MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Pohled pod hladinu - Brněnská přehrada

4.9.2014 - Redakce

Asi každý, kdo alespoň jednou okusil krásy rybařiny, přemýšlel o tom, jak vypadá život pod hladinou, kde a jaké se ukrývají ryby nebo jak vypadá samotné dno. Pro každého rybáře je znalost revíru, a především pak reliéfu dna klíčovým faktorem, který významně ovlivňuje úspěšnost lovu. Asi se shodneme, že neříkám nic nového, když tvrdím, že před zahájením samotného lovu je dobré změřit si v daném místě hloubku, pokusit se najít terénní nerovnosti, v lepším případě pak i zjistit složení dna. Přesto si troufnu tvrdit, že 90 % rybářů nic z toho nedělá, ať už z pohodlnosti, nebo neznalosti. V dnešní době přitom existuje celá řada metod, od těch klasických s balzovým plováčkem a koncovým olůvkem, až po ty nejmodernější za využití echolokace. Nemáme-li k dispozici loďku a echolot, naše úsilí se často omezí na mapování lovného místa, případně nejbližšího okolí. Můžeme tak klidně chytat na pískové lavici, aniž bychom tušili, že o deset metrů dál se nachází atraktivní zlom, který ryby rády a často navštěvují. U velkých a rozlehlých vodních děl je pak situace ještě složitější. Rybáři jsou při shánění informací odkázaní v lepším případě na dobové fotografie a paměti starousedlíků, v horším případě pak na „zaručené“ informace kolegů rybářů.Abychom vám poskytli alespoň rámcovou představu o tom, jak členité může být dno našich přehrad, rozhodli jsme se ve spolupráci se státním podnikem Povodí Moravy, zpřístupnit vám doposud nepublikované mapy, ze kterých si můžete udělat poměrně jasný obrázek o tom, kde vlastně chytáte. První přehrady z našeho seriálu byly v nedávné době vypuštěné a každý zvědavec si tak mohl dno „osahat“ sám. Ovšem kdo tu možnost nevyužil, jistě ocení tyto mapy. Nejsou sice podrobné na centimetr, ale jistou představu o dně nabízí a lovné místo ať si každý rybář zmapuje sám. Naším záměrem je pouze poskytnout vám obecný přehled, poodhalit „tajemství“ jednotlivých přehrad a vyvolat ve vás zájem o hlubší poznání rybářských revírů. Než se dostaneme k první přehradě, sluší se na tomto místě ještě jednou poděkovat členům vedení Povodí Moravy, bez jejichž spolupráce a hlavně souhlasu by tyto rybářsky „exkluzivní“ informace nikdy nemohly být zveřejněny na našem webu.Brněnská přehrada

Brněnskou přehradu nemusíme většině rybářů příliš představovat. Jedná se o vodní dílo ležící na řece Svratce, v těsné blízkosti města Brna. Přehrada byla postavena v roce 1940, kdy došlo k přehrazení původního koryta řeky betonovou gravitační hrází o celkové délce 120 metrů. Díky své poloze se přehrada ihned po napuštění stala významným rekreačním centrem regionu a díky bohatým úlovkům začaly její vody lákat stále více sportovních rybářů. Tak jako většina vodních děl tohoto typu začala v posledních desetiletích také Brněnská přehrada trpět zvýšeným výskytem sinic. Přibližně od roku 2000 se opakovaný výskyt sinic v letním období stal takřka neúnosným a bylo proto rozhodnuto o realizaci projektu čištění Brněnské přehrady.V roce 2007 byla přehrada zčásti vypuštěna a na její odkryté břehy byl aplikován vápenný hydrát s cílem mineralizovat živiny uložené v sedimentech. V roce 2009 pak byla přehrada prakticky vypuštěna. Tehdy byla z obnažené plochy odstraněna narostlá biomasa pobřežních rostlin a v nejexponovanějších místech odtěženy letité nánosy. Právě v tomto období se rybářům naskytla jedinečná možnost projít se po dně vypuštěné přehrady, zmapovat, kudy vede původní koryto řeky, a doslova si osahat svá lovná místa. V roce 2010 pak byla přehrada znovu napuštěna a s ohledem na další boj se sinicemi byly instalovány tzv. aerační věže a dále aplikátor roztoku síranu železitého v horní části přehrady. S opětovným napuštěním Brněnské přehrady došlo také k obnově rybí obsádky, jejíž skladba se však významně změnila. Oproti původnímu stavu bylo silně omezeno vysazování kaprovitých ryb, a naopak silně posílena populace dravců.Přestože projekt čištění Brněnské přehrady byl svým rozsahem v ČR ojedinělý a v odborných kruzích se o jednotlivých opatřeních vedly dlouhé diskuze, v současné době je zřejmé, že čištění mělo svůj efekt. Svědčí o tom kromě zájmu rybářů také významný rozvoj turistického ruchu a stoupající počet rekreantů. Kvalita vody v přehradě se pravidelně monitoruje a i v nejteplejších letních měsících dosahuje výborných výsledků.Ať už patříte mezi ty, kdo Brněnskou přehradu neznají, nebo jste neměli možnost prohlédnout si její reliéf, když byla vypuštěná, pozorně si prohlédněte následující mapu. Věříme, že si tak uděláte alespoň rámcovou představu, a třeba se při svých výpravách začnete více zajímat o to, na jakých místech lovíte a co se vlastně skrývá pod hladinou.Ilustrační fotografie, zdroj: Povodí Moravy, s.p.

Autor: Redakce

Diskuse k článku (20 reakcí)

Přečteno: 12 438x
Průměrná známka: 1.67

Související články

Pohled pod hladinu - Plumlovská přehrada

Asi každý, kdo alespoň jednou okusil krásy rybařiny, přemýšlel o tom, jak vypadá život pod hladinou, kde a jaké se ukrývají ryby nebo jak vypadá samotné dno.

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniKryston akce 30-40%

Akce Kryston 30-40%, šňůrky Merlin, Multi-Strand, Quick Silver Gold, Silkworm, Snake Bite, Snake Skin a další, umělé nástrahy, olověné montáže, pva sáčky a jiné.

akce, rybareniGangster Carp Tele 3,9 m 3,5 lb + Druhý Zdarma (-41%)

Pruty Ron Thompson jsou vyrobeny z velice kvalitních materiálů a jsou schopni odhazovat velice těžké montáže do velkých dálek. Pruty mají rychlou akci a výborný poměr ceny a kvality. Kvalitní sedlo navijáku a tenká příjemná rukojeť.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Rybářské potřeby Král Rybářské potřeby Král

E-shop je zaměřený na všechny druhy rybolovu jako přívlač, kaprařina, plavaná, feeder, muškařina, sumcařina a mořský rybolov. Nabízíme...