MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Diskuse k bleskovce Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Autor diskuse: MAXXSKATER ®20.8.2019

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 7 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Goonch - ® Út 27.8.2019 21:56:59
Vašek74 >> Ono s tím přenosem okrasnými rybami to tak horké nebude. Valná většina komerčně dostupných druhů je totiž chována v akváriích nebo jezírcích menší velikosti, kde dochází zejména přes léto k silnějšímu ohřevu než je někde na rozlehlém rybníku a už vůbec řece. Stresových faktorů jakožto spouštěče tam bude taky víc. Troufám si říct z vlastní zkušenosti, že epidemii v jezírku žádný z koi nepřežije a pokud připustím, že ano, stopro si ho laický majitel cení a nikam ho nevypustí - deb*l se vždycky najde, ale je nesmyl uvažovat o tom, že za každým objeveným KHV v dalším rybníku je okrasný kapr. Když jsem se pídil přesně po tom, proč a na co mi koi i klasičtí kapři vykapali, našel jsem poměrně dost zahraničních diskusí, kde byly perfektně popsané příznaky i s fotografiemi s tím, že jakmile to chytl jeden, ostatní to měli během chvíle také a odešla celá osádka. Zvláště těžce to nesou chovatelé pravých koi (ne levných barevných kaprů, kterým se honosně říká euro koi), které si piplají roky a už jako tosai nebo nisai (zjednodušeně K1 a K2) je stály dost peněz. U ostatních ryb žádný přenos potvrzen nebyl, takže zlatí karasi, šubunkini, jeseteři, zlatí perlíni, slunečnice a co já vím co ještě z jsou z obliga. Želvy to nepřenáší už vůbec. Dost se osobně ale divím, že se řeší, jak se tomu vyhnout jako rybář, abych to nezavlekl jinam. Tuším vloni nebo předloni byl přitom o KHV článek v Rybářství, kde bylo jasně uváděno, že po rybolovu má být nádobíčko (podběrák, vezírek, podložka, případně řízkovnice, nebo jiná nádrž na převoz ryb) nejen vyprána, vypláchnuta a osprchována, ale také postavena venku ideálně na přímé slunce. Podle toho článku KHV bezpečně likviduje UV. Naopak virus byl schopen přežít i víc jak 24 hodin, když byl třeba podběrák mokrý a pohozený někde do tmy a následně by byl použit na odlov další ryby, která by byla následně vypuštěna. Snažil jsem se to najít, ale nedaří se mi, třeba budete mít někdo větší štěstí. Kdyžtak se podělte, myslím, že je dobře, pokud se to dostane do povědomí. Zkusím ještě hledat, ale zatím je to beznadějné:-(
N Vašek74 - ® Út 27.8.2019 7:18:42

Základní fakta o KHV - čerpáno ze stránek ČRS

Koi herpesviróza (KHV) je virové, vysoce infekční onemocnění, které způsobuje rychlé a vysoké ztráty na obsádce kapra obecného a případně jeho barevných varietách (KOI kapr) ve všech věkových kategoriích. Poprvé byl virus prokázán v roce 1998 v Izraeli, v uplynulé dekádě byl zaznamenán po celém světě. Původcem onemocnění je koi herpesvirus z čeledi Herpesviridae, který má dvouvláknitou DNA. Důležitým faktorem pro vznik onemocnění je teplota vody – k vypuknutí choroby dochází nejčastěji při teplotách vody 23 – 26 °C, vzácněji i při nižších teplotách.Napadené ryby jsou dezorientované, ztrácejí únikový reflex, zdržují se u hladiny a přítoků. Mají zvýšenou dechovou frekvenci. Na žábrách se vyskytují silné nekrózy, bývají bledá, nepravidelně zbarvená. Kůže bývá světlá, nebo naopak tmavá, nejčastěji však nepravidelně zbarvená, s charakteristickými krváceninami na bocích a bázích ploutví. Vrstva hlenu bývá zvýšená. Oči bývají vypoulené (exoftalmus), nebo naopak zapadlé (enoftalmus).

Toto onemocnění není přenosné na člověka a nemá vliv na kvalitu rybí svaloviny (konzumaci).

Jeho výskyt na našem území je ostrůvkovitý, vzácný, ročně je zaznamenáno pouze několik málo případů.

V současné chvíli je v rámci zemí EU zaznamenáno 38 ohnisek s prokázaným výskytem KHV na území Německa, Velké Británie, Dánska, Slovenska, Polska a České republiky.Jedná se o onemocnění ryb povinné hlášením, v případě podezření na vypuknutí této nákazy platí oznamovací povinnost. Státní veterinární správa pak provede testy pomocí PCR či izolace viru, které vyvrátí či potvrdí prvotní podezření.

V okolí zasažené lokality se zavádí mimořádná veterinární opatření, která zahrnují zřízení uzavřeného pásma, zákaz exportu ryb z lokality do jiných, nezasažených oblastí, tzv. depopulaci, neboli výlov a šetrné usmrcení celé obsádky oxidem uhličitým a její následnou likvidaci v asanačním podniku (kafilerii), protože na dané onemocnění není zatím vyvinut žádný účinný lék. Poté se ponechá celá nádrž minimálně 6 týdnů bez obsádky a provede se dezinfekční vápnění v podobě 3 tun páleného vápna na hektar.Veškeré náklady a ztráty spojené s hynutím ryb, depopulací, vápněním apod. hradí na základě zákona č. 166/1999 stát, prostřednictvím Ministerstva zemědělství.
Hrozí plošná epidemie?

Důležitým faktorem pro plošné šíření je hustota obsádky kaprů. Proto jsou zpravidla postiženy nikoli sportovní revíry, ale zejména produkční (chovné) rybníky - množství kaprů na hektar je u nich samozřejmě nesrovnatelně vyšší, než u sportovních revírů. Určitě tedy nehrozí masová epidemie, ačkoli určité ztráty zejména u produkčních rybářů nastat mohou. V této fázi se není nutné bát ani nedostatku kaprů pro budoucí násady ani na vánoční trh - produkce kaprů v ČR je obrovská a současný výskyt se týká (z globálního pohledu) pouze nepatrného zlomku produkce.
Jakým způsobem se může onemocnění šířit?

Mimo prostředí těla kapra (ve volné vodě) přežívá virus maximálně v řádu hodin. V praxi to znamená, že například v hustších rybničních sestavách se opravdu může virus rozšířit s vodou. Mnohem častější je ale zavlečení viru do rybníka společně s násadou, jejíž producent nedostatečně (ať už úmyslně nebo neúmyslně) nezkontroloval přítomnost koi herpes viru (na první pohled se totiž nemusí projevit zejména v chladnější vodě). Dalším potencionálním šiřitelem jsou vodní ptáci a nezodpovědní majitelé okrasných jezírek, kteří občas nechtěné koi kapry vypustí do nejbližšího rybníka. To se stává častěji, než by se na první pohled mohlo zdát - je překvapivé, kolik nevysazených ryb se v některých lokalitách při výlovu objeví, včetně jeseterů, slunečnic nebo okrasných koi kaprů a karasů. Včetně okrasných vodních želv.
Mají si na něco rybáři dávat pozor?
V případě zjištění nestandardního chování kaprů je vždy vhodné upozornit hospodáře daného revíru. To platí vždy bez ohledu na to, zda je koi herpes virus zrovna mediálním tématem či nikoli. Určitě ale stojí za to dávat si větší pozor na ošetření rybářského vybavení zvláště v situaci, kdy během jednoho dne navštívíte více revírů. Opatrnost je na místě i u používání nástražních ryb - zakoupená plotice sice KHV nepřenese, ale voda, ve které jste ji přenesli už teoreticky může.
Závěrem?

Současný výskyt KHV je pro producenty i rybáře důvodem ke zvýšené opatrnosti při manipulaci s rybou i s výběrem a prověřováním násad. Škody, které byly v tuto chvíli způsobeny, nejsou ohrožující pro domácí trh s kaprem a díky tomu, že KHV se nešíří na člověka, nejsou ani zdravotním ohrožením při náhodné konzumaci. Ztráty producentů a místních organizací na zlikvidovaných chovech jsou velmi nepříjemné z pohledu promarněné práce, ale ekonomicky nejsou likvidační díky náhradám od státu
N Goonch - ® Po 26.8.2019 23:47:56
Dědek >> :-)
N Dědek - ® Ne 25.8.2019 7:28:02
Goonch >> musel jsem ti dát líbí :-)
N Goonch - ® So 24.8.2019 21:02:35
fheavy >> Souhlasím, bohužel.
N fheavy - ® So 24.8.2019 9:41:24
Goonch >> Ten mobil divně píše chtěl jsem napsat blbjejších lidí ))
N fheavy - ® So 24.8.2019 8:56:24
Goonch >> ja mam v Praze i kamarády a vůbec mně to nevadí,nemám zas takovej komplex,akorát velky město tak je tam těch novějších lidí větší koncentrace nee? To dá rozum beru to s humorem a nadsázkou)
N Goonch - ® Pá 23.8.2019 23:16:47
Danda05 >> Samozřejmě, to je ok. Ale jinak Praha brrrrrr, fuj:-D
Tady jinak není ani parkovat kde, protože mezi 6-7 ranní to všichni bodnou na Čerňák nebo Zličín a blízké okolí, vlezou do krtka a tradá do fachu. Místo aby si vážili odkazu svých předků, věnovali se rodinnému dědictví, obdělávali svá pole, rolničili jako jejich předci, dali matce měst a nejen ji to nejlepší, co naše půda skýtá. Namísto toho si hrají na kancelářské krysy a není nikdo, kdo by okopával řepu. Pardon, to už taky provokuju:-DDD
N Danda05 - ® Pá 23.8.2019 22:51:46
Goonch >> a to si vezmi, že půl republiky dojíždí do Prahy za prací, což je ok nikdo to tady neřeší, ale oni ještě mají kecy na Pražáky, a přitom ani neumí zaparkovat 😀😀😀
N Goonch - ® Pá 23.8.2019 22:31:45
fheavy >> Ty jsi rádoby vtipnej. Aby bylo jasno, tady se z nich věda nedělá. Jak bylo psáno níže, vím dobře co vyvádí za nepořádek třeba v těch Klatovech a to byl průser už před cca 6-8lety, kdy nesl známky okusu a nebo byl pokácen každý druhý strom. Problém tady je asi ten, že je to víc vidět než někde na vsi, protože těch stromů kolem Vltavy zase taková hustota není, takže to bije do očí i když se na tom podílí pár jedinců.
Jak říkáš sám, ono se vše řeší, až když je to v Praze - mimo ní jaksi není vůle, že, resp. co mi není rovno, po tom je mi...a z čeho nemám užitek, to ať táhne do kytek. Vyjimkám se tímto omlouvám. Takže tady nikdo Ameriku neobjevil.
Mimochodem, já jsem hybridního původu, jsem 50% Moravák a nikdy jsem tohle škatulkování nepochopil. Pražáci jsou vždy Pepíci, ale největší srandou je, že stejně jako těch bobrů je tu 95% Pražáků náplava ze všech koutů republiky, Moravu nevyjímaje:)
Nedávno mě rozbil kamarád (středočech:-DDD, žijící kilometr za Prahou) konstatováním, že dneska ho nasral nějakej Pražák zku*venej, jak mu hodil myšku do cesty. Povídám, jak víš, že to byl Pražák??? To jako poznáš po xichtu? A na to on:byl to černoch, ale měl pražskou spz:-DDD
N fheavy - ® Pá 23.8.2019 20:06:37
Dědek >> ja jsem je kolikrat sledoval na okraji rezervace,prvni misto kde se mohlo chytat na řece u NM,myslis ze hryzali stromy v rezervaci cela rodinka kazdej vecer nade mnou to bylo jak prebory ve skoku do vody a plavali hryzat vrby na druhou stranu kde se normlne muze chytat,prece si nebudou kuiwy jedny nicit domov nee??))
N fheavy - ® Pá 23.8.2019 19:59:48
FRANK71 >> tak u nas uz maji malo mista tak si je taky musite užit aby jste vedely jak je ti Zeleni na ministerstvu v Praze chrani ))škoda že nedavno umřel jeden muj kamarad ten je chytal do želez a tvrdil že jsou chutove vyborni ,lepši prej jak nutrie.
N FRANK71 - ® Pá 23.8.2019 19:41:45
fheavy >> od Vás těch ,,bobrů" zde máme a paseky dělají požehnaně.😁😁😁
N FRANK71 - ® Pá 23.8.2019 19:21:02
Dědek >> 😁😁
N Dědek - ® Pá 23.8.2019 19:14:50
fheavy >> Neumím posoudit kolik jich kde je. To, že jsou u nás stromy na štěrkovnách Odře a menších říčkách pokousané a vyvrácené je prostý fakt. Že se nejedná o jednotlivé stromy a stromky je také fakt. Že to je již několik let, se nedá zapřít. Každý soudný člověk ví a přizná, že Morava je krásná zem a jak je vidět, líbí se u nás i bobrům :-)
N fheavy - ® Pá 23.8.2019 19:07:43
Dědek >> u vas sice jsou ale na ty naše nemaji ,zeptej se v Lednici tam je milujou
v celym tom arealu a nejen tam.a dole u hranic jsem je videl dokonce šukat ve vode cca 40m ode mne
to byla kvičenica když bobr nahanel bobřicu po řece ty voe ,ale to sem videl jen jednou .
N fheavy - ® Pá 23.8.2019 18:59:49
Danda05 >> to neni komplex ,jen řikam že u nas je jich nekolikanasobne vic a moc o tom už ani nemluvime tak proto jsem psal že ti Bobři v Praze mne přijdou docela srandovni až tam šlapnou nekomu na kuří oko tak se to bude řešit ajn cvaj ))
kdybych tady dal fotky pred 15 lety,10 ,5ti a nyni tak bys videl jak nam mizi stromy u řeky ,tam kde byla džungle tak to vypada jak v Praze na nabřeži ,sorry za to prirovnani nemyslim to zle ale jen jako priklad .
N Dědek - ® Pá 23.8.2019 18:41:53
FRANK71 >> To by mě zajímalo, kde jste je koupili kam jste až pro ně jeli. Vy prostě musíte mít všechno... :-o
N Mrknato - ® Pá 23.8.2019 18:41:39
Sa(l)micka >> Tak nějak hrozně přeháníš. Co je možný na jihu je možný kdekoliv.... a nějak opomíjíš, že herpes se většinově šíří svazovodami a svaz by měl nakupovat od profíků a pěstile z MO nechat pěstovat brambory a řepu, maximálně. Hrajimu bych na výjimku přiklep i marjánku, on a jeho momrs ji potřebuje....)))
N FRANK71 - ® Pá 23.8.2019 18:37:03
Dědek >> to je v Praze .
N Dědek - ® Pá 23.8.2019 18:23:44
FRANK71 >> si byl na návštěvě tady u nás? Máš to nějaký rozmazaný :-)))
N FRANK71 - ® Pá 23.8.2019 18:19:14
V Praze neděláme z bobrů vědu.
N Dědek - ® Pá 23.8.2019 18:15:19
Danda05 >> to jo, ten tvůj :-)
N Danda05 - ® Pá 23.8.2019 18:08:25
fheavy >> ten pražskej komplex je neuvěřitelnej..
N fheavy - ® Pá 23.8.2019 15:26:26
Goonch >> co se tyka Bobru tak kdyz se podivam u nas dole na Jizni morave v oblasti Lanzhot,Břecav,soutok Moravy a Dyje /Pohansko/ tak ti v Praze jsou proti tomu srandovni )))
tech par chudaku o tom bych ani nemluvil,na morave to jsou kolonie a co maji na svedomi to ani nebudu psat.Ta koncentrace co je na Jizni Morave si troufnu řict že v čechach nikde neni .
Edit. ono se to vše vždy řeší až je to v Praze ,dokud je to na Morave tak to nenii až tak zajimavy dokud se to netyka Pražaku tak pohoda nee? a najednou jste s odpuštěnim objevily ameriku ktera je v jine časti republiky už davno objevena a daleko ve vetši míře))
N šrot - ® Pá 23.8.2019 13:29:58
zdevac >> je to smutný, ale ichtylové prostě nechaj tim svym odolnym lysákem oprskat šupináče, ty co zdědili imunitu vytřídí, namnoží a všechno zůstane při starym.
N zdevac - ® Pá 23.8.2019 10:40:43
Sa(l)micka >> Tak to je ale super, ne? Jestli je to tak, jak píšeš, tak to znamená, že když se nic neudělá, příroda zůstane nedotčená, jen z ní zmizí vodní prase :-) Za mě pro virus palec nahoru, klidně ať to přejde přes ČR celou, kapř vychcípá, zpět si to dají na pár chovných, jako je kravín a vepřín, byl by i kapřín, a ve vodě zase bude pohoda. Ještě by to mohlo přejít přes amury a byl bych spokojen.
N Mates PB - ® Pá 23.8.2019 8:12:10
Sa(l)micka >> Já už fakt nevím jak to napsat aby si to pobrala. Můj zápis měl poukázat na překaprované revíry, omlouvám se že jsem to napsal tak složitě. Opravdu jsem zvolil celkem složitou formu.

Několikasetletá tradice introdukce a šlechtění nepůvodní ryby je mi fakt u prdele.(nemyslím to nijak zle, jen to tak cítím) Alespoň se sníží základna o konzumenty s potravinovými průkazy v podobě povolenky. Bude víc prostoru pro původní druhy.

Jo a Jakub Krčín byl pěkná svině, svoje zaměstnance i bil sukovicí. Věci co mě baví fakt čtu pořádně.

Jinak ty tvoje zápisy dnes věčer přečtu pstruhům a lipanům u nás v líhni aby si vážili toho jak se mají dobře.

Dál už reagovat nebudu.

N Goonch - ® Čt 22.8.2019 23:09:27
Sa(l)micka >> Jsou i na Císařském ostrově. Pokud tam člověk chodí častěji, postupně si všímá okusů, popadaných a nakousaných stromků. Tu hromadu jsem měl za klasickou náplavu, než jsem zjistil, že tam k tomu vedou chodníčky a že mimo prken je to poskládané z okousaných větví. Hned vedle je bokem od hlavního toku taková tůňka.
N Sa(l)micka - ® Čt 22.8.2019 22:56:32
Goonch >> No, taky pěkný nadělení.
N Goonch - ® Čt 22.8.2019 22:49:17
Sa(l)micka >> Praha Troja - pod zoo

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 7 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNOVINKA 2020

Za 1.199
Prologic podběrák Cruzade Landing Net 42" 180cm 2-díl camo

akce, rybareniPrut Sportex Xclusive Medium Feeder

Feeder pruty SPORTEX Xclusive Medium Feeder jsou určeny pro lov všech ryb na stojatých nebo tekoucích vodách pomocí středních krmítek. K prutu dostanete 3 náhradní špičky.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CK Varga CK Varga

CK zajištuje pobyt, rybaření v Maďarsku na jezeře Pölöske, kde ubytování je na výsoké úrovni, zajištujeme sportovní lístek tak i rybářský...