MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Sänger Iron Claw UL Spin 1,95 m 2-12 g

Zařazení: Pruty, Sänger
Určeno pro: přívlač, všeobecná rybařina

S přívlačovými pruty, zvláště pak s těmi velmi lehkými a jemnými, se v poslední době doslova roztrhl pytel, což nepochybně svědčí o stále stoupající oblibě ultra lehké přívlače. A kvalita produktů jde samozřejmě pořád nahoru, což je přirozeně potěšitelné.


Mnoho rybářů si chce tuto rybářskou disciplínu vyzkoušet, ale nejsou ochotní hned na začátku investovat do svého vybavení více peněz. Hledají slušný produkt za přijatelné peníze. Proti tomu se samozřejmě nedá nic namítat. Pro rybáře, který nemá s touto rybařinou žádné zkušenosti a teprve hledá svou cestičku, je to rozumná volba, protože většina drahých prutů pro ultra lehkou přívlač má celkem vyhraněné pole působnosti.


Některé jsou vhodné na gumy, jiné spíše na malé wobblery nebo jigy a další jsou skvělé na rotačky. Samozřejmě se tu najdou i všestrannější pruty, ale kvalitu drahých prutů začátečník stejně neocení a také může snadno sáhnout vedle. Stejně tak není dobré začínat s levným prutem pochybné kvality a navíc bez základních znalostí této techniky. Tím ovšem nechci ani náhodou říct, že by všechny levné pruty byly špatné. Naopak – i mezi levnějšími pruty se dá najít velmi dobrý kousek.


Když se ovšem přidržíte střední třídy a vyberete si proutek s všestrannějším využitím, bude to pro mnohé velmi dobrý začátek. Já považuji za střední třídu pruty v cenové hladině mezi dvěma až třemi tisíci korun. Do této kategorie spadá i proutek Iron Claw UL Spin, který jsem si mohl vyzkoušet hned ve dvou variantách a docela jsem si oblíbil model v délce 1,95 m s odhozem 2–12 g, který se dá využívat vskutku všestranně.

Proutek je skvělý k lovu na menších vodách. Ideální jsou pstruhové i mimopstruhové potoky a říčky, všelijaké náhony i malé stojaté vody. V delší variantě jsem ho využíval i na středně velkých řekách převážně k lovu tloušťů a okounů.


Proutek je postavený přesně v duchu moderních trendů a v podstatě mu není co vytknout. Je lehoučký, rychlý, rukojeť je krátká, takže nepřekáží, uchopení je příjemné a přirozené.

Blank je svižný a prut má vlepenou grafitovou špičku s parabolickou akcí. Není příliš měkká a naprosto dokonale navazuje na akci prutu, takže nemáte pocit, že by byla tato špička do prutu nějak násilně vložená. Naopak, je to jeden harmonický celek vhodně doplňující celkovou akci prutu. Špička není příliš měkká, proto můžete s tímto proutkem využívat celou škálu drobných vláčecích nástrah.


Dají se s ním krásně vodit nejen maličké wobblery, ale i plandavky, rotačky, malé jigy a gumy. Je to proutek, se kterým se začínající rybář hodně naučí, ale i pokročilí rybáři s ním budou zcela jistě spokojení. Patří mezi pruty, na které si velmi rychle zvyknete. Stačí pár hodů a už víte jak na to.


Je dost tuhý pro pohotové zaseknutí a přesto díky citlivé špičce cítíte dokonale, co vaše nástraha ve vodě dělá. Vnímáte vibrace wobblerů i gumiček natolik zřetelně, že zaznamenáte každý letmý dotyk ryby zajímající se o nástrahu. Díky své tuhosti tento proutek také velmi dobře odhazuje lehké nástrahy. Nejčastěji jsem ho využíval k lovu s maličkými wobblery a jigstreamery.


Zdolávací křivka prutu je soustředěna v horní třetině a jen při větším zatížení postoupí do poloviny prutu. Podařilo se mi s ním zaseknout několik slušnějších bolenů i parem a se všemi rybami si tento prut velmi dobře poradil. Osadil jsem jej navijákem velikosti 2000 a používal jsem vlasec o průměru 0,16 mm. Nikdy jsem neměl pocit, že by tento komplet na něco nestačil.


Blank není lakovaný, ale jemně broušený, spojka sedí pevně. Očka leží v rovině a jsou dobře vyvázaná. Možná mohla být očka hlavně ve špičce o špetku větší. Špička prutu je vínově červené barvy, což by mohlo napovídat, že je vlepovaná, ale kdyby měla barvu blanku, budete přísahat na to, že je to celoblank. Hovořit o tom, že má nějaký ultra lehký prut velkou silovou rezervu je hloupost a i tento proutek má svou hranici, ve které prostě ztuhne a dál to zkrátka nejde. V každém případě dokáže ale vyvinout dost síly na to, abyste bezpečně zdolali i větší ryby, které zaberou na vaše nástrahy.


Svými schopnostmi se prut řadí spíše do univerzální než nějaké speciální skupiny, a proto ho lze jednoznačně doporučit rybářům začínajícím s ultra lehkou přívlačí i těm, kdo prostě nechtějí k vodě tahat dva tři proutky, ale rádi střídají všelijaké nástrahy a přitom chtějí jít k vodě jen nalehko.

Technická data
Očkaprut je osazen kvalitními jednopatkovými očky SiC
Průměr koncového očka2 mm
Průměr náběhového očka (první od navijáku)11 mm
Počet oček9
Průměr blanku u sedla navijáku8 mm
Typ spojkypřevlečná
Materiál blankugrafit MH
Odhozová hmotnost2-12 g
Design a kvalita zpracování blankučerná barva s tmavým vyvázáním, blank je broušený, vyvázání bez vad ve vysoké kvalitě
Hmotnost prutu96 g
Rychlost blankublank je rychlý, s akcí ve špičce
Materiál rukojetiEVA + plast
Sedlo na navijákšroubové se šroubením shora
Přepravní délka102 cm
Obal prutupevná nepromokavá textilie
Celková délka rukojeti35 cm
Poměr kvality a cenyprut patří do střední cenové kategorie, jeho kvalita odpovídá ceně

 

Klady a zápory

velmi lehký

výborné zpracování

univerzální použití

dobrá cena

menší očka ve špičce

Odkazy
www.saenger.cz/

O značce
Výrobce: Sänger, Německo
Dodavatel: Saenger cz, Brigádnická 18, 370 06 České Budějovice

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 10.10.2017

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPETZL - Čelovka TIKKA PLUS 2014 černá

Za 659
Výprodej - sleva 40% na vše! ( do vyprodání skladových zásob ).

akce, rybareniFox R1, R2, R3 Camo lehátka

Za 4.450
Postele Fox R1, R2 a R3 jsou luxusní postele nadstandartních rozměrů se skvělými vlastnostmi a výborným polstrováním, možná nejtužším na trhu a zaručí spánek v rovině stejně jako vaše postel doma


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
LOS - CORMORAN LOS - CORMORAN

Písek, 39701 , Heydukova 100