MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Feeder v detailu 6 - Délka návazce

11.8.2012 - Redakce

V závodní praxi je používání návazců naprosto běžnou věcí. Máte-li předem připravené zásoby návazců, můžete velmi flexibilně reagovat na situace na lovišti, které se mohou velmi rychle měnit. Změnu návazce provádíme v několika případech. Může to být, když dojde k jeho poškození nebo k poškození háčku, popřípadě k jeho utržení. Dále pokud potřebujete vyměnit nástrahu za větší nebo menší a vyžaduje to i jinou velikost háčku. Také ve chvíli, kdy je nutné změnit délku návazce, a tehdy, když je třeba změnit průměr vlasce, měníme návazec.


Klasický zásobník na návazce

Z tohoto důvodu je nutné mít předem připravené návazce v různých délkách, v různých průměrech a s různými háčky. Možná se v tuhle chvíli někdo zalekne, kolik toho musí mít, ale časem velmi rychle poznáte, že některé návazce potřebujete jen občas a jiné doslova hoří, takže své zásobníky dokážete situaci docela dobře přizpůsobit.

V praxi se připravují návazce v délkách mezi 30—70 cm. S kratšími se setkáte méně, s delšími pak častěji. Mezinárodní pravidla nepovolují návazec kratší než 50 cm, takže jestli někdy pomýšlíte na účast na mezinárodních závodech, zařiďte se podle toho co nejdříve, aby vám i tahle „maličkost“ vešla dostatečně do krve.


Kulatý zásobník na dlouhé návazce

Průměr návazců se pohybuje nejčastěji v rozmezí 0,10—0,16 mm. Některé situace mohou vyžadovat návazce pohybující se mimo tyto hranice, ale je to spíše výjimečné. Nejčastěji ze všeho se budete pohybovat mezi průměry 0,11 a 0,14 mm. Výjimkou jsou návazce na lov kaprů a návazce používané mimo závodní lov, například návazce připravené na lov s nástrahami umístěnými mimo háček.

V závodní praxi používáme poměrně tenké vlasce, a proto je nesmírně důležitá jejich kvalita, která musí být co nejvyšší. Od návazce vyžadujte především co nejvyšší nosnost a pevnost v uzlu, a to spolu s tím, že skutečný průměr odpovídá deklarovaným údajům. Vhodné jsou vlasce spíše měkčí, které prezentují nástrahu přirozeněji než vlasce tvrdé. Jejich průtažnost není příliš důležitá, protože se jedná o poměrně malou délku, takže to nehraje žádnou významnější roli. Jestliže od hlavního vlasce vyžadujete co nejmenší průtažnost, u návazců to může být přesně naopak.


Návazce na nástrahu mimo háček

Kvalitní návazcové vlasce nepatří právě k levným a brzy zjistíte, že především na obalech velmi levných vlasců se objevují ty nejlákavější údaje. Ty jsou ale klamné a neodpovídá zejména průměr a v mnoha případech ani nosnost. Možná máte svou oblíbenou značku, na kterou jste si zvykli a věříte jí. Přesto je dobré čas od času vyzkoušet i něco nového. Buď vás to utvrdí v tom, že je váš starý vlasec opravdu dobrý, anebo se zase posunete o kousek dál.


Různé návazcové vlasce

U návazců, stejně jako u kmenového vlasce, se vyplácí nešetřit. Jestliže u kmenového vlasce dokážeme přimhouřit očko, tak u návazců rozhodně ne!

Autor: Redakce

Diskuse k článku (12 reakcí)

Přečteno: 18 612x
Průměrná známka: 1.54

Související články

Feeder v detailu 7 - Zarážka

Stopper sloužící jako ochrana velmi důležitého uzlíku na koncové sestavě by měl mít stálé místo ve vaší krabičce.

Feeder v detailu 5 - Spojení s návazcem

Jestliže máte předem připravené návazce se smyčkou na konci, jsou zde dvě možnosti, jak spojit návazec s kmenovým vlascem.

Co je nového - feeder + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSleva na všechny baitrunnery!

Baitrunnery jsou nejoblíbenější navijáky kaprařů. V naší nabídce najdete spoustu modelů mnoha značek jako například Shimano, Fox, Penn, Daiwa, Sonik, Okuma, Spro, X2, atd. Navíc až do neděle se slevami od 15% !

akce, rybareniNezničítelný splávek na candáty

Za 49
Verze 6,8 a 10 gramů Top na candáty s rybkou!!!

Oznámení - feeder
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - feeder
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CA Worldfishing CA Worldfishing

Specializujeme se na rybářské zájezdy do atraktivních destinací! Cestovní agentura World Fishing se zabývá zprostředkováním rybářských...