Video poradna (video, práce v programech a vše kolem)

Hodně z Vás mi píše ohledně rad s videem, nastavením videa, ale i ohledně práce ve střižnách a post-produkčních programech. Tak jsem se rozhodl založit vlákno, kde se Vám budu snažit poradit a odpovědět na konkrétní věci.

Jelikož dotazů bylo hodně, budu rád když se někdo z oboru přidá jako "rádce" do diskuze. Díky Džoncek prod.
Autor diskuse: Džoncek - Profil , 16.1.2017 všeobecné - ostatní

Programy pro editaci videa

A) Sony Vegas Studio50%

B) VirtualDub 0%

C) Adobe After Efects0%

D) FinalCut Pro0%

E) Pinaccle Studio31%

F) Wondershare Filmora 7.50%

G) Windows Movie Maker19%

H) AviDemux0%

I) LightWorks0%

Od 19.1.2017 hlasovalo 16 čtenářů.

62 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

NDžoncek - Profil | St 29.3.2017 9:27:35

C@rpSt4r >> jo mám IOS a tato samospoušť funguje....Používám ji na SE a 6ku a v pohodě, když nastavíš časovač na 5/10sec je to v klidu :)

    NC@rpSt4r - Profil | Út 28.3.2017 21:24:41

    kubsta >> pisou ze je to i na ios tak snad jako jo... :)

      Nkubsta - Profil | Út 28.3.2017 21:22:29

      C@rpSt4r >> neni zač ;) snad to bude fungovat ;)

        NC@rpSt4r - Profil | Út 28.3.2017 21:10:14

        kubsta >> parada :) a bude to lepsi nez s dratem jak jsem mel puvodne v planu...Dekuji! :)

          Nkubsta - Profil | Út 28.3.2017 20:45:55

            NC@rpSt4r - Profil | Út 28.3.2017 20:29:15

            Panove moc to sem nepatri...ale chtel bych fotit samospousti na mobil kdyz neco chytim...presne iphone 7...jde tim fotit pomoci sluchatek ale potreboval bych ty sluchatka necim prodlouzit a kdyz jsem koupil normalni aux kabel tak to nefungovalo...nemate nejakej navrh? Neco treba pomoci bluetooth nebo tak neco? :) kdyby nekdo mel zkusenosti tak diky...

              NPellets - Profil | Út 28.3.2017 20:25:01

              Hledám kolegu z Prahy pro dlouhodobou spolupráci na pravidelné video tvorbě. Zajímavá forma spolupráce dle dohody. Nehledám profíka,ale nadšence,schopného práce se střihem obrazu/zvuku. Víc informací na telefonu,který mám v kartě.

                NDžoncek - Profil | Po 20.3.2017 19:04:58

                JPfish >> after effects je složitý ale kdo chce 3D animace je to program přímo na to, stříhat lze v něm taky. Tady mas odkaz na náš celovecerak, který měl premiery v Moravských i českých kinech. Vyprodali jsme zlínské kino což se nepodařilo ani Harrymu Poterovi a bereme jako úspěch na filmu jsme pracovali dva přes rok a půl DVD se taky prodalo hodne. Příjemné pokoukani přeju https://youtu.be/FF7f5M_DDVY

                  NJPfish - Profil | Po 20.3.2017 18:45:51 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Džoncek >> Jo a můžeš prosím dát nějaký odkaz na svou produkci,rád se podívám a přiučím.Díky

                    NJPfish - Profil | Po 20.3.2017 18:43:58

                    Docela úsměvné uvádět jako zkušený v anketě programy pro editaci videa program Adobe After Effects ,nechceš tam ještě doplnit Houdini soft.Já ti teda nevím,já začínám :-)

                      NDžoncek - Profil | Po 13.2.2017 13:22:48

                      DaveX >> Tady to ukazuje....https://www.youtube.com/watch?v=Vxo0GXF4CaE

                      JInak WIDE by neměl dělat deformaci stran jako rybí oko, WIDE je širokoúhle, fish je sice taky SIRO, ale s deformací stran a větším zorným polem...

                        NDaveX - Profil | Ne 12.2.2017 14:49:32

                        Džoncek >> Jo, takže v těch programech je možné to rybí oko natáhnout tak, ať to vypadá pěkně?

                          NDžoncek - Profil | Ne 12.2.2017 12:50:47

                          DaveX >> U 4k je potřeba pracovat v programu, který 4k podporuje jinak je to bez významné (to stéjné platí i u náhledu videa) mít monitor co umí 4k. Jinak co se týče zpomalení, jsou povětšinou ve střižnách externí programy, které umí přesnímkovat záběr z 30fps na 300fps a tím vytvořit slowmotion na určitý záběr, ale je to drbačka te přesnímkovat. Jinak primárně bych stejně pracoval ve FULL HD, jelikož to co jde na ytube má sice možnost rozlišení 4k, ale ytube má takovou kompresi do jejich kodeku, že ze 4k dosáhneš víceméně FULL HD kvality....

                            NDaveX - Profil | So 11.2.2017 11:55:18

                            Džoncek - >> Mrkni prosím na video: https://www.youtube.com/watch?v=vlDzYIIOYmM&t=105s

                            Zajímá mě jedna věc, jak se zbavili "WIDE" efektu, který je u nové HERO 5 při rozlišení 4K normální? Jak udělali slow-motion záběry s 30 fps?

                            Zajímá mě to, protože se mi to nějak nezdá.

                              Nbuldozer - Profil | Pá 10.2.2017 11:41:31

                              Zdar.Kdyby měl někdo zájem tak se mi může ozvat.
                              v termínu od 29.5. do 3.6.2017 hledám pomocného kameramana a střihače. Nemusí to být žádný profík,stačí,že bude rozumět tomu co dělá. Anglický jazyk podmínka. Ubytování, strava a finanční odměna jistá. Jedná se o mezinárodní rybářský závod. Více informací na emailu buldozer-pelzer@email.cz

                                NDžoncek - Profil | Čt 2.2.2017 10:49:03

                                Cruel >> Jojo Filmora je easy a je k němu hodně návodů po netu......

                                  NCruel - Profil | So 21.1.2017 2:37:45

                                  Corel VideoStudio už jako profi a podpora češtiny. Jinak bych doporučil Wondershare Filmora 7.5 je fakt jednoduchej a nenáročnej.

                                    NPřemas - Profil | Pá 20.1.2017 15:25:44

                                    DaveX >> Na zkracování odkazů: https://goo.gl/

                                      Nkubsta - Profil | Čt 19.1.2017 18:42:17

                                      tak nakonec toto... na žadnou upravu nekoukejte jde o obraz
                                      https://www.youtube.com/watch?v=kTtpG6jq1J0

                                        NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 18:33:45

                                        DaveX >> jsem to psal ve spěchu až jsem to přehodil díky za opravu

                                          NDaveX - Profil | Čt 19.1.2017 18:07:10

                                          Džoncek >> Jen trochu oprava, PAL je pro Evropu ;) NTFS Amerika.

                                            Nkubsta - Profil | Čt 19.1.2017 17:41:32

                                            Džoncek >> Tak ted jsem si stahnul nejakou novejsi verzi v cestina, takze vse od znova :D

                                              Nkubsta - Profil | Čt 19.1.2017 17:01:43

                                              Džoncek >> prave ze neni, vubec nic :D asi proto je to tak jednoduchej program ;) tohle jsem prehosil tak uvudime :)

                                                NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 16:58:34

                                                kubsta >> Musíš NTSC (evropský formát) PAL je pro ameriku....16:9 nastav. 29,990fps se dává nornálně, filmy jsou ve 24fps......Něco jako Resolution tam není ? Popř. Graphics Advanced ? Já v tom nedělal už pár let tak ani nevím jak to vypadá :D

                                                  Nkubsta - Profil | Čt 19.1.2017 16:42:02

                                                  Džoncek >> jo wmv. ještě to nemám zmáklý vůbec takže mi to udělalo i 4:3 atd kouknu na naky instruktazni video

                                                  EDIT:
                                                  u nastaveni videa jsem nasel vlastne jen 2 moznosti nastaveni
                                                  video format: bud NTSC nebo PAL
                                                  aspect ratio: 4:3 16:9

                                                  nastavil jsem NTSC a 16:9 a lepsi ale shodi to fps z 60 na 30

                                                    NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 16:36:43

                                                    kubsta >> Tam jde hodně o výstupní kodeky a formát.....jaký formát z toho vypadne .wmv ?

                                                      Nkubsta - Profil | Čt 19.1.2017 16:35:39

                                                      tak jsem dnes s přítelkyní natočil krátký video když byla prohnat koně, ale bohužel musim si ten movie maker vic zmaknout silene mi to zkomprioval :/ takze ukazka obrazu z Lamax X8 zatim nebude

                                                        NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 12:01:38

                                                        Rastislaf >> V pohodě, i na té nejhorší hujdě lze udělat kvalitní věc....Vždy je hlabní pamnatovat, že kvalitní záběr dělá 80% videa pro veřejnost :)

                                                          NRastislaf - Profil | Čt 19.1.2017 10:33:41

                                                          Džoncek >> A Přemas: Díky kluci za info, tak to mám pěknou hujdu PC, no nic nějak si stím poradím, nový PC kvůli tomu kupovat nechci, to si radší koupím něco na ryby =)

                                                            NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 9:53:49

                                                            Přemas >> Přesně tak.....a videa bez efektů s krátkými smyčkami to bohatě dostačuje. Ono sekat se bude skoro každé PC u rendreringu (zpracování videa). Jediné co se mi nikdy neseklo bylo MacPro, ovšem ten vychází na 170tis bez DPH.....

                                                              NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 9:52:03

                                                              kubsta >> Hodil jsem to jako rádoby anketu, do doby než mi odpoví Martin....

                                                                Nkubsta - Profil | Čt 19.1.2017 9:49:30

                                                                Džoncek >> jo ted me to doslo, on to asi nemuze kazdej musel bys napsat MM aby ti to.povolil ;)

                                                                  NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 9:48:15

                                                                  kubsta >> Rád bych, ale nejde to, ani editovat otázku....zkusím to formou ankety.

                                                                    NZdenall - Profil | Čt 19.1.2017 9:44:47

                                                                    Džoncek >> Díky, mrknu se na ten Windows Movie Maker

                                                                      NPřemas - Profil | Čt 19.1.2017 9:40:49

                                                                      Rastislaf >> Procesor 3.90GHz / 4 jádra, nějaká grafika, 8GB RAM ... na sestříhání 20minutového videa HD to bohatě postačí ... Ono taky záleží, kolik se nacpe do toho stříhacího programu materiálu. Osobně natáčím kratší sekvence a tím pádem se s tím lépe pracuje.

                                                                        Nkubsta - Profil | Čt 19.1.2017 9:39:57

                                                                        Džoncek - >> pripni nekam nahoru ten prispevek kde si vypsal ty programy. Jinak kazdej prijde nic neprecte a jako pres kopirak poradte program.... ;)

                                                                          NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 9:37:07

                                                                          Cajzik >> Ahoj, zkus Sony Vegas Studio, Windows Movie Maker 12, VirtualDub.....Sony je placené, ale dá se cracknout, ostatní programy jsou freeware.

                                                                            NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 9:35:40

                                                                            Rastislaf >> Ahoj, střihové programy zatěžují využítí RAM paměti a procesoru, jelikož každé video má nějakou přenosovou ryhclost, což nemusí korespondovat s využítím RAM paměti v PC a rychlostí procesoru........PC speciálně na střih vycházejí od 40tis nahoru. Co mohu poradit, je dělat krátké videa, které potom spojuješ a uděláš z nich celek. Abych vysvětlil jádro pudla jak to funguje :

                                                                            Chceš udělat 2min video, ale použiješ do videa celkové smyčky např. 20min záběru, ze kterého vystřihneš např. jen 20sec, ovšem PC zatěžuje celkových 20min záběru, nikoliv jen 20sec....Takže u pomalejších PC je lepší si dělat krátké videa, které potom ,,slepuješ, dohromady....

                                                                            Abych dal představu o PC pro střih : 4-jádro procesor ideálně i5 / i7, alespoň 12gb ram DDR4, disk alespoň 500GB a zdroj na 400W a grafickou kartu 2GB a více.....

                                                                              NRastislaf - Profil | Čt 19.1.2017 9:29:19

                                                                              Čau,
                                                                              Na ty programy na střih potřebuji nějakej nadupanej počítač? Stříhal jsem teď video a pustit si rozpracované bylo trošku naprd, jelikož se to hrozně sekalo. Pořád jsem to musel ukládat abych viděl jak to vypadá. Mám PC cca za 15 tis asi 2 roky starý, takže bych řekl že nic extra, ale vše ostatní na tom běhá bez problémů, zkoušle jsem Sony Vegas a Corel studio.

                                                                                NKentaur - Profil | Čt 19.1.2017 9:18:08

                                                                                Cajzik >> V dnešní době de stáhnout úplně všechno.Ano bude stačit.Je to jednoduchý program se základními funkcemi,který zvládne ovládat opravdu každý.

                                                                                  NKentaur - Profil | Čt 19.1.2017 9:14:08

                                                                                  Džoncek >> Jo souhlasím.Já mám vegas pro13.Jsem více méně samouk amatér a podle videí+pokus omyl se to dá naučit.Samozřejmě ty videa nejsou na profi úrovni a nedělám si iluze,že profík by to měl za polovinu času.Ale strašně mě to baví a rád se učím nové věci.

                                                                                    NCajzik - Profil | Čt 19.1.2017 8:46:11

                                                                                    Ahoj lidi, synátor dostal kamerku Sencor 3cam 4k02w, a chtěl by si natáčet na lyžáku své umění. :-) Je mi jasný že natočí spoustu hovadin okolo.
                                                                                    Bude mu stačit ten Windows movie marke, na sestříhání nebo mi nějakej poraďte. Jo pokud možno co jde nějak stáhnout. Díky za radu

                                                                                      NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 8:26:25

                                                                                      Kentaur >> Přesně tak, máme ho v produkci jako placenou verzi a dělám v něm už přes 6 let a nemůžu si vůbec stěžovat ba naopak. Profesionální program, který zvládne ovládat i začátečník + je do něj i čeština pro méně zdatné....

                                                                                        NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 8:25:25

                                                                                        Kentaur >> Windows movie maker je základ od dob Win XP. Na čistě základní střih to stačí. Jinak co bych doporučil já je Sony Vegas Studio 12, chce si to k němu sednout, projet youtube s návody, ale práce je v tom jednoduchá, pohodlná, umí to všechny kodeky a formáty videa, lze vkládat neomezené množství stop :)

                                                                                          NDžoncek - Profil | Čt 19.1.2017 8:23:49

                                                                                          Zdenall >> Ahoj, VirtualDub, Windows Movie Maker, popř Sony Vegas Studio.

                                                                                            NKentaur - Profil | St 18.1.2017 19:16:56

                                                                                            Cruel >> J já vím.Pinnacle jsem zkoušel u známého a zůstal jsem u Sony.Přesně jak píšeš.Toho SW je spousta a každý najde co mu vyhovuje.Hlavně na každý program se dají najít různé návody a pokud to má člověk na poskladani fotek s hudbou,tak ani žádné nepotřebuje.

                                                                                              NCruel - Profil | St 18.1.2017 18:43:19

                                                                                              Kentaur - Taky jsem napsal profi a jednoduchej.Dnes je toho SW hodně pak si seženeš SW podle svích nároků.Filmové laboratoře používají Pinnacle Studio a tam už se dělají kouzla.Wondershare Filmora 7.5 je fakt jednoduchej.

                                                                                                NPřemas - Profil | St 18.1.2017 16:48:25

                                                                                                Ono ten win movie marker na tohle vyblbnutí bohatě postačí. Stejně vždycky nejvíce záleží na natočeném materiálu :o) A co se týče z čeho ten materiál brát? Dnes už má snad každý fotoaparát Full HD (1080x1920) a s tím se dá už točit hezké věci :o)

                                                                                                https://www.youtube.com/embed/n7zjoO_zx0s

                                                                                                  NKentaur - Profil | St 18.1.2017 16:44:27

                                                                                                  Cruel >> Pro mě osobně nemá sony vegas pro konkurenci.Ten program mi vyhovuje nejvíc,ale rozhodně bych ho nedoporučoval pro lidi co chtějí základní funkce a nebo nikdy SW na střih neviděli.

                                                                                                    NKentaur - Profil | St 18.1.2017 16:37:26

                                                                                                    kubsta >> já osobně jsem ho použil asi 2x a to už je hodně dlouho.Jak píšeš je to jednoduché a hlavně na internetu je milión návodů.

                                                                                                      NCruel - Profil | St 18.1.2017 16:33:08

                                                                                                      Sony Vegas Pro 13.0 česká lokalizace už jako profi a jednoduchej Wondershare Filmora 7.5 taky česká lokalizace.Oba SW na ulož to i s crack a key

                                                                                                        Nkubsta - Profil | St 18.1.2017 16:07:29

                                                                                                        Kentaur >> mam stejnej nazor, jde tam strihad pridat efekt prechodu mezi strihy, jde tam dat audio. Apon tohle jsem zatim zvladnul :) a to jsem to videl poprve ten program a s jinym zkusenosti nemam, takze podle me userfriendly

                                                                                                          NKentaur - Profil | St 18.1.2017 16:01:56

                                                                                                          Jinak ať nejsem za h.a.jzla.Podle mě je základní,obyčejný program windows movie maker.Nic složitého,ale nejsem žádný odborník.Třeba na to má kolega,jiný názor.

                                                                                                            NKentaur - Profil | St 18.1.2017 15:43:48

                                                                                                            Zdenall >> Promiň,ale v posledních dvou zápisech je 7 použitelných programů.Není zase tak těžké se podívat jak vypadají a nějaký zkusit.

                                                                                                              NZdenall - Profil | St 18.1.2017 14:38:52

                                                                                                              Džoncek >> Ahoj, něco mám natočené jen na telefon (ale dobrý). Co bys dopororučil na úpravu videí. Jde mě jen o nějaký základ (střih, přidání hudby, fotek...), ideálně v češtině a zadarmo :) Díky.

                                                                                                                NDžoncek - Profil | St 18.1.2017 10:52:43

                                                                                                                Jinak programy co mohu doporučit : VirtualDub, Sony Vegas Studio, ML, Adobe after effects, FinalCut pro pro iOS...

                                                                                                                  NDžoncek - Profil | Po 16.1.2017 14:08:27

                                                                                                                  Rastafarianec >> Ahoj, u programů pro editaci je problém, že je vydává buďto Adobe nebo Sony, kteří to mají zalicencované (zpoplatněné). Samozřejmě tyto programy lze tzv. cracknout a fungují jako placená verze, napiš mi kdyžtak SZ a pošlu ti odkazy na crack pro Sony Vegas (jednoduchá a profesionální střižna). Jinak v rámci free editorů mohu doporučit následující :

                                                                                                                  AviDemux 2.6
                                                                                                                  VirtualDub 1.10
                                                                                                                  Windows Movie Maker 12
                                                                                                                  Lightworks 12

                                                                                                                  S nastavením a orientací bych ti ti kdyžtak poradil :)

                                                                                                                  Džoncek

                                                                                                                    NRastafarianec - Profil | Po 16.1.2017 13:39:08

                                                                                                                    ahoj, na začátek bych poprosil o doporučení nějakého free programu na zpracování videa, točím hlavně kamerkou gopro. Videa upravuju v gopro studiu, ale jsou vždycky dost "vyblitá", mají divné, jakoby zašedlé barvy.

                                                                                                                      NDžoncek - Profil | Po 16.1.2017 13:38:06

                                                                                                                      Katom team >> A kam dotaz směřuje? :) Jinak 5D mark III je správná volba pro video. Jednak citlivostí šumu ISO (kdy dokáže krásně točit na ISO 1800 tzn. při zhoršených světelných podmínek), zároveň má dobře nastavitelné video při výstupu a hlavně má velký snímač, takže kvalita je super :)

                                                                                                                        NKatom team - Profil | Po 16.1.2017 13:33:20

                                                                                                                        Pěkný den, tak já se přidám asi jako první. Točím především zrcadlovkou 5D mark III a video zpracovávám v Adobe Premiere Pro CC 2017

                                                                                                                          NDžoncek - Profil | Po 16.1.2017 13:19:14

                                                                                                                          A vždy prosím uvádějte čím natáčíte (značka / typ) a zároveň program ve kterém stříháte. Ať zde nepadají otázky typu ,,Natáčím na kameru, jak mam udělat finální projekt"