MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Udělej: splávek!

7.11.2001 - Martin Maťák

Z balzového dřeva (koupíte v modelářských potřebách - 20x20x1000mm, zhruba 200Kč) uřízněte plátkem pilky na železo špalíček asi 20x20x30mm, který nožem nahrubo seřízněte tak, abyste z něj vytvořili válec.
Upevněte vrtačku do držáku a upněte do ní hřebík bez hlavičky. Nabodněte na něj balzový válec asi do poloviny jeho délky, opět jej sundejte, potřete hřebík sekundovým lepidlem a znovu na něj nasuňte balzu.
Balzový špalík musí být po nasazení dobře vystředěn - nesmí tzv. "házet".
Zapněte vrtačku na zhruba 1000 otáček/minutu a velmi ostrým nožem, skalpelem nebo řezačkou na koberce začněte opracovávat balzu. Nůž přkládejte naplocho, jako je to na obrázku. Netlačte. Nejprve vytvořte rovnoměrný válec (zlikvidujete tím nepřesnost vycentrování) a potom vytvořte hrubý tvar těla splávku.
Přesný tvar dotvořte středně hrubým smirkovým papírem a potom pečlivě vyhladtě nejjemnějším, jaký seženete.
Do špičky splávku vyvrtáte otvor pro antéku pohým přiložením vrtáku odpovídajícího průměru, který držíte v ruce. Snažte se vrták držet rovně a pevně. Před vyvrtáním si můžete pomoci jehlou, kterou uděláte v tomto míste do balzy dírku.
Hotové tělíčko opatrně ztrhněte z hřebíku. Mírně se tím poškodí, ale to nevadí.
Vzniklou díru zacelte kouskem balzy, kterou zalepíte sekundovým lepidlem.
Seřízněte a obruste smirkovým papírem. Lepidlem tuto část splávku zpevněte (vsaje se do dřeva). Do zpevněné části zasuňte ocelový drát (strunu) o průměru asi 0,8 mm a délce kolem 15 cm. Dejte si záležet, aby byl zapíchnut přesně doprostřed a kolmo. Pak jej vytáhněte, potřete sekundovým lepidlem a znovu zasuňte. Pokud splávek není vycentrován, vyhněte drát patřičným směrem (lze tak napravit jen malé nepřesnosti).
Do horního konce tělíčka, kde již máte vyvrtánu dírku, vlepte anténku - nejlépe z mírně průsvitného plastu. Prodávají se již hotové anténky nebo si je můžete vyrobit z obarveného epoxydu nebo třeba jen z bambusové špejle (tu je pochopitelně potřeba následně nabarvit).
Z drátu o průměru asi 0,5 mm vytvořte očko splávku, jako je na obrázku - délka 1-2cm, vnitřní průměr očka do 2mm. Vytvořte si pro něj na splávku dírku jehlou - sklon téměř svisle dolů. Očko by mělo být v horní čtvrtině těla splávku, velmi blízko anténky.
Potřete nožky očka sekundovým lepidlem a zasuňte jej do balzy.
Splávek je nachystaný na nabarvení. Nejprofesionálněji vypadá splávek, který je celkově souměrný - tedy když jej chytíte za drátek a budete s ním mezi prsty pomalu otáčet, nesmí jakkoliv házet na stranu. Anténka i drátek musí být v jedné přímce a tělíčko musí být taktéž rovnoměrně opracované. Délka drátu i antéky musí být úměrná velikosti a tvaru splávku. Tyto detaily rozhodují z 90% o celkové "kráse" splávku, zbytek je v nabarvení.
Hotové splávky. Jako základní nátěr použijte epoxydový lak, který pak jemně osmirkujete a tím zbavíte splávek "chlupů", které z balzy vystoupí. Druhý nátěr je opět epoxyd (opět mírně přebrousit - nyní kvůli spojení s další barvou), potom následuje základní bílá barva (pro lepší zářivost výsledné barvy) a pak horní konečná barva (1-2 vrstvy). Na tělíčku velmi dobře vypadají tmavé (černá, tmavě modrá) a třpytivé (kovové) odstíny (např. modrá metalíza). V krabičce pak velmi profesionálně vyhlíží sady slávků ve stejných barvách. Na splávek si vodovzdorným fixem nebo propisovačkou napište jeho zjištěnou nosnost a třeba i jiné údaje (já píši např. "MM 2g") a potom případně přelakujte bezbarvým lakem (já to nedělám).

Autor: Martin Maťák - ®

Přečteno: 20 405x
Průměrná známka: 1.26

Související články

Výroba soustruhu na splávky

Já sám jsem svůj soustruh předělával několikrát, tak neházejte flintu do žita, když se nepovede napoprvé.

Výroba splávků z orobince

Orobinec sbírám výhradně přes zimní období na chovných rybnících.

Udělejte si angličáka

Po zafixování splávku broky si vezmeme do ruky olověný drát, a navíjíme od oka do té chvíle, kdy se hladina dotýká hranice barevné a bílé plochy na anténce.

Říční splávek Cralusso

Ale i když na to nevypadá, jeho reakce na záběry je velmi dobrá díky proudu, který jej neustále tlačí pod hladinu.

Krátké pojednání o splávcích

To znamená, že musíme splávek vyvážit tak, aby z vody vyčnívala jen signálně zbarvená část anténky, nikoli tělíčko splávku.

Udělej: lehký wagler!

Tyto splávky jsou výborné pro lov na stojatých vodách v blízkosti břehů, např. kolem rákosového porostu, leknínů, zkrátka všude tam, kde není potřeba nahazovat daleko.

Udělej: olůvko!

Já jsem si pro tuto ukázku dal za cíl vytvořit ploché olůvko s očkem pro lov na feeder na řece.

Udělej: rohlík!

Vložte do hrnce pařáček a na něj umístěte čerstvý rohlík.

Duté anténky pro waglery

Potrebne věci (obr. 1): epoxyd (tj. pryskyrice a tvrdidlo) napr. ChS 1200 ,( cena pribl. 100,- za 100g plachovku), kalisek pro michani epoxydu, stetec...

Co je nového - plavaná + obecné
Oznámení - plavaná
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - plavaná
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniIMPERIAL BAITS - Tekutý dip Carptrack Amino ELITE 150ml akce!

Za 295
Pro maximální efekt ponořte vaši nástrahu na 24hodin do dipu. Ideální záležitost pro krátkodobé výpravy nebo pro období se slabší aktivitou kaprů.


akce, rybareniIMPERIAL BAITS - Carptrack Betain 150g

Za 259
Do mixů a boiliesů! Klíčem k úspěšnému lovu ryb je N-Trymethilglycin!


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Grundik - Příbram Grundik - Příbram

Vítejte na stránkách našeho e-shopu, který Vám nabízí široký sortiment rybářských potřeb za velmi zajímavé internetové ceny. Veškeré...