MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Feeder v detailu 18 - Feederová vidlička

29.12.2012 - Redakce

K lovu s feederovým prutem se dá použít naprosto běžná vidlička, a když lovíte na řece, kde stavíte prut špičkou vzhůru a zasekáváte směrem nahoru, pak to je i celkem v pořádku a nemusíte nic vymýšlet.


Pokud ale lovíte na stojaté vodě a zasekáváte do strany, věc se maličko komplikuje. Proč se vlastně zasekává směrem do strany? Zejména proto, že je pohodlnější a hlavně rychlejší táhnout vlasec při záseku vodou do protisměru než jej při současném zvedání prutu nahoru „vyřezávat“ z vody.

Zasekáváte-li prudce do strany, může se vám s klasickou vidličkou stát, že se vlasec zachytává o rohatinku. Můžete samozřejmě oponovat, že před zásekem stačí jen prut maličko pozvednout a teprve potom zasekávat do strany a že to jde snadno natrénovat a že s tím nemáte problém, ale já říkám – proč si věc zbytečně komplikovat? Je přece mnohem jednodušší pořídit si mělkou feederovou vidličku a věc si usnadnit. Při zasekávání feederovým prutem jde v mnoha případech především o rychlost, která může být naprosto klíčová.

Na trhu jsou spousty feederových vidliček a není složité si vybrat. Osobně dávám přednost vidličkám, které jsou vybavené malým „véčkem“ a nebo alespoň žlábkem na vedení vlasce, takže si vlasec nemůžete přiskřípnout, když pokládáte prut do vidličky. Dobrá vidlička se dá naklápět dopředu a dozadu a také do stran.

Vidlička, respektive horní část vidličky, která se šroubuje na tyč, může být vybavená prolisem, do kterého se dá umístit chemické světlo. To ale můžete vložit i do průhledných ramen, což usnadňuje odkládání prutu v noci.


Kromě těchto naprosto běžně používaných vidliček si někteří rybáři oblíbili i vidličky samosvorné, které drží prut pouze v jednom bodě rukojeti. Nejsou špatné, ale například ve větru není v těchto vidličkách prut příliš stabilní a dost se kývá, což není dobře. Při pomalých a opatrných záběrech se pohyb ze špičky vytrácí a spíše má tendenci kývat se celý prut, což je markantní zejména na měkčích a delších prutech. U kratších a tužších prutů je to celkem v pořádku.Stabilita feederových vidliček je důležitá a výhodnější než fixace prutu v jednom bodě je fixace ve dvou bodech. Prut je tak mnohem stabilnější. Jak nepříjemné je, když se prut chvěje, poznáte při instalaci držáku feederového prutu na závodní sedačku, a ještě více na křeslo. Pohnete-li se, pohne se i prut. Časem si na to ale zvyknete a rozlišíte přesně záběr od jiných nežádoucích vlivů.Někdy může být problém zapíchnout vidličku do ztvrdlé země a je třeba si pomoct jiným způsobem. Řešením je zavrtávací vidlička. Při lovu na kamenitém nebo třeba zmrzlém břehu se skvěle uplatní malé trojnožky. Většinou mají výškově nastavitelné nohy a dají se postavit všude, ale protože jsou malé, jejich stabilita není velká. Je to ale lepší než nic a ve výbavě by trojnožka chybět neměla. Čas od času se někde uplatní a rybáři lovící v místech, kde je břeh vyložený kameny, moc jiných možností nemají.

Autor: Redakce

Diskuse k článku (61 reakcí)

Přečteno: 14 946x
Průměrná známka: 1.52

Související články

Feeder v detailu 17 - Feederový terč

Sledovat v noci špičku je složité, ale s terčem je to celkem pohoda.

Co je nového - feeder + obecné
Oznámení - feeder
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - feeder
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFOX Bivak RETREAT XL Euro se slevou 37% !

Za 12 975 Kč s DPH.
Pro registrované zákazníky za: 11 951 Kč Retreat XL Euro má vnitřní ložnici s pevnou podlážkou, která je na pevný zip a dá se kompletně oddělat. Tato ložnice je upevněna na vnějším plášti bivaku pomocí poutek, takže se dá lehce namontovat i demontovat.


akce, rybareniPřístřešek Fox Supa Brolly 60” MK2 Camo

Za 5 990 Kč s DPH.
Výprodej přístřešku Supa Brolly 60” MK2 Camo od firmy Fox. Neváhejte poslední 1ks skladem za vynikající cenu. Poštovné zdarma !!!


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby Plzeň Rybářské potřeby Plzeň

Plzeň, Hodonínská 57