MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Zážitek ze Svratky

7.12.2000 - Aleš Havránek

       Chtěl bych se podělit o svůj dosud nejsilnější rybářský zážitek, který se stal v začátcích mé rybářské kariéry.K rybaření mě přivedl švagr, který chytá prakticky výhradně na umělou mušku a tak i mé začátky byly spojeny s muškařením, u kterého jsem samozřejmě zůstal.
       Jednoho prázdninového dne, kdy už jsem se přece jenom naučil trochu chytat jsme vyrazili na Svratku pod Tišnov. Lov probíhal v klidu, voda mírně přikalená, v dálce hřmělo. Úlovkem byly vesměs malí lipánci a pstroužci až do chvíle, kdy jsme přišli na místo, kde řeka protéká kolem skály a vytváří krásnou hlubokou a proudnou tůň. Hned jsem ji začal prohazovat s vidinou rekordního lipana, ale ani asi po dvacátém hodu jsem neměl záběr. Snažil jsem se dostat napodobeninu larvy chrostíka co nejblíže ke dnu, což nebylo vzhledem k charakteru místa vůbec jednoduché.
       Když už jsem se chtěl s nepořízenou přemístit, tak přišel, jak už to bývá, záběr. Šňůra se zastavila v místě, kde byl pod vodou padlý strom, ale pro jistotu jsem zasekl. Prut se ohnul a mě v setině sekundy proběhla hlavou otázka: je to vázka nebo velká ryba?
       Reakce ryby mě dala okamžitě odpověď a já pod neskutečnou dávkou adrenalinu křičel na kamarády něco o metrové štice. Nohy a ruce se mi roztřásly a neustále jsem jen opakoval, že mám na prutě šílený hovado a ať mi jdou rychle na pomoc.
       Přes přikalenou vodu nebylo nic vidět, jen hned po záseku jsem zahlédl záblesk obří ryby a mohutnou ocasní ploutev. Ryba vystartovala po proudu a řev navijáku bylo slyšet až k asi 50 metrů vzdálené chatě, jejímuž osazenstvu jsem připravil pěkné divadlo.
       Asi 20 metrů po proudu byla mělčina, za kterou byl další hluboký proud a tůň. Pokud se ryba dostane až tam, tak za ní buď poplavu, nebo je pryč. Rybě se naštěstí na mělčinu nechtělo a vyrazila zpět proti proudu až nad místo záseku. Tam se obrátila a letěla stále při dně zase dolů. To zopakovala několikrát a já stále nevěděl s kým mám tu čest prožívat tak nádherný a nervy drásající souboj.
       Švagr a jeho bratr už ke mě mezitím dorazili a spolu se mnou přemýšleli, co jen to na tom prutě visí. Vzhledem ke způsobu boje jsme po dvaceti minutách hádali už jen parmu a říčního kapra.
       Příliš jsem nevěřil, že použitý vlasec o průměru 0,12 mm může takový boj vydržet a tak jsem chtěl rybu alespoň ještě jednou uvidět. Po několika nekonečných minutách boje, kdy ryba doslova ryla ve dně se mi to přece jen podařilo a my jsme konečně zahlédli nádhernou parmu.
       Snažil jsem se ji v rámci možností přitáhnout, ale jak nás uviděla vyrazila zase zpět do středu tůně a tak jsem se s ní přetahoval ještě asi desetkrát. Přestože jí síly citelně ubylo (mě ostatně taky) nejnebezpečnější okamžiky teprve přišly, když se mi ji podařilo dostat k hladině, aby si lokla vzduchu. Okamžitě začala zuřivě mlátit hlavou a ve mně by se v tu chvíli krve nedořezal. Že to vlasec vydržel, to považuji dodnes za zázrak.
       Švagrův bratr se vydal do vody vybavený směšně malým pstruhovým podběrákem a mě se asi na pátý pokus podařilo parmu přitáhnout tak blízko, aby ji mohl opravdu bravurním hmatem podebrat.
       Souboj trval půl hodiny , ale vzpomínat na něj budu po celý život. Parma měřila 62,5 cm a vážila necelých 2,5 kg a je to dosud moje největší ryba ulovená na mušku.Autor: Aleš Havránek

Přečteno: 6 937x
Průměrná známka: 1.69

Související články

Revír Dyje 11

Už delší dobu jsem měl v úmyslu napsat nějaký článek, ale nevěděl jsem o čem. Pak mě ale napadlo, že bych jednoduše mohl napsat něco o mé domovské řece Dyji. Tento článek Vám má přiblížit tuto řeku a způsoby lovu, které na ní praktikuji.

Jak jsme lovili lipany

Mušku sebral v nádherném výskoku. Ty se pak ještě opakovaly i během zdolávání.

Co je nového - muškaření + obecné
Oznámení - muškaření
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - muškaření
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPodložka Delphin SMART Mat

Za 1609
Mimořádně praktická podložka, která slouží k uložení úlovku na čas nezbytný pro uvolnění háčku, focení, či vážení. Její hlavní předností je možnost složení do minimální velikosti, kterou oceníte hlavně při transportu.


akce, rybareniŠpičkové čelovky zn. PETZL včetně novinek

Největší devizou značky PETZL je vysoká kvalita používaných materiálů, kvalita výroby, jedinečný vzhled výrobků a jejich funkčnost, jednoduchost, praktičnost a pohodlnost.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské Centrum Olomouc Rybářské Centrum Olomouc

Olomouc, Pasteurova 8a