MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

MSJ 2005 Rožmberk nad Vltavou

Diskuse k rybářskému videu MSJ 2005 Rožmberk nad Vltavou

Autor diskuse: Martin M. ®1.6.2009

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Milos_Dia - ® Út 2.6.2009 8:26:41
roman_monfish >> Hajzlové mladý, skáčou si po šutrákách jako by se nechumelilo. Jen jsem to video pustil, už mě vzala záda.
N roman_monfish - ® Po 1.6.2009 20:09:09
bez komentáře a díky za názory
N Pike - ideální kamarád - ® Po 1.6.2009 19:41:10
roman_monfish >> K tomu návazci jen tolik. Mám ho, chytal jsem s nim cca 5x. A i kdyby bych s ním chytal furt, nelze držet ústa jen proto, že to vymysleli závodníci.
PS: návazce se dnes prodávají, já jsem ho zaplatil, kdyby se nevymyslel, nekoupil bych si ho a bylo by. Určitě bych kvůli tomu nepřestal muškařit.

PS2: ještě k těm závodům. Bellyboat cup je taky příkladem, kdy i na závodech je možno chovat se racionálně a tedy jde to i u nás.
N Pike - ideální kamarád - ® Po 1.6.2009 19:34:38
roman_monfish >> Mé příspěvky nejdou proti tvému videu jako takovému. To z Koutů se mi líbilo a bylo to přesně ono. Klídek, pohoda.
K závodům je můj přístup již nějakou dobu stálý a je jedno, jestli se jedná o muškaře či plavačkáře. Sám jsem parkrát závodil, takže si obrázek udělat umím. Co jsem poznal řadu závodníků, tak jsou to skvělí rybáři, jistě fajn společníci.
Jen nesouhlasím s tím přístupem k rybám, je to dle mne zbytečné. A pokud závodníci závodit musí (ano, tady chápu, že někdo soutěživý je a tohle jakž takž pochopím, protože skoro každý člověk si rád masíruje ego a to i včetně mne), tak to jde i jinak, například jako na lodních závodech v UK. Nachytáš svůj limit a končíš, ryby se zabijí a odpadá to korýtkování, vláčení v podběrácích či sakování.
To by se ale u nás musely změnit vody, na kterých se chytá.
N Vendelín - ® Po 1.6.2009 19:26:59
roman_monfish >> Jdu nahodou kolem a nechci a nebudu se vyjadrovat k "zavodnimu lovu" ryb.

Jen bych uvedl tak trochu jednu veco do souvislosti. Ve spojení s panem Kudlakem se casto uvadi onen citat J.Y.Cousteaua „Lovit ryby jen pro zábavu – je perverze.“ Ona poznamka se snad ovsem tykala lovu ryb harpunou... Navic ten sam clovek se spolecne s Philipem Tailiezem vsadili s Fredericem Dumasem, ze nedokaze jen harpunou a bez pouziti agualungu ulovit za nejaky cas 250 kg ryb (jeho kniha The Silent World, 1953).
N drozďák 30,42 - ® Po 1.6.2009 19:11:06
roman_monfish >> nechci se pouštět do disputací, ani za každou cenu mít poslední slovo, takže Romane poslední můj příspěvek k tématu:

mícháme hrušky s jablky.
Pro mě závodní rybolov byl, je a bude primárně o egohoničství.
Ano, nechápu ho a jeho účel nikdy nepochopím, jelikož smysl a naplnění u této záliby pro mě leží někde úplně jinde.

Zcela chápu, že existují individua pro něž je kompetice v rybaření jedním z vrcholů seberealizace - tedy naplnění ega, o nic jiného se tu nejedná. Nehodlám s tím nijak bojovat, zároveň se ale nebudu klanět a vzhlížet k lidem, jejichž počínání se mi nelíbí.

"Jen vím, že s klávesnicí v ruce a monitorem před sebou s tím neudělám nic. Pokud chci mít na tuto činnost nějaký vliv, musím do ní vstoupit."

První věta může a nemusí být pravda. Zda-li pranýřování rybářských závodů by wire po internetu či v diskusích má nebo nemá vliv neposoudíš objektivně ani ty, ani já.
Druhá věta - opět velmi diskutabilní. Nemusím vstupovat do politiky, ani do vrcholných orgánů ČRS, abych na tyto získal vliv. Už jen mým hlasem ve volbách ovlivňuji dění, byť nicotně - to přiznávám. Veřejnou kritikou pořádků v zájmové organizaci již jsem členem internetová komunita ovlivnila dění v ČRS víc, než si asi ochotný si připustit. Nemá smysl tuto činnost přeceňovat, ba ani podceňovat.
Každý si rozhoduje o míře a způsobu angažovanosti sám. Je to každého svobodná volba. Politika, závodní rybaření a funkcionářská činnost se mi v současných mantinelech hnusí a nevidím jediný důvod, proč bych do těchto procesů měl vstupovat. Veřejná kritika věcí, které se mi nelíbí a k nimž mám ze svého statutu člena či voliče právo se vyjádřit je zcela legitimní prostředek sebevyjádření.
N Kocháč - ® Po 1.6.2009 19:06:39
roman_monfish >> cekam na kamarada na pohotovosti, tak mam cas podumat. Ano chytat ryby pro zabavu je uchylne a zavodit v tom je o level uchylnejsi. O uslechtile myslence sportovniho rybolovu nemuze byt rec.
N medvěd - ® Po 1.6.2009 18:45:03
roman_monfish >> rychlostní závody.To zní divně.Viděl jsem tzv cvakání ouklejí na plavačkových závodech.Tam se počítá do tří a zásek.Divný rybolov
N roman_monfish - ® Po 1.6.2009 18:40:51
pepa-č >> PepaČadek >> Mám podobný názor: Ti dobří se poznají podle toho, jestli chytí rybu i tam, kde ji ostatní chytit nedokážou. Proto když už se nějakého závodu účastním (cca 2-3 za rok), mám raději závody, kde se chytá ryb málo, než tzv. rychlostní závody.
N PepaČadek - ® Po 1.6.2009 18:37:58
Martin M. >> souhlas :-) (uznávám, že to je super tenký led)
N Martin M. - ® Po 1.6.2009 18:36:43
pepa-č >> PepaČadek >> do definic "dobreho rybare" bych se nepoustel...
N PepaČadek - ® Po 1.6.2009 18:35:17
roman_monfish >> ti dobří se nepoznají podle toho, že nachytají milion rybiček, ale že uloví ty velké.
Byly, jsou a budou? Dost možná ne. A i kdyby, není to žádný argument pro jejich obhajobu.
N roman_monfish - ® Po 1.6.2009 18:29:02
drozďák 30,42 >> Petře Ty víš, že není rybář jako rybář. Čím víc toho umí, tím víc ryb chytá a to zejména těch menších ať chce nebo ne, protože u nás jich je v revírech prostě nejvíc a nemusí si tím honit ego.
K závodům: Jenom si uvědomuji prostou pravdu, že rybářské závody tady byly, jsou a budou ať se mi to líbí nebo ne. Snaha zašlapat je do země je předem prohraný boj. Je jen na mě, co si z nich vezmu za své a co udělám pro to, aby z mého pohledu byly lepší a tedy k rybám šetrnější. Jen vím, že s klávesnicí v ruce a monitorem před sebou s tím neudělám nic. Pokud chci mít na tuto činnost nějaký vliv, musím do ní vstoupit.
N george87 - ® Po 1.6.2009 17:49:14
Zase závody...
N drozďák 30,42 - ® Po 1.6.2009 17:46:33
roman_monfish >> samozřejmě každý z nás si bude hledat omluvu pro své počínání, či se holedbat kecy o menší újmě, kterou rybě působí ve srovnání s tím či oním.

Přesto nevidím nic světoborného na výuce letání několika desítek ryb á 1 závodník.
Snažíš se svým komentářem neblahý vliv závodního rybolovu bagatelizovat řečmi o poškozování ryb při běžném rybolovu.

Je tu setsakra velký rozdíl - fundamentální.
Já jsem šťasten, když mi ta dvacka ze čtyřkového prutu (na jemnější nechytám - co ty?) sama spadne ještě dřív než jí stačím vyháčkovat.
Proti tomu se kompetitor posere vzteky, protože po přeměření mohl mít poslední potočák chycený 36 sekund před vypršením časového limitu 212mm a znamenat jedničku v sektoru.

Tedy obrovská diference v přístupu, kdy jeden druh takyrybáře zcela vědomě a maximálně drtí stovky ryb pod heslem účel světí prostředky jenom proto, aby si nahonil péro (pardon ego) a proti tomu běžný lovec, který se tím vším necítí nijak obohacen. Naopak, měl by ze sebe při takovém přístupu k lovu a rybám velmi špatný pocit.

Jsi dostatečně inteligentní tudíž jsem si jist, že si ten rozdíl moc dobře uvědomuješ. Citace Kudláka a advokacie závodníků, z nichž mnozí jsou ti blízcí je v takovém případě účelová, manipulativní a tudíž zbytečná.
N roman_monfish - ® Po 1.6.2009 17:42:52
Pike - máš pravdu při každé lidské činnosti lze postupovat tak aby škody byly co nejmenší. Tyto záběry byly pořízeny v roce 2005. Sportovní řády, tak jako vědomí lidí se stále vyvíjí. Uvidíme, jak se budou chovat k rybám účastníci letošního MSJ. Přijď se podívat, třeba tam okoukáš nějakou novou techniku. Někde jsem slyšel, že taky používáš tzv. francouzský návazec a právě ty dvě létající ryby z videa jsou produktem chytání na francouzskou nymfu francouzským závodníkem. Tehdy to bylo v Čechách poprvé k vidění na živo. Do té doby to znalo jen pár závodníků ze zahraničních závodů. Dnes je to technika, která je s různými úpravami na našich vodách často k vidění.
N jarda 2004 - ® Po 1.6.2009 17:33:56
Moc hezké ten fofr je mazec.
N PepaČadek - ® Po 1.6.2009 17:28:02
Martin Svoboda >> vláčkař 92 >> děkuji za vysvětlení, pane závodníku
N vláčkař 92 - ® Po 1.6.2009 17:27:19
tohle je běžná atmosféra na závodech, na závody se jezdí závodit a k tomu ta rychlost pohybu prostě patří
N Pike - ideální kamarád - ® Po 1.6.2009 17:07:29
roman_monfish >> Vzít to do důsledku, tak opravdu i to nezávodní chytání je tak trochu perverze.
Na druhou stranu, stejně jako jde na komíny továren dát odsiřovací zařízení či postavit čističky, stejně tak lze i u rybaření postupovat tak, aby byly škody co nejmenší.
Tedy lovit na dostatečně dimenzovaný cajk, rybu pokud možno vyháčkovat bez dotyku rukou, už vůbec s ní neběhat v podběráku za rozhodčím a tam ji přeměřovat v korýtku, nechytat zbytečně 15cm bodovatelné ryby atd.
Tvou vložku o klidném a pomalém zdolání a následném focení jsem nepochopil, respektive asi jo, jako kdyby ses snažil říci, že nezávodníci zdolávají pomalu a pak ještě fotí a tedy rychle zdolávající závodníci jsou nakonec k rybám šetrnější. Dle mne to není úplně rozumnýá
Předpokládám, že je to tvůj názor, citát pana Kudláka jsi asi vložil do uvozovek.

Zbytečné se nervování a stresování, jen aby neunikly body, to je volba závodníků, nad tím se lze jen pousmát, škodí si hlavně sami sobě, respektive třeba je to baví, je to jejich věc.
K tomu, že ale předvádí s rybama to co předvádí, k tomu se budu vyjadřovat vždy a ani ty mi prostě nevymluvíš, že to, co se na závodech děje je k rybě šetrnější než chování aspoň trochu rozumného rybáře.
N roman_monfish - ® Po 1.6.2009 16:30:05
Kocháč >> Kocháč, Pike, PepaČ ........ nejprve citát J.Y.Costeaua z rozhovoru s J. Kudlákem (Mildas pro Monfish: http://www.monfish.com/rozhovor-s-jaromirem-kudlak​em-76.html)
„Lovit ryby jen pro zábavu – je perverze.“
Tentokrát už jen J. Kudlák: „Chceme-li lovit jen a jen pro svou zábavu - pak jsme lovci. A chceme-li si navíc koupat dušičku v pocitu vlastní ušlechtilosti a ryby pouštíme ( ještě s pusinkou na rypec), pak jsme si z lovu udělali pouťovou atrakci s živými fackovacími panáky."
Není sportovní rybolov, tedy rybářské závody, stejnou perverzí jako provozování "klidného a pěkného koníčka"? Nebo je pomalé a šetrné zdolávání ryby s následným puštění po nutném fotografování, které má často za následek její totální vyčerpání, ohleduplnější než razantní zdolání a po nutném změření rychlé vrácení zpět do vody?
Někdo se účastní závodů a jiný píše o svých úspěších svým kamarádům a známým a někdo to dělá dokonce veřejně. Vždy je to ale myslím projevem stejné touhy člověka neustále poměřovat své schopnosti s ostatními příslušníky svého druhu.
N vOjda13 - ® Po 1.6.2009 13:46:03
velmi pěkné........ davam za 1
N PepaČadek - ® Po 1.6.2009 11:50:59
Kocháč >> to je právě smutné - že umějí chytat, ale užívají těch schopností k něčemu, co se normální rybařině příčí. Pointa takového počínání je opravdu zvrhlá. HH má recht.
N Pike - ideální kamarád - ® Po 1.6.2009 11:48:34
Kocháč >> Votomnic, to, že chytat umí, votom žádná, přechytali by mne se zavázanýma očima naprosto s přehledem. To video je ale fakt odstrašující.
N Kocháč - ® Po 1.6.2009 11:17:45
Pike - ideální kamarád >> přijde mi to zběsilé a celé nějaké divné. Jistě že ti kluci umí a ten lov je vždy do záběru pěkný, ale potom následuje trhnutí prutem, vymrštění ryby do vzduchu a chycení za letu do podběráku. A to co následuje je sprint z vody a rychlé měření. Je to divný a nepřijde mi to vůbec normální...
N Pike - ideální kamarád - ® Po 1.6.2009 11:12:09
Kocháč >> ano, to je až neuvěřitelné. Beru to tak, že to sem dal MM jako odstrašující příklad, kam až může touha po bodech dojít. Přitom je to takový klidný a pěkný koníček..........
N Kocháč - ® Po 1.6.2009 11:01:43
Nádhera, hlavně se mi líbí jak kluci spěchají, aby toho nachytali co nejvíc. Pokud možno rybu chytit do podběráku ještě ve vzduchu, potom prásk na zem, změřit a hodit do vody. Paráda :o(

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | muškaření ]

Co je nového - muškaření + obecné
Oznámení - muškaření
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - muškaření
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniAkce na produkty Kryston

Akce na vlasce Snyde, Krystonite, šňůrky Super Silk, Super Nova, Snake Bite, Silkworm, Merlin a jiné, Pva sáčky, fluorocarbony Incognito, Klin Ik, Hoobait a jiné.


akce, rybareniAKCE na vše zboží skladem zn. DAIWA

Vše zboží od zn. Daiwa za výprodejové ceny. Akce platí jen na zboží skladem....


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
TROPIC LIBEREC TROPIC LIBEREC

Liberec, Dr. M. Horákové 11/76