Potočák vs. duhák - kde je pravda?

Mnoho lidí odsuzuje duháka v našich vodách a dávají mu přednost více než potočákovi, který pomalu ale jistě ubývá. Proč tedy v našich podmínkách dá hospodář přednost vysazení duháka? Jde o jeho nízkou cenu, vyšší biodiverzitu nebo jsou jiné důvody? A nebo naopak, proč ho nevysazovat - potravní konkurence, nepůvodní druh,...? Celkem by mě zde zajímaly vaše názory a postřehy na tuto problematiku. Děkuji
Autor diskuse: jepice - Profil , 31.3.2011 všeobecné - ostatní
76 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

Nkozic - Profil | Pá 8.4.2011 15:44:13

Pstruh27 >> Kdybyses měl třeba jen na měsíc (a každý rok nanovo) dělit o své bydení a stravu s další rodinou, opomenul bys tento fakt stejnou lehkostí, jako konkurenci duhákem potočáku?... Jak kdybych měl svůj příspěvek níže psát dokola...
Jsem rád za obsáhlou referenci, ale chybí mi pointa...

NPstruh27 - Profil | Pá 8.4.2011 8:01:34

jepice - >> U nás máme 2 menšie pstruhové riečky a asi 4 lovné potoky. Na tie riečky je naozaj vyvinutý obrovský tlak a za posledných 5 až 10 rokov tam došlo k neskutočnému úbytku Potočáka a Lipňa. Čo sa týka vysádzania Duháka - je určite menej náročný na potravu aj kvalitu vody ako potočák a na farme sa dá v priebehu roka odchovať do "jedlej veľkosti". Pravda je taká, že väčšinou sa 99 percent vysadených duhákov vyberie v priebehu 2 týždňov. Na 1 strane sa tým výrazne znižuje šanca na zachytanie väčších rýb, na strane 2 tak nepredstavuje potravného konkurenta pre Potočáka. Ja osobne určite som za jeho vysádzanie, aj keď slúži väčšinou len na plnenie mraziakov - je to farmová ryba a tak či tak by skončila na pekáči - taká je realita. Samozrejme - každý rok chytím aj pár starých duhákov čo zostali s predošlej sezóny ale to je skutočne len pár rýb.
Inak musím povedať, že naša MO sa snaží vysádzať aj Potočáka - ale je to problém. Vody v chovných potokoch ubúda a to, čo sa zloví má väčšinou do 20 cm - ale snaha je. Čo ma mrzí, že sa veľmi málo vysádza Sivoň - keby sa vysádzala 1/2 duhák + 1/2 sivoň bolo by to pestrejšie, aj keď čo sa týka množstva vysadených rýb, čo po 2 týždňoch zostanú vo vode - bolo by to rovnaké.
Na 2 strane - iná MO má pekný revír, malú riečku a potočákov je tam naozaj hodne. Ide však o malú MO a je tam neporovnatelne menší tlak na vodu, máme to cca 40 Km a hosťovačka stojí 7 Eur tak si chodíme zachytať aj tam.

NMrknato - Profil | Pá 8.4.2011 7:27:11

Tomáš - Tom >> Máš pravdu, ale kdo bude dobrovolně a zadarmo dělat něco, za co má druhý celkem slušné peníze? To, že svaz má velmi slušné podmínky k tomu, aby choval a opravdu podporoval původní druhy je pravda, ale zadarmo a přes svazoceny to dělat nebude. Dnes má většina MO SVÉ revíry a tam rozpouští SVÉ peníze a nebude je promrhávat ve ztrátovém chovu za svazoceny. To dnes dělají jen naprostí nadšenci, nebo ti, kteří si na to peníze nějak obstarají, ale to nemůže většina. Chovat ryby musí profík, proto by žádné peníze pro územní rybolov neměly unikat k MO (brigády, příspěvky) a ani k Radě kde po 1.7. 2010 mizí z prostředků za CS rybolov, před jeho "dělením".

Nšumava - Profil | Pá 8.4.2011 6:03:46

Piskořík >> ok, Tvá připomínka byla zcela na místě.

NPiskořík - Profil | Čt 7.4.2011 21:34:02

šumava >> V pořádku. Jen jsem reagoval na to, aby i laikovi bylo jasné, že výchozími druhy jsou anadromní mořské formy S.t. trutta, S.t labrax a St. caspicus, které mohou ve svých areálech utvářet stacionární morfy fario a lacustris.

Jinak samozřejmě převoz ryb stejného druhu z povodí do povodí nebo dokonce z úmoří do úmoří, a tím pádem zavinění genetického znečištění původních populací, je ichtyologický zločin....:o)

Nšumava - Profil | Čt 7.4.2011 21:08:57

omlouvám se za překlepy a hlavně nedodržení pravopisu v názvech.

Nšumava - Profil | Čt 7.4.2011 21:07:21

Piskořík >> populace pstruha o.původně žíjících v povodí Baltského,Severního moře a Atlantského oceánu, Severního ledového oceánu, Barentsova moře a také ve vodách patřících k úmoří severní části Středozemního moře od Gibraltaru po Apeninský poloostrov jsou označovány jako Salmo trutta trutta. Potoční pstruhy od nich odvozené nazýváme Salmo trutta trutta morpha Fario.
Pstruh o. žíjící ve vodách patřících k povodí černého moře je označován jako Salmo trutta labrax. Od něho vzniklé potoční formy, k nimž patří i původní populace ze Slovenska, z větší části Moravy a malého území v z. Čechách odvodňovaného dunajem, jsou nazývány Salmo trutta labrax morpha fario.
Populace žijící v povodí Kaspického moře jsou řazeny k subspecii Salmo trutta caspius, potoční nestěhovavé formy opět tvoří morfu fario. V jižním úmoří Středozemního moře (Alžír, Apeninský pol., Kréta, Jugoslávie atd,) je to subspecie Salmo Truitta macrostigma. Na tvé upozornění jsem pro upřesnění citoval z publikace Mihulovci a ryby od Vlastimil Baruš, Ota Oliva a kol. Z tohoto stručného přehledu je to poměrně jasné a ozřejmí se že převoz ryb z různých povodí nemusí být v konečném důsledku zdaleka tak nezávadný jak by se mohlo na první pohled zdát.

NPiskořík - Profil | St 6.4.2011 19:43:13

šumava >> A v povodí černomořském, potažmo kaspickém se nemůže vyskytovat S. trutta morpha fario? Dle tvé poslední věty v posledním postu by si to kde kdo mohl takhle vyložit...:o)

Nkozic - Profil | St 6.4.2011 19:10:46

AntonM >> Tak tak. Zbývájen dodat, že kdyby se zde duhák zdárně rozmnožoval, nebylo by v souladu se zákonem jej vysazovat.

Njepice - Profil | St 6.4.2011 19:00:35

AntonM >> máš pravdu, je to docela nadsazený ten pojem. I když on podle mě v některých případech je ten pojem oprávněný, v tomhle možná taky. Píše tam cosi o vytlačování potočáka z jeho teritoria duhákem.

Škoda, že tato práce byla ve své kategorii v národním kole "až" třetí. Na té práci jde vidět, že v ní byl odveden velký kus práce, a to na hodně vysoké úrovni.

NAntonM - Profil | St 6.4.2011 17:20:43

jepice - >> Práce je to velice pěkná to se musí uznat.

Ovšem nazývat Duháka invazním druhem je poněkud hloupé.
Invazním druhem se označuje druh (živočišný nebo rostlinný) který se rozšiřuje na jemu nepůvodním teritoriu vlastní reprodukcí a silně potlačuje druhy původní.
Což je samozřejmě u duháka naprostý nesmysl.

NVenca888 - Profil | St 6.4.2011 16:35:05

nižší cena, snazší umělej odchov, větší odolnost... to jsou argumenty, který naprosto válcujou cokoliv ostatního - například snahu zachovat původní druh.

NMike1977 - Profil | St 6.4.2011 16:22:18

jepice >> tak naprosto výborně zpracovaná práce ! Myslím, že se obecně vztahuje i na další toky pstruhových vod

NMetallica - Profil | St 6.4.2011 16:16:20

problém je v tom že pstruzi se díky ekologům, kteří vysazují vydry a zakazují odstřel kormoránů a volavek nemá šanci sám rozmnožit, navíc potočák ve vodě neroste, voda je prosté mrtvá, příklad je Metuje 7 dříve jedna z nejkrásnějších říček na pstruhy, nyní v řece vymizeli vranky a různí vodní živočiši a pstruh nemá potravu = neroste, proto se voda krátkodobě zaplácne koupenýma duhákama, sivenama, nebo kanaďanama, určitě to není jen rybářema

Njepice - Profil | St 6.4.2011 16:11:19

NAntonM - Profil | St 6.4.2011 16:09:13

šumava - >> Dík za vysvětlení té značky. Tak jak to píšeš se to dá pochopit a je to spravné.O původní formě vím jen v povodí Křemelné, Uhlavy,Blanice a horní Vltavy.
A potom v Českém lese a na Teplé.
Delší dobu sleduju výsledky práce NP šumava na Křemelné a musím říct že je až neuvěřitelné jak se stavy Po zvedají při systemu vysazování váčkového plůdku je to opravdu bomba. A pak z druhé strany slyším pořád jak se musí sadit jen pánvičková velikost protože plůdek všechen pojde.

S tím že prodává do jiného povodí máš bezesporu pravdu .
Bohužel je to důsledek neakceschopnosti Črs ( nebo jen nechtějí podporovat soukromníka? ).Nabízel jim je již několikrát.

Nšumava - Profil | St 6.4.2011 12:49:56

AntonM >> ano, z lokality (poměrně rozsáhlé a ucelené povodí, od 30 let minulého století uzavřené proti přirozené migraci ryb přehradou)kde nedocházelo nikdy (dle dostupných informací) k dovozu cizích násad, se odchytil vzorek populace a udělal se genetický rozbor,(prováděno za spolupráce a pod dohledem tehdejšího VÚRH) jehož výsledky , respektive parametry ryb, byly určeny jako původní populace. Slouží to mimo jiné k porovnání s jinými populacemi, jejich srovnání pak napomáhá zjistit rozdílnost mezi nimi, případné probíhající či neprobíhající změny v určených ukazatelých ať už u ryb dovážených či chovaných. Tato značka z komerčního hlediska - cena potomstva (prodej jiker, plůdku ap.) nemá v podstatě žádný vliv, je to mimo jiné ukazatel a záruka pro subjekty kupující potočáka, že kupují skutečně kvalitní rybu a ne potomstvo různých populací svezených k vytvoření generačního hejna - zvláště chovaných v řízených podmínkách kdoví odkud.(laicky řečeno, naprosto přesně odborně Ti to vysvětlit nedokážu) Tvůj kolega prodávající rybu do německa, konečně prodává Po morfu fario, do povodí černého moře kde by měl být Po morfa labrax.

NJarda Š. - Profil | Út 5.4.2011 20:57:42

kozic >> V chladných stojácích nebo v sekundérech asi těžko co namítat proti duhákovi, ale v klasických pstruhových tocích ho také za přínos přírodě rozhodně nepovažuji. Bohužel, ekonomika je neúprosná, peníze se rozdělují podle výlovku a ten se na Pd dosáhne daleko snáze než na Po.

NAntonM - Profil | Út 5.4.2011 20:44:43

N šumava - ® : To mě dostáváš do rozpaků. Chceš mi říct že si někdo udělal ochranou známku na tenhle nazev? To už je vrchol komerční arogance .

Kolega ho tak nenazývá ale pokud generační rybu má z potoků kde je ryba původní avšak bez "ochrané známky" co to tedy je ? Kapr to neni , sumec taky ne. Jsem z toho nějak zmaten.

Nšumava - Profil | Út 5.4.2011 8:10:12

AntonM >> zajímalo by mne kdo soukromě dělá divokého šumaváka, jak píšeš. Pokud je mi známo, tak značku divoký šumavský pstruh - jde o chráněnou značku používá pouze jedna MO a asi dva roky i NPŠumava.

Nmaros1 - Profil | So 2.4.2011 19:32:02

Ja si myslim ze duhak neni az tak blby ako tu pisete.Ma tu smolu ze ho rybari beru ako maso.Vypusta sa tyzden pred zahajenim sezony ked pozna iba granule.Je to krasna ryba tak isto ako potocak.

NAntonM - Profil | So 2.4.2011 19:08:40

Tomáš - Tom - ®

No ten soukromník dělá potočáka už dobrých 10 let a to "divokého šumaváka" a svaz nemá zájem. Tak kompletní produkce končí na německé straně šumavy .
Je to škoda.

Zajímavé je že si vzal půjčku 500 000 kč (+ měl svoje finance) a za dva roky ji zaplatil a líheň ho celkem pěkně živí.
Což je zvláštní protiklad toho co se říká na svazu o ekonomické stránce věci.

Něco je špatně.

NAntonM - Profil | So 2.4.2011 18:57:52

Pike - ® Jistě máš pravdu s tím duhákem (vysadí, chytí, vykáže ).

Jen je škoda že díky tomuhle systému se duhák degraduje na něco méněceného.
Přitom je to krásná, bojovná ryba.

A s tou původností bych se picnul . Vždyť kapr také není původní a hrne se po tunách do každé louže. Ale jak píšeš kapr se vysadí, chytí,vykáže a zaplatí.
No a všichni jsou spokojeni.

NTomáš - Tom - Profil | So 2.4.2011 18:31:34

AntonM >> Je to přesně tak odchovává se celkem snadno,ale musí se chtít.A to,že ho svaz nechce kupovat je bohužel smutný fakt,a když koupí tak málo a to nestačí na současný rybářský tlak.Další nešvar je chov kaprů,kterým by se svaz měl zabývat pouze na velkých rybnících k tomu vhodných a né na malých loužích,které jsou lepší pro odchov rychlených či ročních candátků,štik a ostatních nedostatkových ryb.Ale proč nad tím přemýšlet když to desítky let jde pořád stejně,všem to projde a nikomu to nevadí.

NPike - Profil | So 2.4.2011 18:09:46

AntonM >> Bodejť by toho potočáka chtěli. Lidi se ho snaží pouštět, může se chytat jen od dubna do srpna, jak by k tomu přišli? Duhák se vysadí, duhák se chytí, duhák se vykáže, duhák se zaplatí.

NAntonM - Profil | So 2.4.2011 17:41:32

Nejde mi to do hlavy . U nás je potočáka dost. Zato o duháka zavadím jen málokdy.
Jinak u nás na lihni se dělá potočák ( není to kolowrat ani nic podobně šlechtěného ) až po generačku a není s tím problem. Dá se chovat jako duhák. Je fakt že na některých revírech zmizel lipan ale jde spíš o to že se už nenasazuje nebo jen sporadicky. Prostě MO nemaj peníze tak dělají jen kapry v rybníku.
Kolega soukromník má potočáka každoročně dostatek ale Črs ho od něj nebere. Tak ho prodává do německa.
Vše se dnes převádí jen na finance a to je podle mě ten "Fenomén".

Nlada78 - Profil | So 2.4.2011 7:34:10

Salmo1 >> vypěstovat brambory.....no,ani ty brambory nejsou vlastně původní:-)

Nkozic - Profil | So 2.4.2011 7:17:55

das >> Duhák je "blbej" a proto se líp vychytá. Lépe řečeno je daleko žravější, takže musíme brát jako fakt, že je vskutku toto "zpestření revíru" obecnému pstruhu potravním konkurentem, aspoň do té doby, než se vychytá... Ale co během této doby? Zajisté jen nečeká v hybernaci na okamžik ulovení a po tu dobu pstruhovi původnímu škodí jak potravně, tak stanovištně, což spolu také úzce souvisí. No a když tedy nějací přeživší potočáci přeživoří sezonu, narok musí všemu čelit nanovo. Neopovrhuji duhákem. Jelikož však v prvé řadě miluji naši přírodu, nevidím pro něj v korytách pstruhových bystřin místo. Jeho místo v našich pstruhových tocích je poplatné snad jen době a společnosti, v níž se ocitáme. Za mě, bohužel...
PS: Kdo si chce být jistý, že vskutku "ulovil", toho duhák oproti potočáku nikdy neuspokojí...už jen právě proto že,(cituji) duhák je blbej a rychleji se chytí...

Ndas - Profil | So 2.4.2011 6:18:50

u nas se potočák vysazuje.ale také duhák.jenže duhák se rychle vychytá.potočák zůstane a tře se další rok.duhák je takové zpestření revíru a potočákovi nevadí.to stejné je i siven.nevidím problém s duhákem.spíš v tom aby se také dost sadil potočák,aby byla zachována populace.žeby duhák vytlačil potočáka bych neřekl.duhák je blbej arychle se chytí než potočák.

NCarpHouser - Profil | So 2.4.2011 5:12:44

Proč se vysazuje do revírů duhák? Protože, je snadno ulovitelnej- No a taky je s ním snadná práce, při chovu. Neb za rok se dají vyprodukovat kusy pánvičkové velikosti 25-30 cm, a taky cena ....

NSalmo1 - Profil | So 2.4.2011 2:32:56

šumava - 1.4.2011 15:45:23 >> Větší a více tak znělo všeobecné heslo.Čachrování se zvěří od Pyrenejí po Ural, na to dojel nejenom bažant, ale i zajíci, králíci a další.Více medu a lepší včelstva, rozvrat včelařství na sebe nenechal dlouho čekat.A tak můžeme pokračovat ve výčtu úspěchů člověka badatele, průkopníka a snad i vynálezce života.Po vylepšování přírody"zugrunt"máme dnes problém udělat zdravé a chutné brambory.Pokud brambory vydrží uskladněné do konce ledna je to už malý zázrak.
Dělat se něco dá, ne že ne, ale hodně s pokorou a opatrností.

NSalmo1 - Profil | So 2.4.2011 0:09:15

xmac >> Rojení hmyzu celkem obstojné, to že ryby nežerou při rojení je poněkud divné, ale co naděláš.

Nsliver - samolibý vůl - Profil | Pá 1.4.2011 22:31:24

jepice - >> kdybychom se drželi zásad zdravého rozumu, tak i ten duhák by mohl být určitým přínosem. Ale kde se dneska používá zdravý rozum ? Dyť to je furt od zdi ke zdi.

NNeBeroun alias Qwerty81 - Profil | Pá 1.4.2011 22:25:44

xmac >> :-)

Nxmac - Profil | Pá 1.4.2011 22:25:03

NeBeroun alias Qwert >> NeBeroun alias Qwerty81 - 1.4.2011 22:15:47 >> Nemůžu posoudit :) Takového jsem lapil jednoho a ten teda asi týden ještě přežil, co jsem tak slyšel :D

NNeBeroun alias Qwerty81 - Profil | Pá 1.4.2011 22:15:47

xmac >> 50cm :-)

NLudvaBrno - Profil | Pá 1.4.2011 21:39:44

pepa-č >> Bavil jsem se na podobné téma s jedním vinohradníkem, že kdy je povoleno střílet do hejna špačků. Je to tehdy, má-li hejno alespoň tisíc jedinců. Na otázku, jak se pozná hejno s tisíci a více jedinci odpověděl, že takové je každé hejno:-).

Nxmac - Profil | Pá 1.4.2011 21:33:58

NeBeroun alias Qwert >> NeBeroun alias Qwerty81 - 1.4.2011 20:59:00 >> Co je pro Tebe velké? Pouštím většinou všechny, které dostanu na podzim. Když už přežil celou sezonu, dám mu šanci zažít jaro.

Nxmac - Profil | Pá 1.4.2011 21:32:19

Kluci a jak často zažíváte rojení hmyzu? Myslím to opravdu velké. Nemůže to být nedostatkem potravy způsobené antikoncepcí dostávající se s močí do toků? Zároveň tato antikoncepce bude mít vliv přímo na ty ryby. Viz nějaká studie v anglii, kde se na řece přestaly množit parmy. Na rovinu o kolik se asi zvýšilo braní pilulí za posledních 20 let?

NNeBeroun alias Qwerty81 - Profil | Pá 1.4.2011 20:59:00

pouštíte velké duháky?

Npepa-č - Profil | Pá 1.4.2011 20:47:59

kakr >> partyzáni...povolení...ehm...no pšš..o tom jinde.

Nkakr - Profil | Pá 1.4.2011 20:45:41

pepa-č >>
Žádná střelba kormoránům moc neublíží. Na nocovištích, kde by byla o něco úspěšnější, povolena nebude a při "krmení" na revíru je k smíchu. Pokud se nezasáhne na hnízdištích (severské státy), tak se u nás můžeme dohadovat a bude to o ničem.

NMates PB - Profil | Pá 1.4.2011 20:42:10

Hlavní je maso, koho dneska zajímá krása, navíc ty potočáci vůbec nebojujou.

Npepa-č - Profil | Pá 1.4.2011 20:38:40

vainio >> YAriman - 1.4.2011 20:33:24 >> nesmysl. ten, co je zastřelenej, už nesežere nic. takže když ho zastřelíš např 15. prosince (a on by odletěl 16.3.) tak jsi zachránil 90*0,5kg ryb (+ to co jen zraní)
. to co jsi napsal, je u plašení, to je někdy kontraproduktivní, střelba je smysluplná. raději ať přeživší v den střelby žerou dvakrát, než všichni nerušeně celou zimu jednou.
edit: jo a ten zastřelený na jaře nezahnízdí. taky plus.

NYAriman - Profil | Pá 1.4.2011 20:33:24

kakr >> Jo, s tím souhlasím. Jako hlavního viníka úbytku ryb na Dyji vidím kormouše. Nesouhlasím s tím, že si je správa NP hýčká. Problém je ta nezamrzající řeka. Odstřel je neefektivní. Pouze přeletí o pár km dál. Ze šoku vydáví to co měli v žaludku a žerou znova. Ve finále toho sežerou dvakrát tolik... Tím pytláctvím sem myslel to, že vybrakují ještě to málo co tam zbylo...

Nkakr - Profil | Pá 1.4.2011 20:23:58

vainio >> YAriman - 1.4.2011 20:11:03 >>
Nevím jak dobře znáš Dyji 14, já tam jezdím víc jak 30 let. Turbiny a kolísající hladina je tam co pamatuji a potočáků a lipanů tam bývalo hafo.
Kormoši jsou realita posledních 10+ let a správa NP si je hýčká. Potřebují vybranou papu, pochopitelně těch "původních" druhů.
Ale úbytek PO a lipana je nejen na Dyji, ale téměř všude, jen kormoši za to nemůžou.
A o pytláctví se alespoň dle mně nedá vůbec mluvit....

Njepice - Profil | Pá 1.4.2011 20:20:03

vainio >> YAriman - 1.4.2011 20:11:03 >> neboj, každá přehrada má omezenou životnost, takže jednoho krásnýho dne se buse muset nějakým způspbem zbourat a předělat.
Z informací co mám vím, že odstřel v Podyjí byl na výjimku povolen, jen není kdo by to střílel. Patrony myslivcům nikdo nezaplatí.

NMrknato - Profil | Pá 1.4.2011 20:19:49

Tomáš - Tom >> Svaz nemůže být největším chovatelem, protože z principu dává 1/2 svých peněz MO, které při vší zapálenosti, iniciativě nemohou "konkurovat" rybochovům, jaké provozuješ např. ty. Svaz ale může spolupracovat s profíky, jako jsi ty, ale pak nemůže "platit" MO. .......

Nstrejka - Profil | Pá 1.4.2011 20:16:13

Kdo vládne? Dav. Co požaduje dav? Chléb a hry. Duhák je pak levná kombinace obojího...
Dokud bude vládnout dav, nebude to jinak, i kdyby to mělo stát potočáka a lipany existenci v našich zeměpisných šířkách...

NYAriman - Profil | Pá 1.4.2011 20:11:03

jepice >> Jo, nezamrzající řeka je velký problém. Posralo se to kvůli tehdejší ekonomické situaci, původní projekt přehrady počítal s jiným typem turbín. Bohužel tam dali tyhle, kterými se nedá průtok nastavit tak, aby řeka zamrzala. Přestavba nepřipadá v úvahu, je to technologicky a hlavně finančně velmi náročné, takže nezbývá než se s tím smířit. A problém kormouš nebude vyřešen dokud rybáři (myšleno rybníkáři) nepřestanou lobovat za neudělení vyjímky k odstřelu. Řešení je eliminovat populaci kormouše přímo v jejich hnízdišti. Ty odstřely nejsou zase tak účinný. A všeobecně pytláctví je zde taky hodně masové, bohužel igelitky plné PO u domorodců nejsou vyjímkou...

Njepice - Profil | Pá 1.4.2011 20:01:08

vainio >> YAriman - 1.4.2011 19:58:56 >> v Podyjí je problémem nezamrzající řeka a až druhotně kormoš, díky kterýmu dostával potočáci pohulit. Ale s tím lipanem je to sakra, zlý, už tam je doslova jen pár kusů. Že by to bylo kormošem? Nebo člověk? Nebo mu zkrátka nevyhovovaly podmínky?

NYAriman - Profil | Pá 1.4.2011 19:58:56

jepice >> No, v konkrtétním případě NP Podyjí by jistě PD nic neovlivnil, protože v podstatě není co ovlivňovat. Populace PO je téměř zdecimována, populace Li je zdecimována. Ale souhlasím naprosto s filozofií NP, duhák sem nepatří, nevidím žádný důvod ho do našich vod nasazovat. Nestačilo by nám místo PD do vody sypat jen PO a Li?

Nšumava - Profil | Pá 1.4.2011 15:45:23

Tome, myslím že odchov jako u duháka je špatně, neříkám že mám určitě pravdu, ale zatím jsem o tom přesvědčen. Genetické dispozice možná nezmění, ale chování zcela zákonitě ano, konečně duhák taky nebyl tím, čím je u nás dnes. Dám Ti malý příklad: dvě děti, jednovaječná dvojčata narozená v pralese, jedno dostane vychování ,civilizační' bude umět spoustu věcí , bude zdravé, možná i větší a pohlednější než to, které vyrostlo v pralese v jednoduchých podmínkách. V dospělosti ho odvezeš zpět do pralesa. Bude geneticky identické se svým sourozencem a přesto nebude schopno přežít a o schopnosti jeho potomků není třeba asi mluvit. Je jasné že je to nadsázka ale přece. Jiný příklad - po téměř vyhubení bažantů, myslivci hromadně vysazují dospělé odchované jedince, jsou to stejná zvířata jako ti divocí, ale neumí už dlouhodobě v přírodě žít. Rozhodně je tím nezachránili. Základ záchrany je zlepšit životní podmínky pro daný druh, pokud vysazujeme jako kdysi, lovíme minimum (zabíjíme) proti minulosti a přesto se stavy ryb nezlepšují, rozhodně nedojde ke zlepšení tím že budeme vysazovat ještě víc a větších ryb ap. Tím vneseme do systému - kde samozřejmě ještě alespoň z části funguje zmatek a nestabilitu v původní populaci. Jinak sehnat plůdek potočáka opravdu není až takový problém a zájem zdaleka není takový jak by se mohlo zdát. Svaz nejen může, ale musí být chovatelem těchto ryb, protože komerční subjekt jednak obvykle nemá chovné hejno v přírodních podmínkách a pak při současných cenách to není zajímavý byznys. To že jsou některé (většina) toky pstruhového charakteru v hrozném stavu je pravda a plně to potvrzuje co jsem psal výše. 6ádný sebevíce odborně zvládnutý řízený chov ten problém nevyřeší (tam kde je) , dokud nebudou ty ryby vysazované do vhodných podmínek, prostě nebudou a může se jich tam dávat kolok kdo chce.Kakr, někde mizí, někde ne. Statistiky vycházející z úlovkových lístků jsou na nic. Na mé domovské vodě se loni dle toho chytlo celkem 27 potočáků.(já sám jsem před lety vykazoval i 40ks) Statisticky voda na hovno. Chytám tam přes třicet let a žádné zhoršení nepozuruji. Jeden rok je trošku horší, jeden trošku lepší. Vydra tam byla vždy, volavka taky, kormorán v zimě naštěstí není, je to malý tok, zamrzá a tak to je relativně bezpečné.
Brach, jasně že trochu paušalizuju, ale kolik se kde chytne opravdu nevím jak se to dá zjistit, pokud tam nechytáš sám. Jinak pěkný veekend, já ho budu mýt celý ve znamení pstruhů, to se holt někdo má.

NMrybar - Profil | Pá 1.4.2011 15:35:18

Pamatuju dobu, kdy poměr mnou ulovených Po a Pd byl někde mezi 500 - 1, dnes úplně jiný. Snažit se najít pravý důvod toho, proč je stav takový, jako dnes, určitě nevyřeší tahle diskuse.
Faktorů, které současný stav ovlivňují je strašně moc. Bohužel, málokdo si je ochoten přiznat, že ten jeho nemusí být ten správný. Spíš je pravda někde uprostřed. Před cca 40 lety byla skutečnost taková, že každý mírový pstruh bez rozlišení šel do "sáčku". Ještě dřív, že kolik ryb kdo potřeboval, to vzal, a potom šel domů. Dnes? Poušťáci jsou hrdí, když za docházku mají XXX ryb chycených. Jaká je mortalita? Připočítejme vydru, norka, kormorána a jsme tam, kde jsme. Proto, myslím vysazovat, vysazovat, vysazovat - (PD), jenom tím alespoň minimálně ulevíme tomu našemu ....

NTomáš - Tom - Profil | Pá 1.4.2011 14:38:26

šumava >> Myslím si,že pokud se má potočák chytat tak se bude muset začít odchovávat jako duhák a dostatečně vysazovat.To,že by změnil za pár generací svoje genetické dispozice získané milióny let vývoje je nesmysl.Úbytek je všude evidentní a to nejen v revírech,ale hlavně v odchovných potocích.U nás jsou stavy soustavně decimovány vydrou,volavkou,černým čápem a na větších tocích kormoránem.Dokonce si myslím,že sehnat potočáka pro vysazení není až tak velký problém,ale spíše není zájem o jeho koupi neboť je 2x dražší než duhák.Již dlouho tvrdím,že svaz může být největším chovatelem potočáka,lipana a ostatních říčních ryb ovšem to by musel zrekonstruovat své rybochovná zařízení,která jsou ve většině případů v žalostném stavu a zaměstnat odborníky,ale né za 15 000 čistého,ale minimálně za dvojnásobek.Petrův zdar Tom

Nkakr - Profil | Pá 1.4.2011 8:49:42

šumava >>
Budu malinko oponovat, statistiky přisvojených ryb se vedou dlouhodobě. Netvrdím, že jsou úplně ideální, ale se statistickou chybou se počítá vždy a všude.
Je fakt, že se změnil postoj rybolovců k úlovkům, dřívější pravidlo, co na háčku to do sáčku dnes neplatí. Přesto je za posledních 20 let jednoznačně prokázáno, že potočák rapidně mizí a to nejen virtuálně, ale fakticky. a statisticky.

"Průmyslově" chovaný potočák sice vypadá jako potočák, ale po vysazení jej lapneš na rohlík a jak jim šmakuje. Dokáže se sice rychle adaptovat, neb hlad jej naučí,ale nikdy se z něj nestane potočák -domorodec jak správně uvádíš.

Nbrach - Profil | Pá 1.4.2011 8:30:55

šumava >>
Paušalizuješ! - "Kolik se čeho chytí, nikdo neví nikde!!" V tomto bodě pravdu nemáš.
Horší je to s odhadem úbytku ryb vinou vlastní mortality, predátorů, event. pytláků...

Nšumava - Profil | Čt 31.3.2011 23:17:20

Miky26 >> k té otázce ač není pro mne. Kolik se čeho chytí, nikdo neví nikde!! Všechny statistikyy jsou založeny na rybách ponechaných, čili vyjmutých z koloběhu života. Mohu rybařit na vynikajícím revíru, ryby pouštět a dle statistiky jsem chytal na revíru kde je nulová návratnost, roky se vysazují ryby a nic tam není. Statistik se bude strašně mýlit, ale z jeho pohledu má pravdu. A na tomto chybném principu je vše založeno. Bohužel.

Nšumava - Profil | Čt 31.3.2011 23:03:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

duhák je mnohem jednoduší na chov, má krátkou inkubaci jiker, je o něco méně náročnější na kvalitu vody - teplota, kyslík. Potočák to má vše opačně a jde ho sice také odkrmovat jako duháka, ale je tam více problémů a otázkou je, zda zachráníme původní divokou rybu tím, že jí budem krmit a chovat jak vodního čuníka. Bude to ještě za pár generací ta samá ryba, s těmi úžasnými vlastnostmi co v přírodě má? Jinak ač se neustále tvrdí opak, nemám dojem že by to se pstruhem (PO) bylo až tak špatné. Nenavštěvuji dva-tři profláklé revíry a na mnohých jiných je potočáků dost, běžně se vytírají ... a konečně pamatuji revíry před 20 a více lety, kde to i tehdy stálo za ho... Pokud se uživatel revíru opravdu stará, ne pouze papírově, netráví mu pravidelně vodu či potoky nevysychají, potočáka má. Jinak vysazovat duháka? proč ne, ale ne tam kde může fungovat přirozená populace potočáka. Konečně původně byl duhák určen pro chladné uzavřené vody či lipanovo- parmové úseky řek, kde jinak není příliš jiných sportovně hodnotných ryb. Navíc je dost nevhodné jeho vysazování v období tření lipana či potočáka, jak tomu mnohdy je. Na menší řece je velmi brzo vychytán, velkou škodu nemá čas udělat a uspokojí naše atavistické sklony a snadněji pustíme přírodně cenější rybu.

NMiky26 - Profil | Čt 31.3.2011 22:13:11

brach >> A kolik se u Vás chytí ročně Po a PD.

Nbrach - Profil | Čt 31.3.2011 22:07:22

Vysazujeme ročně cca 3200 Po a max. 200 Pd od 20 cm výše.

NGeorgino - Profil | Čt 31.3.2011 22:01:16

jepice >> Je to prostě o penězích. Jinak podle mě každý nepůvodní druh má vliv (většinou negativní) na přirozenou populaci daného ekosystému

Njepice - Profil | Čt 31.3.2011 21:55:44

Georgino >> nějak jsem si spletl pojmy, měla tam bejt ekologická valence :-)

Takže jde jen o to, že se lidem nechce čekat, než se vychová potočák dostatečné velikosti a nechce se jim utrácet, jestli jsem to dobře pochopil.

A co v případě národního parku, jako je Podyjí? Měl by podle Vás duhák nějaký větší vliv na populaci potočáka, popřípadně jak?

NSalmo1 - Profil | Čt 31.3.2011 21:43:37

Odchov Pd je pohodlnější.
LudvaBrno-Ledumilnou floru spíše vystrnadil konec doby ledové a nástup Holocénu, zvonek k tomu mohl tak maximálně zazvonit:-)

NGeorgino - Profil | Čt 31.3.2011 21:41:51

jepice - >> vyšší biodiverzitu? co tím měl autor na mysli? To bych teda radši hrochy a tučňáky :-))

NButchi - Profil | Čt 31.3.2011 21:35:25

Že potočáka ubývá, je smutná pravda. Důvody, proč tomu tak je, by zabraly velice obsáhlý článek (jezy bez RP, pytláci atd atd). Duhák je méně náročný na chov a kvalitu vody, chrlí se ho obrovské množství, vychází tím pádem levněji, uspokojí masaře, protože se chová jako vodní slepice, a tak dále.. Podle mě je to velice vděčná ryba, každopádně nikdy nenahradí potočáka. Takový duhový matador, který přežil prvotní masařské orgie,rozhodně stojí za to. Jsem PRO vysazování, polemika o jeho nepůvodnosti mi zavání zeleným extremismem. Neměli bychom však v masivním vysazování této ryby vidět řešení úbytku našeho původního a pro mě osobně nejhezčího druhu.

Nkuzma - Profil | Čt 31.3.2011 21:25:17

LudvaBrno >> To je jak s netykavkou žlaznatou ... to je taky pěkný svinstvo ...

NLudvaBrno - Profil | Čt 31.3.2011 21:14:06

Pánové, z ekologického hlediska je v naší krajině spousta "původních" druhů, jež sem doputovaly během oteplení po poslední době ledové. Taková květina zvonek je pěkně agresivní par_chant (omlouvám se za to slovo), jež před cca 15000 lety vystrnadil ledumilnou flóru. Dívejte se na život nadčasově.

NWerWZ - Profil | Čt 31.3.2011 21:04:25

Toto mě strašně štve že potočák špatně soužívá s duhákem..Já osobně upřednosťuju potočáka..U nás na řece je to s vysazováním je to tak že duháci se vysazuji nad splav..A potočák se drží pod splavem ale potočáka u nás nevysazují..

Nondiktt - Profil | Čt 31.3.2011 20:53:05

Pstruhy sú krásne ryby. Nič proti dúhakom nemám, ale tiež by ma to zaujímalo, potočáka som zatiaľ videl iba na obrázku tuším.

NTomáš - Tom - Profil | Čt 31.3.2011 20:50:09

S potočákem je to asi tak,že se jím intenzívně nikdo nezabývá ( u svazu).Odchovat potočáka není zas až tak velký problém,ale musí se chtít.Rozkrmit ho a odchovat lze stejně jako duháka,ale musí se vědět jak na to.My to děláme každý rok a podotýkám,že nejde o kolovrata ani jinou vyšlechtěnou línii.Co se týče duháka tak proti vysazování nic nemám,bere spolehlivěji a snižuje tak počet ulovených potočáků.Konkurence mezi nima nehraje roli,protože se rychle vychytá.

NBejmák - Profil | Čt 31.3.2011 20:36:19

hubte nepůvodní druhy ryb ,duhák je kapr .

Nkuzma - Profil | Čt 31.3.2011 20:05:20

jepice - >> Prostě tak jak řekl Martin , duhák je snáz dosažitelnej navíc je ott ryba konzumní ...... vem si kdyby to takhle bylo s potočákama škoda jich ... :(

NMartin... - Profil | Čt 31.3.2011 19:49:02

jepice - >> Duhák se líp "dělá". Zvykne si na krmivo, které mu dáš, potočák jedině na přirozené produkci, proto se vysazuje a odchovává v chovných potocích atd. Duháka prakticky uděláš do roka do tržní velikosti, v uzavřených chovech na oteplené vodě o něco rychleji, potočáka minimálně 2 roky a to ještě na těch nejúživnějších vodách. takže asik takhle :-)

NFrake - Profil | Čt 31.3.2011 19:46:40

jepice - >> Je to škoda.. Potočák se mě líbí mnohem víc. :)

NPvl - Profil | Čt 31.3.2011 19:43:13

Máš na mysli vysazování mírového duháka ? (chápu to dobře)