MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Montáže trochu jinak...

13.10.2000 - Tomáš Peroutka

Vážení kolegové rybáři !

Rád bych navázal na článek Aleše Barana,kde je jednoduchou a srozumitelnou formou popsán způsob montáže koncové únikové udice. I tento druh koncové udice má však několik úskalí.
Začnu tím nejčastějším,a tím je zamotávání háčkového přívěsu (vlastní návazec ze splétané šňůrky) okolo zátěže při nahazování. K tomuto extrému dochází i při použití Anti tagle (trubičky nebo hadičky proti zamotání) a to zejména při nahazování na delší vzdálenosti. Tento problém se nejčastěji objeví při použití kulatých zátěží. Kritickým místem je obratlík na zátěži. Problém tkví ve vlasnostech splétaných šnůrek a těmi jsou mimo jiné malý průměr a jejich velká vláčnost. Jistě mi mnohý ze zkušenějších kaprařů dá za pravdu, jak nepříjemné je, když po hodině lovu přehazujeme pruty a zjistíme, že koncová udice je vlastně motanice, která v lepším případě končí tím, že jsme bez záběru, nebo záběr nekončí jízdou(je to důsledek zkrácení délky háčkového přívěsu a kapr nemá proto nástrahu dostatečně hluboko pozřenou) v horším případě skončíme utržením ryby. Tady najdou odpověď na otázku ti rybáři, kteří se pak s údivem ptají, jak je možné, že praskl návazec z kvalitní pletené šňůry, když vše bylo v pořádku.
Způsobů, jak tento problém odstranit je několik. Uvedu ten nejlepší a nejjednodušší. Na horní část návazce z pletené šńůrky nasuneme ca. 10 cm dlouhou PE hadičku a tuto pevně fixujeme vteřinovým lepidlem k obratlíku. Oněch 10 cm je vlastně právě ten nejkritičtější úsek, kde dochází k zamotání - logika je tedy jasná, musíme změnit vlasnosti tohoto místa, tj. zvětšíme průměr a zvýšíme tuhost. Ale pozor! Při použití tohoto(nazveme to doplňková Anti Tagle) musíme zvětšit délku návazce,tj. pokud používáme standartní délku 30 - 35 cm, musíme ji při aplikace této doplňkové ochrany zvětšit na 40 - 45 cm ! Důvod je nasnadě a už jsem se tady o něm zmínil. Ve většině případů platí - čím delší návazec, tím větší jistota, že v okamžiku, kdy dojde k jeho napnutí proti zátěži(min. 80 g) bude mít kapr nástrahu i s háčkem v tlamě. Proč tomu tak je ? Fantastickou vlastností splétaných šňůrek je mimo jiných i jejich vláčnost. Ta má za následek, že po dopadu naší montáže na dno leží naše nástraha kousek od zátěže(není k ní přímo napnuta) a tím vlastně vzniká prostor pro to, aby kapr mohl bez náznaků odporu nasát naši nástrahu i s háčkem až do okamžiku, než narazí na váhu naší zátěže, píchne se, lekne a ujíždí.
Z vlastních dlouholetých zkušeností z lovu kapra na boilie vám mohu potvrdit pravdivost tvrzení mnoha anglických specialistů - o tom, zda kapra ulovíme či nikoliv mnohdy rozhodují zdánlivě nepodstatné detaily, někdy je to i pár milimetrů délky návazce nebo tvar háčku. Doufám, že o dvou takových detailech a jejich důležitosti se mi podařilo alespoň částečně všechny přívržence lovu kapra únikovou udicí informovat.

Přeji Vám všem mnoho krásných zážitků u vody.

Autor: Tomáš Peroutka

Přečteno: 9 589x
Průměrná známka: 1.67

Související články

Víkendové kapraření

Vždy dbám na to, abych si vybíral místo s co možná nejhorším přístupem, a tak se snažím eliminovat cizí návštěvy jiných rybářů.

Montáže?

... poznal jsem, že čím jednodušší sestava, tím je účelnější a spolehlivější. Nečekejte žádné speciální návazcové materiály, nepoužívám žádné multistrandy ani leadcore a podobné srandy. Moje kaprařina nevychází z poznatků z knih a časopisů.

Co je nového - kaprařina + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniLikvidační ceny Sportex Paragon

Za 2.799
Doprodej vybraných prutů Sportex Paragon za likvidační ceny. Nabídka platí pouze do vyprodání skladových zásob. Doprava zdarma!!!

akce, rybareniLikvidační ceny Sportex Catapult

Za 2.699
Doprodej kaprových prutů Sportex Catapult. Doprava zdarma!!!

Oznámení - kaprařina
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - kaprařina
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Gammarus -Žďár nad Sázavou Gammarus -Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou, Nádražní 464