Amur bílý

latinsky: Ctenopharyngodon idella - Valenciennes
slovensky: Amur biely
anglicky: Grass carp
německy: Grasskarpfen

řád: Máloostní
čeleď: Kaprovití

potrava: všežravec
délka života: 15 let
pohlavní dospělost: 3-11 let
doba rozmnožování: umělý výtěr

běžná velikost: 50-80 cm, 2-7 kg
maximum: 150 cm, 50 kg

Velká kaprovitá ryba s dlouhým tělem připomínajícím tlouště, známá svým výrazně býložravým způsobem obživy. U nás je nepůvodní - byla dovezena za účelem doplnění obsádek kaprových rybníků o druh živící se hrubší vegetací.


Zkusit najít na fishbase.org.
Fotky této ryby na images.google.com.
Vyhledat na google.com.

Amur bílý (Ctenopharyngodon idella - Valenciennes)

Amur bílý (Ctenopharyngodon idella - Valenciennes)
Amur bílý (Ctenopharyngodon idella - Valenciennes)

Metrové tělo amura řítící se vodou a vymotávající z navijáku desítky metrů vlasce je zaslouženou odměnou za rybářovo úsilí a trpělivost.

Rozpoznávací znaky: válcovité tělo, krátká hřbetní ploutev, malá široká hlava, nízko posazené oči, šupiny velikostí i barvou připomínající kapří, tmavé černošedé ploutve.

Fotky čtenářů

Nahled
Nahled
Nahled
Nahled
Nahled
Nahled
Nahled
Nahled

Trofejní úlovky - Amur bílý

Náhled

130 cm, 29.950 g
Zelená voda Nové Mesto nad...
Na ťažko
9.9.2017, Dufusnm421

Náhled

129 cm, 23.000 g
USA
Polozena
18.10.2008, Emil Gavula

Články - Amur bílý

Amur bílý - Ctenopharyngodon idella - Valenciennes

      Amur bílý je rybou, která si na našem území teprve nachází své místo. Daleko rychleji si ho našel v srdcích sportovních rybářů, kteří ho uznávají jako atraktivního a bojovného soupeře. Jedná se o nepůvodní druh dovezený z bývalého SSSR za účelem zvýšení produkce kaprových rybníků. Úvaha, že doplnění jejich obsádky o druh živící se hrubší vegetací a druhý využívající bohaté zásoby planktonních řas (tolstolobik bílý) umožní lépe využít potravní nabídku našich rybníků, se ukázala správná a oba druhy se nejen natrvalo zabydlely v produkčních vodách, ale našly si cestu i do sportovních revírů.
      Původním domovem amura je povodí řeky Amur ve východní Asii na území Číny a Ruska. K nám byl poprvé dovezen v roce 1961 na Třeboňsko, další dovozy se uskutečnily v letech 1964 a 65. Do volných vod začal být vysazován v 70. letech 20. století. Poměrně dobře se aklimatizoval zejména v teplejších oblastech našeho státu, ale doposud nebyl pozorován přirozený výtěr a proto je jeho přežívání na našem území zcela závislé na vypouštění násad z umělého výtěru.
      Je pozoruhodné, že z našich druhů je amurovi nejpříbuznější perlín, který se živí podobnou potravou, ale svému bratránkovi z Dálného východu se příliš nepodobá.

Základní údaje

Rozměry

Délka

průměrná: 50 až 80 cm
obvyklé maximum: kolem 100 - 110 cm
rekordní hodnoty: kolem 120 cm, v Číně až 150 cm

Hmotnost

průměrná: 2 až 6 kg
obvyklé maximum: do 15 kg
rekordní hodnoty: přes 20 kg , v Číně do 50 kg

Typické znaky

válcovité tělo
krátká hřbetní ploutev
malá široká hlava
nízko posazené oči
šupiny velikostí i barvou připomínající kapří
tmavé černošedé ploutve

Výskyt v ČR

      Zarostlé stojaté vody – tůně, pískovny, rybníky i údolní nádrže v teplejších oblastech našeho státu. Místy je vysazován i do tekoucích vod. Vyhovují mu rozsáhlé porosty vodního rostlinstva, mělké prohřáté zátoky a zjara vytahuje i do přítoků přehrad. Velkými amury oplývá jižní Morava a Polabí.

Biologie druhu

      Výskyt amura závisí výhradně na jeho vysazování. To se provádí nejen za účelem rybolovu, ale i kvůli amurovým biomelioračním schopnostem – tedy kvůli schopnosti likvidovat přebytečné rostlinstvo.
      Jedná se o hejnovou rybu trávící většinu času ve vodním sloupci a v teplé části roku velice často přímo pod hladinou. Teplota vody má pro život amura zásadní význam, optimálně mu vyhovuje rozmezí 20 – 28°C. V takových podmínkách spotřebuje ohromné množství potravy a přirůstá i 2 – 3 kg ročně. V případě rychlého ochlazení vody naopak příjem potravy přerušuje. Vzhledem k jeho specializaci na mělké prohřáté vody není překvapením, že snese i velmi nízký obsah kyslíku a stejně tak dobře snáší i silný zákal vody. S tím souvisí i zajímavé pozorování – během povodně v roce 2002 byli přes svou vzácnost na některých místech prvními rybami, které zabraly na udice nahozené do vzedmutých a zkalených jihočeských řek.
      Amur nepřijímá pouze rostlinnou potravu. Jako potěr se živí planktonem a dokonce i v dospělosti si doplňuje svou vegetariánskou dietu masitými sousty. Dobře přijímá i potravu, která je na rybnících předkládána kaprům a právě tak najíždí i do míst zakrmených sportovními rybáři. Velice zajímavý je údaj o využití zkonzumované vegetace amurovým nepříliš efektivním trávicím systémem. Podle publikovaných údajů zkonzumuje amur na 1 kg přírůstku 12 – 57 kg rostlinstva v závislosti na druhu aktuálně konzumované rostliny.
      Amur dospívá ve stáří 3 až 11 let, zpravidla po překročení délky 60 – 70 cm. V přírodě se vytírá ve vodním sloupci a jikry volně unáší proud na vzdálenost mnoha km. Proto je amur velice plodná ryba a velká jikernačka může mít i přes 1 500 000 jiker (obvykle několik set tisíc). V našich podmínkách se výtěr provádí uměle s využitím hypofyzární stimulace, kdy je generačním rybám injekčně podán výtažek z podvěsku mozkového (hypofýzy) předtím usmrcených pohlavně zralých ryb.

Rozměry a růst

      V dobrých podmínkách zahrnujících vysokou teplotu vody a dostatek potravy je amur jednou z nejrychleji rostoucích sladkovodních ryb. V subtropických a tropických oblastech je jeho růst přímo závratný – například jedinci vysazení v Karakumském kanále dosahovali ve věku 5 – 6 let hmotnosti 18 – 20 kg. Údaje z Malajsie tvrdí, že v tamních vodách může amur překročit délku 60 cm už ve stáří 9 měsíců a stejně úžasné jsou i zprávy o maximální velikosti tohoto druhu. Ve své domovině prý může dorůst délky přes 150 cm a hmotnosti blížící se 50 kg a to v nijak závratném stáří 10 – 15 let.
      Na našem území je růst mnohem pomalejší, už proto, že velkou část roku je amurův příjem potravy jen minimální a vyhovující teplota vody je dosažena jen v letním období na dobu několika týdnů.

Některé úlovky amura z našeho území

Délka Hmotnost Revír Datum ulovení Nástraha
107 cm 16,20 kg Morava 6 4.5. 1999 kukuřice
106 cm 17,50 kg nádrž Vajgar 8.7. 1999 rousnice
101 cm 15,60 kg Olšava 1A 22.6. 2001 boilie

Růst amura na území jižních Čech

(pouze přibližné údaje)

Věk (roky)123456
Celková délka (mm)140350550670750830

Sportovní rybolov

      Většina úlovků amura je dosažena náhodně při lovu kapra, zejména při vnadění kukuřicí nebo boilies. Je ale možno se na lov této ryby i specializovat. Kromě uvedených návnad je možno zakrmovat i ovocem.
      Podle některých rybářů bere amur snáz nástrahy vznášející se ve sloupci nade dnem nad zakrmeným místem a úspěšný bývá často i lov na listy rostlin nebo pečivo z hladiny. Protože se amuři za horkých dnů pohybují v blízkosti hladiny, je možné je záměrně vyhledávat a teprve po obeznání hejna včetně jeho zvyklostí a přesunů přistoupit k lovu nebo zakrmování.
      Amur je velmi zdatným bojovníkem, provádí daleké výpady vedené enormní silou a má pozoruhodnou výdrž. Narozdíl od kapra má ale menší snahu zajíždět do vázek a tak je naděje na rybářovo vítězství i při použití poměrně jemného náčiní.
      Na závěr je třeba zmínit pověstné chování větších kusů po zaseknutí na udici – i metrová ryba se často nechá poměrně snadno přitáhnout do blízkosti břehu, kde pak náhle prudce vyrazí na volnou vodu a překvapený rybář má obvykle plné ruce práce, aby o ni v této chvíli nepřišel. Toto chování nemusí být pravidlem. Řada ryb bojuje naplno už od záseku – třeba proto, že je nucena vléct s sebou těžkou zátěž únikové udice.

Možný výběr náčiní pro lov amura:

      Pro lov amura jsou ideální kaprové pruty, jejichž síla je dána očekávanou velikostí protivníka. Na chytání metrových exemplářů plně vyhovují dvoudílné kaprařské speciály pro lov na boilies s testovací křivkou 2 – 3 lbs. Menší jedince lze bez potíží zvládnout i běžným náčiním. Hodně se mluví o nutnosti používat velmi kvalitní háčky, protože tuhá tlama amura se hůř prosekává.
      Naviják by měl disponovat dostatečnou kapacitou – s ohledem na rozlohu revíru a navíc i kvalitní brzdou, která nenechá rybáře na holičkách při překvapivém výpadu ryby.
      Menší amury do 70 cm je možno klidně lovit na plavanou nebo z hladiny třeba i silnějším matchovým prutem, na kterém se ryba průměrných rozměrů stává více než důstojným soupeřem.