MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Rekonstrukce přehrady Šance potrvá tři roky

Kategorie: Všeobecné

Na přehradě Šance na Frýdecko-Místecku začala rozsáhlá rekonstrukce, která potrvá přes tři roky a bude stát více než 430 milionů korun. Účelem je posílit protipovodňovou ochranu i zajistit spolehlivé dodávky pitné vody. V nádrži je nyní tak málo vody, jako nebylo za desítky let, řekl ČTK Čestmír Vlček, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který přehradu provozuje.

Kvůli přípravným pracím, které tam podnik dělal v minulých letech, byla hladina v nádrži snížena na 55 procent objemu. Při letošním suchu ale ještě podstatně klesla. „Nyní je tam hladina asi na 31 procentech objemu. Nepamatujeme, že by tam bylo tak málo vody,“ řekl Vlček. Zásobování obyvatel pitnou vodou ale podle něj není v ohrožení.

Opravu přehrady má na starosti společnost OHL ŽS. „Společnost nyní provádí přípravné práce, samotná oprava začne v říjnu,“ řekl Vlček.

Rekonstrukce zahrnuje mimo jiné vybudování nového bočního přelivu nebo zvýšení koruny hráze a vlnolamu. Úpravou projdou komunikace i mosty, vzniknou nové rozvody sítí, osvětlení a zabezpečení nádrže. Po rekonstrukci by přehrada měla zvládnout i desetitisíciletou vodu.

Vodní dílo Šance je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou. Dodává vodu například Ostravě, Frýdecko-Místecku či části Karvinska. Podnik Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území povodí řeky Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Mezi přehradami, které podnik provozuje, jsou ještě například Kružberk nebo Slezská Harta.

Zdroj: http://www.nase-voda.cz/rekonstrukce-prehrady-sance​-potrva-tri-roky/

 

MAXXSKATER - ®, 22.9.2015

Diskuse k bleskovce

N Honza7 - ® Út 22.9.2015 7:23:00 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Rok 1997 na VD Šance ukázal na možná rizika při nepřízni počasí. Přepad byl nedostatečný a hrozilo, že se prolomí břeh u hráze. Je velice dobře, že probíhají opravy a uvedené nedostatky se odstraní.
Jediná mrzutost na celé akci je ta, že to trvá hrozně dlouho a nádrž při takovém zásahu nemůže být plná. To se ukázalo při letošním abnormálním suchém létě. V řece Ostravici nemohl být dostatečný průtok vody, ta vykazovala vysokou teplotu a při těchto podmínkách to vše úspěšně dorazili predátoři, kteří to měli výrazně jednoduší při likvidaci rybí obsádky.

[ Vstoupit do diskuse - 1 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox Tričko Chunk Polo Shirt (SLEVA 44 %)

Za 489 Kč s DPH.
Opět, jak již jste u této kolekce oblečení zvyklí, se jedná o nejlepší materiály splňující požadavky i těch nejnáročnějších rybářů.


akce, rybareniJRC Radar DSi sada 2+1 (modrá a červená)+ZDARMA POUZDRO

Za 5 990 Kč s DPH.
Signalizátor záběru JRC Radar DSI. Jedná se o multi-funkční visuální indikátor upozorňující na směr pohybu vlasce.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
FISHING STAR – rybářské centrum FISHING STAR – rybářské centrum

internetový obchod, specializovaná kamenná prodejna, půjčovna rybářských člunů. připravili jsme si pro vás rybářský sortiment od nejlepších...