Těžké krmení na větší ryby

Návnady > Feeder > Klasické směsi

  • Úspěšné období: květen - říjen
  • Druhy ryb: cejn, karas, kapr
  • Typy revírů: větší vody
  • Finanční náročnost: základ 30 Kč/kg, partikl 10 Kč/kg, červi 150 Kč/l

Tuto směs používám s mírnými obměnami celou hlavní sezónu. Měla by být těžká, lepivá, aby "unesla" hodně partiklu a nevypadávala z krmítka hned po dopadu - měla by se z něj pozvolna uvolňovat asi 10-20 minut (tedy asi tak dlouho, jak často přehazujete prut).
Žádná její složka by neměla stoupat k hladině nebo odplavávat s proudem. Musí pěkně ležet na dně a čekat na větší ryby.
Vhodným postupem přípravy lze docílit ruzné konzistence - lepivější na řeky nebo na srkačku, méně lepivá na stojatou vodu do klasických feederových krmítek. Směs není příliš vhodná na volné zakrmování návnadovými koulemi ala plavaná.
Většina mých letošních úlovku (i dřívějších) na feeder je docílena právě na tento typ směsi. Dělám jen drobné úpravy, jako že místo koření zkusím použít kopru melasu nebo zkouším různé jiné hotové směsi místo těch uvedených.

Ingredience

3 díly kukuřičný šrot
1 díl pšeničné klíčky
1 díl mleté pražené arašidy (klidně i slané, Makro)
2 díly strouhanka
2 díly cejnového krmení na řeky, např. VanDenEynde Super Brasem (slaný základ), červená Mosela Brasen (sladký základ) nebo cokoliv chcete
- 1 pytlík kuchyňského koření na 8 litrů hotové návnady, např. směs Vánoční chlebíček (Kotany), koření do perníku nebo jablkového závinu, nebo vlastní mixy ze skořice, fenyklu, anýzu, hřebíčku...
- drobnější partikl (vařená řýže, kroupy, řepka, sladká kukuřice, těstoviny...) - 10-40% směsi
- červi

Postup přípravy

Nejdříve smíchám šrot a klíčky a přeleji je vařící vodou (asi 1 litr na 2 kg suchého mixu) a promíchám vařečkou. Vznikne hustá, krásně vonící kaše, která za chvíli více zhoustne. Nechám vychladnout.
Potom přidám zbytek suchých složek včetně koření (vše mám namícháno dopředu do zásoby) a smíchám (lze použít vrtačka s metlou z mixéru). Nyní je potřeba přidat tolik studené vody, aby vznikla sice sušší směs, které ale při silném stisknutí tvoří kompaktní hmotu, téměř plastelínu. Vše proženu přes síto s 5 mm oky.
Nyní přidám do směsi partikl. Jelikož je čerstvě uvařený, tak je ještě mokrý a lepivý a návnada se tím více namočí. Tak ze sušší směsi vznikne těžká návnada, ideální na větší ryby, kdy se déle čeká na záběr a nemůžete čekat s prázdným krmítkem. Zárověň všechna návnada, i když už se kolem krmítka rozpadla, zůstává stále ležet na dně a nestoupá k hladině.
Partiklu přidávám asi 20-40% objemu. Do krmítek typu drátěný košík lze dávat směs s větším podílem partiklu, do olověných krmítek (klasické bobkařské, např. na srkačku) s menším podílem.
Úplně na závěr přidám živé masňáky. Většinou do 0,5 litru červů na 10 litrů směsi. Pokud si můžete dovolit více, tím lépe.
Nepřidávám žádnou hlínu ani štěrk.

Fotografie:

 

Martin M. - Profil, 10.7.2005
Průměrná známka: 1,61

Diskuse k nástraze/návnadě

pouštěč - Profil | Pá 19.8.2011 9:57:48

Martin M. >> jj ok dík

Martin M. - Profil | Pá 19.8.2011 9:52:36

pouštěč >> to zalezi na tobe, kolik toho chces udelat ;-) Zacni dil = maly hrnek.
A hlavne se toho receptu moc nedrz, delej to podle sebe, ani autor to podle nej nikdy nemeril ;-)

pouštěč - Profil | Pá 19.8.2011 9:41:36

Arsenal >> jj takže 1díl 2kila 3 díly 6kila tak to bych chápal ale sem nevěděl kolik je to ideální esi když dám jeeden díl po 1kilu tak abych toho pak neměl málo tak kolik mám dat 1 díl abych toho měl dost

Arsenal - Profil | Pá 19.8.2011 3:40:02

pouštěč >> Jeden díl může být i jeden 5l kýbl například.Bez těch živých červů,s použítím sušených kalamárů a pár vajec na kilo,zajímavá směs na pelety.

pouštěč - Profil | Pá 19.8.2011 1:06:36

Martin M. >> je tu myšlen jeden díl jako jedno kilo ?