Kam a proč mizí Lipan Podhorní?

pokusme se zde rozluštit záhadu,kam a proč mizí lipani,prosím aby zde přispívali jak amatéři tak fundovaní Ichtyologové,díky všem, anketa bude..
Autor diskuse: u.x.a. - Profil , 26.5.2014 muškaření - druhy ryb, rekordy

co podniknout?

A) zvednout míru 5%

B) celoročně hájit 26%

C) peníze místo na kapř investovat do lipana 58%

D) něco jiného.. 11%

Od 27.5.2014 hlasovalo 111 čtenářů.

94 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

NZara - Profil | Út 16.8.2016 22:53:42

Já to vidím asi takhle.
1.
Podívám li se u nás do potoka - kanálu jménem Jičínka, tak v tom mám celkem jasno. pokud nemá ryba co žrát tak neroste a v zajmu přežití se odstěhuje. Pstruhové vody kolem Nového Jičína jsou plné škodlivých ryb Tloušť , Okoun a pokud v jedné tůni bydlí 20 Tloušťů kolem 15 - 45 cm tak je jasné, že tahle popelnice na žrádlo sežere všechno co ji spadne před tlamu.Jikry no proste vše.:-(
2.
Dravci- Vydry Které jsou NESMYSLNĚ vysazovány Ochránci přírody na revíry, kde se ryby nemůžou přirozeně vytírat.
3.
Čápi,Volavky,Kormoráni - to nebudu ani rozvádět.
4.
Potom jsou tu i další faktory které napomáhají -Zdevastované revíry. Regulace toku přežije ten nejodolnější -Tloušť.
5.
Rybáři kteří neplní povinnosti třeba zákaz vracení škodlivé ryby zpět do revíru. O rybářské schůzi ani nemluvě, pravě tam se dá nejvíce bojovat! Proti kaprům kteří spláchnou nejvíce peněz.Dělat návrhy jak řešit situaci. Prostě si za to můžeme částečně i sami ruku na srdce.
Zacházení s úlovkem někdy bych vraždil když vidím rybáře jak zachází s živým organismem.jak o tom píšu tak se mi úplně svírá pěst a nejraději bych je za to praštil. Opět hloupost lidi.
6.
Mo. které tvrdí že vysazovaní Pstruhů a Lipanů se jim nevyplatí a raději valí prachy do mimopstruhovek za Kapry pro masaře.ale kapry není vidět.Tunel? Chodím na schůze již 22 let a rok od roku se zužuje seznam vysazovaných ryb všeobecně. Buď se nedají sehnat nebo je nikdo nechová a nebo CENA popřípadě špatný rok. - počasí úhyn a tak.
Výmluvy ? Toď otázka.
7.
Ekologie - čistota vody kapitola sama pro sebe i když na svazu tvrdí ze se lepší. Úbytek vody spodní i povrchové, masivní kácení lesů a Td.
8.
Prostě dokud se něco nezmění a lide budou fungovat na peníze a bude prosperovat korupce,vítězit hloupost nad chýtrostí a Chamtivost nad skromností,tak to lepší nebude. Takže je možné že by nemuseli zmizet jen Lipani ,ale všechno a bude to tu vypadat jako v postapokalyptikych filmech.

Rozum do hrsti a.
Petrův zdar.

Npotočák 62 - Profil | Čt 12.6.2014 20:57:57

Tomáš-Tom -------Pokud jde o vypouštění pstruhů p.Vágnerem nebo k tvé poznámce o dovozu jiker nebo plůdku potočáka ze slovenska protože jsou levnější pouze můžu zdělit----Zákon o rybářství --Paragraf 2 --Vymezení pojmů ----Pro účely tohoto zákona se rozumí.........S) Nepůvodní rybou a nepůvodním vodním organizmem geograficky nepůvodní nebo GENETICKY NEVHODNA ANEBO NEPROVěřená populace ryb a vodních organizmů,vyskytující se na území jednotlivého rybářského revíru v české republice méně než 3 po sobě následující generační populace. ZAKON O VODACH------PARAGRAF 35 ------podpora života ryb----odst.3 Vypouštět ryby a ostatní vodní živočichy nepůvodních,GENETICKY NEVHODNYCH a neprověřených populací PRIROZENYCH DRUHU DO VODNICH TOKU bez souhlasu příslušného vodoprávního úřadu je ZAKAZANO. A prosím tě kde můžů získat informace o té diplomové práci,nemůžu to na internetu nikde najít,chci to porovnat se svými skušenostmi.Předem děkuji Petrův Zdar

Nzetfly - Profil | St 11.6.2014 16:03:50

potočák 62 >> Na článok sa teším už teraz, ak by však na MRK-u nevyšiel, tak o ten popis a konštrukciu by som mal záujem. Možno by mohol byť nápomocný pri pstružích experimentoch v našej MO.

Npotočák 62 - Profil | St 11.6.2014 1:22:18

Zetfly--Dik za uznání ale pouze popisuji své skušenosti a pokusy které jsem za ty léta prováděl a pokud ty informace někomu pomůžou při snaze zachránit přírodního potočáka a lipana budu jenom moc rád.Jedním z problémů současné doby je že skušenosti od praktiků nejsou skoro vůbec předávany dál a pokud někdo dosáhne nějakých úspěchů v rybochovu tak ty informace jsou často tajeny.Přitom jsou u nás stovky a možná tisíce rybářů kteří by rádi pomohli ale nevědí jak.A přitom právě informovanost a snaha o zapojení co největšího počtu rybářů by pomohla k záchraně přírodního lipana a potočáka.Jinak jako protipredační ochrana a zároven možnost jak zvýšit počet obou druhů zvýšeným počtem potravy je Lakušník vzplývavý vhodný zejména tam kde se vyskytuje lipan a u potočáka do nepříliš prudkých říček a větších potoků.V současné době jsem dokončil roční skušební provoz rybích úkrytů, zároven slouží jako protipredační.Lze je pořídit za několik desítek korun,mají prakticky neomezenou žívotnost, jejich zhotovení zvládne doslova každý,lze je použít jako mobilní-přemístovat jak je potřeba nebo je umístit na stálo.Samotná montáž v toku při minimální zručnosti trvá do 5minut a podle průměru je lze cílit pouze na určitou velikost ryb,například na ročka Po,dvouletý-tříletý Po nebo na generačku.ůkryt tam našlo u běžné velikosti úkrytu od tří do jedenácti potočáků, u menších průměrů vranka,střevle, mřenka a rak říční .Popis a konstrukci se chystám poslat do MRKu jako článek,snad mě to vytisknou.Petrův Zdar

NTomáš - Tom - Profil | Út 10.6.2014 20:34:09

potočák 62 >> Svého času jsme opravdu vytírali velice mnoho jiker potočáka.Ovšem v poslední době zájem o tuto rybu a jikry klesl díky levným dovozům zejména ze Slovenska proto výtěr omezujeme a vytíráme méně,necháváme ryby přirozeně vytřít.Ještě před několika lety se prodáválo i víc než 1 000 000 jiker.Tento popsaný tah a nejen tento,ale další 4 včetně tahu lipana je zpracován i v jedné diplomce z Ostravské university. Je tam sledováná závislost tahu na teplotě,počasí,průtoku,byly odebíráný šupiny,ryby měřeny váženy určován věk a růst.Ryby nebyly loveny agregátem,ale do odlovné bedny v toku.

Nzetfly - Profil | Út 10.6.2014 20:31:27

potočák 62 >> Zdravím
veľmi rád čítam Tvoje príspevky, obsahujú čosi, čo motivuje k zdravému rozmýšľaniu a k priloženiu ruky k dielu. Myslím si že toto je jediná cesta, ktorá môže viesť k obnove populácií oboch druhov (ja neskromne dúfam v obnovu ešte tretieho - lososa). Veľmi rád by som mal vlastné skúsenosti s ťahom pstruhov v rozsahu aký máš Ty, no zatiaľ si musím vystačiť s teóriami :-)
A v jednom pojednávaní o lososovi som sa dočítal, že je dokázané, že ak tiahnuce lososy nenájdu na neresiskách svoju mlaď tak ku treniu nedôjde. Rovnako feromóny produkované touto mlaďou sú jedným z faktorov určujúcim miesto kde dospelé lososy vytiahnu a je tiež spúšťačom dozrievania ikier.
Keďže pstruh je vlastne losos, ktorý sa "rozhodol" nemigrovať do mora a lipeň má ku pstruhom dosť "blízko" (prosím nekameňovať :-)) tak mi príde celkom logickou úvaha, že to u nich funguje podobne.

Nu.x.a. - Profil | Út 10.6.2014 18:00:51

potočák 62 >> diky za odpověď, zřejmě to bude kuli potravě, myslel jsem že to bude právě tím že potočák instinktivně musí někam proti proudu táhnout i kdyby tam přitékala močka tak by tam vjel:-)

Npotočák 62 - Profil | Út 10.6.2014 17:29:33

UXA Jediné vysvětlení které napadá mě je že v té úzké teplé řece je mnohem vyžší potravní nabítka--více potravy nebo množství plůdku například plotic a pod. A pokud je tam dostatek kyslíku tak ani zákal jim nemusí vadit. Byli registrovány případy kdy pstruzi přežily po poměrně dlouhou dobu v hlubších tůních i při vyschnutí potoka než se hladina zdvihla po deštích.Množství kyslíku ve vodě je faktorem který hlavně určuje zda v toku pstruh přežíje.Proto jsou časté případy že se povede ulovit i trofejního potočáka pod splavem v nížinách na velkých řekách. Petrův Zdar

Npotočák 62 - Profil | Po 9.6.2014 23:41:51

Tomáš-Tom tak to můžu pouze tiše závidět k takovýmu tahu.My máme tři pstruhové revíry,třicet osum chovných potoků a kapilár,mám záznamy ze slovů za posledních třicet let ale tak masivní tah do jednoho potoka u nás nikdy neproběhl.Zřejmě máte jinou populaci potočáka než my.U nás probíhá tah ve vlnách.První hromadný výtěr probíhá 5-6 listopadu kdy se vytře v přírodě většina velkých matek a druhý hromadný výtěr probíhá kolem 20 listopadu.Ve větších potocích táhnou po párech,do malých potoků a kapilár táhnou ve skupinách v počtu 5až deset kusů ve skupině.Vy zřejmě vytíráte několik tisíc matek přírodního potočáka a zásobujete plůdkem celou republiku.My po zjištění že o našeho přírodního potočáka není nějaký velký zájem si vytíráme 300-350 000 pro sebe a třicet tisíc pro sousední organizaci.Naše populace se chová tak jak jsem to popsal.Petrův Zdar

Nu.x.a. - Profil | Po 9.6.2014 22:08:13

Tomáš - Tom >> jak je možné že z jedné studené ,široké řeky vpluje potočák do teplé užší řeky, kalné a s teplou vodou kde sotva přežije?o jednom takovém místu vím,je nějaké vysvětlení..

NTomáš - Tom - Profil | Po 9.6.2014 21:28:36

potočák 62 >> Mi do potoka bez plůdku vytáhlo i 2 600 potočáků na tření.

Npotočák 62 - Profil | Po 9.6.2014 20:12:32

uxa jednalo se o půl metrovou matku potočáka vybavenou vysilačkou. Nebylo uvedeno zda se jednalo o divokého potočáka či uměle odchovaného.Podle velikosti spíš o to druhé.Petrův Zdar

Npotočák 62 - Profil | Po 9.6.2014 20:03:55

Tomáš-Tom promin ale v tomto směru jsem prováděl celou řadu pokusů at s vysazováním plůdku nebo že jsme nejen plůdek nevysadily ale v září přelovily a půlročka přesadily na jiný potok a proto si dovolím tvrdit že počet G.pstruhů kteří do potoka táhnou na tření lze přímo ovlivnit vysazováním plůdku a nejen to.Vysazováním plůdku až k pramenům jsem dosáhl že nejvýše položená trdliště ležela o několik stovek metrů výše než v letech kdy se plůdek tak vysoko nevysazoval. Vždy existuje několik G.Pstruhů průkopníků kteří se v takových prázdných tocích vytřou ale jejich množství je velice nízké oproti stavu kdy je v malém potoce nebo kapiláře nebo u jeho ústí množství půlročka.O pokusu který byl prováděn na vltavě vím a nejen že sledovaná matka urazila značnou vzdálenost ale vytáhla do několika přítoků a zase splavala zpět než se v jednom přítoku vytřela a tam si lze položit otázku zda právě přítomnost či spíše nepřítomnost dostatečného počtu půlročka ji nedonutila provést tak dlouhý migrační tah. Petrův Zdar

Nu.x.a. - Profil | Po 9.6.2014 19:53:09

Tomáš - Tom >> jak se provádí takový měření?

NTomáš - Tom - Profil | Po 9.6.2014 17:56:39

potočák 62 >> Rozhodně nesouhlasím s tím,že generační pstruh se tře tam kde je plůdek nebo násada.Vytahuje i do toků kde nic takového není.Jinak při migracích do tření urazí i několik kilometrů za den pokud je to potřeba.Nejdelší migrace změřena telemetricky na vltavě dosáhla u jednoho jedince 32 km za 24 hodin.

Npotočák 62 - Profil | Po 9.6.2014 16:44:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Obdobné přesuny provádí i lipan i když na menší vzdálenosti.Bohužel zejména lipan je postižen tím že lokality kde se vyskytují jsou přehrazeny množstvím neprostupných jezů který znemožnují propojení populace a migrace na vhodná trdliště.Na trdlišti si mlíčák hájí teritorium o rozloze 0,5-2 metry čtverečný odkud vyhání nejen ostatní mlíčáky ale i matky které jsou nezralé.Jedinci kteří se na trdlištích neprosadí se znaží překonat splavy,přitom se často zraní a uhynou aníž by se vytřeli.Odtěžování náplav. prohlubování toků a tím likvidace vhodných míst ke tření je jednou z příčin úbytku lipana.Další a zřejmě hlavní příčinou úbytku lipana a celé řady říčních druhů ryb je používání dezinfekčních prostředků v domácnostech a tím porušení potravního řetězce.Lipaní plůdek je menší než plůdek potočáka a při přechodu na přirozenou potravu potřebuje dostatek drobné potravy,zejména drobných viřníků.Při používání dezinfekčních prostředků a jejich vypouštěním do vodních toků dochází k likvidaci nejen bakterií ale i drobných mikroorganizmů a i když dojde k úspěšnému výtěru lipana tak následně dojde k úhynu plůdku hlady.Jedna z možností jak pomoci lipanovy je vytváření podmínek pro rozvoj mikroorganizmů.Zřejmě nikdo nedovolí vysypat fůru kravského hnoje podél okraje vody ale podle mých skušeností poslouží obyčejný cererit rozsypaný v malém množství při kraji vody v době výtěru což svede každý komu jde o zachování lipana i pro další generace.Petrův Zdar

Npotočák 62 - Profil | Po 9.6.2014 15:45:27

rover je potřeba si uvědomit že populace potočáka jako celek je v neustálem pohybu. Na jaře po vykulení se plůdek snaží migrovat proti proudu,zbytky g.sestupují z malých toků a kapilár,zatím co 2letý naopak vytahuje do menších potoků,s odchodem jarní vody se postupně pstruzi stahují na letní stanoviště,od půlky srpna se začíná část G, pstruhů přemistovat proti proudu,Nejedná se o klasický tah ale o přemístování týdně o jednu dvě tůně,zároven zvyšují příjem potravy.Koncem srpna začíná odrostlý plůdek postupně migrovat po proudu do větších potoků,tato postupná migrace trvá do listopadu a zároven se míjí s tahem G. pstruhů.Je potřeba si uvědomit že samotná tvorba jiker je pro matky značně energeticky náročná,růst ukončují v měsíci červenci a od té doby veškerý přísun energie jde do tvorby a výživy jiker.Protože se G.pstruh řídí převážně instinkty vzniklé tisíciletým vývojem tak právě nepřítomnost odrostlého plůdku je pro ni znamením že se daný tok pro její potomstvo nehodí.Potom se vytře tam kde odrostlý plůdek je,popřípadě se nevytře vůbec.Tím dochází v nižších částech toku k zhuštování populace,zatím co řada menších kapilár a potoků který se do hlavního toku vlévají jsou bez populace.Takto vzniklá populace je daleko méně stabilní proti působení vnějších vlivů než populace která je sice méně početná ale obsazuje všechny toky v povodí. Petrův zdar

NBacha - Profil | Ne 8.6.2014 13:22:09

siri >> Ano, jsou. Teď jsem se vrátil z Rabštejna a vranky jsem našel i na frekventovaném místě. Ale viděl jsem i letošní lipánky a ti pocházejí určitě z přirozeného výtěru. Vše bylo přežráno, rojení májovek, chrostíků i jiných...Přikalená voda a ryby sbíraly i přes poledne.

Npfly - Profil | Pá 6.6.2014 15:56:41

Mrknato >> A informační zdroje,co byli u nasazování?To nahrává teorii větší sadby..

NMrknato - Profil | Pá 6.6.2014 11:13:00

pfly >> Já znám (znal jsem) MP Loučnou jako své boty a tehdy od r.75, když lipanů bylo mraky, tam s nimi v harmonii žili duháci i potočáci. Duháků bylo dost z Nedošína. Co je ale velmi zvláštní, nikdy jsem tam neulovil lipana pod 29cm a potočáka a duháka pod 30cm........(hnoják)
Jatka, která se tam odehrávala, trvala od r.75 do roku cca 95. Z důvodu krátkověkosti lipana musel být zdroj těchto ryb z pstruhovky. Dnes na MP Loučnou nikdo nejezdí, protože tam nic není a to je pro mě signál, že rybáři tyto ryby nemohli i intenzvním rybolovem zlikvidovat.

Navíc nejen lipan, ale i bílá ryba, okoun, zmizeli v téže době ze všech menších toků současně. I tam, kde se lovilo minimálně. Prostě je něco skolilo, jako kdysi dinosaury, či poté mamuty....

Npfly - Profil | Pá 6.6.2014 10:31:07

Mrknato >> Tenkrát pochopitelně z nějaké svazové líhně(bavíme se před rokem 90).Kdo,kam,kde ti nepovím...Tady nejsme na Barťáku:))) Ale zkusím to někde dohledat.
Ještě k té úvaze ohledně dosazování.Určitě na úbytek lipana má svůj díl i zbavení se svazových produkčních hospodářství(i když přiznejme si,že tenkrát k tomu byli úplně jiné podmínky než dnes).A další nešvar,který je určitě důležitější než předchozí,masivní nahrazování PP a Li duhákem a sivenem(ale když ta ryba je tak levná a návratnost lepší)To jen dojebalo,co se dalo.

Nsiri - Profil | Pá 6.6.2014 9:23:41

Bacha >> Vranky jsou. Tech jsou ted mraky snad i tam, kde nebyly nikdy (no, spis asi uz dlouho nebyly...). Nedivil bych se, kdyby se ukazalo, ze chranene vranky prilozily hubu k dilu, spolecne s chranenym kormosem, volavkou, capem - a chranenym hajlujicim hlubokobrodicim sportovcem - prispely svym dilem k soucasnemu stavu. :)

NJarda Š. - Profil | Čt 5.6.2014 14:22:20

Bacha >> Co si pamatuji, tak za komunistů bylo v obchodech daleko jednodušší sehnat navázané mušky (byť výběr byl značně omezený), než muškařské háčky. Nebyl k dostání muškařský svěráček (jedině samovýroba nebo sehnat v cizině) a vázací materiál se v rybářských potřebách neprodával, ten si každý musel shánět, jak uměl. Ujímané návazce se v obchodech objevili někdy kolem r. 1985 (ale v kvalitě nevalné).

NBacha - Profil | Čt 5.6.2014 13:50:20 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Něco vám povím. Jsem účastníkem prvních celorepublikových muškařských seminářů, např. v Ivančicích, kde byli i páni Šimek, Zelinka, Sláma a mnoho dalších. Tehdy byl obrovský úspěch malosériová výroba muškařských vázacích nití v Chemlonu Humenné, kterou prosadil jeden slovenský účastník a zároveň papaláš v tom podniku a muškař. Dodnes je mám a váži s nimi mušky. Ale již tehdy jsem při volných debatách zjistil, že prostě neexistuje jednotná vůle něco změnit. Byla ale vůle zlepšovat stávající, a to již dnes není. Proto nahlížím se skepsí na možnost zlepšení stavu L. Tato debata je jen takovým výkřikem do tmy. Ale zaplaťpánbůh za ni.
Když nad tím problémem tak přemýšlím, úbytek lipanů jde na vrub i konzumní společnosti. Dříve se muselo vázat, nebyly svěráčky, háčky, vázací materiál, neřku-li mušky....choval jsem si kohouty na skalpy. Ujímaný návazec??? Oblast scifi. Jeden pán je dělal protahováním v nějaké brusné pastě, či co. Teď koupíte mušky a vše kolem a jdete na to. A co si budeme povídat, lipan je na chytání "blbá" ryba.

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 13:25:24

Bacha >> Čím to je asi neví nikdo, ale aby se to zepšilo, alespoň o něco, tak jsou potřeba penize a nakupovat, pravidelně nakupovat "tržní lipany" a odnášet je, aby nemizel. U nás se lipan vysazoval, hájil a nevedlo to k ničemu. K tomu je potřeba masívní vysazování v lovné velikosti, spolupráce s RO, udělení vyjímky pro snížení lovné míry a peníze od MO. A bude to podstatně lepší......
Co tomu brání?
1) MO , peníze dobrovolně nedají... a velké lipany chovat nedokáží
2) Vztahy složek, kdy se zvenku kupuje, jen když není zbytí......
3) Člení, protože chtějí kapř a "hodný" svaz jim ho za jejich peníze dá.....
4) Nikdo lipana asi nechce, každý ví, že zuří fenomén
5) Státu, jako garantu rybolovu je to jedno......

Edit : V Kostelci nad Orlicí dlouho bojkotovali CSrybolov, protože se báli o "své" lipany, ale ani oni ho nezachránili a lipan zmizel......

NBacha - Profil | Čt 5.6.2014 13:20:47

Mrknato >> Já jsem taktéž z vesnice a vysazovali jsme je tenkrát sami...a hlavně pro sebe!

NBacha - Profil | Čt 5.6.2014 13:17:10

pfly >> Jojo, správně, na V7 si móóóc dobře pamatuji, jaká to byla tehdá reklamní akce :-)

NBacha - Profil | Čt 5.6.2014 13:15:13

Mrknato >> No, tak tedy u nás za Pana hospodáře v osmdesátých letech se takzvaně tržní lipan vysazoval. Nárazově, ale vysazoval.
A co dál, anonymita brání trestu a ukrývá nepravosti, takže když berou...nehledí se na pravidla.
Mimochodem, mihule se také množila a už nemnoží...a není to mírou, lovem, pytláctvím a pod. Letos se schválně mrknu, jestli jsou vranky...
Už jsem to tu někde psal, na přelomu revírního a svazového hospodaření se na našem revíru lovilo 2800ks PO a 1400ks L. V současné době ani ne polovina. Lovila se bílá ryba a teď není. Vím to, funkcionařil jsem v té době. A je nabíledni, čím to je.

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 13:13:51

pfly >> V Praze bylo možný všechno, i bóny za pět....... Odkud byli ti lipaní? Kdo je choval? Kam se ještě vysazovali a pro koho? U nás na venkově ne.

Npfly - Profil | Čt 5.6.2014 13:11:01

Mrknato >> Nekecá,za bolševika valili třeba do V7 lipany v mírách 30+

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 13:00:18

Bacha >> Hele, jak říká mědvěd, "vím toho dost", ale že by se někde kdysi vysazovali lovní lipani, tak to teda ne.

Dnes je přirozený výtěr lipana na 99% revírů na nule. A vysazovaní jedno a někde vyjímečně dvouletých lipanů nezabrání, aby mizeli beze stopy.......
Pravomoc a hlavně povinnost vysazovat nejen toho, co je v ZP, ale hlavně toho, co se přirozeně nedoplňuje má uživatel a to MO nejsou, není to ani Česká pošta, PPL a ani lampárna, to jsi si nějak popletl. Lipani mizí všude, tak potom "místní podmínky" neboli špecifikááá padají!!!!!! To jsou jen výmluvy pro ty, co chtějí chytračit s BP. A to je to neštěstí...........něurekom vykričníkov.

NBacha - Profil | Čt 5.6.2014 12:44:10

Mrknato >> No ale o tom mluvím, lovní lipani se vysazovali a navíc byli v řece L1 a L2 jak z vysazování, tak z přirozeného výtěru. K tomu je třeba se vrátit a důsledně to dodržovat. Navíc, a to je mnohem důležitější, musejí mít MO pravomoc ohledně masy zarybňování vzhledem k místním podmínkám!!! Málokdy píši více vykřičníků, ale tyto se vztahují i na míru samostatnosti jednotlivých MO.

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 12:24:25

medvěd >> Ono vědět a udělat jsou dvě velmi rozdílné věci.......ale to ti jistě nemusím říkat, to přec víš....

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 12:06:03

medvěd >> Na malinkým rybníčku nezaplatím jeho profi obsluhu. Na revírech celýho ÚS bych do toho šel......

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 12:01:11

Bacha >> "Kdysi" nerozhodovalo, kolik kdo vysadí ryb. Ryby se množily samy a zadarmo.
To dnes nefunguje a nepomůže tomu ani hájení, licitace s lovnými mírami, či obviňování predátorů, natož obviňování rybářů, že loví...... Dnes se situace obrátila a vysazování ryb v lovných velikostech je nutností a přirozený výtěr je jen doplňkem a proto se musí změnit celé chápání rybařiny a její organizace, vč. financování.

Ti co řvali nejvíc, si z rybařiny již své utrvali... MRS - Hummer, Jeeeepa, hladomornu a Svitavu, Jč. - pstruhovky, WaM kapraři -K70 a lov 24, závodníci, MO své soukromáky. no a ten "zbytek" už nikoho moc nezajímá......

Edit : Prosím tě a proč má smysl, aby ryby chovali profíci jedné "firmy" a ne třeba jiné? To mi prosím řekni....

NBacha - Profil | Čt 5.6.2014 11:52:25

Jarda Š. >> Je naprosto nutné udělat krok zpět, ať se to komu líbí, nebo ne. Jinak se dopředu není možné dobelhat.

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 11:49:04

Jarda Š. >> Ona by to nebyla cesta zpět, ale když by to měli na triku profíci, tak zcela jistě ne za svazoceny, a pak by tu byla otázka co s MO????? MO by chovali za svazoceny , ale své rozpočty by používali pro své kratochvíle a soukromáky, svazové líhně by produkovaly za "regulovanou cenu" a zbytek by se kupoval za tržní cenu? To je prostor pro tunel větší než "Blanka"....

Ráno jsem vložil novou otázu inspirovanou článkem na iDNES.cz. Uvidíme, zda to MRKvrchnost schválí...... ale tato situace sedí jako přes kopírák i na rybařinu.
http://fotbal.idnes.cz/navrh-odtrzeni-fotbalove-lig​y-od-asociace-fg5-/fotbal.aspx?c=A140604_150049_fot​bal_tru

NBacha - Profil | Čt 5.6.2014 11:39:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kdysi jsem chodil na dobrovolné práce do pstruhařské líhně, která již neexistuje, a vím, co je to za práci rybku vychovat. Naše MO lipany odchovávala (a ještě odchovává) a celkem slušně na tom vydělávala. Ale jak se obměňuje základna a potažmo hospodáři, jde to stále více do vytracena. Na tomto revíru mám třicetiletou zkuženost s lovem a chovem lipana a mohu tedy směle tvrdit, že záhada není záhadou. Je to souhrn různých vlivů, nicméně na vině je přístup odpovědných složek. Znovu zde musím nahlas říci, že celý systém sportovního rybářství je chybně nastaven a odnášejí to bohužel ryby. Celý ten systém je anonymní a v tom je celá ta záhada. Rybářů, kteří by chtěli pořádek, průhlednost systému a efektivitu vynaložených prostředků směrem k rybí obsádce je bohužel menšina. Mlčící většina, bezmyšlenkovitě zvedající ruku při jakémkoliv hlasování, jehož výsledku mnohdy ani nerozumí, je brána funkcionáři jako rukojmí svévolného rozhodování. A ona anonymita k tomu velmi nahrává. Funkcionáři tímto nemají potřebu mít zodpovědnost za své, mnohdy chybné, rozhodování, protože je ona mlčící většina k zodpovědnosti prostě nepožene.
On tento problém není jen o lipanovi, ale o celé společnosti. Nemůžete přeci předpokládat, že pokud je nezodpovědná a zbabělá společnost, že bude perfektně fungovat jakákoliv její část. To je utopie.
Proto závěrem, pokud se radikálně nezmění systém sportovního rybolovu a jeho vedení, bude to s inkriminovanými rybími druhy stále stejné, ne-li horší.
Tak jsem si pěkně ulevil :-)))
PS: i bagrování se dá udělat s citem k rybě

NJarda Š. - Profil | Čt 5.6.2014 11:24:39

Mrknato >> Nevidím ale jinou efektivní cestu než zpět, což by znamenalo znovu vybudovat svazové líhně vedené profesinálními odborníky.

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 8:31:10 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

u.x.a. - >> Anketa dobrá, ale chybí mi tam jeden významný bod E) - peníze místo svazohrátek, svazopodnikání, zbytných svazocílů, přesměrovat do ryb, tedy i lipana.

Jednalo by se o daleko více peněz než co se investuje za všechny kapře..... Tedy není dilema, jestli kapř, nebo lipan, ale jestli čilimník, nebo lipan.

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 8:09:46

Tomáš - Tom >> Jestli to není obchodní tajemství, viz otázka Honzy7, tak bych tě poprosil, jestli by jsi mně nenapsal, jestli dodáváš ryby i pro Vč.ÚS, nebo jim je nabízel?

NMrknato - Profil | Čt 5.6.2014 8:01:57

potočák 62 >> Prosím tě a kde berete tu generační rybu? To jsi nám k těm číslům neřekl a to bude asi to zásadní.......

NHonza7 - Profil | Čt 5.6.2014 7:38:40

potočák 62 >> Je vidět, že když se chce tak to jde. Souhlasím s tebou, že pstruh který byl odchován v samotném reviru má daleko větší šance vytvořit zdravou populaci. Je jasné, že celá řada těchto pstruhů skončí v žaludcích rybožravých predátorů a větší pstruzi slupnou sem tam nějakého mladšího jedince. V každém případě tato cesta by měla být ekonomicky levnější a úplně se minimalizuje šíření nemocí.
Reálné výsledky jsou vidět a není zapotřebí dělat nějakou přiblblou statistiku na papíře.

NMarcel - Profil | Čt 5.6.2014 7:32:33

u.x.a. >>tos napsal přesně. Protože u nás v ČR je běžné chytit za den 100 Li 40+ a z toho 10-15 ks 50+, proto to můžeš srovnávat. Ještě si zapomněl napsat, že naši senioři jsou na tom stejně jako ti v zahraničí, můžou si dovolit ze svého důchodu každý měsíc zajet do Prahy...

NMAXXSKATER - Profil | Čt 5.6.2014 7:27:45

u.x.a. >> To jsi objevil Ameriku, hele, to tady psal někdo už hodně dávno, že lipan mizí a míří k rybářům do mrazáků. :-)))

NHonza7 - Profil | Čt 5.6.2014 7:20:52

potočák 62 >> Plně s tebou souhlasím.

Nu.x.a. - Profil | Čt 5.6.2014 7:12:12

Z tohoto zápisu administrátor odstranil 1 obrázek.
tak už vím kam mizí lipan,takto se chovají někteří členové tady z Mrku v cizině jak se asi chovají u nás v čr...

Nrybomil - Profil | Čt 5.6.2014 7:10:55

To doufám...

NMAXXSKATER - Profil | Čt 5.6.2014 6:55:05

rybomil >> :-) Kdo ví, třeba se na lipana po pstruhovi potočním také skutečně zaměří.

NRoyale with Cheese 3 - Profil | Čt 5.6.2014 1:30:14

doliz >> nechceš bagrovat ? Pak jsi zelený mozek a ekoterorista :-)).

Nrover - Profil | St 4.6.2014 22:44:20

potočák 62 >> Chceš řici, že jde příroda sama proti sobě ?!

NTukan - Profil | St 4.6.2014 22:20:55

potočák 62 >>
Máš můj hluboký obdiv a s chutí čtu každý tvůj příspěvek. Chov pstruha i lipana mě moc zajímá. Hodně štěstí do další práce.

Nrybomil - Profil | St 4.6.2014 22:03:26

Neboj, přijde Jakuben Fenomen Vagus a spasí svět, je teď v těch správných letech.

Npotočák 62 - Profil | St 4.6.2014 20:26:50

Pokud jde o přežití tak je pravda že v přírodě přežíje 10 % a na sádkách třeba 70-80% ale těch 10% je vrcholek který se dovedl vypořádat s nástrahami života,těch 80 % bylo hýčkáno v bavlnce a najednou je vykopneme do života a starej se. Pokud jde o možnost odchovat dostatek přírodního lipana a potočáka tak je pravda v tom že o to není dostatečný zájem od funkcionářů svazu ale jde to když se chce a povede se přesvědčit dostatek členů aby s tím pomohli což bývá dost problém,ale pokud je člověk dost velký magor tak jde všechno.Když jsem v roce 2007přebíral od skupin dalších 6 potoků z toho 2 kapiláry,2 horské potoky a dva střední částečně regulovaný tak se tam průměrně lovilo v dvouletém cyklu 1500-1800pstruhů za dva roky.A to jsme tady neměli vydry,volavky,norky a minimum černých čápů.2011-4041po2-4, 2012-4996po2-4 , 2013-5241po2-4.Celkem od 2007-24 138 po2-4 Petrův zdar Jinak si vytíráme místního pstruha a snažíme se zachovat místní formu potočáka bez příměsí.

Npotočák 62 - Profil | St 4.6.2014 19:51:10

V 70 a 80 letech se ročně do chovných potoků vysazovalo 11až13 milionů plůdku potočáka kolik myslíte že se ho vysazuje nyní a tah g. pstruhů do menších potoků a kapilár je přímo ovlivněn přítomností a počtem půlročního pstruha v menším potoce nebo u jeho ústí .Pokud se v potoce plůdek nevyskytuje nebo v malém množství je to pro G.znamení že se pro ni nehodí a nevytře se tam.V republice máme stovky či spíše tisíce menších potoků a kapilár vhodných pro potočáka a lipana kde nenajdete ani rybu.Uznávám každého kdo se v současnosti snaží zachovat lipana a potočáka přírodním spůsobem nebo na sádkách ale myslím že je naprosto v pořádku když máme na něco odlišný názor a přesto jsme schopni spolu komunikovat a vyměnovat si skušenosti.Petrův Zdar

NHonza7 - Profil | St 4.6.2014 18:17:01

Tomáš - Tom >> Ahoj Tomáši, kolik od tebe letos odebral ČRS - ÚS pro Moravu a Slezsko potočáků a lipanů?

NTomáš - Tom - Profil | St 4.6.2014 14:28:13

u.x.a. >> Na jikry asi jo,ale další život plůdku je závislý na toku a tam je přežití malé.

NTčko - Profil | St 4.6.2014 14:16:21

u.x.a. >> Tie vw boxy sa mi ako laikovi lúbia; tiež by ma zaujímalo akú to má úspešnosť.
Minulý rok tak išli nejaké ikry do Popradu - ak je tu niekto z MO Orlov, možno dá info.

Nu.x.a. - Profil | St 4.6.2014 13:58:27

Tomáš - Tom >> a co chov ve vw boxech? hodně e to používá v zahraničí..

NTomáš - Tom - Profil | St 4.6.2014 13:23:22

Jarda Š. >> Přežití v kapilárách je do 10% kdežto ve žlabu klidně 80%.

NTomáš - Tom - Profil | St 4.6.2014 13:21:57

potočák 62 >> To je sice pěkné,ale pokrýt potřebu na zarybnění toků odchovem v chovných potocích není absolutně reálné.samozřejmně,že by to bylo nejlepší řešení a nejpřirozenější,ale potřebné množství se prostě takto odchovat nedá.

Nrybomil - Profil | Út 3.6.2014 22:45:31

už vím.......... stal se z mě rybomil :§)))

Nosprey - Profil | Út 3.6.2014 22:43:46

rybomil >> Tak si to tak neber, člověka dnes furt něco překvapuje:-))

Nrybomil - Profil | Út 3.6.2014 22:40:15

potočák 62 >> á kurva, právě jsem zjistil, že podle tvý definice jsem asi 50 let nerybář..... doprdele jak se to mohlo stát?

Npotočák 62 - Profil | Út 3.6.2014 22:33:15 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pro rover Napsal jsem to jako reakci na příspěvky rybářů-ochránců když jsem šmudlu nazval běžným rybářem.I když já sám se považuji za rybáře-chovatele tak ti kteří mě pomáhají potočáka zachovat patří do kategorie běžných rybářů kteří věnují stovky hodin aby potočák zůstal mezi námi.A nevidí na tom nic špatného když si sem tam nějakou rybu nechají.Zároven ale vědí co úsilí to dá ty pstruhy vychovat. A to jestli se povede zachovat přírodního potočáka a lipana nezáleží na nás chovatelích ale na tom jestli se najde dostatek běžných rybářů kteří nám v tom úsilí pomůžou protože bez nich nejsme nic.Petrův Zdar

Červené karty: medvěd