Jaká materiály má smysl kupovat ve speciálce?

Ahoj, začínám s vázáním a nemohl jsem si nevšimnout, že když jdu do eshopu pro muškaření, tak cena za obyčejné věci (z pohledu mne jako laika) je 2x oproti jejich normální verzi. Příkladem tomu může být třeba měděný lakovaný drátek 0,1mm, paví peří, srst/kožky, korálky, atd. Je v těch materiálech nějaký rozdíl, jsou v něčem lepší nebo to je jen přirážka v rámci speciálky pro muškaře, případně jaké materiály má a nemá smysl shánět normální cestou a co se vyplatí kupovat přímo pro muškaře? Nechi z tohoto vinit samotné eshopy, chápu, že menší balení je dražší než velkovýroba, ale ze strany zákazníka prostě nedává smysl si koupit třeba ten drátek za dvojnásobek. Díky za rady
Autor diskuse: arkto - Profil , 8.2.2024 muškaření - domací dílna

jxr - Profil | Pá 9.2.2024 13:14:40

macek >> polypropylénový káblik ;-)

macek - Profil | Pá 9.2.2024 13:10:50

jxr >> super, na kábliky a šlupky od salámu se už moc těším! 👌

jxr - Profil | Pá 9.2.2024 11:27:41

Dovolím si přispět svou trochou do mlýna. Smysl kupovat ve speciálce mají takové věci, které nejsi schopen sehnat jinde levněji nebo zdarma ;-) Dost se dá najít ve starší litaratuře, kde autoři radí kde co sehnat a co všechno se dá použít. Vnímavějším jedincům se stačí porozhlédnout v okolí. Invenci při vázání se meze nekladou. Použít se dá kdeco. Nenech se hned ze začátku svazovat konvencemi. Jen tak se z tebe stane legenda mezi vazači ;-)

Pike - Profil | Čt 8.2.2024 17:53:13

kubsta >> ony jen na MRKu byly asi 3 nebo 4.
A jeden na czechfly😂

rasch - Profil | Čt 8.2.2024 17:33:21

kubsta >> Pravda. A kolikrát a kde všude jsem na to narazil ;)

kubsta - Profil | Čt 8.2.2024 17:07:49

Pike >> neuvěřitelný jak vždycky někdo ten tvůj seznam vytáhne 😂 to má uloženo lidí

razisdas - Profil | Čt 8.2.2024 13:48:07

Do začátku bych to viděl na nějaký matroš na mokrou a suchou:
- ocasní pero bažant přírodní - dá se sehnat u myslivce
- ocasní pero páv
- skalp - přírodní kohout - dá se sehnat u chovatele slepic
- dubbing - přírodní zajíc, králík
- CDC - dá se sehnat u myslivce
- nit - černá
- bavlnka, vlna na tágy - u maminky v šitíčku
- měděný drátek - trafíčko, třeba z rádia
- mosazný kuličky - třeba zlatou, nebo červenou - to jsou takový evegreeny
- háčky suchý H130, mokrý H230 - velikost 12, 14 - na začátek dobrý

Pak samozřejmě nějaké pomůcky:
- svěráček,
- bobinu na nit,
- finisher - může být i nemusí - uzlovat se dá v ruce, nebo přes propisku
- nůžky, žiletku

Nejdražší z toho je svěráček.

Když tě to chytne tak si časem doplníš co budeš potřebovat

S tímto jsem začínal a musím říct, že si s tím vystačím prakticky do dnes.

Pike - Profil | Čt 8.2.2024 13:25:48

rasch >> tohle je hodně obsáhlé, pak byly kratší seznamy, které jsou dle mne vhodnější.

rasch - Profil | Čt 8.2.2024 13:01:19

Tohle jsem si kdysi uložil. Ale z vlastní zkušenosti nekupuj hned všechno. Koukni k Radimovi Kapicovi, rozjel docela hezký seriál pro začátečníky.

https://youtube.com/@RadimKapica?si=ckjNux6MYlHVvtnB

Pajkův seznam:
Vázací pomůcky
 Svěráček - absolutní nutnost, bez něj téměř nelze. Není třeba kupovat drahé rotátory, pákový Tvrdek by měl pár tisíc mušek vydržet. Pokud chcete mermocí rotovat, dobrou volbou může být svěrák DanVise od firmy Danica, který se cenou na US webech blíží právě pákovému Tvrdkovi.
 Bobina - než mít 5 nekvalitních bobin, radši si trochu připlaťte a kupte si jednu kvalitní keramickou, která vám nebude trhat nit.
 Skřipec - výborná pomůcka pro vázání nožiček či pro přidržování knotů s dubbingem. Volil bych skřipec na pružince, díky které omezíte trhání křehkých pírek. Sám jsem byl jeho odpůrcem, ale nakonec jsem mu i já přišel na chuť.
 Nůžky - kupte si minimálně dvoje. Jedny obyčejné na stříhání drátků, olova a hrubších materiálů (lze použít nůžky z pedikůry), druhé by měly mít kvalitní ostří a stříhat ve špičce.
 Lak - ideální s aplikační jehlou ve víčku. do začátků bohatě stačí čirá verze.
 Laiblův skřipec - ještě před pár lety bych ho do seznamu nezařadil, ale teď tak udělám. Na nožičky ze CDC či srsti je to výborná věc. Lze nahradit levnější kancelářskou svorkou.
 Dubbovací setrvačník - vhodně doplňuje Laiblův skřipec při práci s nožičkami a dubbovanými knoty.
 Kartáč na vyčesávání dubbingu a chlupů - jednoduše vyrobíme ze starého zubního kartáčku sestříháním štětin na 3-5mm, případně nalepením suchého zipu na špejli od nanuku.
 Kvalitní osvětlení svěráčku - oči máme jen jedny.
Háčky, zátěže, drátky, hlavičky, nitě atd.
 Háčky - háčky kupuje podle toho, jaké mušky chceme vázat. Sice záleží na vkusu každého soudruha, ale apeluji na vás a kupujte háčky bez protihrotu. Ryby na nich drží dobře, usnadní vám vyháčkování a ryby míň poškozují. Zároveň bych doporučil zbytečně nešetřit a kupovat háčky kvalitní. Ztracená kapitální ryba je už pěkný důvod. Pokud se vám mušky nepovedou, lze je ořezat a háček znovu použít.
 Zátěže - nejčastěji ve formě olověných drátků. Univerzální je průměr 0,4mm a 0,6mm. Existují i olověné folie a plátky, ale ty opravdu nejsou nezbytné.
 Kroužkovací drátky - jednoznačně koupit zlatý, stříbrný, měděný a červený. Podle velikosti mušek je nutné zvolit správný průměr, sám používám 2 průměry výše zmíněných barev.
 Kroužkovací lametky - zlatá a stříbrná (firma UNI dodává oboustranou lametku - střibrnou na jedné straně, zlatou na druhé), perleťová a červená. Pro šířku lametky platí to samé, co pro průměr drátku.
 Hlavičky - mosazné v barvě zlaté o průměrech 2mm, 2,5mm, 3mm a 3,5mm. Tungstenové hlavičky ve stejné barvě o průměrech 2,5mm, 3mm a 3,5mm. Další barvy bych ponechal na peněžence vazače. Sám mám tungsteny ještě v barvě oranžové, černé a matně stříbrné.
 Nitě - co se týče barev, nepřeháněl bych to, do začátku stačí černá a bílá, kterou můžem případně dobarvit. Jako univerzální a kvalitní nit doporučuju Uni Thread 8/0.Tělíčkové nitě nejsou nutné, sám mám jen žlutou na kroužkování pup, ale taky bych uměl vázat bez ní.
Peří
 CDC - Nepostradatelný materiál na vázání křídel suchých mušek, nožiček a potažmo i tělíčka. Máme li známého myslivce, máme vyhráno. Na podzimní odstřel kachen vezmem láhev myslivce a při výřadu úlovku (neožrali li se myslivci předem a něco trefili) si natrháme CDC z okolí mazové žlázy kachny do sytosti. Získáme tak levně špičkovou kvalitu.
 Koroptev - pokud budem z koroptve vázat často (březnovky, nožičky nymf jepic, nožičky pup atd.), vyplatí se koupit celý skalp. Peří bude kvalitnější než u trhaných pírek, budeme si moct vybrat správnou velikost a nakonec to bude i levnější. Barva stačí přírodní.
 Marabou - ano, tohle peří je velice fajn na stojaté vody a ruzné druhy lur. Barva určitě bílá, černá, olivová, oranžová a žlutá.
 Kohoutí a slepičí skalp - o tomto materiálu se rozepsal Miloš v tomto článku, prosím přečíst: http://www.czechfly.cz/index.php?option=com_content &task=view&id=22&Itemid=11
 Páv - skvělý materiál na tělíčka red tagů a dalších klasických mušek. Z odraného paprsku pavího pera se vážou rovněž tělíčka Red quill jepic a pakomárů. Slušné pera seženem v květinářstvích.
 Volavka, výr, káňě - kvalitní dobře pracující materiál na tělíčka a výřezové křídla mušek, není úplně nezbytné, ale pokud máme známého v zoologické, proč ho nepožádat. Výra či káně v žádném případě nestřílet, jsou to chránění ptáci a hrozí nepříjemná pokuta. V případě zastřelení Výra i kriminál.
Srsti
 Polární liška - výborná na ocásky a křídla streamrů. Barva bílá, černá, oranžová, olivová.
 Zimní srst srnce - dobrý plovoucí materiál na tělíčka a křídla chrostíků, nožiček u pup, muddlerových hlaviček u streamrů.
 Zonkerové pásky - u mne vyhrává 2mm široký pásek z ondatry pro menší pstruhové streamry a 2mm zonkerový pásek z králíka na štikové streamry a hlavičky streamrů. Barvy bych volil následující: černá, bílá, červená, přírodní barva alá zajíc, olivová, žlutě olivová. Zonkerové pásky lze použít i na ocásky minilur, stačí srtst odstřihnout o proužku kůže. Můj velmi oblíbený materiál, který ve vodě výtečně pracuje. Opět se ale vyplatí hledět na kvalitu, některé pásky prodávané v obchodě jsou hrůzné až strašné.
Dubbingy
 Zajíc - pokud máme šanci sehnat přírodní dubbing ze zajíce, sežeňme si ho. Jsou z něj výborná tělíčka.
 Králík, vačice, ondatra - nemá cenu kupovat všechny tři druhy, často by se jednalo o podobný materiál. Někdo dává přednost vačici, jiný ondatře. Králík je třeba k dostání v nejširší barevné nabídce.
 Umělina - umělý dubbing z antronu či třeba SLF má tu výhodu, že je po namočení barevně stálý. Navíc tolik nenasakuje vodu, takže ho využijeme především u suchých mušek a pup.
 Umělý dubbing s flashí - pro mne nepostradatelný materiál, který velmi rád využívám na tělíčka streamrů, lur, límečky a tipy nymf. Velmi pěknou a ucelenou řadu nabízí firma Hends pod názvem Spectra flash dubbing.
Umělé materiály
 Bavlnky - na tipy mušek
 Vinylové pásky - vinylové pásky v barvě transparentní, hnědé a olivové o průměru 3 - 4 mm na hřbítky blešivců. Ti, kdo chtějí machrovat, můžou použít spectra flash variantu.
 Různé spectra flash vlasy, krystah hair a další podobné materiály do křídel a ocásků streamrů, případně je lze použít i jako kroužkovací materiál. Zde je nabídka opravdu široká, doporučuju se 2x rozmyslet, než se něco koupí.
 Furabou či Long hair chennile - do začátku stačí barva bílá, zbytek se dá dobarvit. Výborný matroš na tělíčka rybičkových streamrů.
 Krystal chennile - tělíčkový materiál pro jezerní mušky jako jsou bloby, booby, ruzné ludry atd. Barvy jsou různé, neprohloupíme s černou, oranžovou, svítívě zelenožlutou, bílou, olivovou. Tlouštku šenylky volíme podle druhu mušek, stačit by měly velikosti 3 a 6mm.
 Pěnové válečky - milovníci jezerního muškaření se neobejdou bez pěnových válečků na výrobu plovoucích očí boob. V prodeji je výhodné balení, které obsahuje nejpoužívanější barvy.
 Epoxydové nalepovací oči - protože dravec útočí na oči, tak jsou nalepovací oči poměrně důležitým prvkem našich streamrů. Oči lepíme na streamry pomocí vteřinového lepidla.

marw84 - Profil | Čt 8.2.2024 9:59:44

Já taky souhlasím s @Pike kdybych měl v krabičkách jenom orange/ping tagy a bažanty s růžovou a měděnou kuličkou v různých velikostech, orange taga na uvázaného na mokro a rockerky, tak jsem úplně vpoho celej rok. Je na tobě jestli chceš kupovat materiál různě, já mám rád ty muškařský malý balení. Jediný co kupuju mimo muškařské e-shopy jsou skalpy a CDC

razisdas - Profil | Čt 8.2.2024 9:17:30

Ahoj, na začátku jsem řešil to samé. Do začátku bych si asi nakoupil nějaké základní materiály za rozumný peníze. Jak píše @Pike, začal bych s pár základními vzory.
Moje zkušenost je, že do začátku stačí bažantí peří, paví peří, skalp slepice, nebo kohout, CDC. Nějaký ty chlupy - přírodní zajíc, kralík, nebo se dají koupit rovnou sady. Nějaké kuličky mosaz: zlatá, stříbrná, červená - na mokrý mouchy. Třeba dvě nitě - základ je černá. Nějakou nit na tagy - irritant point, ale dá se nahradit třeba nějakou vlnou na pletení co najdeš doma. Háčky základní třeba od Hanáka: suchý H130, mokrý H230, blešivcový.... Drátek se dá vymotat třeba z malého trafa, nebo cívky.

Na FB jsou skupiny kde ti rádi poradí a načerpáš tam inspiraci: muskareni.cz, Vázání mušek a vše kolem.
Tady na MRku: O muškách, umělých, Muškaření

Doporučuji třeba zajít do nějakého muškařského krámu, kde ti poradí. Já jsem byl u Zemana v Praze a do začátku mě vybavil za rozumný peníze a poradil co potřeba do začátku.
Krámy kde ti poradí: lamafly, tommifly, muškaření Zeman, czechnymph

Pokud znáš nějakého myslivce, nebo někoho kdo má slepice, králíky, tak se ty materiály dají získat od nich prakticky za nic. A navíc budeš mít originální materiály.

Spousta materiálů se dá poshánět v galanteriích.

Pike - Profil | Čt 8.2.2024 8:08:00

Já osobně bych začal tím, že bych nekupoval materiálů zbytečně moc a nesmyslné.
Do začátku bych začal s pár základními vzory a materiály.
Sehnal bych si od myslivců dobŕe CDC, ty dlouhé bažantí pera z ocasu, pěkné pera z páva, v obchodě koupil háčky, hlavičky, třeba 2 nitě, nějaký základní dubbing, ze šití doma nějaké bavlnky na tagy, od někoho třeba skalp domací kohouta a prakticky hotovo.
A jel bažantí ocásky, Oranž tagy, březnovky, red tagy, CDC chrostíky.
To jsou mouchy, co nachytají a materiálů není třeba moc.
Když nepočítám háčky a hlavičky, tak mám matroše za pár korun.