Řeky nejvíc znečišťují léky a hormony, ukázala studie Jihočeské univerzity

Kategorie: Všeobecné

Znečistění řek cizorodými látkami zatím podle odborníků lidské zdraví významně neohrožuje. Přesto bychom měli být opatrní. Ukazuje to i dlouhodobá studie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity zaměřená na sledování drog v odpadní vodě. Mezinárodní výzkum spojuje fakultu s dalšími ústavy po celé Evropě.
Tomáš Randák z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech

"Studie je určitým sociologickým průzkumem. Z výsledků vyplývá, že v Česku a na Slovensku je z tvrdých drog nejpopulárnější pervitin, ve zbytku Evropy kokain", říká vedoucí Laboratoře environmentální chemie a biochemie ve Vodňanech Tomáš Randák.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/drogy-leky-hormony-znecisteni-reky-jihoceska-univerzita-pmg-/budejovice-zpravy.aspx?c=A170224_2308112_budejovice-zpravy_mbe

yvana, 1.3.2017

Diskuse k bleskovce

Vikasgard - Profil | Čt 2.3.2017 22:11:28

Honza7 Ne, touto problematikou se nezabývám, jen vyjadřuji názor laika.

Rožnovák - Profil | Čt 2.3.2017 21:02:00

chybu vidím i v tom že u každého domu nestojí kontoš na nebezpečný odpad pocházející z domácností, kde by mohly končit obaly těchto kategorií a že jich není málo. Málokdo asi běhá z každým obalem od lepidla, desinfekčního prostředku či jiné domácí chemie do sběrného dvora a asi nemá chuť tyto věci doma skladovat pokud k tomu nemá odpovídající prostory, aby to jednou za čas vyvez najednou. Stačí kouknout na symbol klasifikace třídy nebezpečnosti nebo si přečíst bezpečnostní listy některých prostředků, které doma běžně používáme. Hlavně že nám do města dali kontoše na biomasu asi si myslí že každej pěstujem tuny zeleniny :-).

Honza7 - Profil | Čt 2.3.2017 20:11:44

Vikasgard >> Nevím jestli se touto problematikou aspoň okrajově zajímáš? Máš pravdu v tom, že skupiny těchto látek ve vodě opravdu byly. Bohužel každým rokem se vytvářejí nové látky v dané skupině a ta každým rokem se neustále rozrůstá. Absolutní počet látek je tedy každým rokem větší. Jde tedy získat stále účinnější chemické sloučeniny v kterých chceme mít určité fyzikálně chemické vlastnosti lepší, než u předchozí generace. Jaký to bude mít dopad se většinou řeší při přímém zasažení. Z dlouhodobého hlediska účinku při nízkých až velmi nízkých koncentracích většina informací není známa.

Vikasgard - Profil | Čt 2.3.2017 19:36:26

Honza7 -Chemické látky, které si vyjmenoval, byly ve vodě všechny, ale v minulosti byla jejich koncentrace vyšší a ještě doplněné o látky, které jsou dnes již zakázané.
Je sice moc fajn, že se tím někdo zabývá, ale pokud máš kritéria pro výzkum nastavená tak, že se téma výzkumu nesmí opakovat 4 roky nazpět a každý rok se dělá v rámci univerzity kvantum výzkumů, může to vést k tomu, že témata budou buďto zbytečná anebo hypotézy smyšlené.

fishmen17a - Profil | Čt 2.3.2017 19:35:36

Pán z čističky odpadních vod sám říkal,že si lidí myslí,že ta voda kterou oni vyčistí,že je čistá.Ale to není až taková pravda.Že nejhorší jsou sprchové gely,šampony,mycí a čistící prostředky.Že to jsou tak malé částice,že to filtry nejsou schopny zachytit,že to nejde vyčistit.Dokonce to to bylo i kdysi v televizi. Je i zarážející sledovat,jak lidé plýtvají pitnou vodou při mytí a koupeli.V práci vám řeknou,proč šetřit vodou,vždyť to platí firma.A to i v době,kdy byly hrozná sucha.A když zmíníte ekologii,tak vám odpoví,kašli na ekologii. A smějí se a vy jste za blbce. Hrozné.

Honza7 - Profil | Čt 2.3.2017 19:34:17

Tiky Květák >> V případě senzorického porovnání ( teda pro jistotu vynechám chuť ) tekoucích vod je dnešní situace určitě výrazně lepší než tomu bylo v 50 - 80 létech minulého století. To ale ještě neznamená, že by teď cizorodých látek bylo méně ( je zapotřebí si srovnat co stojí za slovem méně - myšleno počtem ne vahou ). Dnešní situace kolem cizorodých látek je daleko složitější. Nejedná se dnes pouze o totální vytrávení určitého úseku vodního toku. Jde dnes víc o látky, které jsou více biologicky aktivní a jejich dopad ještě v mnoha případech není zcela úplně znám. V minulosti se moc neřešily rozpuštěné látky ve vodě ( ani na to nebyla taková technika a v zájmu státu nebylo šířit paniku - podniky byly státní ). Řešilo se pouze to co bylo vidět.
Snaha v současné době konečně monitorovat kvalitu vody v daných úsecích bude do budoucna základ k porovnávání k současné situaci.

Tiky Květák - Profil | Čt 2.3.2017 18:59:18

doliz >> To ze přibylo v našich tocích podobných chemických záležitosti ( těžko říct co tim myslis) je docela nesmysl. Kvalita vody v tomhle směru se zlepšuje. To co teklo z chemicek a papíren v 70. A 80. Letech se s dnešní průmyslovou OV vůbec nedá srovnávat. Tim samozrejme nemyslím, že by dnes z podobných fabrik tekla pitna voda.

viceroy - Profil | Čt 2.3.2017 18:41:07

By mne zajimalo co by to delalo se starou KROPÁČKOVOU takova decka tehle sracek :-):-)

Honza7 - Profil | Čt 2.3.2017 17:48:06

Existují technologie, které dokážou znečištěnou vodu vyčistit snad od všech cizorodých látek. Bohužel cena takto získané vody je mnohonásobně dražší, než voda získaná čerpáním kvalitního podzemního pramene a nebo z vodního díla, které bylo postaveno na kvalitním zdroji povrchové vody.
Je zapotřebí si uvědomit, že takto upravená voda je deionizovaná - neobsahuje žádnou sůl a v drtivé většině by našim šupinatým krasavců nevyhovovala.
V odpadních vodách nejsou pouze zbytky návykových látek, léků, ale najdou se tam stopy ředidel, detergentů, insekticidů, hnojiv, dezinfekce, nejrůznější zbytky chemických látek, které vzniknou ve výrobě a v rámci čištění se dostanou do kanalizační sítě a spousta dalších možností. To co je si zapotřebí uvědomit, že taky dochází v kanalizační systému k reakci mezi produkty, které se tam nachází. Ve spoustě případů jsou tyto vzniklé produkty víc nebezpečné, než odpad, který se tam dostal na samotném počátku.
Já jsem rád, že jsou lidé, kteří se touhle problematikou zaobírají. Rozhodně bych v tom neviděl pouze honbu za nějakým akademickým titulem. Je vhodné si dát víc věcí do souvislostí a začít přemýšlet proč některým druhům ryb se v určité oblasti nedaří a srovnat to s daty, které byly naměřeny. Máme tendenci v mnoha věcech problém zjednodušovat a řešit ho pouze trojčlenkou. Bohužel v mnoha případech za komplikacemi stojí víc faktorů a tak jednoduchá řešení selžou.

Vítek - Profil | Čt 2.3.2017 17:47:55

Je jasný, že potom ryby neberou, když jsou pořád na tripu :-)))))

doliz - Profil | St 1.3.2017 22:02:26

Vikasgard >> studie na obsah těchto látek ve vodách se dřív nejspíš nedělali

Drozďák - Profil | St 1.3.2017 21:43:28

Stačí si vlézt na MRK, aby člověk pochopil, že zákaz antikoncepce je blbost.

Vikasgard - Profil | St 1.3.2017 21:27:20

doliz Toť otázka. Sice se v minulosti tolik holek HAK(hormonální antikoncepci) neuzivalo, ale množství hormonů v nich obsažených bylo mnohonásobně vyšší..

doliz - Profil | St 1.3.2017 21:22:48

Řeky jsou sice na pohled čistejší než dříve, organického znečištění ubylo. Ale zase přibylo léků, hormonů a podobných chemických záležitostí, které čističky nedokáží vyčistit. Větším problémem než drogy a hormony je rtuť

Vikasgard - Profil | St 1.3.2017 21:15:43

Rožnovák Omlouvám se ti. Přehlídl jsem to o té močí, jak si psal..příště budu líp číst..

Pepé - Vsetín - Profil | St 1.3.2017 21:15:33

Rožnovák >> já vim Vašku, je to hnus...!

Rožnovák - Profil | St 1.3.2017 21:11:37

Vikasgard >> ale já ti rozumím :-), já jsem to tak celou dobu myslel, aorát jsem psal že se najdou i takoví co to občas hodí do záchodu.