Laminování lodě-komponenty.

Ahoj,prosím o radu,kde nejlépe zakoupit pryskyřici a plátno na opravu lodi,samozřejmě vše větším balení.Předem děkuji za odpovědi.
Autor diskuse: Boule - Profil , 13.3.2009 všeobecné - domací dílna

Kyselinár - Profil | Út 17.3.2009 19:29:06

a čo poviete na túto?

jarousinecicek - Profil | So 14.3.2009 23:42:46

Nevím, proč tu tak řešíte ten poměr. Já to vždycky nějak trefím od oka. Jde o to mít pokaždé stejnou nádobu, napoprvý se to třeba nevychytá, ale napodruhý už člověk ví, jestli dát víc a nebo míň. Když to budete odměřovat injekční stříkačkou, tak ti toho stejně zůstane spousta v tý injekci... Ten poměr rozhoduje akorát o tom, jestli to začne tvrdnout o 3 minuty dřív, nebo o tři minuty pozdějc. Ta látka (které je míň) působí jako urychlovač tvrdnutí, polyester se vytvoří oxidací ze vzduchu. Kdyby ste tam to "tvrdidlo" nedali vůbec, tak to taky ztvrdne, ale za strašně dlouho. Tohle je prostě umělá náhražka pryskyřice a i ta nám sama tvrdne v přírodě na pařezech. Děláte z toho hroznou vědu.

Takže základ je: Totálně vybrousit spravovaný povrch hrubym šmirglem od všech vrstev barev a svinčíku. Naměřit si všecko, nastříhat si přesně skelnou tkaninu, vyzkoušet nasucho. pak si přichystat nějakej starej štětec.
Teď přijde na řadu míchání: Nachystáme si plastové kyblíky, kelímky a tak. Do prvního dáme takové množství polyesteru, jaké stihneme použít tak během 10 - 15 minut. nakapem do něj maličko tvrdidla a hodně dobře promícháme. To promíchání se mi zdá mnohem podstatnější, než přesný poměr. popatláme zpravovaná místa a naplácnem na ně vrstvu tkaniny, štětcem vyhladíme konce skelných vláken. Nesměj čouhat, jinak to bude nebezpečně ostré a navíc to nebude držet. Když doděláme jednu operaci a chceme pokračovat, rozděláme si novou směs ve druhém kyblíku a pokračujeme. Plastové kelímky se zaschlým polyesterem vykleneme (polyester na těchto plastech nedrží). Daj se takhle dělat neuvěřitelný věci, některý lidi si tak stavěj celý lodě.
Mně čeká na jaře celej kýl od kánoe. už jsem na ní spravoval dvě díry, do prasklého šprajcu sem zalaminoval držadlo ze zlomený hokejky a ještě jsem na ní dělal loni nějaký detaily.

Když se spěchá, tak se dá hodně tvrdidla a za půl hoďky to můžeš dávat na vodu. Pak je to ale v tom místě o maličko tvrdší, křehčí a hůř na tom drží další případná záplata. Když to naopak tvrdne dýl, tak je to kvalitnější. Každý balení polyesteru má ale trochu jiný návod, přitom je to všecko to samý v podstatě, takže záleží spíš na tvojich zkušenostech nakonec. A dej si bacha na stáří, zkontroluj to už v krámě. Mě se jednou stalo, že v tý plechovce byl ten polyester už napůl ztvrdlej.

Jo a jak tu někdo zmínil: Ať děláš, co děláš, pak nějakoudobu pekelně lepíš, takže neni dobrý potom někomu podávat asi tak 3 dni ruku. Natřít se to pak dá například polyuretanovými laky.

N afotce je moje lodička.

smradzjzd - Profil | So 14.3.2009 22:45:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Bobo-carp >> Boule >> ano je to montážní pěna, tou sem vyplňoval drážky co byly ve dně.
Tu polyester nerozežere

smradzjzd - Profil | So 14.3.2009 22:40:02 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Jo a bacha, rozežere to polyestyrén, je potřeba ho buď obalit igelitem, nebo natřít.
Tady pár fotek, do koupené skořepiny sem přidělával plováky a dělal rovnou podlahu.