Stanování a bivakování na březích

Zdravím všechny rybáře!

Zajímají mě informace o stanování na některých revírech.
Jedná se o Dunajovice, Rouchovany, Kacíř, Výrovice, všechny 3 nádrže Nové Mlýny a ten nově otevřený rybník Utopenec.
Podotýkám, že by šlo o malý stan pro 2-3 osoby. A tam kde není stanování povoleno, tak mě zajímá, zda si můžu nad sebe alespoň natáhnout nějakou plachtu???
Díky.
Autor diskuse: Rostid - Profil , 10.6.2008 kaprařina - revíry, cestování

b.gun - Profil | Čt 11.9.2008 16:19:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Už jsem to tu kdysi do nějakých diskuzí psal, takže to jen víceméně zkompiluji překopírováním příspěvků ...

Takže nějaké informace z dostupných zdrojů:
Vycházíme z toho, že co není zákonem a dalšími předpisy zakázáno, je povoleno. A jelikož žádný předpis táboření plošně nezakazuje, je táboření povoleno na celém území ČR - ovšem s výjimkou míst, na kterých je to nějakým předpisem zakázáno.
Z výkladu MŽP k pojmu táboření ve smyslu zák. č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny vyplývá, že tábořením se rozumí pobyt v přírodě spojený se stavěním přístřešků, s přenocováním, přípravou stravy, vykonáváním hygieny, likvidací odpadků atd. Za přístřešek se považuje technické zařízení, které chrání před povětrnostními vlivy. Naproti tomu přespání „pod širákem“ se za táboření nepovažuje.
A teď k příkladům, kdy je táboření zakázáno:
- zákon o ochraně přírody a krajiny - tábořit a rozdělávat ohně nelze mimo místa k tomu vyhražená na celém území národních parků, chráněných krajinných oblastí a národních přírodních rezervací; v ostatních zvláště chráněných územích (přírodní rezervace, národní přírodní památky, přírodní památky …) táboření zakázáno není, ale zřizovacím aktem daného území mohou být stanoveny bližší ochranné podmínky, které je třeba respektovat - může být stanoveno, že se pro určité vymezené činnosti vyžaduje souhlas orgánu ochrany přírody (takovouto činností může být i táboření);
- zákon o lesích - v lese je obecně zakázáno táboření mimo vyhrazená místa; dále je zakázáno mimo vyhrazená místa kouřit a rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně, stejně tak je zakázáno rozdělávat a udržovat otevřený oheň až do vzdálenosti 50 m od okraje lesa;
- tábořit lze pouze na místech, na která lze i vstupovat - nelze tábořit na zastavěných a stavebních pozemcích, ve dvorech, v zahradách, sadech, vinicích, chmelnicích a na pozemcích určených k faremním chovům zvířat;
- na orné půdě, loukách a pastvinách lze tábořit pouze v době, kdy nejsou intenzívně využívány - táboření je zakázáno při pastvě dobytka a v době, kdy by mohlo dojít k poškození porostů a půdy;
- tábořit nelze na pozemcích, které jsou v soukromém vlastnictví - k táboření je nutný souhlas vlastníka;
- táboření může být omezeno/zakázáno prostřednictvím obecní vyhlášky;
- zákaz táboření může být uveden i v Bližších podmínkách jako součást popisu určitého revíru (např. jako podmínka majitele vodní plochy, který ji rybářskému svazu pronajímá)
- mimo vyhrazená místa nelze tábořit v ochranných pásmech (ochranné pásmo vodního zdroje, ochranné pásmo chráněných území, ochranné pásmo přírodních léčivých zdrojů atd.)
- táboření mohou omezovat také provozní řády objektů apod.
Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí, táboření by nemělo způsobit vlastníku nebo nájemci pozemku škodu.

Shrnutí:

Než někde rozbijeme tábor, je nutné:
- zjistit si, kde se daný pozemek nachází (katastr, zvlášť chráněné území, les, intenzívně využívaná zemědělská půda, ochranné pásmo atd.);
- zjistit si vlastníka pozemku - u pozemku v soukromém vlastnictví získat souhlas vlastníka;
- zjistit si, zda nezakazuje táboření obecní vyhláška;
- prostudovat místní Bližší podmínky.
Předpisy nečiní rozdíly mezi jednotlivými druhy přístřešků (s podlážkou/bez podlážky), pokud je používání některého typu tolerováno, či upřednostňováno na úkor jiného, jedná se de facto o svévoli kontrolního orgánu. Důležité je chovat se ve všech případech slušně a tak, aby vlastníku pozemku nevznikla škoda - v případě jejího vzniku se domluvit na náhradě. Mnohými rybáři i některými kontrolními orgány upřednostňované přístřešky bez podlážky nejsou nejvhodnější, k přírodě šetrnější jsou stany s podlážkou. Slušným chováním si můžeme (ale nemusíme) vysloužit určitou míru shovívavosti. RS není oprávněna rybáře za táboření postihovat. To přísluší obecní policii, PČR, orgánu ochrany přírody, lesní stráži …

klobas - Profil | Čt 11.9.2008 16:01:26

ptal sem s ehospodáře a byvakovaní a stanovaní je neco jiného takze bez problémů u ans na jendé vode je nepsáno zákaz stanování a vecí stím související a byvakovat sse tam muze

lubos666.p - Profil | Čt 11.9.2008 15:53:58

Jaký je rozdíl mezi tim,když rybář postaví stan a dá si do něj 2 lehátka a nebo postaví přístřešek bez podlážky a položí tam 2 karimatky?Já to vidim,že žádný-po odjezdu stejně zválený flek v obou případech.Po 14 dnech nic.

Turňa - Profil | Čt 11.9.2008 15:51:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Rostid: Na to ti neumím odpovědět, protože co je táboření není v našem právním řádu jako pojem uvedeno a tak nevím, zda se má na mysli bivakování, stanování nebo i postavený přístešek (deštník) či plachta. Vždycky je lepší zavolat na příslušný orgán ochrany přírody a krajiny nebo na lesní správu a zeptat se na podrobnosti tam. Vždy to záleží od konkétního místa, kde chceš provádět lov ryb (a mnohdy bohužel též podle nálady kontrolujících).

Rostid - Profil | Čt 11.9.2008 15:24:17

Turňa: A je tedy při splnění všech uvedených podmínek jedno, zda si postavím bivak nebo stan?

Turňa - Profil | Čt 11.9.2008 15:15:30

Kolegové rybáři tuto problematiku jsem již popsal v bleskovce. Podívejte se do archivu http://www.mrk.cz/bleskovky.php?id=9178
Milý megaaněco s tímto přístupem přijdeš co nejdříve před přestupkovou komisi sice ne v oblasti rybářského práva, ale ochrany přírody a krajiny - a tam jsou daleko větší "pálky".
V rybářském řádu nic o stanování nebude.

megalodon - Profil | Čt 11.9.2008 15:06:40

No já sem tady na mrku už četl nějakou diskusi o podlážce a bez... a většina se shodla na tom že porost pod stanem nebo bivakem bez podlážky trpí víc než s podlážkou. Ale co je podle mě rozhodující je to,že prostě v řádu není stan ani bivak zakázanej. A to by mělo pro rybáře být směrodatný. A poku se to někomu nelíbí,ať si to do řádu napíšou jinak. Ale už sem aji zvažoval to,že napíšu mail přímo do MRS ať mě zodpoví jak je to se stanováním u vody, s podlážkou a bez a pokud v tom vidí rozdíl,tak proč není v RŘ konkrétně uvedeno co a jak.

Rostid - Profil | Čt 11.9.2008 14:48:26

Doktor: No většinou to končí nahlášením policii.

Doktor - Profil | Čt 11.9.2008 14:39:16

Rostid: zajímalo by mě co je podstatně horší ? RS nemá právo vůbec co řešit jestli bivi nebo stan.

Rostid - Profil | Čt 11.9.2008 14:35:36

No hlavně je to v tom, že velká většina RS bivak nijak neřeší, ale v případě stanu je to podstatně horší.

Minnow67 - Profil | Čt 11.9.2008 14:30:56

megalodon: Problematika "s podlážkou nebo bez" vychází zřejmě z toho, že na některých revírech mají zakázáno stanovat a tábořit, ale jsou povoleny rybářské přístřešky. Tamní RS si to zřejmě vyložila tak, že pokud to má podlážku je to stan a pokud nemá pak je to rybářský přístřešek.
Každý revír je potřeba posuzovat samostatně a to zda je či není CHKO, park, rezervace, jaká rezervace, zda tam táboření neupravuje městská nebo obecní vyhláška a v neposlední řadě, zda to neřeší bližší podmínky.

Knapík - Profil | Čt 11.9.2008 14:24:05

to je asi ono, pokud nic nenamítá, není co řešit a můžeš stanovat, kde tě napadne.... a že to není napsáno v soupisu je vcelku jedno, protože ten je vlastně jen informativní a není zákonným předpisem, ale to už si najdi níže.

megalodon - Profil | Čt 11.9.2008 14:18:07

Nedá mě to abych nezareagoval. V rybářským řádu není nic o stanech nebo bivacích s podlážkou nebo bez. Je tam jen napsáno, že se zakazuje u vody budovaání pevných přístřešků. Už kolikrát sem slyšel debaty o podlážkách, ale nevím v čem je to tak opodstatněný když RŘ se o tom nezmiňuje.
A o stanování u revírů v řádu taky nic není-jen ty penvý přístřešky, takže podle mě pokud není v popisu revíru uvedeno jinak, tak to není zakázáno-ať už s podlážkou nebo bez. A pokud RS nebo policie nenemítá na určitým pozemku nic na to, že tam rybář má stan nebo bivi přes noc, mělo by být uplně jedno jestli ná stan a nebo bivak bez podlážky.

Pavouk28 - Profil | Čt 11.9.2008 8:12:50

prohnal jsem to ASPI a nasel pouze pár narizeni kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.. jinak nic

Minnow67 - Profil | Čt 11.9.2008 8:06:25

juracarp: Zákony 17/92 o životním prostředí a 114/92 o ochraně přírody a krajiny neznají pojmy táboření, nocování. Pokud bys to našel určitě dej vědět.

Minnow67 - Profil | Čt 11.9.2008 7:55:56

Petrasek: Pokud máš dobrou vodu za barákem, pak asi jo. Já jezdím za rybama 100km+, na dvě hoďky by to bylo supper :-)

Petrasek - Profil | St 10.9.2008 22:51:12

není nad to spát doma v posteli a chodit na ryby na dvě hoďky přes poledne

b.gun - Profil | St 10.9.2008 21:32:47

juracarp: Ale ono se opravdu není k čemu proklikat. Situaci na Dalešické přehradě neznám, neb to k ní mám pár set kilometrů a v životě jsem na ní nechytal. Pouze upozorňuji na to, že žádný předpis nezakazuje přespání v přírodě jakýmkoliv způsobem na celém území ČR.
Dále pak na jednu stranu v prvním příspěvku odkazuješ na prováděcí vyhlášku č. 395/1992 Sb. k zákonu č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, na stranu druhou se ale zmiňuješ o pobytu v lese, což však zásadně mění situaci a je na ní nutno aplikovat zákon č. 289/1995 Sb. o lesích (lesní zákon). Proto píšu o míchání hrušek s jabkama ...

juracarp - Profil | St 10.9.2008 21:23:01

minnow67 opravdu jsem to viděl najdi si přesné znění vyhlášky o životním prostředí já to právě hledám a nemůžu to najít jediné vodítko je že jeto vyhláška platná od roku 1992 to je stoprocentní

juracarp - Profil | St 10.9.2008 21:18:38

b.gun docela mě mrzí že se k té vyhlášce nějak nemohu proklikat zkus to sám opravdu to není jednoduché nechci se tady hádat pouze jsem popsal situaci která se nám na rybách stala