Duté anténky pro waglery

- Martin Maťák

Potrebne věci (obr. 1): epoxyd (tj. pryskyrice a tvrdidlo) napr. ChS 1200 (jiné jsem nezkousel, cena pribl. 100,- za 100g plachovku), kalisek pro michani epoxydu, stetec, dute slamky o prumeru 3 az 8 mm, reflexni zlutou a cervenou a cernou barvu (napr. Revell 39,-/ks), bambusovou nebo jinou spejli z tvrdeho dreva, hadrik.
Postup vyroby: rozmichejte male mnozstvi epoxydu podle navodu (obr. 2).
Pak pridejte asi 10-25% zlute nebo cervene barvy - mnoztvi zavisi na tom, jak silnostenne dutinky budete chtit delat (pro silne staci méně barvy, pro tenke musí byt barva sytejsi) a také na kvalite barvy (obr. 3). Pamatujte ale na to, ze cim vice barvy pridate, tim krehci bude vysledny vyrobek.
Nasajte asi 2 cm epoxydu s barvou do slamky (obr. 4).
Pak konec slamky otrete hadrikem a opacnym smerem rozfoukejte epoxyd po cele slamce (asi 7 cm) tak, aby se vytvorila dutinka a aby byl epoxyd pokud možno rovnomerne rozprostren po cele delce ve vrstve asi 0.2mm (obr. 5). Pak polozte slamku na vodorovnou podlozku. Nyni musite 3x vzdy po 30 minutach slamku otocit o 180 stupnu aby se epoxyd rovnomerne roztekl po jejich stenach. Pak ještě 2x po 15minutach. Při pokojove teplote by mel nyní, po 2 hodinach od namichani, epoxyd mit konzitenci takovou, ze jiz netece, ale porad silne lepi.
Vezmete bambusovou spejli o stejnem prumeru, jaky je potreba pro hladke nasazeni do splavku na místo antenky, uriznete z ni asi 3 cm kousek a vtlacte jej do epoxydu na stenu slamky (obr. 6). Nyní jiz slamku neotacejte a nechte ji lezet tak, aby spejle byla na spodni casti steny slamky (pozn.: doporucuji spejli před vtlacenim do epoxydu nejdrive obalit tenkou vrstvou epoxydu, který nam zbyl v kalisku, ve kterem jsme ho rozmychavali - vysledna antenka pak bude v tomto miste silnejsi a spejle se pak tak snadno nevylomi). Nechte epoxyd 24 hodin vytvrdnout (radeji dele!).
Potom chytnete slamku do jedne rky a druhou tahem za spejli vytahnete vytvrzenou epoxydovou antenku (obr. 7). Pokud to nejde malou silou, zkuste slamku mirne pomackat mezi dvemi prsty (takovym tim grifem jako když se rucne bali cigarety) a zkuste to znovu. Pokud se vam "podari" spejli z antenky vytrhnout, pravdepodobne jste do slamky nasali prilis slabou vrstu epoxydu nebo jste pouzili moc velky podíl barvy nebo jste vytazeni ze slamky prilis uspechali - zopakujte si to znovu, chybami se clovek uci.
Pak seriznete spodni část antenky tak, aby uhel mezi spejli a utvorem do dutinky byl asi 135 stupnu (obr. 8). Zlepsite tim vtekani vody do antenky a zaroven omezite uvaznuti vlasce v tomto miste.
Pak pripadne muzete antenku ještě dodatecne pribarvit. Nejvice se mi osvedcila kombinace zlute antenky (tzn. epoxyd se zlutou barvou) a povrchove (jiz samotnou barvou) natrit bud spodnich část nebo horni část cervenou barvou (obr. 9). Také není spatne nechat antenku jedobarevnou, ale asi 2cm od hori hrany udelat asi 4mm cerny pruh. Oba popsane vylepseni znacne zlepsuji rozpoznani zaberu (hlavne kombinace cervena-zluta - při vyvazeni splavku po hranici mezi temito 2mi barvami se při zvedavem zaberu zacne spodni barva vysouvat nad hladinu a doslova zacne "mlatit do oci"). Také uplne cerne antenky nejsou k zahozeni - jsou dny, kdy ani jina barva není videt (male stribrne vnky proti svetlemu pozadi).
Tento postup je vhodny pro anglicke splavky, do kterych se antenka vsouva. Pokud mate splavek takovy, na který se antenka nasouva, je vyroba ještě snadnejsi - nemusite do antenky implantovat spejli, staci jen mit jednu slamku s vnitrnim prumerem o malo vetsim, nez je prumer horni casti splavku, na který se antenka nasouva, a tu pouzit jako "formu" pro vyrobu dute antenky.
Poznamky:

  • snazte se delat steny antenky co nejtenci - zvysite tim citlivost splavku a cele udice. Takova 3mm tlusta antenka se stenami o sile 0.1mm je sice velmi krehka a nachylna na poskozeni, ale rozpoznani zaberu je nekolikrat zretelnejsi nez pri pouziti antenky silnejsi (pozor pri vyvazovani splavku - budete asi potrebovat i broky pod 0,03g). Pri pouziti takoveto antenky kdyz vam cejn zvedne posledni brok o vaze 0.1g, antenka vam vyleze nad vodu o zhruba 3cm a to uvidite i na 50m :-)
  • silnejsi antenky jsou vhodne pouze na pomalejsi reky nebo na stojate vode pri silnejsim proudeni pri vlaceni navazce po dne - pak je potreba mit antenku vice "nosnou", jinak se bude casto sama bez zaberu potapet. V ostatnich pripadech se snazte pouzivat antenku tu nejcitlivejsi, jakou jeste vidite. (pozn. citlivost antenky je dana celkovym objemem a hmotnosti materialu, z ktereho je vyrobena. Proto lze udelat dutou a lepe viditelnejsi antenku citlivejsi nez antenku mnohem tensi ale plnou a hure viditelnou)
  • Podobne lze delat i plne antenky pro klasicke ("bicove") splavky - pouze pouzijete tenci slamku a nebudete ji profoukavat a tvorit tak dutinku.
  • Nejvetsi vyhodou at uz dutych nebo plnych epoxydovych antenek je to, ze castecne propousteji svetlo, ktere se v nich lame a ty pak doslova zari!!! Ve vetsine pripadu (krome cerne) jsou mnohem lepe videt nez podobne antenky neprusvitne.

Autor: Martin Maťák - ®

Přečteno: 8 958x
Průměrná známka: 1.82

NUdělej: splávek!

Upevněte vrtačku do držáku a upněte do ní hřebík bez hlavičky.

NS plavanou na kapry II

Zásadní pravidlo: nerozdivočit rybu, pokud ještě má dost síly.