MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Rhino Black Cat Baitcaster BC2

Zařazení: Navijáky, Black Cat
Určeno pro: sumcařina

Lov sumců je v posledních letech hodně populární a jak to tak vypadá, na některých vodách se i u nás daří sumcům tak, že nedávají ostatní rybí obsádce velké šance. To hodně nahrává těm, kteří se hodlají této stále trochu tajemné rybě trochu více věnovat, nebo se na ni přímo specializovat.


Sumec je rybou, která je schopna dorůstat skutečně velkých rozměrů a které bojovnost a síla rozhodně nechybí. A protože nikdy nevíte, jak velký exemplář vám kdy zabere, není absolutně na místě jakoukoli součást náčiní používanou k lovu sumců podcenit. Silné háčky, šňůry, navijáky a pruty jsou zcela na místě, protože na větších vodách můžete kdykoli narazit na rybu, jejíž hmotnost přesahuje padesát kilogramů a klidně to může být i téměř jednou tolik.


Lov sumců má mnoho podob a může to být lov jak statický, tak i velmi aktivní. Aktivní lov je přívlač, která zase může mít různé varianty, protože sem patří jak klasická přívlač, tak třeba vertical jigging. Při technice vertical jigging lze použít jak přirozené nástrahy ve formě rybek, jejich částí, rousnice nebo nástrahy umělé. Potřebujete k tomu odpovídající prut a samozřejmě kvalitní naviják s dostatkem pevné šňůry. Vzhledem k tomu, že vertical jigging provozujeme buď z lodě, nebo z velmi prudce padajících břehů, nemusíme příliš daleko házet. Použít proto můžeme jak klasický smekací naviják, tak multiplikátor, ale velmi dobrou volbou je malý a silný baitcasový naviják.


Dostal jsem možnost po celou sezónu zkoušet naviják Rhino Blac Cat Baitcaster BC2 a musím říci, že právě tento naviják se k tomuto lovu bezvadně hodí. Dají se s ním nejen báječně odhazovat všemožné sumcové nástrahy, ale je naprosto ideálním pomocníkem právě při technice vertical jigging.

Baitcastové navijáky nepatří ke zboží, které by se na našem trhu nějak zvlášť prodávalo. Pořád tu vládne klasický smekací naviják. V každém případě se číslo prodeje rok od roku zvyšuje, ale zájem je spíše o navijáky konstruované pro klasickou přívlač, takže navijáky menší a lehké. Silný sumcový naviják v tomto malém provedení je tak trošku výjimečný.


K lovu sumců se obyčejně používají navijáky velké s velkými součástkami, které něco vydrží a postavit poměrně malý, ale skutečně silný naviják je tak trochu i výzva. Ne však pro specialisty na lov sumců. Myslím, že v případě tohoto navijáku odvedli skutečně solidní práci.

Tmavé, decentně vyhlížející tělo z hliníku je pevné, odolné vůči nárazu a je poměrně lehké. Bytelná klička s pohodlným madlem dává pocit síly i ve chvíli, kdy se do navijáku potřebujete trošku „opřít“. Přesto, že je tento naviják malý, nemáte ten pocit právě díky solidní klice.


Brzda se snadno ovládá a je lehce dostupná. Bez problémů ji můžete ovládat i během zdolávání jedním prstem. Je poměrně dlouhá, ale skutečně citlivě nastavitelná. Ovládací hvězdice není malá ani zbytečně velká, takže se s ní pracuje pohodlně. Neměl jsem na prutu rybu těžší než dvacet kilo, takže nemohu posoudit, jak moc se dá brzda utáhnout, protože jsem nikdy neměl zapotřebí jít s brzdou až nadoraz. Výrobce uvádí brzdnou sílu 10.9kg.

Mechanismus odjištění cívky před hodem pracuje spolehlivě a vrací se z pracovní polohy do polohy „zavřeno“ se slyšitelným cvaknutím. Ani po skutečně mnoha hodech se nevyskytl jediný problém. Západka zapadá naprosto přesně a okamžitě.


Kolečko pro seřízení volnoběhu cívky je poměrně velké, což je dobře, protože se snadněji ovládá. Ovšem vzhledem k tomu, že má naviják dovážení na protilehlé straně kličky, musíte si najít tu správnou polohu kličky, aby se dalo ovládací kolečko dobře uchopit. Seřízení je citlivé a při správném nastavení se prakticky nestane, že by došlo k motání vlasce nebo šňůry na cívce.

Řadič ukládá šňůru přesně a rovnoměrně po celé ploše cívky. I díky tomu pak nedochází k žádnému nežádoucímu jevu při nahazování. Patka navijáku má standardní velikost a neměl jsem problém naviják umístit na jakýkoli prut.


Baitcast tohoto provedení není naviják, který bych běžně používal. Bližší jsou mi lehké verze, avšak musím přiznat, že tento naviják mě skutečně oslovil, protože právě vertical jigging je metoda, kterou mám u lovu sumců rád. Není snadné najít dobrý naviják pro tuhle techniku v malém provedení a upřímně řečeno, měl jsem v tomto směru trochu pochybností. Na tento naviják jsem si ale velmi brzy zvykl a přiznávám, že jeho přednosti oproti klasickému navijáku jsou nezpochybnitelné.

Disponuje velkou silou, praktiky se na něm nemá co pokazit, je kompaktní, lehký a šňůru máte stále pod kontrolou. S vhodným prutem vždycky utvoří harmonický celek a to vše se prakticky stává vaší prodlouženou paží, která může okamžitě reagovat na jakýkoli podnět přicházející z vody. Vertical jigging je skvělou technikou pro lov sumců z lodi za pomocí vábničky i bez ní a já jsem tuto techniku hodně používal i při lovu ze břehu u různých jezů, přístavních zdí a podobě, často i v docela malých hloubkách, protože sumci v noci loví i na hodně mělkých místech.


Brzy jsem ocenil to, že nemusíte levou rukou odklápět řadič smekacího navijáku, ale že prostě palcem jen zatlačíte na ovládací páčku a nástraha už klesá, do jaké hloubky právě chcete. Je to prostě pohodlné a ke smekacímu navijáku už se vám pak vracet nechce. Tento navijáček nebudí dojem sumcového „zabijáka“, ale disponuje skutečně velkou silou, takže se nemusíte obávat ani velkých ryb. Pro naše vody je to skutečně dobrá volba, a pokud se hodláte lovu sumců vážně věnovat, určitě by to byl vážný kandidát pro vertical jigging. V mém případě zcela jistě několik dalších sezón odslouží. Když mám posoudit obligátní poměr ceny a výkonu, myslím, že si na tom stojí velmi dobře, i když je cena samozřejmě vyšší.

Technická data
Tělovyrobeno z hliníku
Kapacita195m/0.35mm
Ložiska7 kuličkových
Převod5.4:1
Návin66cm na jedno otočení kličkou
Cívkahliníková, kovaná za studena
Hmotnost375 g s plnou cívkou
Kličkajednoduchá, dovážená na protilehlé straně
Brzdahvězdicová, 10.9 kg
Rolnička potažená titan-nitridem
Reverzní systém zpětného choduContinuous anti
BrzdaACS brzdový systém
FunkceACSTM systém proti zamotání vlasce nebo šňůry
Náhradní cívkane

 

Klady a zápory

Dobrý poměr cena/výkon

Ovladatelnost

Velká síla v malém a lehkém těle

Odkazy
Odkaz na produkt v katalogu Black Cat

O značce
Výrobce: Black Cat, Německo
Dodavatel: Zebco Europa GmbH

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje.

 

Autor: Milan Tychler dne 11.4.2017

Hodnocení uživatelů

N Matěj MN - ® Čt 13.4.2017 7:10:26
Naviják jsem si pořídil minulý rok a prakticky jsem s ním prakticky všechny sumcové vycházky a musím říct, že v terénus vázkami nebo na hodně malé ploše jsem neměl strach se do navijáku opřít.Používano s pruty do 200g
Opět velmi povedená recenze akorát jsem si musel zvyknout na tu monstrózní kličku :) , ale v praxi mi ta velikost vůbec nebyla k zahození

[ Vstoupit do diskuse - 1 reakcí ]

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniProsklená udírna s elektrokompletem ZDARMA!

Kvalitní nerezová elektrická udírna na uzení masa (šunky, klobás apod.) a zejména ryb. Nyní s elektrokompletem ZDARMA!

akce, rybareniPletená šňůra + sada twisterů zdarma!

Za 371
Moderní rybářská pletená šňůra v návinu 150 m vyrobená z 8 mikrovláken nejvyšší kvality. Nyní se sadou twisterů zdarma!


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen