z nerezové oceli. Na ose je plastový segment bránící spadnutí vlasce pod cívku. Dále je na ose cvrček cívky, který je dost hlasitý. To, že si ryba bere vlasec z navijáku opravdu nepřeslechnete a myslím, že ze spacáku vytáhne i vašeho parťáka. Na ose jsou také vymezující podložky, které řeší problém namotávání vlasce na cívku, kdy se vlasec navíjí buď příliš k hornímu, nebo naopak spodnímu okraji cívky.Cívka je hliníková, hodně vysoká a dobře se z ní odvíjí vlasec. Je i mírně kónická, což také přispívá k lepšímu odvíjení vlasce. Cívka je vybavena dvěma klipy na zachycení vlasce, ale je to kov na kov, takže to není úplně vhodné ke klipování při nahazování. Kapacita cívky je na "osmitisícovku" velmi dobrá, vejde se na ni 560 metrů vlasce o průměru 0,32 milimetrů.

Brzda je silná a k utažení, nebo jejímu povolení je třeba otočit maticí cca dvakrát dokola. Matice brzdy je plastová, ale má mosaznou vložku se závitem a pružinou. Matice je vybavena cvrčkem, který cvaká při povolování, nebo utahování brzdy.


I když design je hodně o subjektivních vjemech, myslím, že tento naviják se hodně povedl. Barevná kombinace černé a zlaté mě prostě jen tak neomrzí, vypadá to dobře. Tvary to byla také sázka spíše na osvědčené a odzkoušené křivky. Jen rotor vybočuje svou netypickou konstrukcí, což se jistě stane hlavním rozpoznávacím znakem tohoto navijáku.

Celkově musím naviják hodnotit kladně a to zejména vzhledem k velmi nízké ceně, která mě překvapila. Cena navijáku je necelých sedmnáct set korun, což je hodně muziky za málo peněz.
Technická data
Materiál těla a rotoruplast
Kličkahliníková, vyrobená na CNC
Osa navijáku6mm nerezová
Ložiska14+1
Převod4,1 : 1
Hmotnost680 g
Cívka jedna hliníková
Kapacita cívky0,32mm/560m, 0,35mm/480m, 0,45mm/350m

 

Klady a zápory

elegantní design

dobrý poměr cena/výkon

kapacita cívky

brzda

klip na vlasec

Odkazy
http://www.zfishingsport.cz/navijaky/zfish-navijak-black-hawk-sg-8000/
Ceny produktu Naviják Zfish Black Hawk SG 8000 srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Zfish, Čína
Dodavatel: Zfishing Sport Wholesale s.r.o., Za Mototechnou 1375/7, Praha 5

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. Od roku 2014 je členem výboru a hospodářem MO Most.

 

Autor: Jiří Jakeš dne 13.2.2018

Hodnocení uživatelů

N vans91 - ® Út 22.1.2019 15:26:14
taky mne to zajima..
N bubu.buba - ® Ne 16.12.2018 10:12:20
Ahoj, má někdo zkušenosti s tímto navijákem?

[ Vstoupit do diskuse - 2 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniRidgeMonkey novinky 2019

Za 149
Na skladě kompletní nabídka firmy RidgeMonkey včetně novinek jako kbelíky, Gorilla boxy, Choppa kráječ, čelovky VRH300, VRH150, bižuterie a mnoho dalšího, co není hned, je nejpozději do druhého dne u nás

akce, rybareniNový model Fox Easy Dome bivak

Za 11.590
Legendární nejrychleji a jednoduše stavitelné bivaky v novém kabátě za nejlepší ceny, nyní akční a ještě více snížené. Bivak ve kterém se nebudete krčit a nebudou vás bolet záda se zadními okny pro dva rybáře


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Fishhunter - Rybářské potřeby pro všechny vášnivé rybářky a rybáře Fishhunter - Rybářské potřeby pro všechny vášnivé...

Nabízíme široký sortiment rybářských potřeb - pruty, navijáky, signalizátory, háčky, vlasce, krmiva, křesla,lehátka, rybářské oblečení ,...