MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Revír Dyje 11

10.3.2007 - Jepice

     Už delší dobu jsem měl v úmyslu napsat nějaký článek, ale nevěděl jsem o čem. Pak mě ale napadlo, že bych jednoduše mohl napsat něco o mé domovské řece Dyji. Tento článek Vám má přiblížit tuto řeku a způsoby lovu, které na ní praktikuji.

Charakteristika Dyje 11

     Tento revír o délce 15 km a s celkovou plochou 24,5 ha je přítokem řeky Moravy. Nachází se od Znojemské přehrady až po jez v obci Krhovice. Do revíru patří i část Jaroslavického mlýnského náhonu. Na této vodě jsou zavedena některá pravidla ze pstruhových vod, a to lov lososovitých ryb a lipana je povolen maximálně 3 dny v týdnu a při jejich lovu je nutno mít zakroužkováno datum v záznamu. V úseku od Znojemské přehrady až po most v obci Dyje je zákaz brodění od 16. 6. do 31. 12., brodění je povoleno pouze při přívlači a muškaření a míra pstruha potočního je 28 cm.

     Hloubka Dyje je velmi zajímavá. Najdou se tu velmi mělká místa, ale někde i prohlubně kolem 2,5 m. Od Znojemské přehrady se nachází zhruba 150 m dlouhý úsek ideální pro muškaření s hloubkou do 1 m. Poté začíná až k nadjezí Louckého splavu část řeky, kde je hloubka mezi 1 – 1,5 m. Přímo pod splavem je 50 m mělčí úsek s hloubkou do cca 1 m. Tento mělký úsek končí asi po 400 m a přechází do 1,5 – 2m hloubky, která končí nad Sedlešovickým splavem. Pod splavem je asi 50 m dlouhý mělký úsek a pak následuje hloubka 1- 1,5 m až k nadjezí Oblekovického splavu. Pod ním je zhruba 30m pásmo metrové hloubky a pak až do obce Dyje následuje mělký úsek do 1 m hloubky, místy v pomalejších úsecích je kolem 2 m. A od konce obce Dyje až k jezu v Tasovicích/ Hodonicích se nachází úsek s 2 m hloubkou, výjimkou jsou pouze 2 ostrůvky, kolem kterých se táhne mělčina. Od jezu v Tasovicích/ Hodonicích až k nadjezí Krhovického splavu se nachází 2 – 2,5m úsek, ale někde se najdou i ostrůvky s přilehlými mělčinami. Nad Krhovickým splavem se nachází asi nejhlubší místa na Dyji, které mají hloubku až 5 m. Pod splavem se již nachází mimopstruhový revír Dyje 10. Loucky-splav Nadjezi-v-oblekovicich

     Dno na Dyji 11 je rozmanité. Najdou se tu kamenné, písčité i bahenní části dna. Blíže Znojemské přehradě se nachází kamenité a písčité dno, dále od ní je v některých místech bahnité.

     Kvalita vody je velmi vysoká. Zlepšila se díky zrušení některých továren v blízkosti řeky. Čistotu vody dokazuje přítomnost blešivců, pstruhů potočních, lipanů a také to, že Znojemská voda patří mezi nejlepší ke konzumaci.

Výskyt ryb v Dyji

     Na Dyji se nejčastěji vyskytují tyto druhy ryb: kapr obecný, pstruh duhový, plotice obecná, cejn velký, jelec tloušť, jelec proudník, okoun říční, štika obecná, pstruh potoční, lipan podhorní, ježdík obecný, ouklej obecná a méně se vyskytují hrouzek obecný, parma obecná, bolen dravý a candát obecný. Lednovy-duhak

     Kapra, plotici, cejna, oba jelce, okouna, duháka, štiku a ouklej můžeme najít prakticky v celém toku. Lipana a potočáka najdeme hlavně v proudných úsecích (např. Loucký splav, Dobšice, ...). Ježdíka můžeme chytit hlavně v obci Sedlešovice, hrouzka a parmu převážně v okolí obce Dyje, bolena od Znojemské přehrady až k Sedlešovicím a candáta v Oblekovicích a v okolí Krhovic Lipan-z-Oblekovic Tloust-z-Louckeho-splavu

Metody lovu

     Na Dyji se prakticky mohou provádět všechny druhy lovu, od klasické položené až po muškaření.

     Nejčastěji na řece můžete zahlédnout právě lovce na položenou, patří mezi nejčastější skupinu rybářů. Druhou nejčastější skupinou jsou muškaři a vláčkaři. Vláčkaři se většinou hojně objevují u řeky na zahájení a postupně jejich aktivita upadá. Muškařů je přece jen o něco více. Většinou se vyznavači tohoto lovu ukazují na Dyji v podzimních a zimních měsících. Někdy není výjimkou vidět na podzim pod jedním splavem i pět muškařů. Tuší, že v tomto období jim může řeka nadělit pěkné ryby. Kupodivu nejméně je plavačkářů a feederářů. S feederem jsem nikoho u Dyje snad ještě neviděl a plavaná je v kurzu na podzim s rybičkou na dravce.

Úspěšné nástrahy

     Na plavanou, feeder a položenou to jsou jednoznačně pečivo a foukaná kukuřice, obyčejná kukuřice, masní a hnojní červi, rohlíkové boilies. Kapraře zklamu, místní kapři nejsou na boilies zvyklí. Jako nejčastější úlovek můžeme očekávat kapra, tlouště, plotici, cejna nebo proudníka.

     Při lovu přívlačí bývají úspěšné marmyšky, rotačky do vel. 2, malé twistery a rippery. Nejvíce můžeme při lovu na tyto nástrahy očekávat okouna, potočáka, tlouště nebo malou štičku. Mými favority na vláčení jsou rotačky Hamer vel. 0 nebo 00 s červeným listem. Nejvíce je berou potočáci a tloušti (zajímavé, že tloušti jdou jen na rotačky v červeném zbarvení). Bezna-velikost-okounu

     Při muškaření nejraději chytám na „klasiky“, tedy na suché a mokré mušky, nymfy a streamery klasických vzorů. Já osobně používám parašutky v olivovém zbarvení a ty podobné Iron Blue Dun, malé CDC chrostíky, jepičky přírodních barev, Red Tagy (suché i mokré, ale také verze s CDC), Red Tag Goldkopfy, rezavé Goldkopfy, mikronymfy z drátku a přírodní barvy blešivců.

Dyje 11 z pohledu muškaře

     Na to, že je tato voda mimopstruhová, můžu být spokojen jak s obsádkou potočáků a lipanů, tak i bílé ryby a dravců. Nejčastěji na mušku můžete chytit právě potočáka a lipana v průměrné velikosti 20 cm. Občas se uloví i nějaký větší kus, ale rok od roku se chytají takové ryby méně. Největší ulovené ryby mám od přehrady až po obec Dobšice. Níže po proudu je to už složitější. Tam můžeme narazit spíše na tlouště, plotice, proudníky, okouny, oukleje a pokud budeme streamerovat, může se splést i nějaká štika. Dobsice

     Co se týče míst, kde by se dalo muškařit, je to o poznání horší. Pokud si chcete udělat výlet na celý den, je ideální prozkoumat všechna proudná místa na revíru. Nevýhodou je, že ideální „fleky“ na muškaření jsou od sebe vzdáleny vždy min. 500 m. Pokud jdu jen na krátkou vycházku (2-3 hod), vyzkouším jeden, max. 2 úseky, jinak nemá chození od místa k místu smysl.

     Můj závěr zhodnocení této řeky zní: Je to dobrá řeka, zarybněna spíše menšími rybami, ale určitě skrývá nejedno překvapení v podobě trofejního úlovku.

Úspěšné mušky

     Mušky, které Vám zde budu popisovat, patří mezi mé úspěšné. Ke každé mušce je buď odkaz (protože se nachází v galerii) nebo můj popis.

Iron Blue Dun

     Tato muška je účinná hlavně na konci jara, v létě a na podzim. Největší úspěch jsem s ní slavil při nočních sběrech.

Chrostík

Chrostik

 • Háček: broučkový vel. 14
 • Zadeček: zelené andělské vlasy
 • Tělíčko: paprsky páva nebo dubbing z šedého králíka
 • Křidýlka: 3-4 pírka CDC (možno přidat i hnědého zimního srnce)
 • Nožičky: rezavě hnědý kohout
 • Nit: černá nebo olivová
 • Lovené ryby: Lipan, potočák, tloušť
     Velmi dobrá muška hlavně na podzimní sběr lipanů.


Rezavý goldkopf

Rezavy-goldkopf

 • Háček: broučkový nebo gammarový vel. 18-14
 • Tělíčko: rezavý dubbing z králíka
 • Hlavička: mosazná hlavička, dle velikosti háčku
 • Nit: černá nebo červená
 • Lovené ryby: Lipan, potočák
     Jedna z nejúčinnějších mušek co znám. Používám ji na podzim a v zimě jako krátkou nymfu na lipany. S chutí zabere i potočák. Potocak-z-podzimu


Měďený goldkopf

Medeny-goldkopf

 • Háček: broučkový nebo gammarový vel. 14
 • Ocásek: pírko koroptve
 • Tělíčko: měděný drátek
 • Hruď: černý syntetický dubbing nebo černý dubbing z králíka
 • Hlavička: mosazná, dle velikosti háčkučerná nit.
 • Lovené ryby: Potočák, lipan
     V podzimním období je to potočákový zabiják, skoro nic jiného na tuto mušku nechytám. Pstruzi ji berou spolehlivě.


Gold na bílou rybu

Golfkopf-na-bilou-rybu

 • Háček: broučkový háček vel. 14
 • Tip: fialová bavlnka
 • Tělíčko: králičí dubbing kouřové barvy
 • Kroužkování: měděný nebo stříbrný drátek
 • Hlavička: mosazná, vel. 2,3-2,5
 • Nit: černá.
 • Lovené ryby: Bílá ryba
     Univerzální muška na bílou rybu, sebere jí plotice, proudník, tloušť, výjimečně i potočák.


Red Tag

Medeny-goldkopf-stribrna-verze

 • Háček: Jepicový háček vel. 14
 • Tip: červená nit nebo bavlnka
 • Tělíčko: paprsek páva
 • Kroužkování: stříbrný drátek
 • Nožičky: černý nebo hnědý kohout
 • Nit: černá
 • Lovené ryby: Tloušť, proudník, potočák
     Tuto mušku váži v mokré i suché verzi (s CDC). Pokud chci chytit tlouště, používám hlavně tuto mušku.


Krasavec z extrému

     Je konec října. Dnes je docela zataženo. Když se dívám dopoledne z okna ven, vidím zataženou oblohu a teplota se pohybuje kolem 12 °C. Chvíli váhám, zda jít nebo nejít, ale v duchu si říkám, že extrémní situace přináší extrémní úlovky. Kontaktuji tedy kamaráda –muškaře - Martina Kolaříka, jestli by se mnou nešel chytat. On s radostí nabídku přijímá a tak se domlouváme, že ve 14 hodin se sejdeme pod Oblekovickým splavem. Po tradičních nedělních kuřecích řízcích s bramborem si dávám krátký odpočinek a poté se již připravuji na chytačku. Po nachystání broďáků, vesty a ostatních věcí vyrážím k vodě a cestou nervózně sleduji oblohu. Za chvíli jsem u vody a koho nevidím?Osobu podobnou Martinovi, ale na druhé straně břehu. Přemýšlím, jestli to je on, ale hned jak mu zamávám, tak mi na zamávání odpoví stejně. Takže brodíme naproti sobě a já zjišťuji, že je zvyklý chodit lovit z druhé strany splavu. No, hlavně že jsme se našli. Beru do ruky prut a naposled se podívám na rezavého a red tagového golda a šup s nimi do vody. Já si beru část dál od splavu, Martin je asi 10 m nade mnou a loví na krátkou nymfu, stejně jako já. Po chvilce se mi daří vytáhnout asi 20 cm lipánka. Vzhledem k počasí jsem rád aspoň za tuto rybu a jsem smířen s tím, že nejspíš už žádná nepřijde. Po chvilce se přemístím k většímu kameni, přes který se hodně rychle přelívá voda a vytváří dost prudkou peřej. Nevím proč, ale prostě k té peřeji mířím a začínám chytat, přestože takto proudné úseky nemám moc v oblibě. Ale najednou se začíná zvedat vítr a kapat. Fouká tak silně, že ani ten kousek šňůry se pomalu nedá nahodit. Asi 2 minuty na to začíná pršet tak silně, že kapky o mou hlavu doslova pleskají. V tom dešti na Martina řvu: „To je extreme fishing!!!“. On: „Cože?“. A řvu ještě hlasitěji: „Říkám, extreme fishing!“. Musím to zopakovat ještě asi 3x než mě uslyší a pak se lišácky usměje. Martin chvilku ještě chytá, ale pak podle jeho gestikulace soudím, že se chystá jít na břeh schovat pod blízký strom. Mezitím samozřejmě chytám a sleduji konec návazce, v tom dešti docela trpím. Najednou se šňůra zastavuje. „Že by dno?“, říkám si v duchu. Pro jistotu přiseknu, ale co to? To „dno“ se najednou rozjíždí směrem po proudu a solidně bojuje. Dokonce té rybě musím povolit několik metrů šňůry. Po chvilce se však zastavuje a stojí v proudu. Rychle volám na Martina, ať dojde za mnou mi tu rybu podebrat, protože jsem doma nechal podběrák (v MRS není podběrák povinný). On rychlostí blesku dobrodí ke mně a začínáme tipovat, co je na konci za rybu. Kolega i já tipujeme potočáka 35+. Naštěstí ryba už je po chvilce unavená a tak se ji pomalu snažím přitahovat. Na mušáku a vlasci 0,12 mm jsem ještě žádnou větší rybu a navíc v silnějším proudu netahal, zdolávám ji tedy pomalu a opatrně. Během chvilky se ukazuje u hladiny nádherný lipan, který má odhadem určitě přes 30 cm. Martin ho bleskově podebírá a v klidu ho na břehu fotíme a měříme. Má nádherných 34 cm a ta jeho vybarvená hřbetní ploutev! Nádhera! Hezčí rybu jsem doopravdy nikdy neviděl. Hned ho pouštím, chvíli se však lipan musí vzpamatovat. Zhruba po půlminutě se konečně vzchopí a upaluje zpět do proudu. Martin se hned ptá, na co zabral. Já mu odpověděl, že na zlatohlavého red taga. Docela se divím, že nevzal mého lipaního favorita. Ale hlavní je, že se mi ho povedlo zdolat. Od té doby navštěvuji Oblekovický splav raději a vždy se mi tam povede vytáhnout alespoň jednoho lipan. Usek-pod-prehradou

     Takže v tomto článku jsem vám stručně popsal Dyji a moje malé muškařské zážitky a zkušenosti, které jsem si z ní odnesl. Doufám, že Vám tento článek pomůže a že se na tuto řeku podíváte. Pokud ano, tak vám přeji hodně štěstí.

     A úplně na závěr bych chtěl poděkovat hrajimu, pytlákovi, Riccimu, NOVISovi a MrKosovi.

Autor: Jepice - ®

Diskuse k článku (35 reakcí)

Přečteno: 17 081x
Průměrná známka: 1.42

Související články

Fleky na řekách I

Sám mám několik oblíbených typů míst, která hledám na nových, neznámých lokalitách jako první.

Zážitek ze Svratky

Hned po záseku jsem zahlédl záblesk obří ryby a mohutnou ocasní ploutev.

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniGumová nástraha roku 2017! TT Ripper s prodlouženým ocáskem

Skvělá dráždivá práce ocásku FISHUNTER TT je neodolatelná zejména pro větší okouny a candáty.

akce, rybareniSada hlásičů Carperia Matrix 2+1

Za 2.499
Hlásiče záběrů mají velmi propracovaným designem a praktickými funkcemi, vše je dodáváno ve stylovém praktickém kufříku. Poštovné ZDARMA!

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Tomas-carpio.cz Tomas-carpio.cz

nejvyšší kvalita za nejnižší ceny pro naše kapraře. výběr toho nejlepšího od fox, rod hutchinson, shimano, carp spirit, dynamite baits, ace,...