Na Bečvu je potřeba nasadit nejlepší útvary boje s organizovaným zločinem, míní novinář Jakub Patočka

NHonza7 - Profil | St 25.1.2023 18:47:47

BerRiver >> Víš on má tak trochu problémy s českým jazykem vůbec, skloňování je pro něho celkem neprozkoumaná oblast a to, že mu chybí nějaké písmenko toho nepálí. Většinou s tím písmenkem měl potíž na konci slova.
No a pokud se ho zeptáš na něco, kde nedostane noty, tak budeš provokatér. Chci tím jenom říct, že spíš asi chtěl s největší pravděpodobností říct, že není sociálním člověkem, ale asociálním ( to podle mého mínění daleko lépe vystihuje jeho chování. Ostatně zaměstnanci jeho podniků by mohli sdělit jak moc je sociální a jaká je jejich životní úroveň díky odměně za práci, kterou vykonávají v jeho podnicích ).

Neskymak Mrakomor - Profil | St 25.1.2023 11:29:02

BerRiver >> mě stačilo, když vytáhl tu sošku z kapsy :-)) Jsem si málem ucvrnkl..
No a projevem.....bych řekl, že velmi, velmi konkuruje Husákovi s Štrougalem :-)

NBerRiver - Profil | St 25.1.2023 10:19:16

V.P.S. >> kurva, kurva, kurva....ty si mel pravdu! Je to sebemrskacsky! Poslouchal jsem ho ted na novinkach v debate online....Jdu zvracet, vre se mi krev vzteky, rozum mi nebere, jak se tenhle ryzi populista muze nazyvat socialnim clovekem, a i kdyby lidi z nejakeho duvodu jemu i verili ty prekroucene vymluvy a tvrzeni, jak mohou nevidet, ze sam sobe si v tech tvrzenich odporuje! Uffff! Ohledne Becvy-akorat me to utvrzuje v nazoru, a doufam, ze mu jednou nekdo dokaze a potresta ho za zasahy do vysetrovani. Omlouvam se mrku za prispevek, ale i rybar je jen obcan :)

NŘízek 5,125 - Profil | So 21.1.2023 20:29:39

Honza7 >> jako je fakt, ze na biline je to každou chvíli, vzhledem k tomu jakou oblasti teče.

NHonza7 - Profil | So 21.1.2023 20:16:45

Řízek 5,125 >> Ne, nemyslím to byla starší kauza.

NMrknato - Profil | So 21.1.2023 18:55:31

Honza7 >> Honzo, vůbec nerozporuju to, co uvádíš a myslím si o tom to samé (i když případ znám jen ze zpráv). Sám mám osobní zkušenosti s aplikací rybářského a občanského zákona a i z toho vychází mé přesvědčení, že aplikace zákonů a vyhlášek do praxe a života má systémové vady v tom, že úřady, znalci, policie a i svazy nejsou odpovědny za své chybné konání a proto si ani lidé nejsou před zákonem rovni.......
Dnes vidíme, že Babiš vytáhl v kampani ostrou patronu a policie ho neobvinila z nedovoleného ozbrojování, protože těch jeho prasáren nejen za dobu presidentských voleb je na 100 životů průměrného lháře.

NHonza7 - Profil | So 21.1.2023 16:18:30

Mrknato >> Správně jsi popsal tři chyby, Rád bych zůstal u kauzy Bečva a nemotal bych do toho další případy, protože se z toho nevymotáme. Vzhledem k tomu, že všechny chemičky a průmyslové podniky nepatří našemu expremiérovi, tak přímá angažovanost tehdejšího ministra ŽP a jeho bývalého zaměstnance nebyla a tím by shazovaní viny na jiný podnik určitě nenastalo.
Určitě by zvolený ředitel ČIŽP ministrem ŽP nenechal likvidovat vzorky od rybářů. Tak stejně by si vyšetřovatel nedal zpracovat likvidační posudek na firmu, které nic neudělala. Znalec taky tuhle špínu nedělal zadarmo, dostal prodloužení činnosti znalce i při jeho věku a s takovým výsledkem.
Opravdu si myslíš, že by se přehlédla havárie v chemičce, kdyby nepatřila panu expremiérovi?
Jak jsi správně uvedl systematické chyby jdou jedním směrem a je jedno zda-li daný soubor vlastní ten, či onen. Zde jsem opravdu přesvědčen, že takový nestandardní přístup by určitě nenastal, kdyby nešlo o podnik pana expremiéra.

NMrknato - Profil | So 21.1.2023 13:38:36

Honza7 >> Učili jsme se, že chyby lze dělit na 3 skupiny.
1) Chyby hrubé, neboli omyly. Ty jsou největší a působí jak v + tak -
2) Chyby nahodilé, které působí také v + tak - hodnotách, ale jsou podstatně menší
3) Chyby systematické, které působí vždy v jednom směru + i - stále stejně, či hodnotě (např. kratší pásmo
- naměřím víc, nazavedení opravy při planimetráži plochy papírové mapy- naměřím většinou méně)
tolik ke geodézii.

Chyby systémové bych přirovnal k chybám systematickým, které v ekonomii, podnikání, či obyčejném životě mají někoho znevýhodnit nebo (např. odvody nízkopříjmových OSVČ), nebo zvýhodnit (paušální daň vysokopřijmových OSVČ). V oblasti životního prostředí (např. zákaz žump a septiků) zlepšilo kvalitu podzemních vod a půdy oproti (ČOV které zhoršily kvalitu povrchových vod dotováním léčiv, hormonů a látek, které ČOV nevyčistí a likvidují původní druhy ryb). V otázce odpovědnosti a trestně právních skutků tu máme opět systematičnost v posuzování (osob, firem veřejně známých, politicky angažovaných např. p. Baláž, nebo p. Nečasová) oproti osobám tuctovým, na kterých si rameno spravedlnosti "smlsne".

Selhání jedinců, nebo i firem není skutečně systémová (systematická) chyba, ale náprava a postihování těchto nahodilostí a omylů úřady, soudy by se mělo řešit systémově (systematicky) padni komu padni, dle hesla presidenta Zemana, který se tomuto heslu systémově zpronevěřil......

NRožnovák - Profil | So 21.1.2023 13:33:35

Pár malých havárek/záhadných úhynů jsem zažil v terénu-čižp jsme zatím kontaktoval dvakrát a to už jsem musel být řádně bezradný ze stavu-ale aktivitě se meze nekladou -jen ji doporučuji :-)

- když uhynou z neznámých příčin ryby , volá se HSZ a Pčr kvůli protokolu, a případnému pozdějšímu vyšetřování-ti přijedou první a některá jednotka disponuje i mobilí laboratoří odeberou a zalarmuuje i místě příslušný OŽP, i s příjezdem Ožp to může být kolem hodiny- odeberou se vzorky vody , změří se obsah kyslíku ve vodě a teplota vod a odeberou se vzorky ryb. Projde se okolí toku a podle začátku úhynu se zkoumá kde by mohl být zdroj znečištění, či jiná příčina úhynu často se nenajde-pokud je to v létě vegetace skryje i malou výpusť která může být desítky metrů od prvních uhynulých ryb za nízkých průtoků nemusí bát stacionární zdroj ale stačí jeden vypláchlý kýbl od impregnace do potoka.
- pokud se nenajde zdroj znečištění a vzorky vody a ryb jsou bez nálezu, zbývá kyslík či teplota - hladinu kyslíku ve vodě ovlivňuje i chemické složení vody - které stačí v létě za nízkých průtoků jen nepatrně něčím rozhodit -co tam nepatří a rychle se odbourá a nezbudou po něm stopy.

-někdy je zdroj a příčina jasná když s výpusti do potoka vytekl beton s přilehlé stavby -lze požadovat náhradu škody-ceník MZE je ale opravdu směšný nebo žádný-pokud jde o méně zájmové druhy. Na Slovensku má jedinec vranky obecné hodnotu 300euro-sice jdou peníze státu ale u nás je To 0- Ožp zahajuje ihned ze stavebníkem na základě šetření správní řízení-což může být na dlouhé lokte - s případnou sankcí dle přestupkového zákona musí souhlasit a může se proti ní odvolat :-)

- U nás řeší úhyny ryb hosopodářská kriminálka- ta často nemá problematiku vodních toků v malíku ani v obecné rovině - potom si musí volat soudní znalce nna každou blbinu- a je značně ovlinitelná i samotnými vyšetřovanými- že by nastal čas na enviro oddíl co rozezná motejla od mřenky :-)

-popravdě dodnes nevím co bylo na Bečvě jinak- byl jsme tam naposled měsíc před událostí.

NHonza7 - Profil | So 21.1.2023 11:40:14

Řízek 5,125 >> Kolego ono to, že se fabrika přizná, že ji něco uteklo není pro media, tak zajímavé a nedostane to takový mediální prostor jak by si zasloužilo. Pokud si dobře vzpomínám tak mě napadla Bílina.
V dá vnější minulosti Martinovské mlékarny.

NHonza7 - Profil | So 21.1.2023 11:37:18

Mrknato >> Pavle je potřeba si ujasnit co je systémová chyba a kouknout se třeba na definice To, že selže jedinec, organizace, případně vznikne zločinné spolčení není opravdu systémová chyba. Jinak kauza Bečva vznikla už v roce 2020 pokud se nepletu.

NŘízek 5,125 - Profil | So 21.1.2023 10:15:44

Honza7 >> napis mi nějakou podobnou kauzu, která byla vyřešena.
A případ Draslovka to není - protože tam se přiznali sami.

NMrknato - Profil | So 21.1.2023 9:24:10

Honza7 >> Systémový bordel tu máme jako vyšitý, protože se ta věc nedostala před soud a je úplně jedno, zda by se soudili znečišťovatelé, nebo orgány, které to měly objasnit.
Kauza čapí hnízdo vznikla v r.2006 a teprv po 17 letech, v roce 2023 je nějak objasněna.....
Kauza Bečva vznikla v roce 2021 a tak si asi budeme muset počkat na rozuzlení také 17 let do r. 2038...... to je systém.

NHonza7 - Profil | So 21.1.2023 1:36:13

Řízek 5,125 >> Systémovej bordel v tom určitě nebude, to by dopadly všechny kauzy podobného charakteru stejně. Tady jde vyloženě o selhání jedinců, případně zločinné spolčení včetně zneužití pravomoci veřejného činitele.

NMrknato - Profil | Pá 20.1.2023 21:21:59

Řízek 5,125 >> Jo, psal jsi to, ale někteří si stále myslí, že chyba je hlavně jinde......)))

NŘízek 5,125 - Profil | Pá 20.1.2023 20:50:08

Mrknato >> a co tady asi celou dobu píšu:)

Řízek 5,125 - Profil | SZ | St 18.1.2023 17:35:46
Kolega botičár popsal jen realitu všedního dne.
Když je bordel ve všem, proč by zrovna v tomhle měl bejt pořádek?

NMrknato - Profil | Pá 20.1.2023 20:20:14

Řízek 5,125 >> Hoši, co chcete furt šetřit? Jste všici asi svazisti a nedokázali jste vyšetřit ani Hýbnera na Štědroníně, jeho podnajímání revírů Stč.MO a ani jeho pojetí BP......((( Proč tedy očekáváte něco víc od ČIŽP, ministerstva a inspekcí......

NŘízek 5,125 - Profil | Pá 20.1.2023 19:41:02

atislav_fishing >> proste je v tom bordel, systémovej bordel.
Co se v tomhle ma asi vyšetřit, že.

Neskymak Mrakomor - Profil | Pá 20.1.2023 9:47:28

atislav_fishing >> :-))) jojo...a nejlepší byl ten Stržínkův nesmyl výkřik..... "postarám se o zabetonování toho kanálu té výpusti z Rožnova - přece nám tady z Rožnova nebudou pouštět do ValMezu jedy!!" :-D. A tohle bylo zvoleno za starostu :-)

Natislav_fishing - Profil | Pá 20.1.2023 9:09:15

Řízek 5,125 >> Například ve Valmezu je ale vedení pořád stejné včetně starosty za ANO. Říkám jedna věc je tu kauzu sledovat z médií a druhá věc to vidět tady. Kdybyste viděli co se tu dělo za absurdity třeba s těma dálšíma nalhanýma "otravama" co se tu pak odehrávaly asi v dálších dvou měsících po té skutečné a jediné otravě, tak si smíchy sednete na prdel..... Starosta tu každý druhý den vyhlašoval zákaz koupání v Bečvě a strašil lidi. Záhadně se tu pak fotily mrtvé rybičky položené na břehu 3m od vody u vyústění kanálu energoaqy a podobné bizárnosti. Jedna kokotina za druhou, které vedly k tomu že se obžalovala firma, která s otravou nemá nic společného. Zkrátka ať se může zdát že se politické vedení změnilo, tak to až tak úplně není pravda. A dálší věc je ta, že celý Zlínský kraj je plný nekompetentních dezolátů a proto je na takové úrovni jaké je. :D

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 20:04:03

LosPafkos >> a přitom sou ty inspektoři fakt mizerne placeny, ono to platí o většině úředníků na Ožp obecně.

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 20:02:22

Honza7 >> co tady celou dobu asi vo tom systému píšu?
Jak je to cely procesne složitý, atd…
Přírodní zákony v tom bohužel hrají nepatrnou roli.
Btw- nejsme na opačných stranách, byl bych fakt rad, kdyby se to vyšetřilo. Nicméně- politické vedení je tam už rok jiné, v tyhle době by se vina Dezy vyloženě hodila, z toho by se AB jen tak nevykecal, ale to, ze se to nikam zásadně nepohlo, to svedci spíše o tom, ze se to neda spolehlive prokazat. Než aby to dopadlo jako Čapi hnízdo, to ať se to k soudu vůbec nedostane.

NHonza7 - Profil | Čt 19.1.2023 18:43:08

Řízek 5,125 >> Přírodní zákony vůbec nezní drsně ( to je zajímavý pohled, či postřeh ), ale kolosální blbost je, když se jimi neřídíme a nebo se je snažíme ohnout.
Spíš je alarmující kolik stupňů má náš soudní systém, jak dlouho trvá cesta k soudnímu rozhodnutí a co se dá všechno schovat pod nezávislé rozhodnutí soudu. Tak stejně je už dávno známo, že k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek. Pokud rozsudek bude stupidní, tak ho nezvrátí žádná zaběhaná praxe ani kamarádšoft, ale pouze přírodní zákony, které se zpochybnit nedají.
Tak jak si někteří přáli shodit vinu na společnost Eneroaqua, tak pouze tyto přírodní zákony stojí za tím, že tato společnost není odsouzena a uznána za viníka ( i když pohrdavě je označujěš za drsné ).

NLosPafkos - Profil | Čt 19.1.2023 17:53:22

Řízek 5,125 >> kolik ty úřady ročně sežerou peněz a služba k hounu, jak za komanče :-(

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 17:46:44

Honza7 >>
Řeči o laboratoři, zákonu zachování hmoty apod jsou fajn, zní jako fakt drsně.
Ale praxe je takova, jak píše i kolega boticar.
Jako fakt to nepíšu s radostí, samotného mi to docela trápí.
Jestli se ještě něco vyšetří, budu samozřejmě rád, ale jsem k tomu docela skeptický.

NHonza7 - Profil | Čt 19.1.2023 15:01:45

Řízek 5,125 >> Pane kolego nevím kolika laboratořemi jsi prošel, ale těmhle žvástům opravdu může věřit pouze laik. Odběry jsou prováděny tak, aby samotný odběr nezkreslil koncentraci daného analytu, který chceme měřit.
V případě látek, které nepotřebují speciální odběrový systém ani speciální zacházení při samotném odběru ( tedy nemění své složení za běžných podmínek ) nic nebrání k tomu aby se analyzovaly minimálně kvalitativně a tohle je ten signifikantní bod celého problému KVALITATIVNĚ. V případě kvantity je jedno zda-li by koncentrace škodlivých látek překročila povolenou mez 155x, či 20x.
Takhle úmyslným nařízením blba nemáme nic - neví se kolik v Bečvě bylo fenolu, chlóru, či jiných chemikálií, které tam nemají co dělat. Jedinou perlu, ale máme do konce soudním znalcem vyřčenou, že neplatí zákon zachování hmoty - jed se tááááááááhl řekou bez viditelných známek své toxicity úsekem 3 km dlouhým, aby se pak aktivoval a po třech kilometrech začal zabíjet. Je na čase, aby senilním blbům byly odebírány papíry znalce a v případě účelových posudků, takové znalce rovnou zavřít do kriminálu.
Jenom se zde stále zapomíná na jednu věc a to, že celé jak tohle proběhlo stálo jednu osobu život a tak rozhodně by tohle vyšumět nemělo.

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 10:36:23

eskymak Mrakomor >> i to stává, že spolu lidi nesouhlasí:-)
tak uvidíme při nějakém dalším průšvihu podobného typu, jestli se to vyřeší lépe.

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 10:33:37

atislav_fishing >> v poho, v tomhle nejsme v rozporu.
jen podotýkám, že pokud se k tomu ještě někdo vyloženě nepřizná, tak se už nic neodhalí.

Neskymak Mrakomor - Profil | Čt 19.1.2023 10:28:10

Řízek 5,125 >> promin ale s tou Tvou 1.vetou nemohu souhlasit. Zkratka se predem posrali protoze deza..a vzapeti na to vysrali!

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 10:13:38

eskymak Mrakomor >> předvedli to, co předvést mohli.
a co se předvádí při jiných haváriích "podobného" typu.
oprávněné obavy mít můžeme, ale to je asi tak všechno.
nepíšu to rád, opravdu to nepíšu rád.
ale takový je stav věcí.
PS: a neznamená to, že se tím smířen.

Natislav_fishing - Profil | Čt 19.1.2023 10:12:22

Řízek 5,125 >> S tím souhlasím, ale DEZA, Agrofert, Babiš, Brabec a Geuss si můžou sami za to že se to řeší ještě dva roky po.....Zjednodušeně řečeno když smrdí jedna věc může to být náhoda, ale když smrdí 9 věcí z 10, tak nevím jak bych musel být naivní abych si myslel že v tom někdo z těch makaků nemá prsty.....

Neskymak Mrakomor - Profil | Čt 19.1.2023 10:03:03

Řízek 5,125 >> ale prd..

Není otázkou co mohli předvést (to snad jasně definuje legislativa a zákony) - ale co předvedli??!

Jinak přesně si pamatuji ty řeči podobného typu, které zde proběhly cca před 2mi lety jak se tu psalo a lze dohledat, že za půl roku už po bečvě pes neštěkne apod....že to za chvili přestane všechny zajímat.....a ejhle - 2roky uplynuly je to stále pod drobnohledem! Upřímně - není to kvůli DEZE, ale kvůli Bečvě! A nejvíc je to kvůli oprávněné obavě, kde se všichni dotčení a uvědomělí obávají, aby se tato zoufalost neopakovala dle stejného scénáře!

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 9:47:52

atislav_fishing >> tady je otázka, co vlastně jako mohli předvést.
tedy nějaká očekávání vs běžná praxe. Veřejnost má sice nějaké představy, ale realita všedního dne je jiná.
upřímně- nebýt tam deza, tak už to tak dva roky nikoho nezajímá.
viz letos dyje, kdy došlo k pravděpodobně ještě horšímu uhynu rybí osádky(na biomasu určitě), kterému by se dalo při troše snahy zabránit. Dneska si na to už nikdo ani nevzpomene.
Poslední věta- ano, zcela souhlasím.
ale to je u nás problém obecný, který by vyžadoval zásadní změnu systému.

Natislav_fishing - Profil | Čt 19.1.2023 9:24:02

Řízek 5,125 >> Ale tam vůbec nejde o speciální tým... já ty lidi třeba z ČIŽP z valmezu u té vody potkal ještě večer v den havárie...z mého pohledu teda moc iniciativy nepředvedli. Jedna věc je obecná rovina, druhá věc je to co se předvedlo na místě. Každopádně mě příjde že poučení z té havárie těch všech zúčastněných složek (krom rybářů a tam smekám klobouk před Standou Pernickým) je vlastně nulové, což považuju za daleko větší problém než samotná otrava.

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 19.1.2023 8:28:37

atislav_fishing >> jak sme psali níže, celý je to dusledek nastavení systému.
tady žádnej zázračnej operační tým, kterej by k takovýhle havárii do 20 minut nastoupil v ochranných oblecích typu skafandr a s mobilní laboratoří za prdelí, neexistuje.

vzorky rybářů - z mě dostupných informací-by v následném důkazním řízení byly stejně nepoužitelné.
bohužel- opět odkazuji k obecnému nastavení systému a legislativě.

Natislav_fishing - Profil | Čt 19.1.2023 7:20:06

Řízek 5,125 >> Jenomže problém celé Bečvy už pak nebyl najít pachatele otravy, ale řádně potrestat ČIŽP aby se tohle v budoucnu neopakovalo. Každý kdo se dostal k iformaci, co se stalo se vzorkama rybářů a jak a kde byly odebrány vzorky ČIŽP, věděl že viníka nikdo nikdy nebude znát (alespoň né toho skutečného).

NTEZAR - Profil | St 18.1.2023 23:03:28

Na Bečvu je potřeba nasadit...-)