MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Jak se zlepšit v plavané

28.2.2001 - ICE - Ladislav Kalina

     Začátečníci a nezávodící plavačkáři - tohle je článek pro vás. Dobrý rybář se stane dobrým závodníkem pokud psychicky dospěje. Psychopat ani zdatnej špatnej rybář nikdy dobrým závodníkem nebude. Důležitý je umět se naladit na vodu a rozumět rybám a ne dělat ze sebe chodící reklamu.

     Po týdenním sledování rozpravy v pokecech se chci trochu vyjádřit k problémům plavané. Jako začátečník jsem viděl největší důležitost ve kvalitě nářadí a "síle" krmení. Časem, prožitím mnoha dnů u vody, postupným vybavováním svého náčiní a po vykrmení několika tun (to teda bez keců) neříznutého krmení Mosella, Van den Eynde a Sensas - jsem došel k tomuto pořadí důležitosti jednotlivých faktorů:

1. Znalost ryb, povodí a vlivů povětrnostních podmínek na potravní aktivitu ryb.
2. Praxí dosažená schopnost vést nástrahu ve zvolené hloubce a co nejblíže zakrmenému místu.
3.Znalost přípravy a taktiky krmení - konzistence, jednotková hmotnost, sytost, chuť, četnost a množství krmení.
4. Schopnost co možná nejpřesněji dopravit krmení na zvolené místo.
5. Schopnost dokonale zmapovat místo lovu.
6. Schopnost improvizovat při náhlé změně chování ryb.
7. Materiální vybavenost.

     Při závodech je k těmto faktorům nutno předřadit ještě psychickou odolnost a schopnost neustále přizpůsobovat své jednání konkrétním podmínkám v danou chvíli závodu.

Stručné odůvodnění:

1. Když nastane klasická situace - přítomnost cejnů a plotic na našem místě a nám budou od začátku brát plotice a nebudeme vědět jak změnit seřízení udice,způsob vedení nástrahy, taktiku krmení, tak si cejny moc nezachytáme.když nevíme kde hledat ryby při náhlém snížení nebo zvýšení stavu vodní hladiny, tak půjdeme od vody s mizerným výsledkem.
2. Když si nakrmíte 3m za špičku děličky, tak je vám celá dělička na nic. Když použijete ve snaze o jemnost moc malý splávek na proudné vodě a neudržíte pozastavenou udici u dna tak si cejny moc nepovodíte.
3. Když na slabě zarybněné vodě vykrmíte na "základ" 20 litrů krmení - tak si sice na začátek krásně zalovíte,ale pak se ryby nažerou k prasknutí a vy už budete moci jet domů. Když budete krmit jemným krmením - obřích ryb se nedočkáte (nebo jen náhodou). Lehké krmení vám na velmi proudné vodě ani nedopadne na dno. Syté krmení použité v zimě ryby i v malém množství zasytí a ty přestanou brát.
4. Když neumíte střílet krmení prakem, tak proboha nechytejte dál než kam přesně nakrmíte rukou.
5.Chytat na širé rovině, když je 10m daleko výrazná nerovnost dna je prostě volovina.
6. Chytat na velkou nástrahu při slabém braní ryb je hloupost. Cejny někdy nachytáte spolehlivě na 3 hnojáky a jindy na 1 patentku.
7. Když je ryba daleko od břehu (Itálie, kanál Ostellato) tak si bez prutu a maxi angličáku ani neškrtnete.
8. Když jste psychicky otřeseni pohledem na vedle vás lovícího Alana Scotthorna, tak nebude váš výsledek jistě záviděníhodný.
9. Když nedokážete chytit sebemenší rybku ve chvíli, kdy normálně vzrostlé prostě neberou tak taky vyhrát nemůžete.

     Můj názor je prostě tento - chytejte si na co chcete a krmte tím co vám přijde pod ruku. Jen to dělejte s rozmyslem. A vždy buďte svému lovu duchem přítomni. Opravdu nezáleží na tom,na co chytáte,ale kolik toho chytnete. K vodě přeci nechodíte vystavovat svoje "šimána a senzasky"! A věřte, trénink a nic než trénink vás nemůže posunout na vyšší výkonnostní úroveň. Vzpomínám si jak nedávno vyhrála Třebíč první ligu - krmili (kromě Maštery) rozmočeným chlebem a šťouchanýma bramborama. A to nemluvím o jejich prutech a na čem při tom seděli!!

On-line (e-trenér)

     Pokud jste dočetli až sem, tak vám chci nabídnout možnost zapojení do "v mé hlavě se dosud rodícího" tréninkového procesu. Který povede jak úplné začátečníky cestou k perfektnímu vedení udice a znalostem o míchání krmení,tak i aktivní závodníky k odolnosti vůči nepříznivým faktorům při lovu, umění improvizace a k psychické odolnosti. Je jasné, že první rok bude zkušební a bude potřeba jistá oboustranná shovívavost. V podstatě by se jednalo o oboustrannou komunikaci. Napřed zadání průběhu příštího tréninku a po jeho absolvování zprávu svěřence-trenérovi o průběhu lovu. Na základě této zprávy bych připravil další trénink...

     Máte-li zájem, tak mi dejte vědět. Zajímají mně vaše tréninkové možnosti, znalosti ryb a vaše vybavení. Permanentní kritiky beru jako první.

     Doufám, že si trochu čtete v knížce. Přijmu rád fundovanou kritiku - jen mějte v paměti,že sem to psal v roce 1997 a není to moc aktualizovaný. Nebojte se mě říct nepříjemný věci,já brečet nebudu. Nemám rád jenom anální turisty.

Láďa Kalina
ICQ 108143388
ice@mrk.cz

Autor: ICE - Ladislav Kalina

Přečteno: 9 904x
Průměrná známka: 1.47

Související články

Co je nového - plavaná + obecné
Oznámení - plavaná
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - plavaná
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniMainline particle Spomb

Nové Mainline partikly do vašich raket spomb v několika příchutích již skladem.


akce, rybareniSkvělá cena za novinku 2017!!!

SASORI FEEDER (do 100 g) patří mezi pružné a vysoce elastické feederové jedince. Jeho blank je vyrobený z vysocemodulovaného uhlíkového vlákna, který zaručuje jeho sílu a odolnost.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
ML SPORT ML SPORT

Brno, Bohunická 67