Rousnice ("dešťovka")

Nástrahy > Živočišné > Hmyz, červi, žížaly

  • Úspěšné období: Jaro, podzim; na některé druhy (úhoř, parma, okoun, lín, karas) i v létě
  • Druhy ryb: Úhoř, lín, parma, tloušť, okoun, karas, kapr, sumec, větší bílé ryby, sumeček americký, ježdík
  • Typy revírů: Stojaté i tekoucí, spíše zarostlé vody, pobřežní úkryty, ale i proudy řek.
  • Finanční náročnost: 1 ks = 3, - až 5, - CZK.

Žízala, dorůstající běžně 10 - 15, max. 25 cm, široká do 1 cm. Zmasilý kroužek, dlouhý až 1 cm, odděluje kratší, širší hlavovou část v 1/5 až 1/4 těla. Zbytek těla je tenčí, ke konci sploštělý. Má růžově-červené až hnědavé zbarvení, zadní část opaleskuje fialovými odstíny.

Ingredience

VÝSKYT - velmi rozšířená, především v zemědělských oblastech s převládající hnědozemí až černozemí. Preferuje vlhkou, obdělanou půdu, lze ji však nalézt i na běžných trávnících, nivách, v pobřežních partijích s vyšším obsahem vody. Nastane-li suché období, zavrtává se hlouběji pod zem.
Nemá příliš v lásce kamenité, štěrkopísčité a jílovité půdy.
S oblibou vyhledává úkryty pod většími kameny a jinými překážkami (kusy dřeva, stavebních materiálů apod.)

Postup přípravy

SBĚR ROUSNIC - rousnice je možné sbírat během rytí obdělané či zatravněné půdy, pod výše zmíněnými překážkami nebo za tmy, kdy často vylézají na mokrou či orosenou zeminu a trávu. Ideální je čas kolem půlnoci a později, za deště nebo po dešti. Při intenzivních srážkách mohou i za bílého dne zcela vylézat na povch, např. v parcích, kde se dají sbírat na asfaltkách apod. Při sběru v noci je nutno použít velmi tlumené světlo anebo čelovku s červeným filtrem (žížala totiž červené záření, na rozdíl od běžného světla, nevnímá). Tiše a opatrně postupujte terénem. Spatříte-li rousnici, nečekaně ji jedním prstem přitiskněte k zemi v místě, kde vylézá. Druhou rukou pak s citem, abyste ji nepřetrhli, táhněte za vyčnívající část těla, dokud nepovolí.
NASTRAŽENÍ - je více způsobů: klasické nastražení několikerým napíchnutím na háček do tvaru uzlíku, na úhoře (na háček s delším ramínkem, případně protihroty u lopatky či kroužku, rousnici navléněte po celé délce, může být přetažena na vlasec). "Na kalhotky" - účinné hlavně na úhoře. Části rousnice - na okouny, líny, karasy a vůbec menší ryby. Na sumce se nastražuje víc žížal do "chomáče" a to na velký jedno- či víceháček. Pozor, takové předložení nástrahy je považováno za lov dravců ("smotek červů na víceháčcích"), tudíž je legální od až 16. 6. vč.

Fotografie:

 

Petrson - Profil, 13.1.2006
Průměrná známka: 1,41

Diskuse k nástraze/návnadě

Jurek - Profil | Po 5.4.2010 14:14:40

Pvl >> No kurva to mne dneska ceka vecer pekna sranda jak tak ctu

Tichej - Profil | Po 5.4.2010 14:13:05

Slaughter Maniak >> BINGO
ale jsou i jiné ukazatele,třeba složení půdy

Tichej - Profil | Po 5.4.2010 14:11:00

Jurek >> ne v polystyrenovejch bedýnkách po 500ks (ty bedýnky se používaj na přepravu akva.rybek)

Slaughter Maniak - Profil | Po 5.4.2010 14:10:39

Tichej >> zdá se že se z toho klube další adrenalinovej sport.... doufám že se mužeme těšit na první ročník v klání o nejlepšího lovce žížal na příštích X-Games(zatim se zdá budeš žhavou kartou mezi sázkaři)...jak tipuješ lokality zběru ???? podle žížalinců ???

mara vydra - Profil | Po 5.4.2010 14:09:17

neni nad vidle a 230 lezou pak samy

Pvl - Profil | Po 5.4.2010 14:08:08

Jurek >> Alespoň podle mne .. dobrá je teplá noc a bez větru . Když začínáš ,vyhledávaj místa kde není tráva . V tý je " odchyt" poněkud náročnější .

Jurek - Profil | Po 5.4.2010 14:06:57

Tichej >> 5000ks jo to uchovavas v kontejneru ne no tak dneska to vyskousim schvalne kolik jich nachytam to mne zajima ale asi hodne hraje lokalita jak pises

Pvl - Profil | Po 5.4.2010 14:06:14

Jurek >> No vídíš ... jiný pohled a svět má hned růžovější barvu :o§))))

tuzemak - Profil | Po 5.4.2010 14:05:42

Jurek >> beru na vědomí,chlast je metla lidstva:o))

Sven - Profil | Po 5.4.2010 14:05:41