MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Morava, pokus první 9/00

1.1.2000 - BCG

Kluci, přijed'te, u nás na Moravě (míněna řeka) sú také "hovada", že kúšú návazce! Takové výzvě nelze odolat, a tak sedáme do auta a vyrážíme se na ně podívat. Po menším bloudění přijíždíme k vodě. A již na první pohled nám učarovala - samé padlé stromy, stul'ková pole, zkrátka nádhera. Potkáváme zde kolegy od Sportexu, popovídáme chvíli, a potom hurá domů a balit věci a vařit kuličky.
S ohledem na vysoké teploty se přikláníme k boilie na bázi ptaůiho zobu a rybí moučky. Těsto vyrábíme podle následujících receptů:

První mix:
1 kg boilie mix Žluté semínko (Yellow seed mix)
1 kávová Ižička Creamy super sweet - Nutrabaits (NB) 

1 ml Cream cajouser - NB
1 kávová lžička Betain HCI 

5 kapek esenčního oleje Bergamont - NB
5 ml Cranberry Nutrafruit-NB

4 ml Cream. elite - NB
20 rnl Muttirnino PPC

Tuto kombinaci používáme již od jara, pouze s tím, že základní mix se mění.
Druhý mix na bázi rybí moučky vygadá takto: 

1 kg HNV ryba super activ 2000
5 ml olejové esence ryba - Jet Fish 30 ml macrel oil Nutrabaits 
2 kávové lžičky apetit stimulators shelfish - Rod Hutchinson
5 kapek esenčm'ho oleje Asa foedita - NB 

3 ml sladidla - Jet Fish

Tento mix je vhodný do tepié letní vody, a tak jej neváháme použít.
Jako dost zásadní doplněk máme připraveny též pelety (Malay Bird Spice - K. Nash, Sting Fish, Cranberry a Salamon Caviar - Nutrabaits).
V sobotu prvního července konečně dorážíme k vodě, Luboš vybírá místo pro umístění nástrah mezi stulíky na hloubce asi 1.,5 m. Díky značným vázkám a stulíkovým polím jsme nuceni používat pletené šňůry o nosnosti 30 kg (carpex) a koncové návazce ze Super Novy a Quick Silver. Vše zakončují háčky Rod Hutchinson č. 2 a Mustad Ultrasport č. 4.
První záběr přichází Lubošovi ve 23,00 hodin, ale bohužel není mu dopřáno rybu zdolat, neboť kapr mu během. několika sekund odmotal zhruba 20 metrů pletené šňůry a spoj šňůry a vlasce nevydržel nápor a praskl. Tedy žádný slavný začátek.
V pondělí přijíždí Petr a zaváží své udice mezi potopené stromy na hloubku 2,5 a 1.,5 m. Večer přichází. Lubošovi další záběr a zdolává kapra 10 kg. Brzy ráno pak mám záběr já a kapr míří silným tahem k potopeným stromům. Snažím. se jej brzdit, ale najednou prásk - a já zklamaně vytahuji zbytek udice z vody a zírám na cáry ze šňůry. Nechápu to.
Potom Luboš zdolal opět deseti kiláka (opět s použitím pelet, což značí, že jsou skutečně účinné) a já kapra o hmotnosti 8 kg. Ukládáme je do vaku a po rozednění se chystáme je fotit. Po otevření vaku jsme šokováni velkým množstvím rozdrcených skořápek ze škeblí. Petr neváhá a jde do vody a za chvlí přináší plnou hrst velkých prázdných lastur od rybničních škeblí, jejichž hrany jsou ostré jako nůž. Vše se v tom okamžiku vysvětluje a nám je jasné, že šňůry řežeme právě o tyto škeble, kterých je ve vodě zřejmě značné množství.
Je úterý, sedíme mezi našimi přístřešky - a najednou to přišlo . . . Napřed mírný vánek, a potom taková vichřice, kterou zde pamatují naposledy v roce 1984. Stromy jsou během několika minut doslova očesány od větví a padají jako třísky. Zároveň přišel i obrovský liják. Sedíme ve svých Sheltrech a čekáme, až se příroda vyřádí. Celé boží dopuštění skončilo asi za hodinu a již nám kamarádi volají, jak jsme na tom neboť v sousední vesnici to odneslo pár střech.
Je středa odpoledne, zdolali jsme několik kaprů do 7 kg a Petr mezitím vyvezl nástrahu určenou pro sumce. Po dvou dnech snažení záběr skutečně přichází a Petr
jej za bez nadsázky dramatických okolností zdolává. Slovo "dramatických" je míněno velmi vážně, neboť se musel pro něho potopit pod potopený strom a doslova jej odtamtud vydolovat. Byl to risk, neboť měl šňůru omotanou kolem ruky. Nakonec vše dobře dopadlo a sumec o hmotnosti 32 kg a délce 160 cm byl na břehu.

Jsme sedmý den u vody a stále více se ochlazuje. Luboš má osmý den záběr. Musíme okamžitě do loďky, neboť ryba vyvíjí neuvěřitelný tah - odhadujeme ji na více než patnáct kg. Ryba po dlouhém a napínavém boji, kdy využívá přírodních úkrytů a vázek, je nakonec zdolána a my nevěříme vlastním očím. Váha totiž ukazuje hmotnost necelých 7 kg. Nechtěli jsme tomu věřit po výkonu, jaký ryba podala.
Je konec výpravy. Za jedenáct dnů jsme ulovili devět kaprů od 5 do 10 kg a jednoho sumce. O pět podstatně větších ryb jsme přišli ve vázkách, ale šňůry nám nakonec "nekúsaly" ryby.
Za zmínku ještě stojí kuličkové pelety. Pokud je navlečete přímo na šňůrku mezi háčkem a obratlíkem dosáhnete tím velmi zajímavých výsledků. Pelety se totiž rozpadnou a zamaskují pak právě návazec. Při náhozu se šňůrka nezamotává, a navíc máme velmi přesně navnaděno.
Na tuto vodu se ještě vrátíme. To bude pokus druhý a snad úspěšnější.

Autor: BCG - ®

Přečteno: 3 313x
Průměrná známka: 1.49

Co je nového - kaprařina + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareni-1600Kč sleva JRC Extreme 3D

Akční nabídka na jeden z nejkvalitnějších spacích pytlů na trhu. Nyní máte možnost si zakoupit tento vynikající výrobek za neuvěřitelnou cenu. Akce platí do vyprodání skladových zásob. Doprava ZDARMA!!!

akce, rybareniSLEVA AKCE Camo šestinohá lehátka

Za 2.790
Za super cenu s velkými slevami nabízíme kvalitní a luxusně polstrované postele Milfa Extreme se snímatelnou matrací lehátka, s nosností až 150kg a rozměry 215 x 90cm

Oznámení - kaprařina
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - kaprařina
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
www.kaprarina.cz www.kaprarina.cz

Specializovaný e-shop s rybářskými potřebami nejen pro kapraře. Výběr toho nejlepšího od předních světových i domácích firem za nejnižší...