Sladkovodní giganti

Autor: Florian Läufer

Nakladatelství: Fraus
Rok vydání: 2008
Počet stran: 146
Cena: 359 Kč

Samotný podtitul knihy – lov trofejních ryb, mluví za vše. Zde opravdu nečekejte užití žádných jemných technik, slabých vlasců a malých háčků. Pro takový rybolov v této publikaci není místo. Tady očekávejte jen ty nejhrubší a nejsilovější lovy, vždyť soupeřem jsou jedny z nejhouževnatějších a nejmohutnějších ryb po celém světě. Autor vás proto postupně provede několika zeměmi a ukáže pro ně typické úlovky. Samozřejmě velké úlovky. Rád bych se zastavil ještě u předmluvy. Dnes ji má většina knížek. Tahle je ovšem první, ze které na mě dýchl skutečný závan určitého bláznovství v tom nejlepším slova smyslu. Snad poprvé opravdu autorovi věřím každé slovo, když popisuje, co je to vlastně rybářské štěstí z úlovku.

Jak už jsem napsal výše, kapitoly jsou specifikované stejně. Každá popisuje určitou zemi po celém světě a pro ni typickou sladkovodní rybu. Do lovu trofejních ryb se pustíme v Německu. Hlavní náplní nám potom bude kaprařina a klasický lov velkých nedravých ryb. Dozvíte se, jak autor 18 měsíců věřil v ulovení velkého kapra na jednom revíru, až se to opravdu povedlo a vysněná ryba zabrala. Kapr vážil 23,5 kg, což je velikost přesně v intencích titulu celé knihy. Následující kapitola se věnuje Francii a opět budete mít možnost společně s autorem a několika jeho přáteli zažít kapraření v těch nejextrémnějších podmínkách, které si většina z nás vůbec doved představit. Autor popisuje například nutnost každý den posunovat pruty i vlastní bivak. Nikoli však bezdůvodně, ale doslova kvůli záchraně holého života. Pohyb vodní hladiny je nevyzpytatelný. Milovníci sumců si přijdou na své v kapitole o Španělsku. Řeky i přehrady této země se poměrně nedávno staly domovem největšího sladkovodního dravce a jemu se zde natolik daří, že v dnešní době je to téměř sumcařské Mekka. Nečekejte ale popisy montáží, nebo zdlouhavé a nezáživné vyprávění o prutech. Záměrem téhle knihy je především pobavit a ukázat světu plno povedených snímků od vody. Postupně se také dostane na lov nilských okounů a tygřích ryb v Egyptě. Dozvíte se mimo jiné, i jak skromně žijí rybáři okolo břehů jezera. Ani extrémní chudoba jim však nebrání v pohostinnosti. Určitě pobaví vyprávění o legendárních čtverzubích. Tahle malá rybka se dokáže kymácivými pohyby tak naplnit vodou, že vypadá jako balón. Za pozornost stojí i tygří ryba, jež svému jménu nezůstává nic dlužná. Obrovské tesáky už mohou způsobit opravdu nepěkné zranění. Opravdovou perlou je ovšem kapitola o lovu kostlínů na americké řece Trinity. Nevšední ryba, připomínající spíš krokodýla, její úspěšný lov není možný bez rodilých rybářských průvodců, kteří dokonale znají řeku i ryby v ní. Nudit se nebudete ani lovu arapaimy obrovské v Brazílii. Tato ryba má tak tvrdou lebku, že dokáže být při výskocích opravdu nebezpečná a rybáři by si měli dávat dobrý pozor na hlavu. Smutným faktem je, že se arapaimy nachází jen malý krůček od celosvětového vyhubení. Na závěr se autor rozepsal o Indii a šupinatých pokladech tamních vod. Jestli se mu podařilo ulovit bájného mahsíra, či jak probíhal lov sumců v Thajsku, to vše se dozvíte na stránkách knížky, která rozhodně stojí za to. Díky velkému množství kvalitních fotografií se zcela ponoříte do autorova příběhu a budete lovit gigantické sladkovodní ryby i z pohodlí vašeho obývacího pokoje. A to rozhodně není k zahození.

Diskuse ke knize

Žádné zápisy.

Akční nabídky

akce, rybareniSONUBAITS Robin Red pelety s dírkou

Za 189
ROBIN RED feed pellets. Pelety jsou vhodné jak na krmení, tak se dají snadno nastražit pod háček. Obsahují vysoký podíl Robin Redu. Dva průměry 8 a 14 mm, balení 900 g.

akce, rybareniVýprodej!!! Chub Outkast Chair

Perfektně zpracované křeslo Chub Outcast má individuálně nastavitelné nohy s praktickými terčíky, které brání zaboření do půdy a dodávají židli větší stabilitu. Akční cena + doprava zdarma!

Oznámení - obecné

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Vložit oznámení

Doporučujeme e-shop

FISHING INVEST FISHING INVEST

Rybářský e-shop zaměřený pro kapraře a hodnocený jako nejlepší speciálka na kapry. Nabízíme to nejlepší ze světové...