Přenocování u vody - výklad pojmu táboření

Někteří z nás díky zákazu lovu na nesmyslné 4 hodiny v letních měsících, přespávají u vody a často bývají Policií ČR či RS za toto napomínáni. Chtěl bych se proto zeptat jestli se to někomu stalo a za jakých podmínek:
1) spali jste "pod širákem" nebo ve stanu či pod přístřeškem
2) byli jste v CHKO či nikoliv

Já osobně jsem se totiž setkal s názorem členů Policie ČR, že v CHKO nemohu u vody spát ani "pod širákem", protože to je prý "táboření". Jak jsem se však přesvědčil v zákoně č.114/1992Sb. kde je opravdu zákaz "Táboření a rozdělávání ohňů" stanoven, není definován pojem táboření. Prošel jsem všechny příbuzné zákony a vyhlášky na které se zákon odkazuje, ale nikde "táboření" definováno nebylo. Nakonec jsem objevil výklad tohoto pojmu na stránkách Min. životního prostředí, kde jasně definováno, že spát pod širákem (i v CHKO) není táboření! Je ale možné, že přespávání pod širákem zakáže vyhláška obce,ale já se domnívám, že nadřízeným orgánem obce v oblasti ochrany životního prostředí je Ministerstvo, takže logicky přespis či výklad Ministerstva je pro obec závazný. Proto se domnívám, že ti rybáři co jsou napomínáni za spaní "pod širákem" (nemají stan,přístřešek) jsou buzerováni a ti co buzerují se dopouštění zneužití pravomoce veřejného činitele. Co si o tom myslíte?Mě osobně dochází trpělivost, protože jestli u vody spím "pod širákem",dodržuji pořádek a nerozdělávám oheň, tak se zcela jistě ničeho nezákonného nedopouštím a proto v případě, že se mi to stane znovu, podávám trestní oznámení. Díky všem za věcné názory.

Odkaz na výklad MŽP je zde:
http://www.env.cz/www/env-faq.nsf#NT000009EE
Autor diskuse: xycht - Profil , 3.10.2005 všeobecné - revíry, cestování

carlos - Profil | Út 4.10.2005 11:13:44

rychet - ® : takže mnoho keců, které nevysvětlí naprosto nic !!! Jako vždycky !!! Už jsem to tu jednou psal - pokud chci postavit bivak (přístřešek, deštník), musím si napřed pořídit výpis z katastru nemovitostí, abych zjistil, komu pozemek patří. Podle čísla pozemku mi do 60 dnů na úřadech potvrdí, jestli to náhodou není rezervace nebo chráněná oblast. Když není, musím na úřad příslušné obce prostudovat všechny vyhlášky minimálně za 15 let zpět, abych zjistil, zda něco nezakázala obec. Pokud ani tam nic není, mohu postavit bivak a doufat, že nenarazím na blbce, kterej mě stejně seřve jak malýho Jardu.
Jenže to už mě může být úplně jedno - při tom běhání po úřadech a hledání na internetu jsem si nevšim, že už je dávno po sezoně a na sněhu se špatně táboří !!! Tak holt zase napřesrok ...

rychet - Profil | Út 4.10.2005 10:21:26

zveřejněno v časopisu Rybářství leden 2005 (vydává český rybářský svaz)

Odpovídá Judr. ALEXANDER ŠÍMA

Dotaz:

Jak je to s možností táboření ve volné přírodě? Může rybářská stráž postihovat rybáře, kteří zákaz táboření porušují? (Opakované dotazy z různých MO ČRS)


Odpověď:
V době do roku 1990 byl pojem "táboření" vyložen v instrukci Ministerstva vnitra "O ochraně veřejného pořádku při táboření ve volné přírodě" (Věstník vlády ČSR pro národní výbory, částka 5/ 1978). Tímto předpisem byla také možnost táboření ve volné přírodě značně omezena. Přetrvává pak jakási povědomost o tom, že taková omezení trvají dál. Jaká je situace dnes?
Odpověď' hledejme zejména v zákoně č. 114/ 1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (dále jen zákona). Tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody je zakázáno v národních parcích (§ 16 odst. I písm. c/ zákona). Národní parky jsou vyhlašovány zákonem a v současné době máme na území republiky celkem 4 (NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko, Krkonošský NP). Stejně tak je zákaz táboření a rozdělávání ohňů mimo vyhrazená místa se souhlasem orgánu ochrany přírody stanoven pro území chráněných krajinných oblastí (§ 26 odst. I písm. b/ zákona), jichž je na území státu vládou ČR vyhlášeno celkem 25. Rovněž v národních přírodních rezervacích, které vyhlašují orgány ochrany přírody, platí stejný zákaz (§ 29 písm. j/ zákona). Výjimky z těchto zákazů, ale jen v případě, že veřejný zájem výrazné převažuje nad zájmem ochrany přírody, povoluje v každém jednotlivém případě vláda ČR (§ 43 zákona). V přírodních rezervacích, které vyhlašuje orgán ochrany přírody na menších územích, už takový zákaz ze zákona stanoven není. Tábořit mimo vyhrazená místa se nesmí také v lese (§ 20 odst. 1 písm. k/ zák. č. 289/1995 Sb.) Oheň se nesmí rozdělávat v lese a ještě 50 metrů od okraje lesa. Zřejmě nejčastější zákazy táboření mimo vyhrazená veřejná tábořiště budou obsahovat obecně závazné vyhlášky obcí, které mají pravomoc je vydávat ve své samostatné působnosti (§ 10 zák. č. 128/2000 Sb.)
Shrnuto: Ten, kdo chce tábořit v přírodě, by měl mít jasno v tom, na jakém pozemku chce rozbít své ležení. Půjde-li o pozemky ve vlastnictví soukromých osob, je třeba vždy mít souhlas vlastníka pozemku. Ten je v možnosti udělit takový souhlas omezen pouze obecně závazným předpisem, tedy zákonem nebo obecní vyhláškou (viz shora). Půjde-li o pozemky ve vlastnictví státu nebo obcí, pak je třeba respektovat zákaz táboření v některých zvláště chráněných územích (národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace) a místa, kde to zakazují vyhlášky obcí.
Táboření na zakázaném místě je přestupkem, nikoliv však rybářským. Rybářská stráž ho tedy nemůže sama postihovat (ani kárný orgán ČRS), ale je třeba, aby zjištění takového přestupku hlásila kompetentním orgánům, tedy především policií či orgánům ochrany přírody. Ten může uložit fyzické osobě pokutu až do výše 5000 Kč (§ 87 odst. 1 písm. f/ zákona).

JM - Profil | Út 4.10.2005 10:17:07

Jirka K: I když si pamatuju, že svého času se to taky nesmělo, protože v řádu byl jen termín "plovoucí zařízení", ta přeprava nákladu se tam přidala až později. To molo je na přívlač super, protože ze břehu to tam nejde.

Jirka K (původní) - Profil | Út 4.10.2005 10:13:10

JM: V Tvym případě je to samozřejmě OK. Jenom jsem chtěl říct, že jsou mola, kde to OK není.

Aladin - Profil | Út 4.10.2005 10:12:00

rybomil:na Vlkově jsem v létě viděl i kapraře s bivakama...........i když je pravda, že místní bobkař mě hned upozornil, že ne ně musí zavolat RS.....))

rybomil | Út 4.10.2005 10:08:55

Holátko : Tomu nějak nerozumím.Když spím na karimatce 30m od vody, všechny věci mám v autě před zákazem vjezdu a tedy mimo CHKO, už jsem potenciální přestupce ? Podotýkám - žádný nepořádek, žádné vaření a konzumace stravy atp.
Takto mne kontrolovali 1x MPíci a 1x PČR na Vlkově. Na MP stačil " modrý průkaz ". PČR jsem vysvětloval, že se mi udělalo špatně od srdce a netroufl jsem si řídit auto, ale stejně to nepochopili.

JM - Profil | Út 4.10.2005 10:05:45

JirkaK: Ne, je to naše vlastní plovoucí molo ukotvený ke břehu, řádně přihlášený.

Jirka K (původní) - Profil | Út 4.10.2005 10:03:36

JM: V tomhle se mýlíš (neboj, jen trošku). Myslim, že mě kdysi tady na Mrku na to upozornil J.Horký. Jde o to, že podle plavebních předpisů (teď ale nemužu bejt konkrétní, protože to mam doma a nechce se mi ty paragrafy teď znova hledat) se za plavidlo veřejné dopravy považuje i plovoucí molo sloužící veřejné dopravě (předpokládám že jde třeba právě o molo pro parník).

JM - Profil | Út 4.10.2005 9:51:14

Jirka K: No právě. Nevím přesně jak už to bylo v roce 2001, ale letos je to doslovně:
V rybářských revírech se zakazuje lov
e) z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu,

A to žádné molo není a je jedno jestli je pevné nebo plovoucí. I když jsem mu to v řádu ukazoval, pořád to nechtěl pochopit. Nakonec to zakoktal nějak tak, že když teda chytám jen na třpytku tak teda dobrá, ale na položenou že by mi to neodpustil. Takovej to byl dobrák!!!

Jirka K (původní) - Profil | Út 4.10.2005 9:40:19

JM: Tohle právě bylo předmětem meho sporu s RS v roce 2001. Jak tehdy, tak dnes se z některeho mola smí a z některeho ne, ikdyž se to rozdělení hodně změnilo. Tehdy mi Ing.Winter (ÚS Města Prahy?) "po akci" teflefonicky (po někalika dnech po projednání s konkrétní RS) potvrdil, že jsem měl pravdu. Vím že dlouhý léta předtím tam byli porybní i policajti zvyklí rybáře z toho mola vyhánět.

JM - Profil | Út 4.10.2005 8:10:38

Podobné diskuse jako s nocováním u vody jsme vedli na Slapech s porybným o chytání z mola. Já tvrdím, že se z něj chytat smí, on tvrdil, že nesmí. Taky dobrá diskuse.

Hejk - Profil | Po 3.10.2005 23:25:57

xycht: určitě ti rozumím. Myslím, že tím co jsem napsal jsem chtěl vyjádřit to stejné co jsi napsal teď Ty. Ale rybář je rybář a někteří lidé si je hodí do jednoho pytle v čera tam chytal rybář hovado a dnes tam chytá rybář jako ty, ale policie vidí stejně jako včera tak i dnes pouze rybáře. A to že si na někom léčí své komplexi už vychází z toho jaké jsi zvolili povolání. Nebo na ně někdo tlačí se shora nebo jiná strana, aby udělali pořádek s rybářema atd....Oni sami často neznají ryb. řád a chcou kontrolovat a dělat pořádek s rybáři. Myslím, že takové situece má za rybáře řešit svaz? A je pravda, že by si měli všímat důležitějších věcí, ale není dobré přehlížet maličkosti, protože i ty můžou potom přerůst v něco co bychom si nepřáli.....

xycht - Profil | Po 3.10.2005 23:19:48

Robert(původní): K bezdomovcům spícím u vody: No předpokládám, že kdyby to bylo v CHKO jako v mém případě tak věřím,že by příslušníci Policie ČR postupovali stejně i proti nim.

xycht - Profil | Po 3.10.2005 23:12:21

Hejk: Jasně, ale já nechci bejt žádnej potížista, naopak.

Popíšu ve zkratce jak to vlastně začalo: Navštívil jsem poprvý nejmenovaný revír, kde nebyla žádná značka zákaz vjezdu apod. a proto jsem vjel přímo k vodě. Dostal jsem pokutu za nepovolený vjezd do lesa, moje argumenty, že jsem neviděl ceduli nepomohli, prý je to v lesním zákonu a že potřebuji mít od Lesů ČR povolení k vjezdu. Měli jsme plachtu a příslušníci Policie ČR nám sdělili, že je zajímá jen vjezd, že plachtu mít můžeme (stan ne). Zaplatil jsem pokutu. Na příště již poučen, jsme měli povolení k vjezdu od Lesů ČR, ale příslušníkům se to stejně nelíbilo - tentokrát byl problém ta plachta (předtím nevadila). Nechápal jsem to, ale pokutu jsme nedostali.

A když jsem přijel potřetí, tak jsem měl povolení k vjezdu a naschvál nebral plachtu a chystal jsem se spát "pod širákem" na lehátku, domnívající se, že je vše v pořádku a že zákon opravdu dodržuji. K mému překvapení přijela hlídka Policie ČR s tím, že u vody nemůžeme spát ani "pod širákem" s tím, že je to táboření. Na moji námitku, že jeho kolegové tolerovali plachtu se mi vysmál a označil mne za někoho kdo si vymýšlí. Odjeli s tím, že když přijedou a zjistí, že tu spíme (byt jen na lehátku) tak dostaneme pokutu :-) Ještě mi bylo řešeno, že spát máme v penzionech, který je prý v okolí DOST :-))

Tahle příhoda rozhodně nebude jediná a myslím, že je potřeba informovat i ostatní co je a co není táboření.

Na závěr: Podle mého názoru by bylo nejlepší kdyby se příslušníci Policie ČR a členové RS zajímali hlavně o pořádek v lovišti a chování k rybám a přírodě namísto řešení nepodstatných věcí. Protože jen tohle totiž může do budoucna zajistit, že se konečně zatočí s "takyrybáři", kteří dělají v přírodě bordel a díky nim máme my co udržujeme pořádek, problémy.

A orgány RS by měli vystupovat proti těmto "lidem" takovým způsobem aby napříště vůbec nedostali povolenku k rybolovu.

xycht - Profil | Po 3.10.2005 22:49:18

Holátko: jasný rozumim, je fakt, že to asi vztahuju na sebe....ve svým okolí vlastně pozoruju rybáře co jezdí na max. 2-3 dny takže jsem to vlastně bral jako něco standardního a tak to není

Hejk - Profil | Po 3.10.2005 22:41:16

Xycht: Podle mě máš ve všem pravdu. Jak píše Holátko J. vzatuhuješ to na sebe. Jako příklad bych uvedl ryb. přístřešky na N.Mlýnech. Někteří rybáři měli předepsaný přístřešek a ničím nenarušovali hráz nebo nezamezovali průjezdu. Jiní naopak narušovali hráz atd..No zkrátka neměli přistřešek v pořádku tak, aby nebyli napadnutelní.. A RS dělala kolem větr i když podle toho, co mě vysvětloval na svazu p.Habán nebylo to jenom k vůli těm věcem, které jsem uvedl, ale taky mu vadilo vybavení těchto přístřešků! Což je podle mě blbost. Jestli mu vadí, že tam mám rádio za 20kč nebo hi-fi za 10000kč s televizí nic na věci nemění. Nebo věčer v době odpočinku ryb od 0:00-4:00hod. pro zkrácení čekání dvě roštěnky není důvodem buzerace za přístřešek. Nechytáme na babusové pruty a nežijeme v komunismu.
Ale jak jsem se přesvědčil o tomto víkendu i přesto, že RS nadále chodí na tyto místa nakontroly přístřešky už nechává být na pokoji. Snad je to způsobené tím, že rybáři pochopili zásahy RS a udělali vše pro to, aby měli přístřešky v pořádku a nebyli napadnutelní.
Zásahy podle mě splnili svůj účečl i když jsem někdy pochyboval proč buzerují někoho za narušování hráze, když má postavený přístřešek pod hrází. Podle mě by mělo jít o narušování dna přehrady, ale to p. Hábán asi nemůže vědět, že hráz a dno je něco jiného. Snad by pomohla hodina rybníkářství u profesora Dubského ve Vodňanech.

Holátko Josef | Po 3.10.2005 21:26:56

xycht> Pořád to vztahuješ na sebe. Opakuji " ... zcela individuální přístup ..." I když je pravda, že někdo je schopen udělat během jednoho "nocování" tolik bordelu co jiný nedokáže za 14 dní ...
A když se tě chytnu. Chceš říci, že za tři dny chytání ( dvě noci přespání ) si neuvaříš hrnek kávy, čaje, guláš z konzervy ... ? Myslíš, že ten "binec" musí bý dělán pouze během nocování, tedy spánku nocujícího. Z výkladu vyplývá, že se na místě zdržuješ několik dní, tedy i nocí a toto je podstatné. Není až tolik důležité, jestli máš na tu jednu či dvě noci nad hlavou ve spánku napnutý "kus hadry", proto je tam to slůvko OBVYKLE, jinak je to onen souhrn činností (strava, hygiena, odpad atd.). Vůbec neuspěješ, pokud budeš mít odpad v kufru auta. Prostě ho tam vytváříš a jsi tam ... nebo by jsi to chtěl všechno obejít? Jíst v autě, páchat hygienu (včetně vyměšování) v autě, vždyť k tomu bys musel mít obytný vůz! No jo, v obytném autě tam vlastně můžeš být, nemáš stan, celtu či jiný stavěný přístřešek. Obytné auto ve výkladu přece jmenováno není! Nebo se mýlím a a slovíčko OBVYKLE může vlastně zahrnout i onen obytný vůz ...
Veškeré mé argumenty prosím nevztahuj jen a pouze na sebe. Tyto řádky čte více MRKařů a je to pro ně. Budou chytřejší a pak třeba někdy nějaké "takyrybáře" "nocující" v CHKO nahlásí hajnému, stráži přírody, policii, prostě někomu, kdo s nimi rychle udělá pořádek a bude více míst, kde není bordel.

xycht - Profil | Po 3.10.2005 21:02:02

Holátko: špatný příklad s těmi 14dny....o to mi vůbec nešlo...měl jsem na mysli přespání jednu nebo dvě noci. A domnívám se, že většině rybářů by šlo o takhle krátkou dobu. Jezdím na max. 3 dny a musím říct, že tolik odpadu neudělám, protože jedu na ryby a ne na chlastačku a žranici :-) Navíc tam kam jezdím je přístup autem (mám povolení) takže není problém odpad hodit do kufru a odvést atd.

Holátko Josef | Po 3.10.2005 19:51:33

xycht> On je tu rozdíl mezi nocováním a nocováním. Když někde noscuješ 14 dní, s...š na hromadu, u batohu máš už rozpadající se pytel na odpadky ... proto jsem tam také napsal že " ... zcela individuálním přístupem ..." čti to všechno a chápej v souvislostech. Ne jen holé věty a jednotlivá slova. V zákonech a jiných právních předpisech se často používají slova "zpravidla", "obvykle", naproti toumu ale i "musí", "vždy" apod. Proto také právníky nemohou dělat děti po cca 2 třídě ZŠ, záhy po té, co se naučily číst ...
Cerebro> Podívej se odkaz, který tam uvedl xycht. Tábořit můžeš, ale nesmí to být v lese. A být v lese neznamená pouze být přímo pod stromy.

Cerebro - Profil | Po 3.10.2005 19:29:50

pořeboval bych vědět když nejsem v Chko můžu Tábořit? samozřejmě myslím vařič a celtu na přístřešek?