Korum 12 ft Barbel Quiver

Zařazení: Pruty, Korum
Určeno pro: feeder, všeobecná rybařina

Cílený lov parem si u nás za posledních pár let získal mnoho nových příznivců. Začíná to lovem na feeder s přirozenými nástrahami, jako jsou červi, kukuřice a rousnice, ale dříve či později většina lovců parem skončí u rybích pelet a boilie.


Čím více a čím déle se tyto návnady budou na našich revírech používat k zakrmování (především při kaprařině), tím bude jejich síla zřetelnější. Na mnoha parmových revírech jsou už dnes různé rybí pelety (halibut, Red Fish, ...) nepřekonatelnou nástrahou. A tím se dostávám k věci - kdo začne s lovem parem na pelety, brzy zjistí, že klasické feederové pruty nemusejí stačit. Nejde jen o parmy, ale i o záběry kaprů a sumců, kteří mají pelety také rádi a přece jen dorůstají do větších velikostí než naše parmy.


A tak začnete používat vlasce silné 0,25 mm až 0,33 mm, občas i se silnější šokovou šňůrou kvůli ostrým kamenům, návazce z pletených šňůr, kaprařské háčky, 100g olova s PVA punčochou a vaše pruty kategorie medium nebo i heavy začnou říkat: ne ne, tohle se nám nelíbí! Malým očkům se nebude líbit silný vlasec a uzlík na šokové šňůře, tenký blank prutu nedokáže využít vlasec s nosností 5-8 kg, nahazování s těžkou zátěží také nebude žádná slast. Navíc v silném proudu bude prut při čekání na záběr ohnutý až k první spojce.

A pak začnete zjišťovat, jaké jsou další možnosti.

Existují dvě varianty tzv. barbel prutu (angl. parma) - avon a quiver (často se označují barbel avon nebo barbel quiver).

Pruty typu avon jsou „univerzální“ pruty klasického vzhledu na lehkou položenou. V podstatě jsou to měkčí kaprové pruty, jen mají více oček a většinou nedělenou, plnou rukojeť. Prut typu quiver je tvrdší feederový prut, jeho špičky se dají většinou měnit jako u feederového prutu, jen má větší očka kvůli použití silnějších vlasců a celkově je prut konstruovaný na silovější zacházení. V obou případech se téměř vždy jedná o dvojdílné pruty, ovšem řada výrobců dělá jeden prut se dvěma zaměnitelnými horními díly: jeden díl typu avon a druhý typu quiver.


V posledních několika letech se tyto pruty začínají objevovat už i u nás, a to nejen v prodejnách, ale i u vody. Tento trend „zasáhl“ i mne a já jsem od jara majitelem prutu Korum Barbel Quiver 12ft, který se pokusím nyní představit.

Své první lovy s tímto prutem jsem podnikl ještě v době hájení parem, takže jsem s ním vyrazil na místa, kde jsem parmy nepředpokládal, a chytal jsem na pelety a kukuřici pod háčkem běžné kaprovité ryby (cejn, kapr, karas).


Díky celkové tvrdosti a silným špičkám je prut primárně vhodný na proudné a hluboké řeky. Jeho použití na stojatých vodách k lovu kaprů je sice možné, ale kvůli tomu bych si jej nekupoval. Jeho síla se projeví tam, kde běžný feederový prut již „nestíhá“: silný proud, těžké zátěže, silné vlasce, velké ryby a tomu odpovídající pasivní styl chytání s čekáním jen na několik záběrů od větších ryb, u kterých nechcete riskovat zdolávání s jemným náčiním. Pokud si chcete zachytat v proudu plotice a skaláky na masné červy, zůstaňte u klasiky.


Prutu nejlépe svědčí návazce od 0,20 mm, ale kdo si takový prut pořizuje a ví proč, asi na něj nebude dávat nic tenčího než 0,22 mm. Podle mne ale prut zvládne i vlasec o síle 0,35 mm bez návazce nebo kaprové montáže s pletenkami.

Co se týká nahazovacích vlastností, je předně nutno říct, že při tomto stylu lovu se málokdy nahazuje skutečně daleko, a naopak se klade důraz na spolehlivé zdolání ryby. Tomu je přizpůsobena ohebnost prutu, která se nejvíc projevuje v horních dvou třetinách. Klasické feederové pruty mají jemnou špičku, která se naplno ohýbá už třeba při pověšení 130g zátěže, a ohyb se pozvolna posouvá dolů. Tento prut se naproti tomu začíná ohýbat sice pomaleji a až pod větší zátěží, ale rovnou v delším úseku. Správný prut má mít při zdolávání největší ohebnost při takovém zatížení, jaké je pro jeho použití nejběžnější.

Pro lepší představu: v tomto případě to je asi taková síla, při které praská vlasec o síle 0,15 mm (zkuste si jej svým prutem utrhnout, možná budete překvapení). To je asi taková síla, jakou se můžete trvale a bez riskování opírat do návazce o průměru 0,22 mm a mít rezervu pro nečekané výpady. S větším zatížením už ohebnost prutu musí zákonitě klesat, ale je důležité, že nedojdete do stavu, kdy by už prut další ohyb nedovolil.


Znáte ten pocit, kdy natahujete gumu praku a v jednom okamžiku už ji dál natahovat nelze? Sice můžete ještě hodně zabrat, ale guma už by spíš praskla, než aby se ještě víc natáhla. Stejně tomu bývá i u prutu, který se jednoduše přestane dál ohýbat a pak už je pro rybu velmi snadné přetrhnout vlasec nebo si vytrhnout háček z masa. Je to, jako byste se pokoušeli rybu zdolat silou na neohebné násadě od koštěte. Prut může mít ještě daleko ke zlomení, ale jednoduše už nepruží, nebo jen velmi málo.


Pro nás je důležité, aby tento jev nastával u prutu až při takovém zatížení, jaké nejsme schopni nebo ochotni na rybu vyvinout. Někteří výrobci se budou dušovat, že jejich prut tuto vlastnost nemá, což je podle mne nesmysl. Jde jen o to, že ji může mít tak „daleko“, kam už si netroufneme zajít, případně se začne projevovat velmi pozvolně, a nikoliv skokovitě. A nebo se prut zlomí dříve, než k tak silnému ohybu dojdeme.
A největší překvapení? Pokud zdoláváte rybu silou trhající 0,18mm návazec na měkkém prutu kategorie medium, máte v něm menší pružnost, než se stejným návazcem a stejnou zdolávací silou na prutu kategorie heavy nebo extra heavy. Jednoduše u prutu kategorie medium už jste mimo jeho plánovaný pracovní rozsah tam, kde se prut přestává s rostoucí silou dál ohýbat.

U mého testovaného prutu si troufám říct, že s přihlédnutím ke všem okolnostem rizik při lovu na řekách v proudech a ke všemu, co s tím souvisí, odpovídá jeho nejefektivnější pracovní rozsah pevnosti návazců mezi 0,22 mm a 0,28 mm s určitou tolerancí oběma směry za cenu adekvátně rostoucího rizika. A to jsou zárověň vlasce, které se nejčastěji používají při lovu ryb, na které je tento prut určený.


Pokud jde o špičky, k nim bych řekl jen tolik - můžete na nich zkoušet něco sledovat, ale s ohledem na celkový styl lovu, kdy se chytá s nástrahou pod háčkem, s těžkými olovy a většinou ve velkém proudu, se záběr nejčastěji projeví ohnutím prutu a zvukem brzdy navijáku. Na špičce ale uvidíte záběry menších ryb, nepravé záběry, popojíždění zátěže po dně nebo to, že se vám na vlasec pověsila plující tráva.

Pokud použijete prut typu avon, zažijete čekání na pravé záběry větších ryb. Celkově vás prut typu avon bude svádět k pasivnějšímu lovu než prut typu quiver. S avonem to bude taková parmová kaprařina - nahodit těžké olovo s PVA a dlouho čekat bez přehazování. A to - ať se nám to líbí, nebo ne - může být ta nejlepší volba na opravdu velké ryby. S quiverem vás to bude více táhnout k použití krmítka a častějšímu přehazování. Tvrdost dvou quiver špiček testovaného prutu je 4 oz a 6 oz.

Ještě k dalším vlastnostem prutu Korum Barbel Quiver. Jeho rukojeť je dlouhá 62 cm a je celokorková, což je pozitivní standard u této kategorie prutů. U nás je tento styl lovu novinkou, ale v domovské Anglii je tradiční a tomu odpovídá i tradiční vzhled prutu. I proto nečekejte žádné barevné samolepky. Design je decentní a jediným shora viditelným popiskem je logo Korum. Další malý nápis s označením prutu je na spodní části obvodu blanku, takže je vidět, jen když prut otočíte navijákem nahoru.


K prutu se nejvíc hodí navijáky ve velikostech 60 a více. Potřebujete stahovat těžké zátěže, na které se malé navijáky nehodí, a také silný vlasec by na malé cívce nedělal dobrotu. Klidně můžete použít i baitrunnery, které se pro tento styl lovu velmi hodí a v jejich případě jde také trochu o tradici.

Prut je vybaven sedmi očky na hlavním blanku a pěti na špičce. První náběhové očko s vnitřním průměrem 19 mm je dvoupatkové, ostatní jsou jednopatková. Koncové očko na špičce má vnitřní průměr přibližně 3,3 mm.

Průměr blanku nad rukojetí je jen 12,5 mm, což společně s nízkou hmotností prutu dává skvělý pocit a posunuje prut do vyšších pater, než by se podle jeho ceny zdálo. Stejný efekt má jeho dvoudílné provedení, které se může zdát nepraktické, ale podle mne se i díky němu podařilo za malý peníz udělat takový prut, jaký by s podobnými vlastnostmi byl v trojdílném provedení mnohem dražší.


Blank prutu je matný a ve spodní části do hladka zbroušený. Sedlo navijáku je klasické se šroubovací horní rukojetí. Nic unikátního, opět vítězí tradiční design. Dolní část korkové rukojeti je zakončena kovovým zaslepením se znakem Korum.

Prut se dodává v obale ze silnější šusťákoviny.

Kdybych měl tento prut zhodnotit a doporučit, můj závěr by byl, že se jedná o výrobek pro ty, kteří již vědí, na co takový prut používat a co od něj čekat. Pokud s feederem začínáte, není to prut pro vás. Tohle je speciální náčiní na úzké spektrum použití pro ty, kteří si lov parem vyzkoušeli ze standardním vybavením a to už jim nestačí. Jedná se o relativně levný prut s vlastnostmi, jaké bych očekával spíše od prutu znatelně dražšího. Do špičkové kategorie mu chybí především design rukojeti a luxusnější očka, což je pouze estetický nedostatek.
Technická data
délka:
366 cm
špičky:
4 oz a 6 oz
výrobcem doporučená pevnost vlasce:
2,8 až 5,5 kg
délka rukojeti:
62cm
materiál rukojeti:
korek
transportní délka:
186cm
průměr blanku nad rukojetí:
12,5mm
očka:
první náběhové očko s vnitřním průměrem 19 mm je dvoupatkové, ostatní jsou jednopatková. Koncové očko na špičce má vnitřní průměr přibližně 3,3 mm.

 
Klady a zápory
velmi rozumná cena
seriózní, nadčasový design
téměř žádné popisky a grafika na blanku
perfektní zdolávací akce
pro někoho dlouhá transportní délka
Odkazy
O značce

Výrobce: Korum, Velká Británie

Dodavatel: Chytil, Velehradská 593, Staré Město 686 02

O autorovi recenze: Martin Maťák rybaří od roku 1985. V roce 1996 vytvořil MRK.cz a dodnes je jeho spolumajitelem a šéfredaktorem. Je autorem mnoha článků a rybářských videí. V letech 2012 a 2013 vyhrál I. Ligu LRU - feeder.

 
Autor: Martin M., 27.10.2015

Hodnocení uživatelů

minn - Profil | Ne 1.11.2015 20:40:19

Dobrá nezaujatá recenze. Mám je od jara a jsem s nima maximálně spokojený. Jen jsem si u špiček 6oz nechal převázat větší očka. Mohu jen doporučit.