MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Hrouzek běloploutvý

latinsky: Romanogobio albipinnatus
slovensky: Hrúz bieloplútvy
anglicky: Whitefinned Gudgeon
německy: Weissflossiger Gründling

řád: Máloostní
čeleď: Kaprovití

potrava: všežravec
délka života: 5 let
pohlavní dospělost:
doba rozmnožování:

běžná velikost: 7-11 cm
maximum: 12 cm

Drobná rybka s válcovitým tělem a hranatou hlavou s párem vousků žijící v proudných řekách východní Evropy. U nás se je nejhojnější na jižní Moravě.


Zkusit najít na fishbase.org.
Fotky této ryby na images.google.com.
Vyhledat na google.com.

 

Znáte dobře naše ryby? A poznáte spolehlivě i tento druh?

Rozpoznávací znaky: podobný hrouzku obecnému, ale menší a štíhlejší, v porovnání s příbuznými druhy světlejší ploutve, vousky dosahují na úroveň zadního okraje oka, skvrny na ocasní ploutvi vytvářejí jednu hůře viditelnou čáru.

Fotky čtenářů

Nahled

Hrouzek běloploutvý - Romanogobio albipinnatus

      Hrouzek běloploutvý je velmi podobný ostatním druhům hrouzků žijícím na našem území. To, že není lehké všechny tyto druhy od sebe rozeznat, dokládá i rok vědeckého popsání tohoto druhu (1933) a fakt, že na našem území byl zprvu pokládán za křížence ostatních druhů. Dlouho se mělo za to, že se na našem území vyskytuje pouze v povodí Dunaje – tj. na Moravě. Po roce 2000 byl ale zaznamenán na třech lokalitách na dolním toku Labe.
      Někteří autoři soudí, že tyto nálezy mohou příslušet druhu Romanogobio belingi a jihomoravské populace jsou zástupci dalšího druhu Romanogobio vladykovi. Je nanejvýš pravděpodobné, že se touto otázkou bude v příštích letech někdo zabývat a možná se po jejím rozřešení počet druhů našich hrouzků zvýší.
      Veškeré další informace v textu se budou týkat populací obývajících řeky jižní Moravy.
      Hrouzek běloploutvý je štíhlejší než hrouzek obecný, ale o poznání silnější než hrouzek Kesslerův. Tenké vousky dosahují na úroveň zadního okraje oka a jak napovídá jméno, má ze všech hrouzků nejsvětlejší ploutve. Pouze na hřbetní se nachází několik skvrnek a na ocasní jediný tmavý pruh kopírující její zadní okraj. Hrdlo je holé bez šupin.

Základní údaje

Rozměry

Délka
průměrná: 7 až 11 cm
obvyklé maximum: do 12 cm

Hmotnost
průměrná: 4 až 12 g

Typické znaky

podobný hrouzku obecnému, ale menší a štíhlejší
v porovnání s příbuznými druhy světlejší ploutve
vousky dosahují na úroveň zadního okraje oka
skvrny na ocasní ploutvi vytvářejí jednu hůře viditelnou čáru

Výskyt v ČR

      Těžiště jeho areálu rozšíření leží dále na východ až do povodí Volhy. Hojnější je na Slovensku. U nás byl zaznamenán na dolním toku Moravy, Dyje, kde by měl být relativně hojný a v říčce Rokytné. Ze tří vzácných druhů hrouzků žijících ve střední Evropě je u nás zdaleka nejhojnější.

Biologie druhu

      Jako ostatní hrouzci žije u dna řek. Dává přednost hlubším úsekům s mírnějším proudem nejraději v řekách nižších poloh. Pokud žije na jedné lokalitě s příbuznými druhy, vybírá si každý z druhů jiná stanoviště podle síly proudu a charakteru dna.
      Živí se především drobnými živočichy a rozsivkami, které hledá na dně..
      O rozmnožování se ví málo, údaje z našeho území chybí, v Rumunsku se tře v květnu a červnu.

Rozměry a růst

      Údaje o růstu i stáří nejsou dostupné ani ze sousedních států, lze předpokládat určitou analogii s hrouzkem obecným. Maximální věk zřejmě nepřekročí 5 let a růst bude ještě pomalejší než má jeho větší a hojnější příbuzný.

Sportovní rybolov

      Na většině našeho území není možnost tento druh lovit, na místech výskytu může být uloven do čeřínku nebo na prut podobným způsobem jako hrouzek obecný.

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

sbírka

Dovoluji si oznámit ,že jsem se rozhodl uspořádat sbírku nějakého rybářského nářadí -náčiní pro svého kolegu z práce,kterého postihla dne 16.1.2017 osobní tragédie v podobě vyhoření domku do...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNovinka 2017! Vlasec crystal CARP!

Vytvořil se tak vlasec téměř neviditelný ve vodě a to díky speciálnímu potahu z fluoru karbonu, který zároveň celý vlasec tak zesiluje.


akce, rybareniRon Thompson Prut EVP2 Carp + druhý Zdarma

Za 999 Kč s DPH.
Jedná se o lehké a cenově dostupné kvalitní kaprové pruty. Tyto pruty Vás překvapí svojí akcí při zdolávání a dlouhých náhozech. Prut má krásný tmavě zelený blank s čenými doplňky.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Rybářské potřeby Rybina Rybářské potřeby Rybina

Největšího kapra chytíte pouze s kvalitním vybavením a to Vám nabízíme v našem e-shopu Rybářské potřeby Rybina. Široký výběr rybářských...