MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Sumcový set Sänger VenCata

Zařazení: Pruty, Sänger
Určeno pro: sumcařina

To, že se u nás loví stále více sumců, se nedá přehlédnout, stejně jako to, že se na pultech rybářských prodejen objevuje čím dál širší sortiment náčiní pro lov sumců. A výrobci rybářského náčiní se skutečně snaží zásobit nás vhodnými pruty, navijáky, šňůrami, háčky a vším, co je k lovu sumců zapotřebí.


Boom španělských sumců už je sice za zenitem, ale čím dále více rybářů cestuje za těmito sladkovodními giganty i do jiných zemí, kde se loví spousta sumců v těch největších velikostech. Na takové ryby se dá narazit i u nás, a proto nelze náčiní absolutně podceňovat. Jakmile se jednou dáte do lovu sumců, obvykle už není cesty zpět a na to musíte myslet i při výběru svého náčiní. Pokud si hned od začátku budete při výběru prutu a navijáku říkat, že to na začátek stačí, nejste na té správné cestě a může se vám to krutě vymstít. Při výběru náčiní na sumce myslete hodně pozitivně a mějte před sebou obraz těch největších ryb, jaké se dají ulovit. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde zabere taková ryba právě vám, a proto je dobré se na to připravit.
Náčiní k lovu sumců je spousta. Můžete si koupit, co vám vyhovuje jak kvalitou, tak cenou. Prut tam, naviják jinde… Firma Sänger to svým zákazníkům hodně usnadnila tím, že nabízí ve svém sumcovém programu všechno hezky pohromadě, a na Vás je jen vyladit si to pro své potřeby.


Během sezóny jsem měl k dispozici sadu této značky a mohl jsem si v praxi vyzkoušet kvalitu poskytnutého náčiní. Šlo o prut Vencata v délce 2,70 m v gramáži 300–600 g a o naviják Vencata 14000 doplněný pletenkou ze stejného programu o průměru 0,60 mm. Předesílám, že nejsem specialista na sumce, i když se jim také věnuji, ale netrávím lovem sumců dny a měsíce. Nicméně věnuji jim poměrně dost času, protože mám blízko celkem dobrá loviště, a to jak na řece, tak velkých jezerech. Velkými sumci se to tam zrovna nehemží, ale pěkných ryb je tam docela dost a má smysl se jim věnovat. Čas od času se chytí i pořádný kus, který vaše nářadí skutečně prověří.Celá sada je skutečně robustní náčiní na velké sumce, které jsem nemohl s našimi rybami náležitě docenit. Většinu sumců jsem z vody prostě jednoduše vytáhl a hotovo. Ryby okolo metru až metru třiceti neměly nejmenší šanci a pouze jediná ryba s délkou 175 cm si trošku zabojovala.
Sada v tomto kompletu je víceméně univerzální a hodí se k lovu jak z lodi, například s vábničkou, tak i ze břehu s bójkou nebo se splávkem. Do ruky je to ale upřímně řečeno trochu těžší záležitost. Za mě tedy spíše volba do stojanu. Prut je poměrně štíhlý a má docela malá očka. Naviják na něm dobře sedí a jako komplet se osvědčil. Já bych ale k lovu na vábničku z lodi raději volil menší multiplikátor. Prut má skutečně sílu a dostat ho do oblouku není snadné. Teprve s větší rybou na háčku zjistíte, že má parabolickou akci. Rukojeť je dostatečně dlouhá a docela pohodlná. Když držíte prut u navijáku, můžete ho při zdolávání sevřít pod paží. Koncovka není příliš rozšířená a vejde se do tubusu zdolávacího pásu, pokud byste se rozhodli ho použít nebo se vypravili s tímto prutem i na moře, což je možné. Výrobce uvádí, že blank je při výrobě lisován pod tlakem 24 tun. V každém případě je to kus materiálu budící pocit bezpečí.Naviják je skutečně robustní mašina, na které se nešetřilo materiálem. Všechno je velké a pevné, připravené se utkat s velkými rybami. Tělo i rotor jsou sice grafitové, ale mají silné stěny. Mnoho rybářů stále sází na hliník, ale dnešní materiály se mu plně vyrovnají a v některých ohledech ho předčí, takže se není čeho obávat. Důležitá je informace, že tento naviják má silný šnekový převod, což zaručuje spolehlivost a sílu. Klička je velká s pohodlným madlem, které můžete pevně uchopit i mokrýma rukama. Neméně důležitá je brzda, která je utěsněná proti vnikání vody a má pět kovových a pět teflonových třecích segmentů. Není dlouhá, ale ani ne nějak krátká. Tak něco mezi. Výrobce neudává sílu brzdy, avšak utáhnout se dá snadno, citlivě a disponuje skutečně velkou silou. Pracuje se s ní pohodlně. Hřídel je opravdu masivní a cívka se na ní neviklá. Uložení šňůry je v pořádku. Řadič je masivní, cvrček tlumenější a ovládání zpětného chodu snadno dostupné. První, co mě napadne při hodnocení tohoto navijáku, je to, že má obrovskou sílu.Pletenka je pevně utažená z osmi pramenů a díky několikanásobnému teflonovému potěru má kulatý průměr. Teflonový potěr nejenže brání vnikání vody do šňůry, ale díky němu je pletenka odolnější vůči otěru a není hlučná. Pořád je ale dobře poddajná a dobře se s ní pracuje. Samozřejmě je třeba volit ty správné uzly. Určitě není zcela odolná vůči otěru, ale vydrží toho hodně a bezpochyby je to šňůra na velmi vysoké úrovni za celkem přijatelnou cenu. Celkově mám za to, že s touto sadou se můžete pokojně pustit do lovu skutečně velkých sumců kdekoli a úplně bez obav. Celkově vás sada vyjde při doporučených cenách na přibližně sedm tisíc.

Video - Sumcový set Sänger VenCata

Technická data
Prut Vencata
Délka270 cm, dvoudílný
Gramáž300-600 g
Transportní délka142 cm
Očkadvoupatková, silná SiC, počet 8
Hmotnost prutu425 g
Průměr blanku u rukojeti15 mm
Průměr náběhového očka14 mm
Celková délka rukojeti77 cm
Šroubenípřítlačná matice zdola
Naviják Vencata 14000
Tělo navijákugrafit
Překlápěč a ostatní kovové součástky jsou z nerezové oceli
Ložiska7 kuličkových + 1 válečkové
Převodyšnekové
Rolničkavelká, široká s hlubokým vedením
Převod4,3 : 1
Hmotnost760 g
Cívkahliník, kapacita 410/0,50 mm, náhradní cívka není
Brzdapřední s kovovými a teflonovými disky 5+5
Kličkasklopná s velkým madlem
Pletená šňůra Vencata
Průměr0,60 mm
Nosnost67,8 kg
Počet pramenů8
Barvajasně žlutá
Nátěrteflon

 

Klady a zápory

výborná kvalita zpracování

dobrá dostupnost

příznivý poměr ceny a výkonu

nevidím tu nic negativního

Odkazy
prut, naviják, šňůra

O značce
Výrobce: Saenger, Německo
Dodavatel: Saenger cz, Brigádnická 18, 370 06 České Budějovice

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje

 

Autor: Milan Tychler dne 26.2.2017

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNash nahazovací rukavice Casting Glove Right (pravá)

Za 297
Nahazovací rukavice, která ochrání Váš prst při silovém nahazování do dálky anebo při krmení s těžkou raketou. * pogumovaná spodní část pro maximální grip * kevlarový materiál na prstě odolá i agresivním pleteným šňůrám * univerzální velikost s elastickým stahováním

akce, rybareni2x Fox Warrior S Carp Rod 300cm/3,00lb

Za 4.500
Za super cenu dva skvělé 10ft pruty, krasavci na šoulačku, či lov ze člunu za tuto výrazně sníženou cenu, po registraci. Pruty s nádechem exklusivních, dražších prutů, které vás nikdy nezklamou


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby  NA SOUTOKU - Kralupy n.V. Rybářské potřeby NA SOUTOKU - Kralupy n.V.

Kralupy nad Vltavou, Žižkova 913