Lov ryb z hladiny

Kategorie: Kaprařina
Sedím u rybníka a moje číhátka se už pěknou chvíli ani nepohnuly. Je dusno, ryby nejeví vůbec žádný zájem o mé nástrahy na dně. Jen amuři občas rozčeří svými rypci hladinu rybníka. Teď je ten správný čas pro lov ryb z hladiny.

Lov ryb z hladiny je jeden z nejkouzelnějších způsobů rybařiny. Není nic krásnějšího než vidět jak přijede kapitální kapr k vašemu rohlíku, který už hezkou chvíli leží na hladině a s hlučným srknutím ho nasaje.

Kde a kdy na ně? Prvořadě je důležité zvolit revír na kterém se vyskytují ryby sbírající krmení z hladiny. Pozná se to snadno. V největším letním pařáku si zajeďte k vybrané vodě a zkuste najít vyhřívající se ryby u hladiny. Pokud se vám to podaří máte z poloviny vyhráno. Potom zkuste vzít rohlík nebo veku a hodit ji na hladinu. Sedněte si a pozorujte ryby jestli jeví o krmení zájem. Amuři se většinou nechají zviklat a začnou sbírat, kapři podle nálady, ale když se vám podaří přemluvit alespoň jeden kus, snadno svou žravostí nakazí celé hejno. A kdy na ně? Jak už jsem psal, já nejraději vyrážím na amury v největším pařáku (tj. v létě mezi cca 11 a 16 h ), někdy ryby sbírají mimo tuto dobu, ráno po rozednění a po západu slunce (za tmy se většinou dají zlákat ty největší kusy). Rybolov v létě na nádrži, kde se nemůžete schovat do stínu, bývá většinou hodně o zdraví, ale za zážitky z lovu to stojí. Teda aspoň mě.

Co na ně? Nejvhodnější jsou pruty o délce 2,7m-3,5 ( snadno se s nimi háže lehká nástraha na velkou vzdálenost) s vrhací zátěží do 50g (bohatě stačí do 20g takže plavačkové pruty jsou ideální). Já osobně používám budto vláčák (2,4 m - delší by byl lepší) nebo při vlnách feeder (3,2m). Bezvadně se s ním seká na delší vzdálenost a dá se parádně poznat záběr na špičce, když bublinu ve vlnách nevidíte. Naviják s rychlejším převodem plavačkový nebo feederový, celkem dobře se dají použít i vláčecí. Kaprové jsou moc těžké na to, aby jste je měli několik hodin v ruce. Je důležité aby měl dobrou brzdu. Vlasec používám v tlouštce 0,15-0,22, ale ryby bez problémů berou i na mnohem tlustší vlasce ( 0,25-0,30). S tlustšími vlasci se však znatelně zkrátí délka hodu. Nejlepší barva vlasce je zelená nebo průhledná. I pletená šnůra není špatná, díky malé průtažnosti se dá ryba velmi dobře proseknout i s kratším prutem. Barva pleteky moc nerozhoduje. Tu co vlastním já, je teď po častém používání bílá a rybám to moc nevadí.

Jaká sestava? Nejjednoduší je navázat na konec vlasce háček a na něj napíchnout nástrahu a nahodit :o) Nevýhodou je malá délka náhozu. Pokud však ryby sbírají u břehu, tak to nevadí. Výhodou je, že sestava rybu nijak moc při náhozu neplaší, je velmi levná a účiná.

Mnou nejpoužívanější metodou je navázání kulového plovátka (bublina) před háček. Sestava vypadá takto: bublina, zarážka ( buďto z ventilgumky, korálku, izolepy nebo jiná), návazec 10-100cm a háček. Bublina se napustí vodou a dá se nahodit velmi daleko.

Další metodou je výše popsaná sestava s bublinou, ale s tím rozdílem, že před bublinu navleču krmítko. S touto montáží se bublina nenapouští. Po náhozu se nechá odklopená cívka, aby bublina s nástrahou vyplavala k hladině.

Ještě ke kulovým plovátkům (bublinám). Dají se sehnat v rozmanitých barvách, cenách i velikostech. Barva není moc důležitá, ryba vidí vesměs všechny předměty na hladině černě. Není však špatné když je bublina v nějaké reflexní barvě-žlutá, červená takže ji rybář velmi dobře ze břehu vidí. Ceny bývají mezi 10-60kč. Bohatě stačí ty levnější. Způsoby napouštění a bývají různé, buďto je v nich gumový špunt (u dražších modelů) nebo jsou bubliny naříznuty a tak se napustí vodou (i toto je dobrá verze). V některých bublinách je dírka kterou se provleče vlasec, na jiných jsou dvě ucha s dírkou uprostřed. Bubliny bývají vyrobeny z tvrdých plastů (při záseku se občas stane, že vyskočí na břeh a rozbije se) nebo z měkých plastů (odolné proti nárazům). Velikost používám v průměru cca 2,5cm. Háčky volím podle dané situace, když ryby aktivně sbírají, nasazuji do akce větší háky (cca 2,5cm), když ryby moc neberou dávám malé plavačkové háčky na který dám jen kousíček nástrahy. Za obecně nejlepší a nejuniverzálnější považuji háčky cca 1,5cm velké.

Co rybám bude chutnat? Rybám sbírajícím z hladiny chutná prakticky jakékoliv pečivo, za nejlepší považuji rohlík a veku. Ve vodě se za chvíli rozpustí na lákavý obláček, který rybu přímo láká k ochutnání. Další nástrahy, které se dají relativně dobře použít jsou housky (nevydrží na hladině moc dlouho), chleba (ryby ho nemají moc rády, ale chytat se na něj dá), kynutý knedlík (tuto nástrahu jsem moc nepoužíval, ale je celkem úspěšná), v nouzi dobře poslouží i dětské piškoty. Velikost nástrahy by měla být zhruba stejně velká jako háček. Rohlík si před lovem namočím na pár vteřin do vody (tak aby se namočila pouze kůrka rohlíku) a poté ho zmáčknu na tloušťku cca 1cm. Poté utrhnu kousek 1x3cm na šířku rohlíku, napíchnu ho na háček a nahodím. Někdy, zvlášť když chytám pouze na háček utrhnu patku rohlíku cca 5 cm dlouhou a našiji ji na háček, tak aby při náhozu lépe držela. Poté ji na chviličku ponořím na hladinu, aby rohlík trošku nasál vodu a byl těžší a dalo se s ním lépe nahodit. Nához to chce trošku natrénovat, tak aby rohlík nespadl. Ryby se dají stáhnout na loviště rozhozením několik kousků pečiva na hladinu.

Jaké ryby se dají ulovit? Z hladiny se dají ulovit prakticky všechny kaprovité ryby. Nejčastěji to bývají amur a kapr, dále jelec tloušť, plotice, perlín, karas, cejnek malý, cejn velký, střevlička východní, ouklej ( poslední tři druhy vás někdy dokážou u vody pěkně naštvat, když jezdí u hladiny v obrovských hejnech a vaši nástrahu určenou pro kapra nebo amura dokážou během chviličky "zmasakrovat", občas se stane, že se dá z hladiny ulovit i lín, tolstolobec, tolstolobik, sumeček americký a další druhy nepřirozené pro hladinové braní. Poměrně častým úlovkem z hladiny je bolen a pstruh duhový. Velikost ryb je prakticky neomezená, pravdou ovšem je, že největší ryby berou až pozdě v noci.

www.rybareni.euweb.cz
 
- 3.5.2007

Diskuse k miničlánku

Roh1!ck - Profil | Po 21.5.2007 21:09:58

Dnes jsem byl na oblíbeném revíru a co to nevidím. U hladiny plave u sebe ve skupině 9 tolstolobiku a 1 amur vše 100+cm, tak bych se chtěl zeptat jestli někdo má zkušenosti s lovem tolstolobiků z hladiny, popřipádně s nástrahou, montáží,... Bohužel foťák jsem si s sebou nevzal tak nemám foto, ale příště to snad vyfotím.

dujac - Profil | Pá 18.5.2007 20:50:02

Ado:kde se to dá,prosím tě,pořídit?vypadá to dost dobře..

Aďo - Profil | Pá 18.5.2007 20:20:26

Tymto specialnym plavakom na lov z hladiny tam urcite dohodis. Dobre je urobit koncovy navezec z florocarbonu, lebo ten pri priemere 0.25< pekne plava na hladine a o to nam predsa ide. Ako nastraha je perfektna tortova oplatka, ktora je navlhcena a zrolovana. Vyborne drzi na haciku a velmi pomaly sa rozpadava. Mozes ju aj nadipovat. Alebo vodu, ktorou vlhcis. Je to uplne jedno. Takze uz len tie slnecne a sparne dni! :-)))

dujac - Profil | Pá 18.5.2007 20:09:34

Lov z hladiny je jedna z nejkrásnějších věcí v rybařině,hledím,že to tak málo lidem funguje,bombastitisky záběry.mám tak spousty kaprů a amurů,většinou jak se setmí,jednu hážu právě na hladinu,na jednom revíru(mělká zátoka)vždy obě a je jedno jestli je den nebo noc,těměř vždy přijdou záběry..

dardajarda - Profil | Pá 18.5.2007 13:37:07

Miky: s tím kulovým plovátkem házím v pohodě 80 m od břehu do hejna ryb, na přehradě se stává, že v letních parnech jsou ryby v hejnech až 100 m od břehů, tak to házím plovátkem, ale v bezvětří nebo mírným vánku...ve větru raději převážu na položenou.

brach - Profil | Pá 18.5.2007 13:10:42

sportex - čteš vůbec odpovědi?

Hupo - ® Út 8.5.2007 16:42:07
Doplnil by som jednu starú, zrejme už zabudnutú metódu. Pre nahadzovanie na väčšie vzdialenosti pri takomto love používam väčšiu maticu, cez ktorú sa prevlečie slučka silónu a zaistí kockou cukru (ideálne sú staré ploché kocky). Do kocky cukru je dobré na hranách urobiť zárezy, aby sa silón pri švihu nevyšmykol. Po nahodení cca po 2 minútach treba systém trochu prišponovať, cukor sa vo vode rozpustí a nástraha vypláva na hladinu. Výhodou je, že takýto systém je úplne voľný, nevýhodou trochu sladší život kaprov a úlovky sú tiež bohatšie na železo... Ak používate Fe maticu (dá sa použiť čokoľvek dostatočne ťažké s dierkou), ostré závity sa po čase podpíšu pod celistvosť silónu a systém treba previazať.

sportex - Profil | Pá 18.5.2007 13:06:50

Chci se zeptat na revíru kam chodím jsou amuři kolem 1 metru a nekteří mají i víc a nevím jak to dopravit těch 40 metrů od břehu.poradte mi někdo prosím

zdeny - Profil | Pá 18.5.2007 12:31:28

mam vyzkousene tu samou taktiku jen jemny silon tak kolem prum. 0,16-0,18mm a kvalitni navijak s mikrobrzdou a amur kolem 70-80cm neni problem

Rybouš - Profil | Pá 18.5.2007 11:24:58

ja chytam na plesnivou kostku chleba tak 6x6cm, tzv na knoflik. na jednu dirku knofliku privazu na pevno olovo, druhou protahnu vlasec na kterej navazu normalne hacek na kterej pres kurku prosiju ten kamenej chleba, je to vlastne takova polozena, muzu to klidne hodit okolo 100m a ten chleba si to pekne vatahne nahoru, davam normalniho policajta mezi ocka, a sou na tom videt i drbance od malejch rybek, i vlny na hladine, zaber vetsinou pada dolu a pak rana k prutu. moc velka zabava

Joska - Profil | Pá 18.5.2007 10:58:16

Jednoduše stačí blízko od břehu bez závaží na hladinu kousek rohlíku. Většinou to berou amuři, ale jsou dny, kdy kypři sbírají z hladiny a pak berou i kapři. Dokonce se kamarádovi povedla jedna menší štička. :-) (jelikož šla zpátky, tak uvidíme, jestli se splete znovu :-)))

Miky26 - Profil | Pá 18.5.2007 10:17:56

Pokud chytáte s kulovým plovátkem,není jednoduší chytat na plně předváženého angličáka.
Co se týká s lovem s hladiny bez zátěže,nemám moc dobré zkušenosti.
Většinou mi nástrahu rozcupovali bez znatelného záběru.

dardajarda - Profil | Pá 18.5.2007 9:26:43

přidám i já svoji zkušenost, když je horko a ryby jsou u hladiny, tak mnohokrát jsem si skvěle zachytal na kulové plovátko s 0,12 návazcem a nástrahou červi, kobylky, chrostíci a super je když létají jepice a ryby po nich skáčou, to je potom koncert. Taková masařka opatrně napíchnutá na malý háček a trochu namaštěná je taky úspěšná nástraha. Takhle jsem vloni dostal i 80 cm bolena. Lovu zdar.

misak - Profil | Pá 18.5.2007 7:52:00

pro PLCH to chce zkouset, fakt to funguje, taky se stava, že to nejde, vim jedno urcite to nefunguje, kdyz jsou ryby na hladine a vyhřívaji se, zkus to pozdeji, ja mam vyzkousené ze idealní doba je ráno tak do deseti, po ctvrté odpoledne a v noci.

PLCH - Profil | St 16.5.2007 21:35:33

taky sem to zkousel a uplne mi to ignorovali , i kdyz byl uz u toho tak si nastrahy vubec nevsiml.:((( otocil se a jel si dalsi kolecko kolem rybnika...

Rambo - Profil | St 16.5.2007 19:45:42

je to paráda já chytám trochu jinak, se splávkem, ale rohlík je také na hladině a dobře se tak chytají tloušti a jeseni, dneska jsem tak chytl jesena 42cm