Houpačka, vymírající technika lovu?

Zdravím všechny.
Zeptám se, chytá někdo z vás ještě pravidelně na houpačku?
Jedná se o mojí velmi oblíbenou metodu lovu ryb, která mi pravidelně přináší zajímavé ryby.
Kdy, kde, jak, náčiní atd.
Díky
Autor diskuse: RK - Profil , 19.9.2017 všeobecné - techniky lovu

lovecdravec - Profil | Čt 21.9.2017 4:47:17 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Já už neviděl někoho chytat na houpačku ani nepamatuji. A přitom super rybaření, chytám tak denně co sem u vody.
Vyvěsím bokem prut na dravce, před sezónou dám rousnici na položenou abych měl od toho klid a vyndám dlouhý prut na houpačku.

Za ty roky si troufám tvrdit, že sem to zdokonalil, že už se nezlepším :) Jako kluk sem chytal výhradně na kolínka, dneska převažuje kukuřice a červi.

Letos sem začal zkoušet i druhý návazec, vždy pouze s hnojákem, okruh ryb se ještě rozšířil.
Když to bere, klidně co 20 vteřin ryba, u nás nejčastěji cejn. Prostě koncert.
Loni sem na houpačku na hnojáky chytal na 6m Colmic úhoře. Jednoho mám do konce na kolínko, se 3 svědky. Náš mladý (9let) chytil loni na houpačku a kolínko candáta 46 cm.

Letos chytám na 7m, na Berounce to dohodím do poloviny řeky - když chci. Loni sem se díky stromům na Berounce naučil nahazovat spodem, krásně rovně, nemá to chybu. Už jinak nenahazuji.

Je to nádherné, super rybaření, citlivé oko pozná každý záběr, i nepatrné škubnutí. Mám rád, když splávek spadne na hladinu, když ryba cukne ke břehu.

A nic není hezčího, než kapr na dlouhém prutě. To člověk zažije jen tady. Prut 7m ohnutý od navijáku až dolů, na tom nějaká 0,14 mm, citlivá brzda a kapr si dělá co chce. Prostě stojíš s prutem u vody, prut ohlý jak turecká šavle a kapr si jede kam chce a přitom opisuje půloblouk třeba 15-20 m z leva do prava a zase zpět. Je to nádherný souboj s rybou, kdy si člověk vychutná každá kontakt s rybou. A jak bylo i níže napsáno, ve větru si i vlasec "zazpívá" :)

Koupím si plechovku kukuřice do 20 kč, polovinu tam naházím na vnadění a druhá půlka mi vystačí na kopec zábavy po zbytek rybaření.

A otom to je :)

standas - Profil | So 30.9.2017 16:26:54

RK >> a nebo tak to :

RK - Profil | St 20.9.2017 9:27:00

rybomil >> taky jsem potkával dříve na Sázavě starší rybáře, kteří tak chytali.
Dneska je to tam, kam chodím rarita. V Pikovicích to používají sem tam lodičkáři. Jinak je to samej rodpod,tripod, feeder-:). Když se mi dřív podařilo sedět vedle houpačkáře, tak to byl klídek. Broček pinknul o hladinu, jako kapka deště a jinak ticho, žádný dupání a pobíhání po břehu, nikdo tě nepřehodil. Taková ta pravá úsporná rybařinka bez krmných kampaní a jiných nesmyslů -:)

Carabus - Profil | Út 19.9.2017 13:59:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

podle mě "na houpačku" signalizátorem záběru je nějaký brk, trn dikobraza, prostě něco delšího, uchycený a vyvážený tak, že delší část směřující k prutu ti napíná vlasec a při záběru se houpe. výhodou je, že je krásně vidět sebemenší pohyb, velkou nevýhodou je pak vítr

mrkef - Profil | So 21.10.2017 16:11:32

...rád si takto zachytám ...

mascha - Profil | So 30.9.2017 14:02:23

Jsem to zběžně prolítnul, ale nenašel jsem ještě druhý způsob, kterému se říká na houpačku. Ten s brčkem znám. Ale ještě jsem kdysi s jedním kamarádem chytával na houpačku na Berounce parmy. Byl to v podstatě feeder bez košíčku, s fakt velkým průběžným olovem (nebo páternosterem) a celkem tvrdým prutem bez feederové špičky (ještě tenkrát nic takového nebylo). Houpačka spočívala v tom, že se prut dal do vydličky v těžišti tak vyváženě, že záběr prut převážil a ten se zhoupl a šup špičkou do vody. Chytali jsme každej na jeden prut, celou dobu našponovaný, abysme na záběry byli schopní okamžitě reagovat. Byl to adrenalínek :-)

u x a - Profil | St 27.9.2017 11:18:10

s catanou telematch si občas také na houpačku zachytam..

standas - Profil | Ne 24.9.2017 17:48:18

Na houpajdu už nechytám dlouho. Na stojáku se za dobrých podmínek dá lovit jen s vlascem, chceto dobrý zrak a pak je to už jen o rybách. Na řece používám 15. metrů trubek.😎

sven - Profil | Čt 21.9.2017 12:23:10

RK >> Ahoj. Na klasickou "houpačku" jsem nechytal ani nepamatuju ale na klouzačku loni dvakrát .....
Nestačil jsem ani říci Praha, jenom aha byl jsem tam po prdel.. :-))
No ale vážně... lov "na houpačku" je podle mého názoru specifická metoda pro lov u břehu a spíš na hluboké vodě. Párkrát jsem ji vyzkoušel a s úspěchem. U nás podobně vhodných vod moc není a pokud, tak chytám stejně citlivě na polotěžko, se splávkem napůl z vody a pod úhlem 45°, zatíženým jedním brokem napevno.
Ale občas používám modifikaci "houpačky". Zvlášť vynikající je pro lov na mlaskačku.
To pak prut leží ve vidličce, vyvážený cca v těžišti ale špička směřuje vzhůru. Místo vyváženého brka, zde signalizuje celý prut. Nutno dodat, že hlavně na stojáku si citlivost nezadá ani s nejjemnější feedrovou špičkou.
Výhodou je "náskok" při sekání a nevýhodou, že můžeš snadno přijít o prut, pokud se mu dost nevěnuješ :-)

RK - Profil | Út 19.9.2017 19:33:38

Jak píše lovecdravec. Na řece, když to hloubka dovolí, tak asi není jemnější metody. Jasně, delička může být jinde.Ale to je potřeba mít deličku.Chytal jsem na houpačku i ve velkých táhlých proudech.Je pouze potřeba si pohrát s váhou zaberové zátěže.Potom pomůže finta,kdy na konec splávku,brka, viz. obrázek Carabuse dáme zátěž. Já si ,,vyrobil" splávek z brčka na pití.Kdy vedu silon udělanou dírkou v poslední čtvrtině brčka, takže pak vychází vnitřkem ven.Fixuje se silikonovou gumičkou cca v polovině brčka, aby byl vodorovné s hladinou a mohl se překlápět při záběru.Závaží na konci brčka, tedy na konci ve směru k prutu.To slouží k tomu, aby při větším proudu tlačilo brčko do vodorovné polohy.Kdy pak můžeme vidět záběr směrem k nám, tedy ,, padák" ,nebo překlopení v před.Jak jsem psal, je to velmi jednoduché, ale viděl jsem hodně feederařů a polozenkářů, kteří to nedali. Je to fyzika a je třeba si s tim kapku pohrát. Stalo se mi s kamarádem mnohokrát, že s feederem se chytaly cejnci a jak se prevázalo na houpačku, začalo tóčo. Dá se říct, že to byl, je klasický scénář. Ale na jaře a v první dekádě léta. Což dává logiku.Ale hlavně, sekáme záběry, sekáme to, o čem přesně víme co je.Dá se časem poznat, která ryba bere. Když je tento signalizátor v pohybu mimo svou základní osu, tak se dá odhadnout, co se pod vodou děje.A to je pro mne to kouzlo, to co mne baví, nečekám na brzdu, hokejku, ale musím být v pozoru. A to má za následek více ryb, když berou....