Krmení - plavaná

- Martin Maťák

Komercne vyrabena krmeni jsou pro nas prilis draha, malokdo si muze dovolit nahazet do vody krmeni za nekolik set korun/den. V soucasnosti vetsina rybaru koupi drahe krmeni a to velmi zredi obycejnym srotem ci podobne a divi se, ze nedosahuji vyraznejsich uspechu. Dokonce ceske potisky na zahranicnich krmnych smesich k tomu navadeji, i kdyz puvodni text rika neco uplne jineho! Napr. kdyz je v anglickem jazyce napsano "pred lovem jen pridejte 0.6l vody" (tzn. zadne dalsi ingredience se jiz nepridavaji), tak na ceskem je napsano "pridame dalsi primesy dle vlastniho vyberu". Peknej zmatek, co? No neni se cemu divit, kdyz ono zazracne krmeni stoji treba 100Kc/kg, tak nezredit ho je pro mnoho rybaru hodne drahy luxus. Take je potreba uvedomit si, ze vetsina z techto krmeni neni urcena pro "obycejne" rybare, ale vetsinou pro zavodniky a na souteze a proto si vyrobci a hlavne obchodnici mohou dovolit jit s cenou tak nahoru. Proc toto vsechno pisi? Chtel bych Vam poradit, jak se vyhnout vsem tem zklamanim s drahym a dobrym, ale rybarem spatne pripravenym krmenim a jak si udelat svoje krmeni takove, ktere sice neobstoji na zadnem zavode v LRU, ale ktere ve vetsine pripadu bude stacit pro nekolikanasobne zlepseni nasich lovu pro zabavu.

OCEKAVANI:

  • Stojata voda
    • Hloubka do 1m: krmeni musi byt lehke a lehce rozpadave. Pri dopadu na hladinu by se mela koule krmeni uplne rozpadnout a ke dnu klesat jen male drobky a to velmi pomalu. Cast navnady by mela zustat ve sloupci vody a delat tzv. "mrak".
    • Hloubka 1-3m: krmeni musi byt mirne tezsi a soudrznejsi. Pri dopadu na hladinu se koule jen mirne narusi (napr. rozpuli) a uplne se rozpadne az tesne nade dnem nebo az na nem - nejpozdeji vsak do nekolika minut po vhozeni do vody. Z rozpadle koule se uvolnuji lehke castecky a bublinky, ktere stoupaji zpatky k hladine a vytvareji tak ve vode pachovou stopu. Sebou castecne vynaseji i kousky navnady a delaji tesne nade dnem "vonavy oblacek".
    • Hloubka pres 3m: krmeni musi byt dost hutne a tezke, aby rychle klesalo ke dnu a koule se rozpadla az v pozadovane hloubce (nejdrive 1.5m ode dna), nikoliv driv. Na dne zacne "pracovat" - koule se rozpada a krmeni je rozprostreno kolem ni na velmi male plose.
  • Proudna voda
    • pozadovane vlastnosti: krmeni musi byt dostatecne soudrzne na to, aby koule dopadla na dno pokud mozno vcelku nebo alespon z vetsi casti, podle sily proudu. Cim vetsi proud, tim musi byt krmeni "pevnejsi". Take musi byt krmeni dostatecne tezke, aby kleslo ke dnu velmi rychle a proud jej neodnasel. Koule musi byt vsechny stejne velke a tezke, aby dopadly na jeden bod jak na hladine, tak na dne. Koule je obvykle nutno zatizit sterkem.
SUROVINY (jen levne a bezne dostupne)
  • stojata voda
    • hloubka do 1m
      • strouhanka z jemneho sladkeho peciva (napr. piskoty, vanocka atd.) 40-60%
      • jemny kukuricny srot 10-35%
      • jemne pomlety Pop-corn 5-40%
    • hloubka 1 - 3m
      • kukuricny srot 30-50%
      • rohlikova strouhanka 20-30%
      • hladka psenicna mouka 5%
      • rozmoceny chleb 10-30%
      • ovesne vlocky 10-20%
    • hloubka pres 3m
      • kukuricny srot 25%
      • jecny srot 25%
      • hladka psenicna mouka 5-10%
      • strouhanka 20%
      • ovesne vlocky 20%
      • hlina 10-20%
  • proudna voda
    • kukuricny srot 20-40%
    • jecny srot 40-60%
    • strouhanka 10-20%
    • ovesne vlocky 10-20%
    • sterk 0-25%

PRIPRAVA KRMENI

  • stojata voda
    • melka voda: - do jemneho kukuricneho srotu pridavejte za staleho michani studenou vodu. Budete potrebovat asi 0.5 - 0.8l na 1kg srotu, podle jeho granulometrie. Srot by mel byt spise vice mokry - lze z nej v udelat koule, ktere jsou vsak dosti drolive. Nechte jej asi 20 minut nasat vodu. Pak do nej zlehka vmichjte suchou strouhanku tak, aby cela smes byla jen mirne vlhka a nelepiva. Neprilivejte vodu! Strouhanka musi zustat jen jemne vlhka od mokreho srotu. Nyni vse prepasirujte pres rybarske sito s malymi nebo strednimi oky (do 5x5mm). Tim do smesy dostanete hodne vzduchu a zaroven rozmelnite vznikle hrudky, ktere by zapricinovali trhani koule behem letu. Pokud je nyni krmeni moc suche, muzete ho rozprasovacem dovlhcit. Krmeni ma byt nyni "pruzne" a umackanim do koule znacne (2x) zmensi svuj objem (cim vice umackate, tim rychleji klesne ke dnu a dele se bude rozpadat). Koule obsahuje male bublinky vzduchu, ktere budou ve vode stoupat k hladine a roznaset aroma a strouhanku zhruba 70cm nade dno. Pokud hodlate chytat v mistech s hloubkou pod 1m, pridejte do krmeni jeste jemne pomlety Pop-corn (lze namlet jedine cerstvy-krupavy v el. mlynku na kavu). Pokud ho pridate do 10%, bude koule na dne uvolnovat krome bublinek take castecky pop-cornu, ktere budou ryby sbirat jak u dna, tak u hladiny. Zaroven bude koule lehka a bude ke dnu klesat velmi pomalu - nenapadne. Velka vyhoda: bublinky jsou na hladine videt a lze proto lehce poznat, kde krmeni lezi a nahazovat presne do tech mist. Zaroven vite, jak rychle se koule rozpada - dokud stoupaji bulinky, krmeni "pracuje". Pokud pridate mleteho pop-cornu vice jak 30%, bude koule plavat na hladine!!! To muze byt v nekterych situacich vyborne reseni - napr. pri lovu oukleji nebo plotic u hladiny. Koule pochopitelne plave jen urcitou dobu, behem niz uvolnuje ke dnu uzasnym zpusobem drobky navnady a dela perfektni vizualni a aromatickou stopu - mrak. Jestlize jsou na vasem miste plotice, perlini nebo oukleje, urcite se v tom miste zacne po chvili varit voda. Samozrejme pouzit plovouci krmeni nema vzdy opodstatneni - pokud vylozene nechcete chytat do 80cm pod hladinou nebo na "propadavacku", pouzijte radeji tezsi rozpadave koule, ktere delaji mrak vice u dna.
    • hlubsi voda: - rozmocte stary chleb a vymackejte z nej vetsi cast vody. Pak pridejte kukuricny srot a dobre promichejte. Vse prepasirujte pres sito s oky 5x5mm. Pak primichejte strouhanku s hladkou moukou a znovu prepasirujte pres sito. Krmeni "pruzi" mene, nez pro melkou vodu, je v nem mene strouhanky a vice tezsiho srotu. Hladka mouka vsechno vice slepi a krmeni je vice kompaktnejsi - bude se dele rozpadavat. Pak pridejte ovesne vlocky - muzete je predem namocit nebo pridat suche, podle toho, jak lepiva je zakladni smes. Pak zlehka primichejte presatou hlinu - ta krmeni ztmavy a zatizi - bude rychleji klesat ke dnu a pritom hlina se celkem rychle rozmoci a rozpadne. Tmave krmeni je take lepsi do ciste vody (obzvlaste pri lovu plotic a mensich ryb).
    • Priprava kouli: Z krmni udelejte koule velikosti tenisaku - ty se pred vhozenim do vody na zlomek sekundy ponori do vody a znovu umackaji. Tim vznikne na kouli pevna skorapka, ktera zabrani jejimu roztrzeni behem letu vzduchem. Pokud potrebujete obzvlaste tuhe koule, ktere hazete na extremni vzdalenosti (30-50m) do vetsi hloubky, postupujte takto: udelejte kouli, namocte ji na zlomek sekundy, umackejte, obalte vrstvou hladke mouky nebo sucheho pomleteho jilu a znovu umackejte (pripadne muzete cely proces nekolikrat zopakovat) - ted mate kouli, ktera je uvnitr temer sucha a rozpadava, ale povrch ma velmi pevny - ke dnu dopadne celistva, ale tam brzy pukne a doslova exploduje. Pozn: vetsi koule pri klidnem a vlacnem hodu maji mensi tendence k roztrhnuti, malymi se musi na stejnou vzdalenost hazet energicteji a proto vice za letu pukaji. Proto, pokud to jde, delejte koule spise vetsi a mensi pouzivejte spise pro krmeni na mensi vzdalenosti.
  • proudna voda
    • priprava: do suchych ingredienci (srot) prilijte varici vodu a energicky michejte. Vody asi 0.5-0.7 litru na 1kg suche smesi. Pak nechte vse asi 30 minut nasaknout. Potom repasirujte pres sito s oky 5x5mm nebo vetsimi a pripadne pridejte suchou smes nebo vodu tak, aby krmeni bylo velmi lepive a daly se z nej udelat velmi tvrde a velke koule. Nyni pridejte sterk a vse smichejte.
    • koule: z krmeni udelejte koule velikosti tenisaku nebo i vetsi. Pouzijte veskere sve sily k jejich umackani - pokud ani to nestaci, vemte kus hadru, kouli do nej zabalte a "utahnete" (jako kdyz ten hadr chcete rucne vyzdimat). Typicky by se koule nemely pri narazu na hladinu roztrhnout a mely by "pracovat" (rozpadat se) az na dne. Nekdy je dokonce nutne, aby se koule rozpadaly az po velmi dlouhe dobe (hodina a vice) - napr. kdyz ze zacatku lovu nahazete do vody vice kouly, ale kazdou jinak umackanou - pak se budou jedna po druhe rozpadat a lakat a poutat ryby po delsi dobu bez dalsiho dokrmovani. Lze toho docilit bud vhodnymi lepivymi ingrediencemi a znacnym umackanim nebo ... kratkym (2 min.) upecenim jiz hotovych kouli v mikrovlnne troube (pak vydrzi na dne treba cely ;-).
ZAKRMOVANI

At uz krmite kdekoliv, vzdy musite zakrmovat co nejmensi plochu! Jen tak prilakate ryby tam, kam chcete a kde mate nahozeno. Pokud by jste zakrmili vetsi plochu prilakate sice ryby take, ale zaberu jiz nebudete mit tolik. Je to tim, ze jsou na teto plose vice rozptylene, kdezto na malem prostoru by jste je mohli mit krasne vsechny pohromade a ryby by nasly nastrahu drive. Navic pak by jedna ryba druhe zavidela kazde sousto a predhanely se, ktera driv a vice sezere. Dalsi vyhodou presneho zakrmeni je to, ze setrite navnadou - cim presneji krmite, tim staci mensi mnozstvi navnady. Proste snazte se vzdy nahazet a chytat v co nejmensim prostoru - rekneme pod 2 metry ctverecni. Jestlize zakrmite 10 metru (a to jeste neni az tak nepresne), jeste porad muzet chytnout, ale bude to stezi polovina.
Mnozstvi - zalezi na tom, jak velke ryby budete chytat. Mensi ryby je nejvhodnejsi krmit co nejcasteji - treba kazdou minutu, ale mensimi davkami (kulicky jako svestka). Vetsim rybam se krmeni dohazuje v delsich intervalech a vetsich davkach - napr. nekolik tenisaku po hodine. Dale je potreba zohlednit rocni dobu a teplotu vody. Cim teplejsi je voda, tim vice ryby zerou, ale maji take tim vice prirozene potravy. Proto se nejvice krmi na zacatku leta, kdy toplota vody je vysoka, ale potravy jeste mnoho neni. Pak je teoreticky mozne zkrmit libovolne mnostvi krmeni, pokud je v lovisti dost ryb. Na prumerne vode v tomto obdobi neni potreba mit obavy z prekrmeni ryb, pokud je krmeni rychle ztravitelne a zdravotne nezavadne. Naproti tomu, napr. v srpnu je teplota vody take vysoka, ale vnadi se jiz mene - je to dano tim, ze ve vode je vetsinou dostatek potravy a malo kysliku, takze rybam staci prirozena potrava. Dale mnozstvi navnady zavisi na proudeni vody - cim vetsi proud, tim vice. Na stojatych vodach se zkrmi vetsinou max. 1/2 toho, co na stejne zarybnene proudne hluboke rece - tam proud znacnou cast navnady odnese pryc a navic je jsou zde ryby vice v pohybu, takze je mensi mnozstvi navnady neudrzi na jednom miste.

zpusob vnadeni

  • rucne: spodnim hodem do 20m, vrchnim hodem do 40m. Krmi se koulemi velikosti tenisaku a nemusi se pak krmit tak casto. Tvrdsimi koulemi se krmi asi 0.5 az 1m pred mistem lovu - koule castecne kopiruji svoji trejektorii letu i pod vodou. Mekci koule se hazou primo na splavek.
  • prakem: presneho krmeni lze dosahnout jen treninkem, jinak je rucni krmeni presnejsi a tudiz lepsi. Lze krmit i na vzdalenost vice nez 40m. Krmi se mensimi koulemi (orech az mandarinka) a casteji nez rucne.

druhy ryb a krmeni

  • cejn: Hodne sladke krmeni. Tuzsi tezsi krmeni, koule se pomalu rozpadaji az na dne, temer bez mraku. Hodne svetla barva pro vetsi kusy. Hodne krmeni ze zacatku. Vetsi kusy se dokrmuji ve vetsich davkach (4-10 tenisaku) po minimalne hodine lovu nebo jen velmi opatrne a nenapadne v mensich davkach a casteji. U mensich ryb je mozne krmit casteji. Vhodne aroma: korenene vune - skorice, pernik (anyz + med + hrebicek...), karamel.
  • plotice: Tmave krmeni (pridat hlinu nebo barvivo), dobre reaguje na konopne seminko (mlete oprazene nebo cele varene). Koule krmeni se castecne rozpadaji jiz u hladiny, delaji zde vizualni stopu smerem ke dnu, hlavni cast krmeni lezi na dne a pousti bublinky k hladine. Mensi davka krmeni ze zacatku a dokrmovat az po prvnich zaberech. Pak se dokrmuje spise casto a v mensich davkach - 1 mandarinka po kazdem nahozeni nebo 1 tenisak kazdych 10-20 minut. Vhodne aroma: jemne sladke vune - vanilka, karamel.
  • kapr (karas, lin): Velka porce ze zacatku, pak vetsi porce v delsich intervalech - napr 4-10 tenisaku po hodine. Pridat vetsi cast partiklu (kukurice, psenice, repka, konopi). Vyborne reaguje na arasidovou moucku a vuni kukurice. Vhodne aroma: jahoda, ovoce, ryba.
  • cejnek: Vyborne reaguje na krmeni s rybi a masokostni mouckou. Narozdil od cejna nemusi byt navnada tak tezka. Dokrmuje se po kazde rybe 1 mandarinka nebo po 15-20 minutach 1-2 tenisaky. Vhodne aroma: silne - napr. ryba
  • ouklej: Co nejlehci krmeni, ktere moc nezasyti a drzi se u hladiny nebo tesne pod ni. Hodne mleteho popkornu, pripadne i korku a lehke strouhanka z oplatku a piskotu. Jasna barva, ktera udela zakal (zluta, cervena). Dokrmuje se nepretrzite nebo max. po minute jedna mala kulicka. Vhodne aroma: zadne nebo jemne vune - napr. marcipan.

Autor: Martin Maťák - ®

Přečteno: 18 106x
Průměrná známka: 1.72

NDomácí výroba krmení

Pokud do krmení přidáte buráky, musíte počítat s tím, že směs má tendenci ke žluknutí.

NS plavanou na kapry III

Kapr snad nejlépe ze všech ryb reaguje na ochucování návnad a nástrah.

NNástrahy a návnady

Zkušenosti v oblasti nástrah a návnad, recepty na přípravu, způsoby uchovávání atd..