MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Lesy ČR oživily historické nádrže Raška u Kladrub

Kategorie: Všeobecné

Kaskáda tří historických průtočných nádrží Raška na Zámeckém potoce u Kladrub na Tachovsku září novotou. Jejich více než čtyřletou rekonstrukci završily v letošním roce Lesy ČR, které minulý týden v pátek stavbu otevřely. Akce si vyžádala investici ve výši šesti miliónů korun.

Lesní rybníčky v pramenné části potoka postupem času zanesl sediment, zarostly náletovými dřevinami, hráze byly poškozené nebo protržené. I proto se Lesy ČR rozhodly kaskádu obnovit.

Jsou biotopem pro rostliny i živočichy
Nádrže totiž fungují nejen jako systém retence vody, ale jsou i významným zdrojem při hašení požárů, regulačním prvkem při povodních a biotopem pro rostliny a živočichy.

„Ze zátopy i z hráze jsme odstranili sediment a nálety dřevin. Nové vypouštěcí zařízení slouží k manipulaci a regulaci vody v nádrži. Využijeme ho také během údržby či opravy nádrže,“ řekl Právu vedoucí správy toků pro oblast povodí Berounky František Šampalík. Novinkou jsou i bezpečnostní přelivy, které převedou vodu přes hráz při povodni.

Tři nádrže, Raška 1, Raška 2 a Raška 3 jsou téměř identické – největší má 0,35 hektaru, nejmenší 0,25 hektaru. Hloubka vody je u všech rybníčků kolem tří metrů.

Lesy ČR spravují téměř 40 tisíc kilometrů drobných vodních toků a také množství vodních ploch. Státní podnik je tak jedním z nejvýznamnějších správců vody v krajině.

„Do roku 2020 plánujeme realizaci 170 větších vodohospodářských staveb s miliardovými náklady,“ uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/413014-lesy-cr-ozivil​y-historicke-nadrze-raska-u-kladrub.html

 

MAXXSKATER - ®, 4.9.2016

Diskuse k bleskovce

N Bacha - ® Ne 4.9.2016 22:48:09
Honza7 >> A pěkně se při tom nakapsovat:-):-):-)
N Honza7 - ® Ne 4.9.2016 14:00:19
Tohle je ta správná cesta k udržení vody v krajině. Je třeba ji zachytávat už v pramenné části toků a tím docílit i v těchto místech dostatečné zásoby podzemní vody. Tyto rybníčky v lesnaté části dokážou skvěle tlumit za extrémního horkého letního počasí rozmary počasí. Voda z těchto rybníčků má přijatelnou teplotu pro lososovité ryby, které tak mohou plnohodnotně žít, což se projeví na jejich fyzické kondici i přírůstkem na váze v letních měsících.
Loňské extrémní léto se na lososovitých rybách výrazně projevilo špatným fyzickým stavem ryb, který výrazně napomohl rybožravým predátorům. Snad takových akcí bude přibývat a naši pstruzi budou mít větší šanci na přežití.

[ Vstoupit do diskuse - 2 reakcí ]

Co je nového (všeobecné)
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniCarbotex DSC 300m 0,180

Za 285 Kč s DPH.
Carbonem upravený vlasec, dvakrát potaževý siliconem pro obtížný rybolov, pevnost uzlu, nízká paměť pro vynikající nahození, vhodný pro sladkou i slanou vodu.Barva šedánávin 300 mnosnost 4,75 kg


akce, rybareniZavírací nůž GS 0434

Za 71 Kč s DPH.
Zavírací víceúčelový nůž, délka čepele 6cm, nylonové pouzdro,


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Raven Fishing Brno – Rybářské potřeby Raven Fishing Brno – Rybářské potřeby

Rybářské potřeby Raven Fishing Brno nabízejí nejširší sortiment rybářských potřeb a dopravu zdarma při objednávce nad 1 500 Kč! E-shop a...