Katamarán Ondatra

Zařazení: Lodě a motory, Ondatra
Určeno pro: muškaření, přívlač

Tohle plavidlo ihned po uvedení na trh způsobilo velký rozruch a rozproudilo skutečně živou diskusi, která jak se zdá nemá konce. Čím to je? Evidentně tím, že katamarán se vymyká všemu, nač jsou naši rybáři zvyklí.


Katamarán není v pravém slova smyslu loď, není to ani „belly boat“ a není to ani vor. Přesto má od toho všeho něco. V každém případě je to plavidlo, ze kterého se dá pohodlně rybařit a které se dá použít k vyvážení nástrah a návnad, takže splňuje to, co rybáři od plavidla požadují.

Myslím, že se dá bez nadsázky říct, že rybářská plavidla v současné době zažívají jistou renezanci. Oblíbený lov velkých kaprů, sumců a také jiných ryb přívlačí láká další a další zájemce a ti hledají plavidla, která by jejich účelu nejlépe vyhovovala. Ti, kdo se některému ze zmíněných lovů skutečně věnují a tráví na vodě spoustu času, hledají pevné a bytelné lodě a investují do nich a jejich vybavení nemalé peníze. Ovšem velká skupina rybářů, kteří buď nedisponují časem, nebo penězi, lovné techniky často střídá, stejně tak jako revíry. Hledají plavidla menší, snadno přepravitelná a tudíž lehká a skladná. Často proto volí všelijaké nafukovací čluny, kajaky a ti, co vláčí či muškaří, používají „belly boaty“. Jednomu vyhovuje to, jinému ono a často rozhoduje cena.


Katamarán Ondatra se vyrábí v Rusku ve městě Tula a je primárně určen na lov přívlačí a muškařením. Dá se samozřejmě úplně bez problémů použít i k vyvážkám. K jeho přednostem patří především to, že je skladný a lehký. Přitom má pevný hliníkový rám a vyniká velkou stabilitou i nosností. Stejně jako na kteroukoli loď se k němu dá připevnit spousta dalšího zařízení, jako jsou držáky prutů, echolot a další, třeba i včetně malého elektromotoru, i když k tomu katamarán určený není.

Stabilitu a velkou nosnost při minimálním ponoru zajišťují dvě samostatné nafukovací komory připevněné ke skládacímu hliníkovému rámu. Vy sedíte na pohodlném sedátku s opěradlem a dost se to podobá „belly boatu“ s tím, že sedíte hezky v suchu, plováky jsou větší a vy jste nad nimi. Díky malému ponoru a malé styčné ploše s vodní hladinou je katamarán neuvěřitelně pohyblivý a snadno se ovládá dvěma skládacími hliníkovými vesly. Zde ale musím říct, že právě tahle výhoda má své mínus při větrnějším počasí, protože plavidlo velmi rychle driftuje. Ovšem to se dá samozřejmě snadno řešit různými druhy pevné nebo vlečené kotvy.


Když mě požádali o recenzi na tento výrobek, musím přiznat, že jsem se docela těšil. Tohle je skutečně něco trochu jiného než klasický člun nebo nafukovací kajak, na který jsem dělal recenzi celkem nedávno. I ten mě docela oslovil a mnoho rybářů s ním jistě bude tohle plavidlo srovnávat. Ale k tomu musím rovnou dodat, že společného mají tato plavidla jen to, že jsou nafukovací.

Ze všech kladných vlastností, které katamarán má, je těžké vyzvednout jen jednu jedinou, protože všechny jsou důležité. Vezmu to tedy popořádku.


Přepravní rozměry a hmotnost
Katamarán se dá složit do poměrně malého balíku a při přepravě nezabere mnoho místa. I  tak ale musíte počítat s tím, že zaplní téměř polovinu zavazadlového prostoru běžného osobního automobilu, nebo jedno sedalo. Hmotnost i s doplňky, které se vejdou do přepravního vaku, nepřesáhne dvaadvacet kilo, takže ani přenesení plavidla k vodě není problém. Pokud jdete jinak na lehko, například vláčet, a máte s sebou jen minimum věcí, můžete přenést katamarán i na větší vzdálenosti a pak ho teprve dát na vodu. Dostanete se tak do i do méně přístupných oblastí, což je jistě výhoda.


Rychlá příprava
Po vyjmutí plavidla z vaku trvá jeho kompletní příprava až po spuštění na vodu zhruba 12-15 minut podle toho, jak jste šikovní a jak výkonnou máte pumpu. Katamarán jednoduše rozprostřete, narovnáte komory, rám a můžete foukat. Doporučený tlak v komorách je 0,21-0,23 atm. Složení vesel je otázkou minuty včetně jejich připevnění do havlinek. Stačí tedy pouhá čtvrthodinka, abyste plavidlo připravili do stavu, ve kterém je schopné okamžitě vyrazit na vodu. V podstatě už tak krátký čas si můžete ještě více ukrátit jen výkonnou pumpou.


Stabilita
Stabilita plavidla je podmínkou k tomu, abyste se v něm cítili pohodlně a bezpečně, což tento katamarán jednoznačně splňuje. Díky dvěma objemným komorám a celkové šířce můžete v katamaránu sedět s pocitem naprostého bezpečí, a dokonce tu můžete po nasazení podlážky i stát, aniž byste se cítili nějak ohroženě. Jako doplňující příslušenství se dá k plavidlu dokoupit bezpečnostní opěrný rám, ale mohu s klidem říct, že jsem ho po vyzkoušení odložil, protože není zapotřebí. Pokud máte jen trošku smysl pro stabilitu, po pár minutách lovu ve stoje si ani neuvědomíte, že nestojíte na pevné zemi, ale že jste na vodě. Stabilitu jsem ocenil i ve chvíli, kdy jsem pro nepříznivý terén nastupoval na katamarán z vysokého mola. Na katamarán jsem téměř skočil. U malého plavidla se dá očekávat, že vám doslova uskočí pod nohama, ale katamarán stojí na vodě jako přibitý. Je stabilní i ve vlnách a absolutně nemá žádné sklony k převrhnutí.


Ovladatelnost
K ovládání katamaránu stačí jen velmi málo síly, okamžitě reaguje i na sebemenší pohyb vesla. Po vodě se s ním můžete přepravovat velmi rychle s vynaložením minimálního úsilí a díky nízkému ponoru se dostanete i tam, kam se s hlouběji zanořenou lodí pustit nemůžete a kam se nedostanete ani s „belly boatem“. Lze tak lovit i v zarostlých rozsáhlých mělčinách, kam se ryby v některých obdobích roku uchylují. Jak už jsem řekl dříve, styčná plocha katamaránu s hladinou je velmi malá, a tak po vodě klouže velmi snadno. Negativně se to projeví za větru, který pak plavidlo snadno unáší. Ovšem stačí jen spustit kotevní lano s menší zátěží a problém je vyřešený.


Pohodlí
Na katamaránu se sedí pohodlně, nic se nehoupá, sedíte v suchu, a když dokoupíte vhodné doplňky, jako je držák na pruty, brašny na náčiní, plachta na zadní palubu, která poskytuje velký úložný prostor, pak vám na plavidle prakticky nic nechybí. Můžete na něm trávit hodiny, aniž byste pocítili nepohodlí či únavu, což oceníte zejména za chladnějšího počasí.Bezpečnost
Díky své konstrukci je katamarán jedním z nejstabilnějších plavidel na trhu s ohledem na svou velikost.

Má sice jen dvě komory, ale i kdybyste jednu poškodili, ve druhé komoře je pořád dost vztlaku na to, abyste se udrželi na hladině. Výrobce udává, že hmotnost pasažéra by neměla přesáhnout 135 kg, avšak ani 500 kg toto plavidlo nepotopí. Žádný prudký pohyb vsedě ani ve stoje plavidlo neohrozí. Samozřejmě je třeba dodržovat opatrnost při manipulaci s ostrými předměty na palubě, při jízdě nad mělčinami či mezi překážkami. Ve výbavě nesmí chybět záchranná vesta, zejména při lovu na velkých plochách daleko od břehu a za horšího počasí.


Katamarán je výborným plavidlem na lov přívlačí a na muškaření. Ze zakotveného plavidla ale můžete lovit také na těžko dostupných místech, třeba i na položenou nebo se splávkem. Dá se použít na vyvážení montáží, vyvážení bójek při lovu sumců, ke krmení a vůbec ke vše činnostem spojeným s rybařením.

V neposlední řadě je to skvělý dopravní prostředek i pro vodní turistiku a rekreaci. Je mi úplně jasné, že se tohle plavidlo bude srovnávat s jinými. Ozvou se kladné i záporné hlasy, ale já opět připomínám, že tohle je trochu jiný druh plavidla než všechny ostatní, i když vám prokáže stejné služby. Jde tu hlavně o to, jak se na něm cítíte, v čem vás omezuje, a v čem ne. Není to loď, na které můžete bydlet, a není to „belly boat“, kde vám v zimě prochladnou nohy. Dobře poslouží v základní výbavě, ale můžete si ho také dokonale vyšperkovat. Abyste pochopili, co tento katamarán nabízí, je ideální zúčastnit se některé z předváděcích akcí, které dovozce pořádá a o kterých se dá dohodnout i individuálně, což je velké plus.


Já mám rád nové a zajímavé věci a musím přiznat, že mě katamarán hodně oslovil. Proto jsem také na něm strávil spoustu času. Bezvadné je i jednoduché balení a údržba. Prostě jen otřete nebo necháte oschnout dva plováky, vypustíte je a jednoduše vše bez demontáže rámu sbalíte. Trvá to jen pár minut a vy můžete trávit většinu času rybařením, ne přípravou a balením plavidla, což oceníte zejména při nedostatku času…

Pro větší názornost, jak se dá tento katamarán „nastrojit“, doporučuji shlédnout fotogalerii na stránkách dovozce.
Video - Katamarán Ondatra

Technická data
Rozměry složeného:
86 x 61 x 30 cm
Rozměry rozloženého:
2 85 x 1 35 cm
Maximální hmotnost zatížení sedačky:
135 kg
Obsah plováku:
80 l
Hmotnost zabaleného kompletu:
14,4 kg
Materiál plováků:
pětivrstvá PVC tkanina v závislosti na barevném provedení od firem HYTex (Německo), nebo Scantarp (Finsko). Testovaný výrobek má hustotu tkaniny 700 g/m2
Materiál rámu:
konstrukční hliník
Spojovací materiál:
nerezová ocel
Obsah balení:
katamarán a vesla

 
Klady a zápory
malá hmotnost
dobrá skladnost
výborná ovladatelnost
možnost dokoupení mnoha doplňků
snadná údržba
výborná stabilita
vyšší cena
na ochranném obalu se ještě musí zapracovat
Odkazy
O značce

Výrobce: Ondatra, Rusko

Dodavatel: Boatstore, Mezinárodní inovativní kancelář s.r.o., Koněvova 426/35 , Praha 130 00

O autorovi recenze: Milan Tychler, rybaří od roku 1971, dlouholetý tester rybářského náčiní a jeden z prvních propagátorů feederového rybolovu u nás. Pravidelný dopisovatel českých a slovenských rybářských periodik. Autor sedmi rybářských publikací. Úspěchy v LRU Feeder: mistr ČR družstva 2012, vícemistr ČR družstva 2005 a 2008, vícemistr ČR jednotlivci 2005, 2. místo ČS pohár 2007, mistr 1. ligy družstva 2011, vícemistr 1. ligy družstva 2009, držitel rekordu ČR za 3 hod. - 40.580 g z roku 2007. Zabývá se velmi intenzivně i ostatními rybářskými disciplínami a jak sám tvrdí: feederem si rybařinu pouze zpestřuje

 
Autor: Milan Tychler, 15.2.2017

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.