Nahazování s mutiplikátorem.

Zdravím všechny kolegy rybáře.Nedávno jsem četl tento článek- http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=556 ,je to článek o přívlači s mutíkem.Nechci chodit s mulťasem vláčit,ale nahodit podvoďák.Proto by mě zajímalo,zda se dá takto nahazovat s každým multíkem,popř.jak poznám podle typové řady,že je to "nahazovací" multík? Pokud se ptám na ptákovinu,tak soráč.
Autor diskuse: antony - Profil , 8.11.2006 dravci - techniky lovu

Nantony - Profil | Pá 10.11.2006 8:55:39

Co takový MITCHELL Riptide 2/0 LW? Máte ho někdo,jde s ním nahodit?

    Nšeptal - Profil | Pá 10.11.2006 8:41:04

    antony: Mám dojem, že s oběma se nahazuje stejně. Hvězdicovka je klasická brzda - utahuješ matku, kroutit s tím můžeš i několikrát dokola. Pákovka - obdoba bojovky, celý brzdný rozsah pokryješ cca na 120°. Trošku zjednodušeně řečeno. Jinak - dobrá karta. :o)

      Nantony - Profil | Pá 10.11.2006 8:37:40

      Mám ještě jeden dotaz, doufám, že se mě nebudete smát.
      Jaký je rozdíl mezi hvězdicovou a pákovou brzdou?
      A se kterou se líp nahazuje?

        NVaclav - Profil | Čt 9.11.2006 22:03:17

        Koupil jsem si na vláčení multík shimano catala,ten první den jsem ho chtěl zahodit,vůbec mi to nešlo,víc jsem rozmotával cucky než vláčel,ale už druhý den to bylo lepší,no a po týdnu na Slapech paráda,už bych neměnil,chce to cvičit přibržďování cívky,nic jinýho.

          NČodiš - Profil | Čt 9.11.2006 19:31:12

          Abyss:Já mám Waller Kalle 100-400g ,takže to zas tak velkej rozdíl není a jde to,ale chvilku jsem se to musel učit to každopádně,musíš to přibrzdovat tak akorát pří tom hodu když to brzdíš moc tak nikam nehodíš a když málo tak se ti to může na té cívce pětně zašmodrchat a to je pak mazec když to 200g olovo svíští dál a najednou se to o ten cucek zasekne vzhledem k tomu že mám pletku tak to stebou pěkně škubne.

            Nabyss - Profil | Čt 9.11.2006 19:04:52

            codis:aky mas prut bo s tym mojim mi to neslo mam 3,2m do 300g ,pravdu povediac som hodil asi tak do 30m ale ani tuk dalej a opresnosti nahodu a ni nehovorim,mam sa co ucit.

              NČodiš - Profil | Čt 9.11.2006 18:57:41

              Abyss:Škoda že nemám kameru bych ti to natočil abys viděl že to jde nahodit zas až takovej problém to není ale chce to min.180g olovo a všechno jde já to tak používám a napohodu ale je jasný že s navijákem se to nedá srovnávat.

                NCerebro - Profil | Čt 9.11.2006 16:46:26

                Vase zprava

                  NCerebro - Profil | Čt 9.11.2006 16:46:22

                  četl jsem v jednom článku kapřaření s multik. a říkal že se 100g a kaprákem není problém 160m

                    Nabyss - Profil | Čt 9.11.2006 16:27:40

                    čodiš: ja ho mam tiez ale take vzdialenosti som nehodil ani pri najvecsom chceni!!!tie obludy niesu na nahadzovanie.a ako pises ja to problem ked neni lod :( v tom je nevihoda multikov

                      NČodiš - Profil | Čt 9.11.2006 12:01:06

                      Antony:Zdarec,ten způsob nahazování co popisuješ s tím druhým prutem používám taky je to krutá vychytávka ,používám k nahazování Multiplikátor a náhodit s tím do 50-60m jde bez problémů ale chce to trochu cviku ,mám multík PENN Commander 30LW-LH a jde to i když k nahazování určený není ,ale musíš při náhozu hlídat palcem odvíjení šňůry jinak nastane průser cucek jak kráva.Zajeď si někam na vodu a zkoušej si to a uvidíš že za pár náhozů na to příjdeš a budeš z toho nadšenej.Je to hlavně vychytávka tam kde nemůžeš zavážet nebo nemáš sebou loď.

                        Nantony - Profil | Čt 9.11.2006 6:40:17

                        Nahazovat budu samotné olovo proto(+tenkou šňůru z druhého prutu),že si pak přes toto olovo pomocí druhého prutu zatáhnu montáž na místo náhozu.Ne všude je zavážení povolené a když jo,tak potřebuješ loďku,kterou já nemám,tak si musím vypomoct,jakto jen pujde.

                          NDenny | Čt 9.11.2006 3:10:39

                          Rad bych prispel svou troskou do mlyna.Pouzival jsem multiplikator i na lov kapru(mensi typ) a nahodit s 80 olovem kolem 60 metru nebyl az takovy problem ale s velkym multiplikatory ktere mam na vlaceni nahazovat podvodni splavek jsem nikdy nezkousel,podle me je lepsi to zavezt,protoze podle me i se sebe lepsim prutem nedosahnes nejake extra velke vzdalenosti-pokud je to tedy zapotrebi,jak zde bylo jiz receno .Pokud budes zkouset jen samotne olovo a budes myt dobry multik,ktery nema radic vlasce,kvalitni prut,snuru a budes to umet tak hod i pres 100m je naprosto realny ovsem pri nahazovani sestavy s podvodnim splavkem si to netroufam odhadnout.Jinak nahazovat se da samozdrejme s kazdym multikem ale pokud jsem videl lovit na vetsi vzdalenosti tak prevazne to byli multiplikatory bez radice snury ale na surfovych prutech

                            Nvicx | Čt 9.11.2006 0:48:59

                            pele: co na tu dialku povedat... :))) treba vidiet.
                            antony: naco chces hadzat take tazke olovo tak kratkym prutom? nemam skusenost s tazkymi olovami, ale asi ti v tomto viac svetla vnesie tento clanok... http://www.jedemenaryby.cz/www/zajimavosti.php

                              Npele - Profil | St 8.11.2006 21:19:47

                              antony:Tažko povedať kolko doletí 200 gramov, nemám s tým skúsenosť. Prvý den som hádzal 15g olovom a lietalo to asi do 30 metrov. Teraz po prečítaní článku od vicxa verím že to chce viac cviku. Ale aj tak som presvedčený že multiplikátor v hodoch nepredbehne navijak.

                                Nantony | St 8.11.2006 20:47:51

                                pele - ® -co to znamená extra daleko? Když navážu 200g olovo,bez ničeho jiného,jenom holé olovo,jak daleko to poletí když nahodím prutem 2,7m?

                                  Nantony | St 8.11.2006 20:43:58

                                  No mě by právě zajimalo, jestli se dá opravdu nahazovat každým multíkem(zátěž asi 200g), jak píše vicx4u, protože jsem viděl dva rybáře na břehu řeky Moravy, jak jeden odmotal z multíku asi 20 m šňůry na zem do trávy, držel prut v ruce, a druhý vzal olovo do ruky a hodil ho tam rukou.Buďto to neuměli, nebo to prostě tim jejich vercajkem nešlo nahodit prutem+multíkem.

                                    NPavlis - Profil | St 8.11.2006 19:00:29

                                    samozřejmě existují multíky pro nahazování, používají se hodně pro vláčení velikých woblerů, kdy malý naviják nestíhá velikou zátěž. Zkoušeli jsme ho ve Finsku kde jsme vláčeli woblery Magnums o velikosti 26 cm a multík si s tím hravě poradil. Je dobré mít multík vybaven odstředivou cívkou zabraňující přetáčení cívky, házeli jsme max. 30m možná 40m daleko. Takové multíky se hodně používají v USA. Jediné co se mě nelíbí - točit pravou rukou a jsem zviklí nahazovat s navijákem tak při každém náhoru musím prut přendat do druhé ruky. Jinak vláčení velikých woblerů je snadší a lehčí.

                                      Npele - Profil | St 8.11.2006 17:24:28

                                      Ja mam Ambassadeur určený na prívlač. Čo sa týka nahadzovania, chová sa to úplne inak ako klasický navijak. Treba mať presne nastavenú magnetickú brzdu na danú záťaž a po náhode treba zachytit cievku palcom. Ináč sa spraví klbo a je dochytané. Aj keď som to ako tak dostal pod kontrolu, nedalo sa s nim nahadzovať extra ďaleko. Teraz mi multík na poličke zapadá prachom, a mám pocit že sú to skôr navijaky určené na lov z loďky...alebo to proste neviem.

                                        Nvicx4u | St 8.11.2006 15:53:24

                                        vzhladom na to, ze budes hadzat dost velku zataz, nahadzovat sa to da akymkolvek multikom. budes to asi musiet viac kontrolovat prstom pocas letu a robit len mierne nahody. ak to chces pouzivat na hod do dialky, radsej si zvol model ktory tam ma minimalne tu ostredivu brzdu. inak to dufam nechces nahadovat 500g rybu + olovo + plavak :)))