Seznam článků - Všechny články

Polední ryby nejsou náhoda

Co je ale pro rybáře a jeho úspěšnost nejdůležitější ze všeho? Není to doba, ve kterou lovíte, není to ani krmení ani nástraha, nemusí to být ani způsob prezentace nástrahy, ale vhodné spojení všech těchto faktorů dohromady, plus výběr vhodného místa, ale hlavně, hlavně je třeba chodit na ryby.

Letní lov kaprů na feeder s nástrahou na hladině

Těžko se dočkáte záběru v hloubce několika metrů u dna, když jsou kapři u hladiny anebo postávají v polovině sloupce.

Keď bodky nie sú v kurze

Muškárenie je možné aj na revíroch, kde pstruhy a lipne nie sú vôbec alebo sú len veľmi okrajovo. Skúste to, naučte sa ponúknuť rybe vhodnú nástrahu a môžete byť veľmi prekvapení, čo vám to prinesie.

Zimní feeder ‑ s krmením, nebo bez?

Dříve se věřilo, že v zimě ryby nepřijímají potravu vůbec, a proto se v chladných měsících rybáři obávali vnadit. Takové obavy jsou samozřejmě oprávněné, avšak vnadění v přiměřeném množství je velkou pomocí i v zimě.

Nenechte se spoutat „pravidly rybaření“

Pravidla jsou dobrá věc, fungují, ale ne vždy. Například jedna z mnohých pouček říká, že kapři rádi postávají u úkrytů a popadaných větví. To je lety ověřený fakt, tisíckrát vyzkoušená věc.

Náhodné úlovky velkých ryb

Ono to sice není až tak neobvyklé, když vám při lovu drobotiny zabere slušná ryba, ale ne vždy se vám ji podaří zdolat. Většinou to skončí utrženým háčkem ještě dříve, než to ve skutečnosti začne.

Lov ryb na dírkách 2. část

Chytání na dírkách je skvělý způsob, jak si zkrátit čekání na novou sezónu. Pokud se na dírky vydáte, když bude tloušťka ledu slabší, vezměte si lano jako povinnou výbavu.

Rybaření na mělčině v noci i ve dne

Většina rybářů se snaží lovit ryby spíše v hloubce, protože jsou přesvědčení o tom, že na mělčinách nemají příliš dobré vyhlídky. Mají prostě nějak zafixováno, že velká ryba rovná se velká hloubka.

Lov ryb na dírkách 1. část

Doufám, že příští rok bude dostatečný led a budeme mít možnost si opět na ledu zachytat. Je to velmi silný zážitek a každá ryba při něm udělá radost.

Začíná mrznout aneb pro rybáře nejsložitější období roku

Samozřejmě je mnoho rybářů, pro které začíná sezona až na jaře nebo minimálně, jakmile se trošku více oteplí, a těch se toto období vůbec netýká.

Se splávkem za rybami podél břehu

Mnoho rybářů loví se splávkem i na řece celkem staticky. Prostě si vyhlédnou nějaké místo, tam navnadí, nebo také ne, a pak vodí splávek v zakrmené stopě.

Dají se ryby chytat v proudu i v zimě?

Na říčce, kam chodím, mám několik oblíbených a osvědčených zimních míst, která jen málokdy zklamou. To už musí být, abych tam „nevyškrábnul“ nějakou tu plotici, cejnka, nebo cokoli jiného.

Pár důvodů proč nechodit v zimě na ryby

Zima většinu rybářů vyžene od vody, ale myslím, že je nás celkem dost, co se jen tak lehce nevzdáváme. Pravda ale je, že se musím někdy také trošku přemlouvat, a pak hledám důvody proč být raději doma v teple.

Kráľovské bodky na muškárku

Tento príbeh začal oveľa skôr ako v novembri, lebo už dávno pred týmto mesiacom som sa

Rybaření v zimě - je třeba ubrat a zpomalit

Ať chceme, nebo ne, zima je prostě tu. Jsou roky, kdy na sebe nechává dlouho čekat, což mi vyhovuje, a byly i roky, kdy prostě přišla znenadání a držela se jako klíště.

Rybaření s bičem během zimy

V zimě rád vyrazím na říčku jen tak nalehko s bičem, krabičkou masných červů a kouskem napařeného bílého toustového chleba.

Je lepší lovit ryby před překážkou, nebo za ní?

Hodně ryb je u takových překážek zdolaných se štěstím a já vždycky přemýšlel, jestli lovit před ní anebo za ní.

Lov ryb z hladiny v překážkách

Lov z hladiny v překážkách je jednou z nejtěžších a zároveň nejkrásnějších rybolovných technik. Není nic lepšího, než když pouhých pár metrů od vás kapr sebere kus pečiva a následně vám nedá ani centimetr zadarmo.

Mýty starých rybářů při lovu candátů

Když mě rybáři lovící na přívlač zahlédnou, jak jdu na candáty s rybičkami, začne mnohdy zajímavá debata o tom, jestli je to v dnešní době vůbec etické.

Hledání ryb okolo rybníka

Hledat ryby, to je vždycky složitá věc a upřímně vám řeknu, že pokud je budete hledat tak, že se rozložíte někde na břehu a pak zkoušíte nahazovat daleko, blízko, napravo nebo nalevo, moc toho nenajdete.

Na ryby když kvetou topoly?

Toto období přichází každý rok a většina rybářů ho nepovažuje právě za šťastné. Já si ale nemyslím, že je beznadějné, jen je náročnější na správně zvolené místo a způsob lovu.

Rybolov v době hájení?

akonec budeme podrobně určovat, jaká nástraha se kdy smí a kdy nesmí použít! Přitom stačí jen zapojit vlastní rozum, aby člověk pochopil, že něco už je přes čáru a proč.

Klasikou nic nezkazíš

Od doby, kdy jsem poprvé nastražil své boilie mimo háček, už uběhlo neskutečné množství času a mnohé se změnilo.

Zimní tloušti

Tloušť je bezva ryba. Jedna z těch, které jsou typické pro zimní období. Dají se chytat všemi možnými způsoby, od lehké kaprařiny na boilie a pelety, přes feeder a plavanou až po ultralehký přívlačový proutek.

Podzim s candáty

Tam, kde je jeden candát, mohlo by jich být samozřejmě víc, a tak si potichu nadjíždím a nechám loď mírným vánkem, který ani nezčeří hladinu, driftovat po souřadnici nad místem, kde přišel záběr.

Divocí říční kapři

Obvykle se zaměřuji s lehčím náčiním na větší tlouště, a když dostanu záběr na menší kuličku boilie nebo na peletu od kapra - což se stává dost často - pak se místu nějakou dobu věnuji a snažím se chytit i větší kousky.

Malé vody - velká překvapení?

Vzpomínám si, jak jsem poprvé přišel na jednu říčku, spíš potok, a říkal si, že tady může žít maximálně pár plotic a tloušťů. Podobných vod jsem do té doby znal spoustu, ale tahle byla něčím jiná.

Potřebují ryby klid?

Řidič hadicí očistí auto a pak tam pomocí kladiva něco opravuje. Zřejmě rovná násypku. Odevzdaně se sesunu do křesílka a prutů už si přestávám nadobro všímat.

Poledňáci

Často také chodíme na ryby s tím, že v poledne, případně na oběd, budeme doma. A proto po jedenácté balíme, aby byla rodina alespoň při nedělním obědě pohromadě nebo aby máma nehubovala.

Lov dravých ryb

Poznatky, které jsem zde pro vás zveřejnil, jsem získal na základě vlastních zkušeností. Věřím, že hodně z vás má jiné zkušenosti. Můžete se mnou nesouhlasit, protože vaše místa a metody lovu jsou odlišné, a tudíž také vaše poznatky jiné.

Zlatá hodinka

Někdo chodí na ryby brzy ráno, jiný odpoledne a jsou rybáři, kteří nedají dopustit na noční lov. Spousta z nás chodí kdykoli, kdy prostě máme čas bez ohledu na počasí a roční dobu.

Letní proudy

Prudká rána do prutu mě brzy přesvědčí o tom, že jsou. Ryba popadla nástrahu tvrdě a bez skrupulí. Rychle popojede z mělčí vody hlouběji, kde je i silnější proud, a tam se drží, jak jen to jde.

Proč tak široce?

Někdo chytá výhradně kapry, jiný se věnuje pstruhům. Jsou rybáři, kteří upřednostňují jen jednu jedinou rybolovnou techniku, a jsou takoví, jejichž záběr rybářských technik je podstatně širší.

Horké dny a ryby na hladině

Mám-li si vybrat, jestli zimu, nebo teplo, zvolím rozhodně teplo, ale čeho je moc, toho je příliš.

Na bahňáku II.

O mnohých vodách se šíří všelijaké zkazky, a to jak v pozitivním, tak v negativním smyslu, a často jsou to skutečně jen pohádky bez reálného základu.

Na bahňáku I.

Kdysi jsem se dost natrápil na jednom malém, ale moc pěkném rybníčku, kde jsou moc pěkní karasi, líni i kapři. Problémem bylo silně zabahněné dno.

Chytám tam, kde krmím

Mnoho rybářů se hodně potýká se vzdáleností, v jaké loví, a odhad některých rybářů je úplně tragický. Často slýchám, jak někdo hází běžně okolo sta metrů, ale realita je až směšná.

Jemně nebo přitvrdit?

Není dne, aby se někdo při rybářském rozhovoru nezmínil o tom, jak mu ryby nebraly, ale když zjemnil návazec, tak zase začal ryby chytat.

Bahno a zase bahno

První krmítko padá vpravo od lavice. Je tam asi metr a půl hluboko, ale vůbec necítím, kdy se krmítko dotkne dna. To není dobré. Bude tam fůra bahna.

Perfektní uzel

Uzel na vlasci je rybářův největší nepřítel a současně i přítel. Na jednu stranu se bez uzlů neobejdeme, protože je potřebujeme, a na druhou stranu si uvědomujeme, že některé uzly výrazně oslabují vlasec

Pod nohama bez zátěže

Je velmi vzrušující sledovat ty pomalé záběry. Vlasec se napíná a někdy pomalu povoluje a ani ta nejjemnější špička se někdy vůbec nepohne. Záběr je vidět pouze na vlasci.

Co mi v zimě při lovu feederem pomáhá?

Mnoho rybářů je přesvědčeno o tom, že ryby v zimě vůbec nepřijímají potravu a že se prostě stáhnou na nějaké zimoviště, kde jen vegetativně přečkávají zimu.

Sněhulák v létě

Ani feeder ani přívlač nepřináší nic, co by stálo za řeč. Tentokrát zkusím zasednout k feederovým prutům a vyzkouším pár směsí v krmítcích na method feeder.

Kapraření s krmítkem

Ať chceme nebo ne, naší vodě vládne kapr a tato ryba mnohdy zcela ovládá mysl rybářů natolik, že je nezajímá nic jiného.

Natvrdo

Například se vždycky věřilo, že rybu spíše ošálíme jemným a tenkým návazcem, a proto se při lovu kaprů před léty začaly zkoušet všelijaké tenoučké pletenky.

Je při lovu feederem nutné krmítko?

Lov feederem, to je prostě lov s krmítkem. Tedy tak si to alespoň spousta rybářů myslí. Ale nemusí to být vždycky pravda.

Zima na říčce

Čím teplejší jsou zimy, tím více rybářů okolo vody potkávám. Nebývalo tomu tak, ale doba se mění.

Vadí nevadí

Mnoho současných rybářů v době rychlého šíření jakýchkoli informací na sociálních médií až příliš dá na radu druhých a hlouposti se pak šíří jako lavina.

Beton kam se podíváš

I já jsem rád v hezkém prostředí, copak o to, ale vždycky pro mě bylo prioritou hlavně chytat ryby, a tak když prostě vím, že někde ryby jsou, příliš se na okolí neohlížím.

Pokud máte nějaký svůj článek, velice rádi Vám jej zde na MRKu za honorář zveřejníme. Články posílejte na mrkmrk.cz. Děkujeme. Pravidla pro zveřejnění článku na MRKu