MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Šňůrka Carp'R'Us - Strip X

Zařazení: Drobnosti, Carp'R'Us
Určeno pro: kaprařina

Návazcové šňůrky jsou nedílnou součástí výbavy snad každého rybáře, který se zaměřuje na lov kaprů, a v posledních letech jsou velmi oblíbené především takzvané svlíkačky, neboli potahované šňůrky. Jejich výhoda je v tom, že kombinují několik vlastností a snadno se dají přizpůsobit aktuálním potřebám, což jiné materiály neumožňují. Ty je nutno kombinovat a to s sebou přináší nežádoucí oslabení návazců v podobě uzlů mezi monofilním matriálem a pletenkou.


Na trhu je celá řada „svlíkaček“ a nabízí je snad každý výrobce návazcových materiálů. Už dříve mě zarazilo, že anglická společnost Carp'R'Us, která se specializuje právě na rybářskou bižutérii, žádnou potahovanou šňůrku nenabízí, i když klasickou pletenku a monofilní materiály ano. Na letošním veletrhu v Praze jsem se dozvěděl, proč tomu tak bylo, a rovnou jsem si osahal první vzorek svlékací šňůrky Strip X, který firma veřejně prezentovala, ačkoli prozatím jen na fixou označené špulce. Poptávku po svlékací šňůrce výrobce samozřejmě registroval už delší dobu, ale trvalo mu dva roky, než svou „svlíkačku“ doladil k vlastní spokojenosti. Já osobně používám „svlíkačky“ velmi rád, proto jsem tuto novinku během jara odzkoušel jak na rybnících, tak na řece s kamenným náspem u břehu.


Základem každé potahované šňůrky je jádro, protože na něm záleží celková pevnost a odolnost šňůrky. Strip X má jádro splétané z vláken Dyneema, dle výrobce vyráběných v EU. Vlákna Dyneema se krom šňůr a šňůrek pro rybáře používají především na pevná lana na lodích nebo k balistické ochraně (např. do neprůstřelných vest). Dyneema je velmi pevný materiál a jeho vlákna i v malém průměru vynikají vysokou pevností a odolností proti oděru. Splétání šňůrky není příliš husté a dotažené, díky čemuž je jádro šňůrky velmi poddajné a ohebné. Poddajnost se dá ještě zvýšit nakroucením sem a tam. Jednotlivá vlákna se tak načechrají, ale to samozřejmě platí i u jiných šňůrek. Díky volnějšímu zapletení a vlastnostem vlákna Dyneema neztrácí šňůrka svou pevnost ani v uzlu a uvedená nosnost 25 lb je právě pevností v uzlu. Sám výrobce doporučuje používat uzel Palomar, který se mně osobně velmi osvědčil už dříve, a to třeba na fluorokarbon, který je na použitý uzel velmi choulostivý. Barva jádra je šedá.


Vývoj potahu šňůrky Strip X trval podle výrobce dva roky, což je dle mého na dnešní dobu poměrně dlouho. Výrobky se běžně dostávají na trh mnohem rychleji. Potah je velmi pevný, a i když jsem zvyklý používat ke svlékání potahů šňůrek zuby, zde jsem volil raději speciální stahovačku. Potah je velmi odolný a dobře drží na jádru z pletenky. Svou pevností chrání a zvyšuje odolnost jádra proti oděru. Pevnost potahu šňůrky se krom odírání například o kámen dobře zkouší tím, že potah stáhnete z jádra a zkusíte ho přetrhnout. Strip X má samotný potah velmi elastický, ale přetrhnout se mi ho podařilo, až když jsem pořádně škubl. Další výhodou potahu Strip X je jeho vysoká hmotnost, protože je mnohem těžší než voda. Díky této vlastnosti kopíruje dno a nevzlíná do sloupce. Potah je hnědý a má navíc matný povrch, což snižuje jeho viditelnost na většině povrchů dna. Jen na světlém písčitém dně bude vidět, snad se v budoucnu objeví i jiné barevné varianty. K narovnání potahu šňůrky po vymotání z cívky stačí několikrát přejet prsty přes napnutou šňůrku, nebo ještě lépe ji narovnat nad parou z konvičky.

Vyrobit dobrou splétanou šňůrku není zase až takový problém, stačí když výrobce sáhne po kvalitních vláknech a zvolí ideální formu jejich zaplétání. Jenže u takzvaných svlíkaček je to trošku jinak. Opravdu dobrých potahovaných šňůrek není na trhu moc, a snad i proto trval společnosti Carp'R'Us vývoj šňůrky Strip X tak dlouho. Musím uznat, že tato „svlíkačka“ se opravdu povedla. Je odolná proti oděru, má vysokou pevnost (i v uzlu) při malém průměru, jádro je podajné a potah nepraská ani v uzlech, což bývá slabina potahovaných šňůrek.


Dodává se na standardní velikosti špulky o průměru 45 mm, která se vejde do běžně používaných krabic pro rybáře. Na špulce jsou gumové kryty, aby se pletenka samovolně nerozmotala při přepravě, a ve středu špulky je bod na držení, který usnadňuje odmotávání. Na špulce je navinuto 20 metrů a aktuálně stojí necelých čtyři sta osmdesát korun, což sice není zrovna málo, ale jiné kvalitní „svlíkačky“ stojí stejně, nebo i více. A když si spočítám, kolik dám například za krmení, než spotřebuji těch 20 metrů šňůrky, až tak moc peněz to zase není, zvlášť když záleží na nich, jestli zaseknutou rybu vytáhnu z vody. Jedná se o novinku, která je dostupná prozatím jen v matné hnědé barvě a s pevností 25 lb, ale už na špulce je vidět, že se počítá s 15lb a 39lb variantou.

Technická data
Typsvlékací šňůrka
Barvamatná hnědá
Jadrošedá Dyneema
Zaplétání jádra čtyři prameny vláken velmi řídce zapletena
Nosnost 25lb
Návin20 metrů

 

Klady a zápory

Vysoká pevnost i při nízkém průměru

Dobrá poddajnost

Odolnost proti oděru

Dostupná prozatím jen v hnědé barvě a 25lb

Vyšší cena

Odkazy
www.nikl.cz
Ceny produktu Šňůrka Carp'R'Us - Strip X srovnáte na Zboží.cz

O značce
Výrobce: Carp'R'Us - Velká Británie
Dodavatel: Karel Nikl s.r.o., Havlíčkova 847, Kolín IV, 280 02

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz.

 

Autor: fotojakes dne 13.7.2014

Hodnocení uživatelů

N frost862 - ® So 11.6.2016 14:21:05

Dobrá barva

Dobrá nosnost

Dobrá oděruvzdornost

Dobrá zpracovatelnost

Dobrá cena

Mám ji ve výbavě a na návazce dobrá věc.Sem s ní spokojenej,její koupí jsem chybu určitě neudělal.
N Peter94 - ® So 11.6.2016 14:03:59

Ziadne

Najhorsia snurka ,aku som kedy mal.nechapem ako taky odpad mohli pustit na trh.po spraveni navazca vypada ako struna.
N Hope - ® Pá 18.7.2014 10:23:46
Moje hodnocení:  

Barva hnědá, která splyne s okolím.

Velmi dobře se šňůrkou pracuje.

Jsem s ní velmi spokojen.

Škoda, že už není i zelená varianta.

Šňůrku používám už dlouho a zatím s ní mám jen dobré zkušenosti. Na návazcích drží velmi dobře potah a ještě se mi ani po záběru nestalo, že by se mi stáhnul i přesto jde velmi dobře při přípravě návazce stáhnout. Používám řadu značek, které vyrábí potahované šňůrky. Šňůrku STRIP-X bych určitě zařadil do té vyšší kategorie.
N leep - ® Čt 17.7.2014 13:54:18
Skvělá šňůrka, doporučuji

[ Vstoupit do diskuse - 4 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox Royale vybavení

Za 105
Velký výprodej bagáže, tašek, pouzder, bivaků a obalů z této série. Slevy 30-40-50-60 % jen do vyprodání našeho skladu, produkty z této řady už nebudou k sehnání, NEVÁHEJTE

akce, rybareniFox Rigid Rig Case System na návazce

Za 745
Variabilní pouzdro, zásobník na návazce zřejmě nejlepší na trhu včetně potřebného příslušenství na kterém je na vidět jak dokonale byl vymyšlen.Pohodlně se vejdou i vaše nejdelší montáže Sleva 300,-Kč


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Mojerybarina.cz Rybářské potřeby Janoušek a Nevrkla Mojerybarina.cz Rybářské potřeby Janoušek a...

Jsme rybářský eshop, který je propojen s rybářskou prodejnou v Brně a Náměšti nad Oslavou. V našem shopu naleznete vše pro rybolov a...