Napájecí stanice Mivardi Hardcore

Zařazení: Elektronika, Mivardi
Určeno pro: kaprařina, sumcařina, všeobecná rybařina

Naše životy stále více prolíná technika, která vyžaduje napájení elektrickým proudem. Ať už jsou to telefony, tablety, notebooky, kamery nebo něco podobného, stále častěji si tato zařízení bereme i k vodě. Někdo proto, že je potřebuje k práci, jiný chce být stále „online“. Důvody, proč si někdo na ryby bere takovou techniku, nechci nerozebírat, je to věc každého jedince. Každopádně u vody většinou není zásuvka - samozřejmě až na některé soukromé revíry -, navíc moderní a výkonná zařízení mají stále větší nároky na spotřebu elektřiny. Mnozí z nás proto k vodě nosí krom elektrických spotřebičů i zdroje energie. Stále více rybářů se také vydává k vodě i na více dní, čímž potřeba elektrické energie také stoupá.


Napájecí stanice Mivardi Hardcore byla vytvořena přímo pro rybáře. Tím se liší od běžných powerbank, protože nenabízí jen běžné USB porty, ale má mnohem více funkcí a možností.

Jádrem napájecí stanice je samozřejmě akumulátor, v tomto případě lithium-polymerový. Tento typ akumulátorů je poměrně nový, i tak ale kraluje ve spotřební elektronice, protože nabízí velkou kapacitu při nízké hmotnosti, dlouhou životnost a také minimální samovybíjení. Výhod má ještě více, to už všal do této recenze rozepisovat nebudu, stačí se podívat na wikipedii .

Akumulátor v této napájecí stanici má kapacitu 222 Wh. To znamená kapacitu 18 500 mAh při 12 V a 44 400 mAh při 5 V. Pět voltů je v USB portech, které se používají k napájení většiny telefonů, tabletů apod.

Rozměrově je napájecí stanice Hardcore sice větší než běžné powerbanky, ale odpovídá to její kapacitě a možnostem, které nabízí. Její rozměry jsou 220 x 125 x 44 mm. Hmotnost je i přes rozměry stanice relativně nízká - jen 1 260 gramů. To je dáno zejména výše zmíněným Li‑pol akumulátorem.


USB porty
Na napájecí stanici je hned několik konektorů. Prvními z nich jsou dva USB porty s napětím 5 V. Jeden má nabíjecí proud 2,4 A a druhý 2,1 A. To jsou hodnoty mnohem vyšší, než mají většinou nabíječky dodávané k telefonům. Také proto trvá nabíjení telefonu touto stanicí mnohem kratší dobu než mně samotnému doma ze sítě, kde používám nabíječku od výrobce s proudem 1 A.


12V autozásuvka
Dále je napájecí stanice vybavena zásuvkou na 12 V. Je to zapalovačová zásuvka jako v autě. Ta nabízí proud až 13 A. K použití v autě se vyrábí poměrně dost adaptérů na různá zařízení, ať už jsou to nabíječky k fotoaparátům, kamerám nebo čemukoliv jinému. Díky zapalovačové zásuvce lze všechny tyto přístroje používat i bez auta. Lze tak napájet například i autochladničku, vzduchovou pumpu, ovšem maximálně do příkonu 150 W.


Napájení notebooků
Přímé napájení notebooků, kterým tato napájecí stanice disponuje, jsem zatím u jiných powerbank neviděl. Tato funkce je velmi užitečná, protože odpadá potřeba autoadaptéru, případně adaptéru na 220 V a ještě měniče napětí 12V/220V při napájení z 12V baterie, které je mezi rybáři velmi rozšířené. Sám jsem dlouho používal trakční baterii při „online“ přenosech z rybářských závodů, případně na rybách, když jsem potřeboval také pracovat, ale její nevýhodou byla extrémní váha, která je zhruba desetkrát vyšší než u napájecí stanice. S Mivardi Hardcore jsem udržel notebook v provozu celý den, s desetkrát těžší baterií přibližně dva až tři dny. Když srovnám váhu a výkon, vychází mi jako jasný vítěz napájecí stanice Mivardi Hardcore. Na rozdíl od trakční baterie si mohu tuto napájecí stanici dát bez problémů do batohu a pohybovat se v terénu.


Napájecí stanice má možnost nastavení napětí ve čtyřech krocích, a to 12, 16, 19 a 21 V, s proudem až 3,5 A. Navolené napětí je signalizováno rozsvícenou červenou diodou. Potřebné napětí se navolí krátkým stiskem tlačítka pod diodami.


K napájecí stanici se dodává sada sedmi konektorů pro většinu běžných značek notebooků. Součástí balení je i kabel, který by podle mne mohl být delší, protože zhruba půl metru není zrovna moc. Napájecí stanice tak musí být umístěna poblíž notebooku.

Nabíjení
Napájecí stanice neustále zobrazuje stav baterie čtyřmi modrými diodami. Pokud svítí všechny, je plně nabitá. Každá dioda značí 25 % baterie. Spolu s napájecí stanicí se dodávají i dvě nabíječky. Jedna do klasické zásuvky na 110 V nebo 220 V (není třeba nic přepínat, nabíječka funguje automaticky v obou sítích). Tato nabíječka má proud 2 A a nabije akumulátor na plnou kapacitu za přibližně 10 hodin. Když se stanice nabíjí, diody signalizující stav baterie blikají.

Součástí balení je také autonabíječka, které má ale menší nabíjecí proud než nabíječka do zásuvky, takže doba nabíjení je delší.


Světla
Krom napájení se dá stanice Hardcore použít i jako svítilna, neboť má bílé a červené světlo. LED diody jsou umístěny na konci napájecí stanice a mají kryt z mléčně bílého průsvitného plastu. Bílé světlo má příkon 2,5 W a nabízí dostatek světla k osvícení bivaku. Světlo je pěkně rozptýlené. Doba svícení je až 50 hodin. Červené světlo má příkon 1 W a dá se použít například k navigaci člunu ke břehu při zavážení. Doba svícení červeným světlem je až 150 hodin. Obě varianty lze využívat buď klasicky, plným svitem, a nebo přerušovaným svitem (blikáním). Světla se dají použít i jako nouzová k označení auta nebo lodi. Ovládají se tlačítky, která slouží k zapínání napájecí stanice a přepínání napětí pro výstup na notebooky.


Napájecí stanice je dodávána i s neoprenovým pouzdrem, které má kapsičku na uložení drobností, jako jsou drobné kabely nebo konektory. Součástí balení je i srozumitelný a podrobný český návod.

Když hodnocení shrnu, myslím, že se jedná o velmi povedený produkt, který najde uplatnění u mnoha rybářů, ale i nerybářů. Široké možnosti využití této napájecí stanice z ní dělají univerzální nástroj do míst, kde se člověk ocitne na delší dobu bez potřebného zdroje elektřiny. Velmi dobrý je poměr mezi váhou zařízení a uloženou energií. Cena sice není úplně nízká, ale vzhledem k možnostem, výdrži, nízké váze a kompaktnosti je přijatelná.Technická data
Hmotnost:
1 260 g
Rozměry:
220 x 125 x 44 mm
Kapacita:
222 Wh  12V/18 500mAh  5V/44 400mAh
Výstupy:
1x autozásuvka:
12V/13A
2x USB port:
5V/2,4A a 5V/2,1A
napájení notebooků:
12V/16V/19V/21V/3,5A
Bílé světlo:
Max výkon:
2,5 W
Doba svícení:
50 h
Červené světlo:
Max výkon:
1 W
Doba svícení:
150 h
Napájecí adaptéry:
síťový adaptér:
10-240 V => 15V/2A
12V autoadaptér:
12 V => 15V/1A

 
Klady a zápory
nízká váha
velké množství energie
univerzální použití
integrovaná světla
ocenil bych delší kabel k notebooku
Odkazy
O značce

Výrobce: Mivardi, Česká Republika

Dodavatel: Fish - Pro s.r.o.

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. Od roku 2014 je členem výboru a hospodářem MO Most.

 
Autor: Jiří Jakeš, 14.9.2017

Hodnocení uživatelů

NLajos173 - Profil | Po 3.6.2019 14:39:27

Nikdo nemá??? Přemýšlím o jejím pořízení!