MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Udělej: rohlík!

27.9.2001 - Martin Maťák

Vezměte dostatečně velký hrnec pro pařáček s rohlíkem. Nalijte do něj tolik vody, aby jí na dně bylo asi 1cm na výšku.  
Vložte do hrnce pařáček a na něj umístěte čerstvý rohlík. Zakryjte pokličkou.
Zapalte plamen pod hrncem a přiveďte k varu. Pak nechejte na plný výkon asi minutu napařovat. Je-li rohlík starší (tvrdší), napařujte déle, ale na menším plameni.
Plamen vypněte a nechte asi 5 minut odstát pod pokličkou. Pokličku nenadzvedávejte zbytečně často, ztrácíte teplotu a množství páry.
Po napaření je rohlík velice horký a nejde delší dobu držet v ruce. Zárověň se mu trochu zvrásčí kůrka. Ta v žádném případě nesmí být mokrá, to je známka špatného napaření. Pokud je při stisku cítit mezi prsty tvrdší jádro, pokračujte v napařování.
Ještě horký rohlík umístěte mezi 2 prkénka. Výhodný je k tomu vyrobený lis, na kterém lze nastavit tloušťku slisování. Nelisujte prostým zatížením, není zaručena konečná požadovaná tloušťka rohlíku.
Křídlovými maticemi stáhněte prkénka k sobě asi na 11-15mm (experimentujte) a nechte asi 5-10 minut lisovat.
Odštroubujte matičky a desky od sebe oddělte. Je-li k nim rohlík přilepen (asi jste něco udělali špatně), pomožte si nožem, kterým rohlík odříznete.
Po rozříznutí musí být rohlík načechraný - žádné tuhé gumové jádro! Zároveň se rohlík nesmí sám zpět "rozjet" (roztáhnout jako bychom ho nelisovali). Nevadí, když nebude úplně celistvý a budou v něm větší vzduchové bubliny.
Půlku rohlíku rozřízněte podélně na polovinu. Použijte nejostřejší nůž, jaký máte k dispozici. Rohlík se při řezání nesmí drolit nebo deformovat. Vroubkované nože na pečivo nejsou vhodné.
Rozřezejte rohlík na proužky a ty pak na kostičky. Velikost zhruba 6mm nebo jakkoliv potřebujete. Pro nejmenší kostičky odřízněte ještě jeden plátek střídky, čímž dostanete ještě tenčí plátek - použijte ale jen plátky s kůrkou, ktere drží pevněji na háčku.
Toto je množství rohlíkových kostiček z jednoho rohlíku. Pro jednoho rybáře lovícího na plavanou s jedním prutem je to dost tak na 6-12 hodin lovu.
Kostičky uložte do čistého (nepoužitého) mikrotenového sáčku. Chcete-li, přidejte k němu asi lžičku práškového posilovače dle vlastní volby.
Sáček nafoukněte a jemně protřepte a potom zauzlujte. Takto uložený rohlík by vám měl vydržt několik dnů. Když nebudete pytlík otevírat, tak třeba i týden. Necháte-li kostičky volně na vzduchu, vyschnou i za hodinu.
Detail naaromatizované kostičky rohlíku. Posilovač nástrahu nejen provoní, ale i obarví. Barva drží stejně dobře jako aroma - není to jen takový poprašek na povrchu, jak by se mohlo zdát.
Kostička rohlíku na háčku - malokterá ryba odolá.

Autor: Martin Maťák - ®

Přečteno: 23 197x
Průměrná známka: 1.25

Související články

Extra měkké nástrahy

Hlavně se nesmíte bát, že ''to spadne z háčku''.

Udělej: olůvko!

Já jsem si pro tuto ukázku dal za cíl vytvořit ploché olůvko s očkem pro lov na feeder na řece.

Udělej: splávek!

Upevněte vrtačku do držáku a upněte do ní hřebík bez hlavičky.

S plavanou na kapry III

Kapr snad nejlépe ze všech ryb reaguje na ochucování návnad a nástrah.

Oznámení - plavaná
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - plavaná
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniKORUM praktická zavírací krabička

Za 165 Kč s DPH.
ITM CLAMSHELL 12 COMPARTMENTS - má 12 přihrádek na veškerou potřebnou bižuterii a je opatřena magnetickým zavíráním.


akce, rybareniKORUM carp 2,5 lb 12 ft

Za 1 690 Kč s DPH.
S tímto kaprovým prutem si vychutnáte zdolávání ryb a navíc díky velkým očkům a velmi rychlému blanku se nemusíte obávat ani dalekých náhozů. Matný blank. Délka prutu 3,66 m, gramáž 2,5 lb.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Centrum Rybářských Potřeb Centrum Rybářských Potřeb

Prostějov, Plumlovská 3614