MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Sada Flajzar Fishtron Q9TX a mikrovysílač microTX

Zařazení: Elektronika, Flajzar
Určeno pro: kaprařina


Signalizátor Fishtron Q9TX
Tento signalizátor je odvozen od svého předchůdce Q7 jak designem, tak funkčně, ale byl ještě vylepšen. Právě design je u těchto dvou posledních modelů této značky velkým krokem dopředu oproti dřívějším hranatým krabicím a nebál bych se ho nazvat nadčasovým. Velikostí by se dal zařadit mezi menší až středně velké signalizátory.

Tělo signalizátoru působí velmi pevně, odolně a mosazný šroub v něm drží perfektně, bez sebemenší vůle. Celý signalizátor je pogumovaný a díky tomu má matnou černošedou barvu. Jedinou drobnou vadou na kráse jsou dvě malé tečky zespodu po odlití.

Vidlice signalizátoru je dobře tvarovaná a hluboká, takže drží prut na svém místě i při silném bočním tahu. Klouzání prutu v signalizátoru dopředu brání dva gumové polštářky ve vidlici. Vidlice pojme prut do tloušťky blanku cca 17 mm, což je u většiny moderních děliček dostačující, ale při použití starých klasik či teleskopů můžete narazit na drobný zádrhel. Na zadní straně signalizátoru je sériové číslo, které nám může usnadnit identifikaci ztraceného nebo odcizeného vybavení.

Odolnost proti vlhkosti a dešti zajišťuje zalakování celého plošného spoje a proti zatékání je hlásič chráněn „pero drážkou“, která je navíc vymazaná těsnicí vazelínou. Tato vazelína ze začátku vylézala ze spoje a tvořila kolem něj mastné flíčky, ale šla snadno otřít a po pár dnech už to nebylo tolik patrné.

Stejně jako předešlý model má i Q9 průkopnický systém optické signalizace záběru. Jedná se o svislou řadu osmi malých diod, které při záběru ukáží i směr odvíjení vlasce (zda jízda, či padák). Po záběru zůstanou svítit dvě spodní, nebo dvě horní diody (podle směru záběru) cca 30 vteřin. Viditelnost diod je v noci perfektní a během dne dostačující. Signalizátor je také možné přepnout do „diskrétního režimu“, kdy svítí jen dioda pod tlačítkem, nebo je možné úplně vypnout veškerou světelnou signalizaci. Dále se dá zapnout poziční dioda (horní dioda ze svislé řady), která svítí opravdu jen slabě, tak aby rybáře v noci nerušila, ale aby i bez použití baterky věděl, kde se hlásič nachází.

Zvuková signalizace je také velmi propracovaná. Hlasitost se dá regulovat od úplného ticha až do maxima. Maximální hlasitost je ve srovnání s konkurencí slabší, ale rozhodně je více než dostačující. Ani si nevzpomínám, že bych u nějakých hlásičů maximální hlasitost někdy použil. Ladění tónu je také velmi plynulé a tóny jsou příjemné.

Nejhlubší tón je takzvaná „kachna“, kterou si mnoho rybářů oblíbilo, ale na opačné straně potenciometru není úplně pisklavý tón, jak je běžné, ale spíše taková klasika. Padák je signalizován stejným tónem, ale tón je rozdělen na tři rychlá propípnutí, takže už podle zvuku lze určit směr záběru. Při rychlém záběru (jízdě) je tón kolísavý.

Nastavení citlivosti je stejně jako u předešlých možností plynulé, ale v první chvíli jsem byl trošku zmatený z toho, že na obou koncích je velká citlivost. Úplně vpravo je citlivost 8 mm a otáčením doleva se plynule dostaneme až na citlivost potahu 15 cm, ale ne úplně vlevo. Pootočením vlevo nadoraz získáme funkci zvýšené citlivosti, která zaznamená potah už o 4 mm. Nevýhodou zvýšené citlivosti je, že při jejím nastavení signalizátor nerozlišuje směr záběru, narozdíl od standardní citlivosti.

Čtvrtým ovládacím prvkem je průsvitné tlačítko v barvě diod na hlásiči, které krom zapínání, vypínání a změny světelného režimu má i funkci Mute, tedy „Bez zvuku“, což je jedno z hlavních vylepšení oproti předešlému modelu. Krátkým stisknutím tohoto tlačítka se vyřadí z činnosti veškerá zvuková signalizace hlásiče, a to včetně zvuku na příposlechu. Smyslem funkce je prostor pro tiché napnutí vlasce a pověšení swingeru, abychom nerušili okolí zbytečným pípáním. Režim Mute se po 60 vteřinách sám vypne, a nebo ho můžeme vypnout my opětovným stisknutím, hned jak vše poladíme.

Na spodní straně hlásiče jsou dva konektory (JACK 2,5 mm Mono) na připojení svíticího swingeru nebo příposlechu. U modelu Q9TX to je v podstatě zbytečné, protože má vysílač integrovaný, ale u verze bez vysílače to je velké plus.

Vestavěný vysílač zajišťuje předání informace o záběru zvukovou i optickou signalizací přesně jako na hlásiči a bez prodlevy. Dosah vysílače se uvádí 500 metrů, na volném prostranství bez překážek až kilometr. V praxi jsem otestoval 250 metrů v členitém terénu, kdy mezi přijímačem a signalizátorem byla i mohutná rybniční hráz, a vše fungovalo tak, jak mělo. Dosah je velmi naddimenzovaný a v podstatě jej nelze využít v plném rozsahu.

Přijímač Q-RX2
Tento příposlech byl zkonstruován přímo pro Q9TX a oproti svému předchůdci už dostal i nový design odvozený od hlásiče. Jedná se o čtyřkanálový přijímač. Kromě signálu z hlásičů Q9TX a miniaturního vysílače micro TX je možné spárovat tento přijímač až se třemi bezdrátovými alarmy Q-PIR2. Nově je příposlech osazen i jednodiodovou svítilnou. Na horní straně vedle diody svítilny je umístěné poutko, respektive nerezová tyčka, pod kterou se protáhne poutko šňůry na krk.

Ovládání příposlechu je velmi jednoduché. Používají se k němu tři tlačítka a jeden přepínač (Zapnuto/Vypnuto). Přepínač na zapínání je umístěn velmi šikovně a při nošení v kapse nehrozí jeho nechtěné přepnutí do polohy Vypnuto, což se u mnoha příposlechů stává.

Zvuk z hlásiče je příposlechem reprodukován stejně, ale hlasitost se dá regulovat pomocí tlačítek „+“ a „–“. Hlasitost se dá nastavit po osmi krocích, přičemž poslední stupeň je pouze vibrace bez zvukové signalizace. Vím, že někteří rybáři používají současně zvukovou i vibrační signalizaci, což zde bohužel není možné. Velmi příjemnou funkcí je automatické rozsvícení diodové svítilny na dobu 30 vteřin po záběru či spuštění alarmu.

Přijímač má i vlastní kontrolu stavu baterie a na konec životnosti baterie vás upozorní blikáním kontrolky.

Spárování jednotlivých příslušenství s příposlechem je velmi jednoduché a podle návodu to zvládne každý hned napoprvé.

Dosah je stejný jako u signalizátoru Q9TX.

Alarm Q-PIR2
Krádeže rybářského vybavení a vloupání do odstavených aut rybářů jsou velmi nepříjemné a toto čidlo dává možnost proti nenechavcům se bránit. Má dvě základní funkce. Tou první je pohybové čidlo PIR, které zaznamenává pohyb osob, případně zvířat (objekty vydávající teplo). Oceníte to například na střežení svého místa v noci. Další funkcí je otřesové čidlo, kterým se dá střežit například stojan s pruty nebo auto. Můžete použít buď samotnou funkci čidla PIR, a nebo PIR spolu s otřesovým senzorem.
Možnost použití je jen na vás a střežit se tímto čidlem dá opravdu ledacos.
Alarm se dá použít jen v kombinaci s příposlechem, protože sám žádný zvuk nevydává. Proti vypnutí je alarm chráněn tónem, který je při jakémkoli vypnutí vyslán na příposlech, takže alarm není možné nepozorovaně vyřadit z činnosti.
Citlivost čidla PIR lze regulovat malým otočným tlačítkem naspodu alarmu.


Miniaturní vysílač micro TX
Tento malý vysílač slouží k použití příposlechu u signalizátorů jiných výrobců nebo pro signalizátory bez integrovaného vysílače. Jeho použití je velmi jednoduché a nevyžaduje nic jiného než zasunutí do zdířky (JACK 2,5 mm Mono), kterou má většina signalizátorů na připojení příposlechu nebo svíticího swingeru.

Tento vysílač nemá žádné ovládací prvky a k jeho aktivaci dojde zasunutím do zdířky signalizátoru. U některých signalizátorů může být problém se současným použitím vysílače a některých swingerů, které znemožňují zasunutí konektoru do hlásiče.

Dosah tohoto vysílače je oproti signalizátoru Q9TX mnohem menší a v členitém terénu se začal signál ztrácet už kolem sta metrů.

Sada jako celek
Myslím, že všechny součásti sady jsou velmi dobře propracované a navzájem fungují velmi dobře. Díky tomu, že dosahy bezdrátových zařízení jsou značně naddimenzované, nedochází ke ztrátám signálu ani v členitém terénu nebo rušivém prostředí, jako je město. Všechny součásti jsou vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů, takže snad zvládnou i hrubší zacházení některých rybářů. Na výrobcích je znát, že na jejich vývoji se skutečně podílí rybáři, protože mají vlastnosti a funkce, které na elektronice pro rybáře často chybí.

Bohužel doba, kterou jsem dostal k testování, byla příliš krátká, abych ověřil výdrž baterií, ale podle informací od rybářů, kteří je používají už dlouho, se dá mluvit o velmi slušné výdrži.

Celá sada je uložena v kufříku, který pojme až čtyři signalizátory, příposlech a dva alarmy. Vše je v kufříku uloženo v molitanové vložce s přesnými výřezy na jednotlivé součásti sady, včetně baterií. Kufřík samotný byl tak trošku zklamáním, protože ač vypadal velmi pěkně a bytelně, v jednom rohu se uvolnil. Pravděpodobně se jednalo o vadný kus, ale myslím, že taková špičková elektronika by si zasloužila lepší obal. K příposlechu dodává výrobce šňůrku na krk, která umožňuje bezpečné nošení na ideálním místě, tedy pověšený na krku.

Poslední věcí, která rozhodně stojí za zmínku, je velmi dobrý záruční i pozáruční servis, který si zatím každý, koho znám a kdo jej využil, pochvaloval.Technická data
Fishtron Q9TX
Rozměryvýška 85 mm + šroub15 mm, šířka max. 47 mm, hloubka 30 mm
Hmotnost100 gramů (včetně baterií)
Barvy diodzelená, žlutá, červená, modrá
Dosahstovky metrů
Citlivost 8 mm-15 cm (rozlišuje i směr záběru), zvýšená citlivost: 4mm (bez rozlišení směru záběru
Možnosti nastavenícitlivost, hlasitost, tón, světelné režimy diod
Baterie 3V (2x článek LR1 LADY)
Další funkcepoziční noční světlo, tlačítko MUTE
Připojení příslušenství 2x JACK 2,5mm mono pro připojení swingerů, nebo příposlechu
Přijímač Q-RX2
Rozměryvýška 90 mm, šířka max. 47 mm, hloubka 30 mm
Hmotnost90 gramů (včetně baterií)
Barvy diod zelená, žlutá, červená, modrá + 4x červená pro alarmy a stav baterie
Dosahstovky metrů
Možnosti nastaveníhlasitost, vibrace
Baterie1x mikrotužková 1,5V (AAA)
Další funkcesvítilna
Alarm Q-PIR2
Rozměry 80 mm + 70 mm (šroub a anténa), šířka 33 mm, hloubka 34 mm
Hmotnost 90 gramů (včetně baterií)
Dosahstovky metrů
Možnosti nastavenísamotné PIR čidlo, nebo spolu s otřesovým senzorem
Dosah PIR čidla5-6 metrů
Úhel záběru PIR čidla90°
Baterie 3V (2x článek AAA)
Miniaturní vysílač micro TX
Rozměry 40 mm + 45 mm (kabel + Jack), šířka 21 mm, hloubka 15 mm
Hmotnost 10 gramů (včetně baterií)
Kompatibilitatéměř všechny signalizátory s konektorem JACK 2,5mm
Zapínáníaktivuje se samo při připojení k signalizátoru
Dosahcca sto metrů
Baterie 3V (2x AG13)

 

Klady a zápory

Propracované možnosti nastavení

Grafické zobrazení směru záběru

Velký dosah příposlechu

Kvalitní zpracování

Zabezpečení místa, vozidla, či člunu

Vyšší cena

Kufřík na sadu by mohl kvalitnější

Odkazy
http://www.flajzar.cz/
Ceny produktu Sada Flajzar Fishtron Q9TX a mikrovysílač microTX srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: FLAJZAR,Česká Republika

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz.

 

Autor: fotojakes dne 31.8.2012

Hodnocení uživatelů

N feederjaro - ® So 30.5.2015 22:51:46
Aj ja som mal problémy z Q7TX. Samovolne sa mi vypínali a po prehratý software to bolo v poriadku a potom pri jazde ked som sekol tak swinger klepol o vydličku a signalizátor sa mi zasa sám vypol.Flajzar? Nikdy v živote. Teraz mám Fox Micron RX a to je ale úúúplne niečo iné. je pravda že výzorovo sú oproti Flajzaru 100 rokov za opicama, ale tá spoľahlivosť a hlavne Fox má pomalý servis ktorý som zatiaľ nepotreboval, narozdiel od Flajzara ktorý ho má zasa super rýchly :-))
N MaTTS - ® Pá 9.1.2015 14:43:25
Moje hodnocení:  

-výměna baterek

N kožich007 - ® Po 24.11.2014 19:51:26
Moje hodnocení:  

mám Q9 a k tomu sadu příposlechu microtx. Příposlech doporučuji, jsem s ním maximálně spokojenej, dosah perfektní, výdrž baterie dobrá, měl jsem i předchozí typ příposlechu a také super.
Co se ovšem signalizátorů týká, nedoporučuji. Mám celkem 3 kousky (2ks cca 6 let a 1 cca 2roky).Problém je v paticích jacku, na obou starších vypadávají vložené zařízení (swingr, vysílač microtx, osvětlení) to z obou a u toho novějšího to taky není žádná výhra. Dále pak u obou starších signalizátorů došlo postupně k ulomení šroubu pro montáž do stojanu. Zjistil jsem že je to v slabém kousku plastu a zalepil jsem to pořádným lepidlem a drží to, na tom mladším to bylo načlé a tak jsem to pro jistotu také zalil lepidlem. Signalizátory jsem dotahoval do stojanu pomocí kontramatky a vždy opatrně a poslední cca rok je mám v rychloupínácích, nejsem si opravdu vědom toho že bych si je poškodil sám. Já osobně si nejspíš už od flajzaru hlásič nekoupím.
N pslany - ® Po 24.11.2014 19:50:21

mimo vypsanych minusu vedle, vse ostatni bez nejmensi chyby (provedeni, mute, indikace, dva vystupy)

indikace slabe baterie, nemoznost pipak vypnout bez vytazeni baterie, nikde jsme nevycet jestli to je zavada, nebo se ma takto chovat kdyz je baterie slaba

Ahoj,
první rok nebyl nejmensi problem, letos v desti se zacly vypinat, bohuzel takovym zpusobem ze se neustale zapinaly a vypinaly, proste rvaly. Vypnout to neslo, nemaji vypinac pouze tlacitko. Doma jsem ho otevrel byl suchy, zmeril jsem baterie 1,49V coz si mylsim ze by nemelo vadit a vymenil jsem je. TEd se to zda ok, ale uz jim neverim, pro jistotu vozim stare nahradni nesmrtelne TBI.
Pavel
N g0lda - ® Po 24.11.2014 19:24:26
no, taky je mám a začali mi jebat, že se sami vypínají... takže v noci spánek... jízda a šňůra v prdeli... a myslíte, že to flajzar zaplatí??? spokojenost opadla ve zklamání.
N MD-Carp - ® Čt 10.4.2014 8:58:20

Mute.Dlouhá vydrž baterie,dlouhý dosah příposlechu,

zatím jsem žádný nenašel.

Q9 má navíc funkci mute,při nandavání swingru velice dobré!!.-)) A možná je tam ještě jinak odkrokování citlivosti ale tím si nejsem jist,samozřejmě jiný tvar příposlechu:-))
N ruzmich - ® St 28.11.2012 8:38:49
Moje hodnocení:  

- nelze při ladění vidět pohyb diody tak jak tomu bylo ve verzi Q7

Spokojenost
N Párek0101 - ® Ne 18.11.2012 19:40:52
Moje hodnocení:  
N Rostasik - ® Ne 18.11.2012 19:32:53
Měl jsem je a zbavil jsem se jich. Stále se mě vypínaly po záběrech i kdyš jsem koupil nový baterky. Třikrát jsem je měl v servisu a h.... platný.
N RP-LADO - ® Po 29.10.2012 11:53:18
Moje hodnocení:  

kvalita,dosah a hlavne servis

PALLERMO zalezi na tom ako mas urobeny vyvod na swinger/odposluch.Ak ti svieti swinger len pocas zaberu tak je dobre a tie DBX ti budu fungovat spolahlivo.Ak ti ale svieti aj po zabere tak ti ten odposluch bude hucat kym nezhasne pametova ledka
N Argonites - ® Po 29.10.2012 11:01:07
Flajzar když se ti pokazí bude opraven hned u JRC to mnohdy trvá a 30dní a to během sezony je na mrtvici
N Pallermo - ® Čt 25.10.2012 17:01:29

cena

zalezi jaky mas nabidky na ceny je to totez oni spolu spolupracuji co sem se doslech

v Nemecku se da JRC 3+1 sehnat myslim okolo 8 tis

[ Vstoupit do diskuse - 22 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniAVID CARP tašky a organizéry A-SPEC

Za 520
Batoh, tašky, organizéry řady A-SPEC - TOP kvalita. Rozklikněte si celou řadu na www.chytiljsem.cz

akce, rybareniFox cookware vařič s pouzdrem

Za 495
Originální vařič + mesh bag pouzdro - OD 17.4.2019 ZA AKČNÍ, JEŠTĚ NIŽŠÍ CENU jen do vyprodání našich zásob Má nastavitelnou kontrolu plamene, takže si můžete nastavit teplotu, kterou potřebujete


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen