Fotky vašich úlovků

Nazdárek všichni. Když jsem viděl fotku velkého M.M v plkárně plavaná, napadlo mě jak fotíte svoje ryby? Máte nějaký systém, oblíbenou polohu nebo jak to probíhá? Stává se vám že fotíte několikrát než jste spokojeni, nebo uděláte fotku a hotovo? A stalo se vám při použití běžného fotoaparátu (ne digitál), že fotka nevyšla jak by jste si představovali? xxx
Autor diskuse: domimino - Profil , 18.8.2005 všeobecné - ostatní

domimino - Profil | Út 23.8.2005 12:11:43

Spousta fotek která nevypadá hned dobře se často s časem mění a nakonec usoudíte že je zdařilá. Hlavní funkce fotky je připomenout okamžiky.

dumy | Pá 19.8.2005 14:17:44

To ZN - perfektne vysvetlene a zhrnute, neni co dodat. Myslim ze je dolezite rozvrhnut naozaj pohlad na sektory ale hlavne skusat fotit fotit skusat a zase fotit a nesetrit za kazdu cenu na fotaku. Mam digitalnu zrkadlovku s osmickou optikou, pomerne velku kravu od HP. No nemozem sa stazovat. kedze fotim hlavne muskarov a pohyb, optika sa mi zide a uz citim ze by to chcelo nieco viac. Pri statickych fotkách podla mna staci aj klasicky kompakt, niektore su podla mna este lepsie ako ta moja buxa.Ale urcite netreba setrit na velkosti karty a urobit co najväcsie mnozstvo fotiek. Nikdy totiz do predu neviete, ako vyzera ozaj fotka. Maly televizorik da len vseobecne info, realita je potom obcas ina. Sam som neraz vyvaleny ze najlepsie fotky si vsimnem az pri druhom pohlade. v prvotnom vyjadreni je investicia trochu vyssia, ale urcite URCITE sa vráti. S trochou nostalgie musim podotknut, ze mojej neznejsej polovicke to ide o trochu lepsie :-)) priznam sa ze som len amater a robim si fotky pre seba priatelov a na svoj webik ale v konecnom dôsledku kazda fotka vam doda radost a vrati pekne chvile, ked za oknom pada snech a ortut je hlboko hlboko pod cervenymi dielikmi teplomeru :-))

Bulk - Profil | Čt 18.8.2005 8:30:26

Už jsem si zo vytisknul snad tomu porozumím.

Abies Alba - Profil | Čt 18.8.2005 8:27:15

ZN: Díky, já na to neměla chuť to vyhledávat, kupodivu ;o)

ZN - Profil | Čt 18.8.2005 8:24:17

AA:
je to docela skvost, co charar zveřejnil. Od dob studií jsem nic lepšího a jasně a srozumitelně napsaného neviděl. Fakt doporučuju každému.

XAXAP - ® So 11.12.2004 14:46:07
zoufaleho vanuze uz komentovat nebudu, nevi co je to diskuse a tak s nim nelze diskutovat.

Nicmene pro vsechny a konkretne:
V doposud vystavenych fotografiich ZADNA (ani pouze) DOBRA FOTKA bohuzel NENI (ani ten pstruh v sitce). VSECHNY maji zasadni kompozicni vady, DOF problemy, expozicni problemy, u vsech mam velke pochybnosti o ostrosti (a mnoho dalsich mensich chyb). Tady neni co konkretne rozebirat. Ja bych vsem zucastnenym doporucoval neco precist o foceni. Udelali byste to hlavne pro sebe, protoze si myslim, ze KAZDY muze udelat dobrou fotku!!! A tady jsou tri zakladni oblasti, na ktere je dobre se zamerit a ktere vas sakra rychle a JEDNODUSE mohou ve fotografovani posunout o nekolik urovni vyse:

KOMPOZICE:
- nervete hlavni objekt ani logicke osy snimku do stredu!!!!!! Rozdelite li si obdelnik (popr.ctverec) snimku horizontalne i vertikalne na tretiny, vzniknou vam pruseciky, u kterych by melo byt teziste hlavniho objektu umisteno. Na tohle prisel uz v dobe renesance Leonardo da Vinci a teorie "zlateho rezu" plati dodnes.
Priklad: v rece stoji rybar a lovi. Zakladni chyba je rybare umistit do stredu snimku a hladinu reku do horizontalni stredove osy snimku. Zkuste posunout hladinu do dolni tretinove horizontalni linie nebo horni tretinove horizontalni linie (podle toho, jestli chcete zvyraznit reku nebo jeji okoli a oblohu) a rybare posunout na levou ci pravou tretinovou vertikalni linii tak, aby prut smeroval do vetsi casti snimku (ne ven z fotky). Prakticky to majitele kompaktnich pristroju udelaji tak, ze nejprve v hledacku (ci na obrazovce digitalu) umisti rybare doprostred, namacknutim spouste si ho zaostri a pote posunou zaber tak, jak jsem vyse uvedl. Pak domacknou spoust (vyfoti) a je hotovo. Dejte si take pozor na naklon. To, co smeruje odshora dolu, by melo byt kolme k horizontu i na fotce (stejne tak hladina by mela byt bez naklonu).

HLOUBKA OSTROSTI:
tohle je dalsi krok, ktery vam pomuze vypichnout zvolene tema na fotce. Hloubka ostrosti je promenna, ktera urcuje, jak daleko pred a za objektem, na ktery jsme ostrili, budou dalsi objekty na fotce ostre. Plati: cim vetsi dirou objektivu pronika pri expozici svetlo, tim mensi je hloubka ostrosti. Pokud budeme fotit krajinu bez vyraznejsiho objektu, je dobre, aby byla fotka vsude co nejostrejsi, tzn. volime velkou hloubku ostrosti. Pokud budeme fotit objekt a budeme chtit, aby jeho okoli spise dokreslovalo atmosferu a na fotce nerusilo, budeme volit nizkou hloubku ostrosti.
Priklad: kdyz uz umime spracovat kompozici onoho rybare v rece, zvolime na aparatech poloautomaticky rezim A (A od slova "aperture" = clona, u tohoto rezimu volime clonu a tim hloubku ostrosti a pristroj za nas sam dopocita expozicni cas). Pokud budeme chtit rybare zvyraznit a okoli potlacit (ponechat neostre), zvolime v tomhle rezimu nizkou hodnotu F (napriklad F2.0 - mala clona, velka dira, pres kterou pronika pri expozici svetlo). Pokud bude rybar na fotce nevyrazny a bude se spis jednat o fotku krajiny bez vyraznejsich objektu, kterou budeme chtit mit ostrou vsude, zvolime vysokou hodnotu F (napriklad F11 - mala dira, pres kterou pronika pri expozici svetlo). U pristroju, ktere nemaji poloautomaticke rezimy a nemohou je prepnout do rezimu A, se daji pouzit prednastavene automaticke rezimy (napr. portret pro malou clonu, nizkou hloubku ostrosti nebo krajina pro velkou clonu, velkou hloubku ostrosti). POZOR! Cim vetsi clonu pouzivame, tim delsi cas budeme potrebovat pro expozici!

EXPOZICE:
Snimek by nemel byt prilis tmavy ani svetly. Snazte se docilit dobreho kontrastu. V mnoha pripadech, kdy fotime v rezimu priority clony, pristroj dopocita expozicni cas spravne a ziskame kvalitni snimek. Ve spatnych svetelnych podminkach ale muzeme mit problemy a vysledek tak podexponovany (prilis tmavy) nebo preexponovany (prilis svetly). V takovem pripade je ovsem vice moznosti, proc k tomu doslo.
1. snimana oblast obsahuje velmi kontrastni plochy (kdyz napr. fotime ryby v trave na slunci, pristroj pak muze spocitat cas nespravne).
Pokud mame na fotaku moznost korekce expozicnich hodnot - EV, touto funkci je snizime v pripade preexponovaneho snimku (napr. EV -0,7) nebo zvysime v pripade tmaveho snimku (napr. EV +1,3). Kladne hodnoty EV prodluzuji expozicni cas, zaporne je naopak zkracuji. Majitele digitalu s "televizi" vzadu maji vyhodu okamzite kontroly a mohou zkouset, kdo foti na film, doporucuji udelat vice snimku s ruznymi hodnotami EV.
2. fotime s kompaktem, ktery ma limitovane expozicni casy.
Pokud v rezimu priority clony (A) zvolime hodnotu F, expozicni cas, ktery kompakt zvlada nemusi stacit dopoctu k clone(nezvladne tak kratky nebo tak dlouhy cas). Napr. pokud se snazime fotit krajinu vecer (a zvolime velkou hloubku ostrosti vysokym cislem F), muze se nam povest prilis tmavy snimek, protoze nas pristroj jiz nemuze prodlouzit cas expozice. Obvykle to dava najevo blikanim expozicniho udaje na displeji. Pokud mate digital a moznost nahledu po vyfotografovani, muzete pri podobnych problemech snizit cislo F (clonove cislo), aby si kompakt s danou situaci poradil. Pokud budete fotit na film a nejste si jisti, udelejte radeji vice snimku s ruznym clonenim.
Co se expozicnich casu tyce, musime si take uvedomit, ze schopnost snimek udrzet (nerozmazat strepnutim) je take limitovana casem expozice. Pokud se nam (zejmena pri delsich casech expozice) nebude darit udelat ostry snimek (ostry tam, kde ho chceme ostry, tedy ostry objekt), musime pouzit stativ. neostra fotka je totiz vzdy spatna!

*******************

Shrnuto podtrzeno, tohle jsou zaklady, ktere muze zvladnout kazdy. Az je budete dobre zvladat, muzete se pustit i do dalsich oblasti nebo dokonce zabehana pravidla ucelove porusovat.

Abies Alba - Profil | Čt 18.8.2005 8:11:48

Bulk: http://www.mrk.cz/book.php3?id=53&from=0
V této otázce chachar popsal základní pravidla pro fotografování, prolistuj si to od konce, někde to tam je, už jsem se na to dívala, ale nechce se mi to hledat :-)

Šuli - Profil | Čt 18.8.2005 8:02:55

Jedna nepovedená fotka z normálního kompaktu.

Šuli - Profil | Čt 18.8.2005 7:58:00

Dřív když jsem používal klasickej kompakt tak se mi občas stalo že některá fotka byla špatná.Teď už mám digi a možnost si fotku hned prohlídnout je skvělá.Většinou jezdim na ryby sám tak fotim na samospoušť,je to pakárna ale jde to.Nastavim foťák na samospoušť,zamířim do místa kde budu s rybou,zvaknu a fofruju zvednout rybu,nasadit úsměv.Někdy se povede fotka hned napoprvé,ale většinou jí fotim tak třikrát až čtyřikrát než se povede slušná fotka.Foťák obalenej slizem je toho důkazem...))))))
Nějakou oblíbenou polohu nemám,kleknu si na kolena,zvednu rybu a držim.

Bulk - Profil | Čt 18.8.2005 7:50:09

ZN: A nějaké základy by jsi sem hodit nemohl, nebo co třeba článek by se Ti napsat nechtělo??

ZN - Profil | Čt 18.8.2005 7:36:32

Každá fotka, a s uměním to nemá nic společného, by měla mít určitá pravidla, která jsou daná.Při umělecké fotce jdou tyto pravidla záměrně porušit. Musí to však být cíl, ne náhoda. I když, i náhodně jde udělat dobrou fotku. Každý, i obyčejný vlastník foťáku by ve vlastním zájmu měl aspoň ty základní pravidla znát. Ne pro někoho, ale sám pro sebe. Pak je to na fotce jasně poznat. Je to jak s pravopisem.
A co se týká použití normálního foťáku, je nezbytné znát zásady závislosti clony na čase a obráceně. U automatu to odpadá, ale musíme si uvědomit, že automat je vlastně takový nějaký kompromis od optima, proto jsou z něj fotky mnohdy naprosto k ničemu ( pokud je toto optimum výraznější porušeno). Z tohoto důvodu je dobré udělat fotku několikrát v různých pohledech a situacích.

MrKos - Profil | Čt 18.8.2005 6:50:52

já pokud rybu fotím tak to dělám pouze jednou a většinou v podběráku nebo v podřepu a potom se ji hned snažím vrátit vodě bez ohledu na to jak fotka vypadá.... je to sice čistě informativní charakter takové fotky ale rybám to ubližuje asi nejméně... je pravdou že spousta fotek stojí po umělecké stránce za prd ale to mi až tak nevadí....