MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

PVA aneb Bez soli (cukru) to nejde

19.1.2013 - Miras

Určitě jste si toho už všimli – někteří dodavatelé tekutých potrav hrdě na svých lahvičkách hlásají „Nerozpouští PVA“ či „PVA friendly“! Čím to? V tom určitě musí být nějaká složitá alchymie – nerozpouští to PVA, možná i proto je to tak drahé… Vysvětlení je mnohem prostší, než by se na první pohled mohlo zdát. K tomu se dostanu už za chvilku.


Jsem ochutnávač prakticky všeho, co dávám rybám do krmení. Všiml jsem si jedné věci – tekuté potravy bývají velmi často slané, či naopak sladké. Nevěnoval jsem tomu příliš pozornosti, ale před pár měsíci mě to trklo. Kamarád mi ukázal v jednom anglickém časopise článek, kde nějaký chlapík popisoval, jak chytá na obyčejný partikl nacpaný v PVA punčoše. Moc jsem nechápal, jak je možné, že se punčocha nerozpustí, ale pak se vše vysvětlilo – všechno se zasype solí, díky čemuž se nasytí roztok v partiklu a PVA se přestane rozpouštět! Ahááá!

Poté jsem pro změnu narazil na podobný návod, ale místo soli byl použit moučkový (práškový) cukr. Ahááááá! Tak, a skládačka je kompletní – ani cukr, ani sůl PVA nerozpustí. V tom je zakopaný pes!

Vzpomínám si, jak jsem kdysi pracně osoušel kukuřici, poté ji máčel v oleji a pak teprve cpal do PVA sáčku a přitom řešení je až trapně prosté.

Zašel jsem ještě o kousek dál a vyzkoušel místo soli a cukru použít přísady z domácí kuchyně, které jedno či druhé (případně obojí) obsahují. Konkrétně jsem použil Maggi, sójovou omáčku a omáčku Worchester. Domněnka se potvrdila – i tyto pro ryby atraktivní přísady dokáží dostatečně nasytit vodu v partiklu, následkem čehož se PVA přestane rozpouštět.


Kukuřice, pšenice a řepka


1. Požadované množství partiklu zasypte cukrem, není ho potřeba mnoho a pořádně promíchejte

2. Naplňte punčochu
3. Pořádně stlačte

4. Vytvořte patronu5. Zauzlujte a odstřihněte patronu

6. Na háček nastražte třeba kukuřici nebo její gumovou napodobeninu a máte připraveno k nahození7. Punčocha vhozená do vody

8. Po 1,5 minutě je na dně už jen samotný partikl a háček s nástrahou


Vyzkoušel jsem tedy sůl, cukr (na formě nezáleží), Maggi, Worchester a různé sójové omáčky a ani v nejmenším nepochybuji o tom, že existuje celá řada dalších přísad, se kterými se dá dosáhnout požadovaného výsledku. Stačí se jen porozhlédnout například v nejbližším supermarketu.


Výsledek – pěkný lín

Až to budete zkoušet, nelekněte se toho, že PVA jakoby „zgumovatí“. Je to normální a po vhození do vody se vše rozpustí tak, jak má. Je nutno počítat i s tím, že doba rozpadu PVA ve vodě se prodlouží asi o třetinu.


Další úlovek – slušný kapr

Během testování jsem narazil prakticky jen na jeden problém, dá-li se to tak vůbec nazvat. Když používám cukr, bývám většinou ulepený až za ušima.

Při svém pokusu jsem používal jen PVA materiály od firem Easyfishing a Carpsystem. Předpokládám však, že zcela stejně se budou chovat i PVA materiály od ostatních výrobců.

Celý postup byl natočen i na kameru a je k vidění ve videu – čas 13:45.


Malý partikl nerovná se malá ryba

Závěrem bych rád poděkoval svému figurantovi Pavlinovi za ochotu, se kterou se ujal nafocení celé akce „Sladké PVA“.

S pozdravem „Co sežereš, nechytíš“

Autor: Miras - ®

Diskuse k článku (85 reakcí)

Přečteno: 15 494x
Průměrná známka: 1.12

Co je nového - kaprařina + obecné
Oznámení - kaprařina
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - kaprařina
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniŠestinohá postel AMIAUD - SUPER CENA

Za 2 399 Kč s DPH.
Skvělé lehátko od francouzské firmy Amiaud Carpo za neskutečnou cenu do vyprodání skladových zásob. Hodí se i pro manželky a milenky rybářů až ho uvidí s naší cenou , schválí vám vše bez problémů


akce, rybareniFox Camolite Kbelíky 5-10-17lt

Za 189 Kč s DPH.
Nová řada pevných, plastových kbelíků Fox Camo, tento tvar je lépe skladnější, jsou stohovatelné do sebe Pevně uzavíratelné víko Dobře skládatelné pro pohodlnou dopravu


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Milo Brno Milo Brno

Brno, Zvonařka 5