Zfish Sleeping Bag Royal 5 Season

Zařazení: Outdoorové vybavení, Zfish
Určeno pro: kaprařina, sumcařina, všeobecná rybařina

Společnost Zfishing sport představila v letošním roce několik novinek pod svou značkou Zfish. Tato značka je na trhu relativně krátce, ale sortiment se neustále rozšiřuje, aktuálně zejména do oblasti vybavení pro pobyt u vody. V této recenzi jsem vyzkoušel spacák Sleeping Bag Royal 5 Season, což je celoroční spací pytel.


Svrchní materiál spacáku je Quattro-tex®, který odpuzuje vodu a brání tím jejímu prosáknutí do spacáku, ale zároveň umožňuje odvod vodních par ze spacáku ven. Odvod par ze spacáku ven je důležitý zejména v zimě, kdy tělo uvolňuje hodně vlhkosti. Když není vlhkost ze spacáku odváděna, dochází k jejímu hromadění v izolační vrstvě spacáku a snižování tepelně izolačních vlastností. Zjednodušeně řečeno, vlhký spacák nehřeje jak by měl a může být sebelepší.

Výplň spacáku, nebo jinak řečeno termoizolační vrstva, je z dutých vláken, které dobře izolují od okolního chladu, jsou prodyšné a udržují "objem" této vrstvy. U spacáku je udávána teplota pro komfortní použití do -20°C, ale tento údaj nelze brát doslova, protože každý má vnímání chladu a tepla jiné. Vnitřek spacáku je z mikro fleecu, který příjemně hřeje na dotyk. Jen v létě bude teplý asi až příliš, ale to je stejně jako u chladné části roku hlavně o osobních pocitech každého z nás.


Rozměr spacáku je 220x100 cm, což je dnešní standard, ale je třeba mít k takovému spacáku odpovídající lehátko, aby spacák nepřečuhoval na všechny strany, nebo až na zem. Spacák je vybaven kotvícím systémem, který zahrnuje na obou koncích "kapsu", která se nasune na konce lehátka a uprostřed pás, kterým se spacák připne k lehátku.


V části pod hlavou je zvětšené polstrování, které slouží jako polštář i když pro mě osobně dost nízký. Dále má spacák na vnitřní straně límec, který lépe drží teplo uvnitř spacáku a brání jeho unikání.

Po obou stranách spacáku jsou masivní zipy, které dobře kloužou a dají se rozepnout i tím, že jen zvednu vrchní vrstvu spacáku a nemusím hledat jezdce zipu. Aby k rozepínání nedocházelo samovolně, je možné v horní části zip zajistit suchým zipem.


Zajímavé jsou dva otvory po stranách spacáků, ty jsou na vystrčení rukou ven, což ocení věční "klikači", kteří nevydrží bez surfování na telefonu ani chvilku. Věřím, že se najde dost lidí, kterým se toto bude líbit, jen si neumím představit to vybíhání k záběru s rukama prostrčenýma ven skrz vrchní část spacáku. Otvory jsou na zip.


Dále je spacák vybaven dvěma kapsami, jedna je uvnitř, dá se říci na prsou, a pohodlně se do ní vejde 5,5 palcový telefon, příposlech, nebo peněženka. Případně baterie pro foťák a podobně, protože těm pobyt na mrazu nesvědčí a rychle ztrácí kapacitu. Druhá kapsa je zvenčí, na kraji spacáku a také se do ní vejde až 5,5 palcový telefon, nebo podobně velké předměty.

Spacák je dodáván v prostorném přepravním vaku, do kterého se dá spacák zabalit na poprvé a bez námahy. Což většinou u nových spacáků bývá problém, protože obaly jsou malé a spacák se musí pořádně zmačkat, aby se do nich vešel. Jen mě zarazilo, že výrobce uvádí, že tato taška je ke spacáku zdarma, jelikož to bývá standardně součástí všech celoročních spacáků.


I když jsem spacák nezkoušel v mrazech kolem -20°C, což je jeho udávaný limit, tak se jedná o teplý spacák, který je použitelný celou sezonu. Za podařený považuji střih, kotvící systém k lehátku a drobné vychytávky v podobě kapes a "děr" na ruce, které ocení hlavně chroničtí uživatelé placatých telefonů. Velmi dobré jsou masivní zipy, které se nezasekávají ani při "roztrhávání" při vyběhnutí k záběru. Příznivá je i cena, která činí něco málo přes dva tisíce korun.

 
Klady a zápory
Tepelný komfort
Kvalitní zipy
Prostorná přepravní taška
Na léto asi až příliš teplý
Odkazy
O značce

Výrobce: Zfish, Čína

Dodavatel: Zfishing Sport Wholesale s.r.o., Za Mototechnou 1375/7, Praha 5

O autorovi recenze: Jiří Jakeš, rybaří od roku 1992, vystudoval obor rybář na Střední rybářské škole v Třeboni a nástavbové studium podnikání v oboru na téže škole. Poté pracoval dva roky na rybí líhni a od roku 2007 pracoval jako redaktor magazínu Kapr, který později (2009-2012) vedl jako šéfredaktor. Od jara 2012 je redaktorem rybářského serveru MRK.cz. V roce 2014 se stal hospodářem MO Most.

 
Autor: fotojakes, 2.12.2016

Hodnocení uživatelů

Žádné zápisy.